logo

Seçim’den sonra istifa etmeyi düşündüm

pazar kahvaltıları kemaş demirkırkan (2)

ODAK Pazar Kahvaltılarına katılan ve çok özel açıklamalar yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Kemal Demirkırkan’ın gündem yaratacak açıklamalarının son bölümü yine çok konuşulacak. CHP’de neler yaşandığının ve bu sorunların üstesinden nasıl gelineceğini anlattı.

Niye bu kadar yollar farklı yerlere doğru gitmeye başladı?

Farklı yollara gittiğimiz söylenemez. Sonuçta hepimiz CHP için mücadele veriyoruz. Tamam bazı sıkıntılar var ama bu bir birimizden koptuğumuz ayrı düşündüğümüz anlamına gelmez. Elbette herkesin kendine göre bir yönetim biçimi ve anlayışı var ama sonuç olarak ortak nokta CHP’ye hizmet etmek. Ben böyle düşünüyorum.

Yapmayın Allah aşkına 1 Mayıs yürüyüşü var. Siz burada yürüdünüz İl Başkanı İstanbul’da 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı. Bunun bir izahı var mı?

Evet o hoş olmadı ve bu konuda söyleyecek tek bir şey bile bulamıyorum. Ama il yönetiminden bir kısmı vardı. Hepsi ile ayrı düşmüşlüğümüz yok. Benimde Ankara’da anlatmak istediğim buydu. Bu işin kerhen yürümesi imkansız. Bu 1 Mayıs olayını ne siz nede başka birine izah edemeyiz. Çünkü bunun bir izahı yok. Her yıl Afyon CHP 1 Mayısta tüm birimleri ile yürüyüşe katılır. Herkes işini gücünü, planını ona göre yapar. Burada partinin bir organizasyonu varken il Başkanı İstanbul’da 1 Mayıs yürüyüşüne katlıyorsa bir sıkıntı var demektir.

Bu kadar sıkıntılı bir parti seçim sürecini nasıl yaşadı?

Bizim bir çoğumuzun ilk defa aktif olarak bir seçime girdiği dönem oldu. Belki bununda eksikliklerini yaşadık. Seçim süreci gerçekten zor bir süreç. Çok büyük fedakarlıklar yapılması gereken bir dönem. Maddi manevi hep vermen gereken bir süreç. Bu işe gönüllü ve canı gönülden asılacak bir ekibiniz yoksa zor. Gece gündüz, araba geliyor gidiyor, arızalar yaşanıyor, kazalar oluyor, telefon geliyor, yataktan kalkıp gidiyorsun. Çekilecek bir iş değil. O nedenle bu işi gerçekten isteyen, çekecek, bir biriyle uyumlu bir ekip işi. Aksi takdirde başarılı olmanız imkansız. O nedenle özellikle o 1 Mayıs olayı hiç olmadı. Hadi diğerlerini kendi aramızda hallederiz ama dışarı yansıyan ve herkesin gözü önünde olan bir şeyi saklayamayız. O hiç hoş olmadı.

Bu iş kerhen yürümez

İl teşkilatı ile sizin deyimizle köprüleri atmadınız ama limoni misiniz?

Köprüleri atmak gibi bir şansımız yok. Ancak limoniyiz ve hatta İl ile bizim sıkıntılarımız şu anda had safhada. Bu iş bu şekilde daha fazla gitmez. Bir çözüm bulmak zorundayız ve o çözüm ne zaman bulunur bende bilmiyorum.

 

Bir istifa bekliyor musunuz?

Benim kimseden bir istifa beklentim yok. Ama şunu itiraf edebilirim. Seçim sonuçları açıklandıktan sonra arkadaşlarla toplandık ve ben istifa seçeneğini çok düşündüm ve bunu arkadaşlarımla da paylaştım. Benim mantığım başarılı olamayan, ya da beklenen başarıyı gösteremeyen insanların istifa etmesi görevi bırakması lazım.

 

Peki niye istifa etmediniz, sizde başarısız olmadınız mı?

Ben bu seçeneği ciddi olarak düşündüm. Seçimler öncesi ben Ahmet Toptaş’ın aldığı oyu örnek gösterdiğimde basında dahil herkes bana dedi ki yere seçim başka genel seçim başka. Yereli yerel ile kıyaslamalısın dediler. O açıdan bakarsak biz çok da başarısız değiliz. 2009 seçimlerine göre oylarımızı arttırdık. 2009’da kazandığımız hiç merkeze bağlı belde yoktu yine yok. Var olandan bir şey kaybetmedik. Merkez ve beldelerde oylarımızı arttırdık. 2009’da 4 beldede seçime girmişiz bu seçimlerde 7 beldede seçime girdik. Bunlara bakarsak başarısız olduğumuz söylenemez. Buna rağmen bu süreç bizi çok yıpratır istifa seçeneğini düşünelim dediğimde yönetimdeki arkadaşlar sıcak bakmadılar. Parti içinden de bir çok kişi böyle bir olayın doğru olmayacağını söylediler. Daha önce istifa etmiş bir ilçe yönetimi vardı ikincisi doğru olmaz diye birçok haklı sebep sundular ve devam kararı aldık.

 

CHP Afyon’da seçimlere bir bütün olarak gidemedi diye bilir miyiz?

Evet bu seçimlere maalesef tek başlı olarak gidemedik. Seçimin eleştirileri arasında buda var. Biz tek hedefe giden tek doğrusu olan bir parti gibi davranamadık. İl başkanımız ayrı konuştu, merkez ilçe başka bir şey söyledi, başkan adayımız başka konuştu, vekil ayrı, kadın kollarımız ayrı şeyler söyledi. Bir seçim boyunca bir koordineli şekilde çalışamadık. Bunları yapamadığımız için halka ve seçmene bir umut veremedik. Parti olma güvenini daha iyi sağlaya bilirdik.

 

Mehmet Ecer’in başka bir adayın listesinden aday olması nedeniyle İl Başkanı tarafından istenmeyen adam olmuş olabilir mi? Bir başka konuda siz İl Başkanının listesinden girmenize rağmen niye bu kadar farklı görüşler içine girdiniz?  

Ben partiye üye olduğumda bu ekibin içine girdiğimde açıkçası birçoğunu tam olarak tanımıyordum. Yalçın Görgöz’ü tanımıyordum. Böyle bir handikabım var. İsmen tanıyordum ama oturup bir konuşmuşluğum yoktu. Yönetime girdikten sonra bir birimizin iç yüzünü görme imkanı bulduk. Yaşan süreçlerin bir kısmı bizim dışımızda gelişti. Hiç haberimiz yok pat diye aşağıda Merkez İlçe’nin istifası oldu. İl Yönetiminden istifalar olmaya başladı. Karar defterinin fotokopilerini basında gördük. Orada konuşulanları televizyonlara yansıdığını gördük. Bunların hiç birisi benim alışkın olmadığım şeylerdi. Geçen yıl 1 Mayıs’ta başlayan fikir ayrılıkları tam bir yıldır var. Herkes kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor.

 

Biz insanlara umut vermek zorundayız  

Pusulası olmayan bir gemi gibi oldu CHP bunu söyleye bilir miyiz?

Evet söylene bilir. Bunu bende söyledim zaten. Kabaca CHP Gemisi pusulası olmayan bir gemi gibi hareket etti. Pusulası olmayan geminin de nereye gideceği belli olmaz. İşin daha kötüsü şimdi herkes eline bir pusula aldı ve herkes kendine göre bir yön tayin etmeye çalışıyor. Bu yüzden bizim bir yere gitme şansımız yok. Bana göre başarısızlığın altında yatan sebeplerden biriside maalesef buydu. Sonuçta kimse partinin kötü olmasını istemez. Bu bir siyasete ve hayata bakış tarzı.

 

CHP Afyon’da büyümesi için ne yapılmalı?

Cumhuriyet Halk Partisi Afyon’da büyümek istiyorsa biraz kucak açmalı. İnsanlara yaklaşmalı, kimseyi ötekileştirmemesi lazım. Bu solcuydu bu sağcıydı dan ziyade insanlara unut vermesi lazım. Bu ülkede sosyal demokrasi gelecekse CHP ile gelecek. Bu ülkede yolsuzluktan hesap sorulacaksa, yoksulluktan, eğitimsizlikten hesap sorulacaksa bunu yapacak olan bir tek CHP. Onun için biz Afyon’da ve Türkiye’de CHP’yi büyütmemiz lazım. Küçük olsun bizim olsun anlayışı ile bir yere varamayız. Benim partim iktidar olmalı.

 

Bu kadar olmasa da tüm partilerde bazı sorunlar var. MHP ve AK Parti’de de var ama onlar bu sıkıntıları dışarıda yaşamıyorlar?

Şimdi AK Parti’de olan sorun fazla dışarı yansımız. Çünkü orada iktidarın bazı imkanları var ve herkes bu imkanlardan faydalanmak için bazı şeyleri konuşmaz, tartışmaz ve susmasını bilir. Bizim öyle bir imkanımız olduğu için herkesin sesi daha gür çıkıyor. Bizimde iktidar gücümüz imkanlarımız olsa inanın CHP’de de bu kadar sorun yaşanmaz. Çünkü kimse o imkanların dışında kalmamak için susar. AK Parti’de milletvekilliği için ya da belediye başkanlığı için aday olanlar aday gösterilmese de biliyor ki bir yerlerde değerlendirilecek. Onun için aday gösterilmese de sesini çıkarmıyor ve sıranın kendine gelmesini bekliyor. Milletvekili adaylarına bakın. 3’ü seçiliyor seçilemeyenler bakan danışmanı, Vakıfbank müdürü veya başka yerlerde görev veriliyor. Bunu bildikleri için kimse sorun etmiyor. Bizde böyle bir durum olmadığı için çabuk parlıyoruz.

 

CHP halka kendisini yeterinde anlata bildiğini söyleyebilir misiniz?  

Bizim en büyük sorunumuz halka kendimizi ifade edemememiz. Bizim çok güzel sloganlarımız var, çok iyi projelerimiz var, çok iyi söylemlerimiz var ama bunu halka ulaştıramıyoruz. Geçenlerde Ahmet Hakan’ın bir programı vardı. Genel Başkan Yardımcılarının katıldığı. Sizin her şeyiniz güzelde ben CHP’nin bir projesini hatırlamıyorum dedi. Çok güzel projeler var ama bunu anlatamadık. Meydanlarda yolsuzluk, hırsızlıktan bahsettik ama CHP’nin projelerini anlatmayı unuttuk. Halk CHP’den proje görmek umut görmek istiyor. Bizim bu konuda bazı zaaflarımızın olduğu bir gerçek.

 

CHP’nin Afyon’da yaptığı miting kendi tarihi boyunca gördüğü en büyük kalabalıktı. O meydanda bile CHP’nin tek bir projesi konuşulmadı? 

Bizim için gerçekten çok güzel ve coşkulu bir kalabalıktı. Eskiler bir Bülent Ecevit mitingi olduğu söyleniyor bu en görkemlisi idi. Meydanın bayraklanması için gece 02’ye kadar ben ekibin başında bulundum. Bizim açımızdan harika bir kalabalıktı. Bundan sonra daha çok projelerle ortaya çıkacağız. Bu iş daha yeni başladı. Her yenilgi bir ders aynı hata ikinci kez yapılırsa sorun var demektir.

 

Yakın zamanda bir değişiklik olmaz

Bundan sonra CHP Merkez İlçe ile İl Başkanlığı arasında nasıl bir çalışma olacak. Böyle nereye kadar gidecek? 

Biz burada olup biteni bir rapor ile Genel Merkeze ilettik. Bundan sonra ne olacağına karar verecek olan biz değil Genel merkez. Biz görevimize devam ediyoruz. Kısa vadede bir seçim ya da bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Bir süre bu şekilde devam edilecek ama sonuç ne olur, ne zaman olur onu bilemem.

 

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi ve arkasından genel seçim var. Şimdiden birçok kişi milletvekilliği için girişimlere başladılar. Sizin böyle bir planınız var mı?

CHP’de, ya da siyasete giren herkesin bir hedefi vardır. Benimde elbette bazı hedeflerim var. Ancak ben hiçbir zaman bu hedeflerimi partinin çıkarlarının önüne koymadım, koymamda. Benim için 2015, 2025, 2030’diye bir şey yok. Benim için öencelik önce bu partinin üyelerine bu adam bu işi yapabiliri koymam lazım. Onların takdirini kazandıktan sonra zaten ben istemesem de şartlar bizi bir yere koyar. Bunun adı milletvekilliğimi olur başka bir şey mi bilemem. Siyasete giren, siyaset yapan her insanın bir hedefi olduğu gibi benimde bir hedefim var. Ama bu ne zaman olur buna CHP’liler karar verecek. Ben önce onların güvenini kazanmak istiyorum.

 

Gençlik Kolları Başkanına niye bu kadar tepki gösterildi? Toplantıyı geren ve kriz çıkartan onun konuşmaları olmuş?

Gençlik Kolları Başkanının konuşmaları çok seviyesizce ve gerginlik yaratmak üzerineydi. Aslında işin başka bir boyutu var. Biz onun üyeliğini kabul etmedik ve bizim üyeliğini kabul etmediğimiz birinin Gençlik Kolları Başkanı olarak atanmasını asla kabul edemeyiz. Bundan il yönetimin bile haberi yokmuş. CHP’ye üye olmanın bir kriteri olmalı ve bir kalitesi olması lazım. Her önümüze geleni sırf üyemiz artsın diye üye yapamayız. Krizin bir nedeni de biz üyeliğini kabul etmediğimiz bir adamı karşımıza Gençlik Kolları Balkanı olarak atanması doğru bir davranış değildi.

 

CHP merkezde var kırsalda yok
AK Parti, toplumun dar ve orta gelirli kesimlerinde destek buluyor.  Seçmenin çoğunluğunu da onlar oluşturuyor. Buna karşılık CHP, daha çok yerleşik ve göreceli olarak daha varlıklı çevrelerden güç alıyor. Kuşkusuz bu seçmenden oy almak kötü bir şey değil. Bu seçmenin oylarının kaybedilmesi düşünülemez. Ancak sosyal demokrat bir partinin Türkiye gibi bir ülkede dar ve orta gelirlileri, yoksulları, işçileri ve işsizleri, gençleri başka partilere terk ederek iktidar olmayı beklemesi hayal olur. Afyon için de benzer durum söz konusu. Neden oylarımızın büyük kısmını il merkezinin merkezinden ekonomisi kısmen düzgün olan, eğitimli insanların yaşadığı yerlerden örneğin, Güvenevler, Örnekevler,  Cumhuriyet ve Dumlupınar Mahallesi gibi yerlerden alıyoruz. İşsiz gençlerin olduğu, ekonomik sıkıntıların yaşandığı, sosyal  yaşamda belirli kısıtlamaların olduğu, köyden kente göçün yaşandığı bir şehirde, sosyal belediyecilik anlayışından uzak, insanların sıkıntı çektiği bir şehirde yaşıyoruz. Çevre illere göre gerek sosyal yaşam, gerek hava kirliliği, gerek eğitim gerek ekonomik veriler bakımından  geride olduğumuz bir şehirde oylarımızı  belirli bir düzeye yükseltebilmemiz gerektiğine inanıyorum.

 

Kavgalı eve gelin gidilmez

Bir siyasal partinin başarılı olabilmesi için toplumun temel arayışlarını, beklentilerini, ihtiyaçlarını belirlemesi  ve çözüme ilişkin inandırıcı politikalarla ortaya çıkması gerekir.

Bunun dışında bizim en önemli sorunumuzun güven sorunu olduğunu düşünüyorum. Bu hem siyasi kadrolar arasında, hem de parti ile halk arasında var. Siyasal kadroların geçmişte yaşadığı kişisel hesap ve tartışmaların siyasal amaç ve partinin hedeflerinin önüne geçmesi ilişkileri tahrip etmekte, siyasi kadroların birbirine güvenini yitirmesine yol açmakta ve dışarıdan bakıldığında sürekli kavgalı bir ev havası vermektedir. Bizim bir atasözümüz var “kavgalı eve gelin gitmez” diye.

Halk parti içi çekişme istemiyor

Vatandaşımızın parti içi çekişmelerden etkilendiğini düşünüyorum.  Ayrıca vatandaşımızla parti arasındaki güvensizlik sorununun da kısa sürede çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum. CHP yeterince proje üretiyor, diğer siyasi partilerden daha da çok proje üretiyor ancak bunları halka benimsetemiyoruz. Afyon’da ve tüm Türkiye’de başarılı olabilmek için, CHP hayatın her alanında muhalefeti yükseltmek ve iktidar alternatifi olduğuna halkı inandırmak zorundadır. Halkın içinde olmakla, küçük ya da büyük her soruna çözüm üretmeye çalışmakla, vatandaşın yanında olduğunu hissettirmekle, en önemlisi de vatandaşın gündemini yakalayıp aynı frekansta  olabilmekle bu sorunların çözülebileceğini düşünüyorum. ODAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar