logo

30 Ekim 2014

Yoksulluk sınırı 4 bin liraya dayandı

Yoksulluk sınırı 4 bin liraya dayandı,,

Dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı 4 bin liraya dayanırken, açlık sınırı da 1,200 lirayı aştı.

Türk-İş’in Ankara’da yaşayan dört kişilik ailenin harcamalarını temel alarak hazırladığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı” araştırmasının Ekim sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını gösteren açlık sınırı, bir önceki aya göre yüzde 1.29 artışla 1,205,43 liraya çıktı.

Gıda harcaması arttı

Gıda harcaması ile birlikte giyim, kira, elektrik, su ve yakıttan oluşan konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı da aynı oranda artışla 3.926,47 liraya yükseldi. Bu veriler ile, gıda harcamalarındaki yılın ilk on aylık artış yüzde 11.45’e, oniki ay itibariyle artış da yüzde 13.26 düzeyine çıkarken, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13.44 olarak hesaplandı.

Harcama yılbaşına göre 235 lira arttı

Tek kişinin yaşam maliyetinin 1,426.05 liraya ulaştığına işaret edilen Türk-İş açıklamasında, “Bir işçinin, ailesi dikkate alınmadan sadece kendisi için yapması gereken harcama tutarı, yılbaşına göre 235 lira arttı. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 124 lira, yaşam maliyeti ise 403 lira artış gösterdi” denildi.

Olumsuz geçim koşulları

 

Çalışanların içinde bulunduğu bu olumsuz geçim koşullarının, ülkenin siyaset gündemindeki hareketlilik karşısında ön sıraya çıkamadığı da vurgulanan açıklamada, “Ancak ateş düştüğü yeri yakmakta, çalışanların, aileleri ile birlikte satın alma gücü gün geçtikçe aşınmaktadır” denildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ