logo

Ön seçim olmasa Milletvekili bendim

hatice gök1

Avukat, siyasetçi ve Sivil Toplum Örgütü temsilcisi Hatice Gök, milletvekilliği sürecini, 2015 seçimleri, özel hayatı hakkında ilk kez bu kadar net açıklamalar yaptı. 2015’de Milletvekili adayıyım diyen Gök, bu güne kadar evlenmedim ama bir kısmet çıkarsa neden olmasın dedi.

 

Siz ben aday olursam 2 milyon lira avans isterim diye Afyon il geneli projemi sundunuz? Genel Merkez bu konuya nasıl baktı? Alışılmış bir durum değil?

Ben bu teklifleri sunduğum zaman peki bunlar olursa aday olur musun dediler. Aslında beni tam olarak anlamadılar. Ben bu şekilde aday olurum demiyorum. Kim aday olursa olsun CHP Başkanlık kazanmak istiyorsa böyle yapılmalı diyorum. Sonra Peki tamam dedim illaki benim aday olmam isteniyorsa gidelim genel merkeze bu şartlar varsa ben aday olurum dedim.

 

CHP Genel merkezine gidildi mi bu konuyla?

CHP Genel Merkezde Mustafa Özyürek’e anlattım, benden taşlı olmasına rağmen ayağa kalktı yanıma geldi hayırlı olsun Başkanım dedi. Ama ben kesin olmadığı için elini sıkmadım. Ben bunu parti meclisine getireceğim dedi. Bu koşullar sağlanmadan aday değilim ve kabul edemem dedim. Ben bunu Deniz Baykal’la görüşeceğim dedi. Belki kazanamayız ama seçime iddialı girersek en azından sonraki dönemlerde şansımız olur. Bu çalışmaların Afyon’dan başlayarak ülke genelinde her ilde yapılması gerekli dedim.

 

Ne oldu? Parti Meclisinde görüşüp size bir dönüş oldu mu?       

Bu konuşmanın bir geri dönüşü olmadı ama benim başkan adayı olmam konusundaki ısrar sürdü. Hatta Afyon adayı Hatice Gök diye ulusal basında açıklandı. Genel Başkan Deniz Baykal, o dönem Kemal Kılıçdaroğlu’nu İstanbul Büyükşehir adayı olarak açıklayacaktı. Benim adaylığımı da o törende açıklamak için beni İstanbul’a davet ettiler. Gece saat 01.00’a kadar araç bekletildi. Beni o toplantıya götürmek için. Ben aday olacaksam Afyon Belediye Başkanlığına aday olacağım. Basın burada da var benim İstanbul’da ne işim var benim adaylığım için henüz şartlar oluşmadı oluşursa bunun açıklanma yeri Afyon’dur dedim. Ben adaylığı kabul etmedim ama birçok yerde Hatice Gök aday diye haberler çıktı.

 

Proje adayın değil partinin olması lazım

Aslında söyledikleriniz yüzde yüz doğru ve olması gereken bir olay. Bir şehri yönetmeye talip olan partinin projeleri, çalışmaları ve hedefleri olmalı. Bir aday çıkıyor seçime 2 ay kala ortada ne proje var ne ekip. Bu çok önceden parti İl ve Merkez İlçe tarafından yapılmalı. Ben bir gazeteci olarak böyle düşünüyorum?

Kesinlikle yüzde 100 katılıyorum. Benim çabanda o yüzdendi. Ben aday olmak için 2 milyon lira istemiyorum. CHP’nin adayı kim olursa olsun iddialı ve projeleri ile gelsin, projeler ilin tamamına hitap eden şeyler olsun. CHP’de yeni bir anlayış olsun çabasındaydım. Söz konusu benim adaylığım değil ki. Ben o dönem mesleki tecrübem, öz güvenim, sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarımla zaten kendimi kanıtlamış ve belli bir kariyeri olan bir isimdim. Başkası da olsa o 2 milyonun ve diğer söylediklerimin yapılması gerekirdi.

 

2011 genel seçimlerinde bu kez Hatice Gök’ü Milletvekili adayı olarak gördük. O süreç nasıl başladı? 

Milletvekilliği seçimlerinde kesinlikle aday olmak gibi bir niyetim yoktu. Ben siyasette aktif bir görev hiçbir zaman istemedim. O sürecin tek neden AK Parti’den bir kardın adayın çıkması beni bu işe itti. Amerika’da yaşayan bir hanım Afyon Milletvekili olmak için aday olunca dedim ki bu iş bu kadar basit değil. Derya Taşkın’dı sanırım. O dönem yine ismi düşünülenler arasında sıkça Hatice Gök ismi yer aldı. Sivil Toplum Örgütlerinden basıklar vardı, çevremden vardı, partili arkadaşlarımdan vardı. Ama benim aday olmalı Derya Taşkın’ın aday adayı olması sağladı.

 

Başka bir partinin adayı niye sizin adaylığınızı tetiklesin anlamadım doğrusu?  

Amerika’dan gelmiş hayatında 20 defa Afyon’a uğramamış Derya Taşkın’ın aday olacağını duyduğum an ben adayım dedim. Televizyon konuşmalarını dinledim. Tamam yıllarca yurt dışında kalmış belli bir birikimi ülkesi için kullanma düşüncesine saygı duyarım ama 35 yaşına kadar Afyon’dan geçmeyeceksiniz ama Afyon Milletvekili olacaksınız. Bu çelişki beni rahatsız etti. Bu nedenle aday adayı oldum.

 

Aday adaylığı öncesinde ön seçim olacak olmayacak tartışmaları vardı. Bu konu sizi nasıl etkiledi? 

Çok etkiledi. Ben açıkçası ön seçim beklemiyordum. Bu anlamda CV’me güveniyordum. Önseçim farklı özellikleri olan bir yapı. Gittiğimiz yerlerde Ahmet Toptaş’ın daha önce partiye yaptıkları, seçilecek oyu almasına rağmen parti baraj altı kaldığı için milletvekili olamamış olması nedeniyle insanların bir vefa borcu olduğu her halinden belli oluyordu. Ben o süreçte benim birinci olma şansımın olmadığını biliyordum. Ben aday oldum seçileceğim gibi bir yaklaşım asla olmadı. Ama ön seçim sürecine baktığımızda öğretmenimle aynı yarıştaydım. Demek ki bu güne kadar partililerimize doğru mesajlar vermişim ki ön seçim sonucu beni 2. Sıraya koydular bu gurur verici bir durum.

 

Seçimden bir gün önce Çobanı tebrik ettim

Seçim sürecinde halkın içine girip çalışmak nasıl bir duygu?

İnanılmaz güzel ve keyifli bir durum. Bizim ne kadar güzel ve sıcak insanlarımız var. İnsanın hası kırsalda yaşıyor. Daha temiz, daha samimi, daha insan. Onlarla temas etmek, onlara yakın olmak benim hayatımın en büyük kazanımı oldu. Halk asla yalan söylemez. Size bir şey söyleyeyim. 29 Mart 2014 Cumartesi seçimden bir gün önce Burhanettin Çoban’la karşılaştım. Tebrik ederim başkanım seçimi kazandınız dedim. İnanamadı.

 

Nereden böyle bir kanıya vardınız?

Ben günün 14-15 saatini insanların arasında geçiriyorum. İnsanlarla konuşuyorum. Benimle konuşan hiç kimse bana yalan söylemez, bana farklı davranmaz. Çünkü ben onlara nasıl davranıyorsam onlarda bana öyle davranıyorlar. Milletvekilliği seçim sürecinde edindiğin tecrübelere dayanarak Burhanettin Çoban’ı bir gün önceden tebrik ettim. Ben başkaları gibi ofiste çalışan birisi değilim ben her zaman sokaklarda insanların arasındayım.

 

Ön seçim olmasa Hatice Gök’ün sıralaması ne olurdu?

Ön seçim olmasa bir çok şey çok farklı olabilirdi. 2. Sırada olmak çok zormuş. Milletvekilliği adaylığı sürecinde Ahmet Toptaş’la çok iyi ve uyumlu bir çalışma yaptık. Ama 2. Sırada olmak çok zormuş. 2. Sırada olmak onur olarak kabul ettim, partililerimize çok teşekkür ediyorum ama 2. Sırada olmak gerçekten çok zormuş. Eğer liyakat anlamında düşünüyorsak Ahmet Beyle müracaatlarımızı birlikte yaptık. Genel Merkez Müracaata çok güzel bir anket koymuş. Ahmet Bey gözümün önünde kişisel bilgilerini yazdı diğer kısımları boş bıraktı. Buradan hareketle net olarak şunu söyleye bilir diğer 5 adayımızda kendi CV’mi karşılaştırdığımız zaman ilk sırada ben olabilirdim.

 

Buradan şunu mu anlamamız gerekiyor ön seçim olmasa ve parti kendi koyduğu kriterlere uysa 1. Sırada Hatice Gök olur ve bugün Ahmet Toptaş’ın yerine Milletvekili olurdu?   

Evet o anket yapıldığına göre mutlaka değerlendirildi. Ama ön seçim yapılan yerlerde buna önem verilmedi. Ahmet Beyin geçmişte yaptıkları ve partililerimizin ona karşı olan vefa duygusu çok yüksekti. Alana çıktığımızda bu açıkça ortaya çıkmıştı zaten. Merkez yoklaması, CV’ler ve o anket baz alınsa ben 1. Sırada olacağıma inanıyorum.

 

Peki şimdiden CHP’de 2015 seçimleri için onlarca isim konuşuluyor. Henüz kimse bir açıklama yapmadı ama 2015’de Milletvekilliği için onlarca aday adayı olacak gibi?

CHP’de şimdiden onlarca kişinin Milletvekilliği için adının dolaşması sevindirici bir durum. Keşke bu sayı 50’leri bulsa. Bu partimize olan ilginin ve umudun arttığını gösterir. Cumhuriyet Halk Partisi gibi bir partinin hiçbir zaman Belediye Başkan adayı ve Milletvekili adaylığı sıkıntısı çekmemesi lazım. O nedenle daha şimdiden onlarca isim konuşulması çok sevindirici bir durum. Ben isterim ki il merkezinde onlarla değil yüzlerle ifade edilen aday adaylarımız olsun. İlçelerden onlarca aday çıksın bunlar bizim zenginliğimiz. Meslek hayatına başladığım günden beri milletvekillerini izliyorum benim için iki örnek vardır. Bunlardan bir tanesi Kubilay Uygun’dur, diğeri ise Sait Açba’dır. Beni anladınız mı?

 

İki farklı örnek Uygun ve Acba

Kesinlikle anlamadım. İki farklı ve uç bir durum?

Ben vekillerimizden işaret edeceğim iki kişi. Elbette Afyon için yaptıkları hizmetleri göz ardı edemeyeceğim. Toplumumuz için emek ve mesai harcadılar ama Milletvekilliği anlamında.

 

Hatice Hanım iyi anlamda mı kötü anlamda mı bu iki ismi kullandınız anlamadım.

Örneğin iyisi kötüsü olmaz. Bu iki örnek Türkiye Büyük Millet Meclisinin işleyişini çok met bir biçimde bize gösterdi. Kubilay Beyin sadece kişisel davranışı ve tutumu olarak değerlendirmemek lazım.

 

Şimdi Türkiye’de adı Fırıldak Kubiye çıkmış bir isimden bahsediyoruz? Ve buna rağmen örneğin iyisi kötüsü olmaz diyorsunuz? Bu adamda bizim bilmediğimiz bir ışık mı var?     

Bütün bu yaşananlar Kubilay beyin kabahati değil. Bu duruma bu meclis izin verdi. Olaya ben o taraftan bakıyorum. Türkiye Büyük Millet Meclis buna izin verdi. Yanlışın örneği ise çok net bir örnek. Buna Kubilay beyin şahsi bir tercihi olarak bakmamak lazım. TBMM’si bu yanlışa izin verdi. Olaya oradan bakmak ve yanlışı orada aramak lazım. TBMM’de bir Milletvekilinin neler yapabileceğinin en bariz örneğini gösterdi. Bu meclisin iç yüzünü göstermiştir.

 

Sait Acba meselesi nedir?

Acba meselesi 1961 anayasasıyla çift meclis vardı. 1 Cumhuriyet Senatosu, 2. Halk meclisi TBMM bu iki meclisten oluşuyordu. Oradaki Cumhuriyet Senatörleri gibi kendi uzmanlık alanında Plan Bütçe Komisyonu üyesi ve Başkanlığı olarak tamamen bilimsel uzmanlığı ile vekillik yapmıştır buna da saygı duyarım. Plan bütçe komisyonunda her kademede görev aldığına göre başarılı olduğunu söyleye biliriz. Ben Sait Acba’nın nereli olduğuna bakmıyorum. Zaten seçildikten sonra Türkiye Milletvekili olunuyor. Bana göre Sait Acba başarısız bir milletvekili değil.

 

Mehmet Ecer başkan gibi devam etmeli

Bana göre etkili muhalefet ve particilik farklı olmalı. Bizim Belediye Başkan adayımız Mehmet Ecer’mi?. Arkadaş sen bu işe inanıyor musun?. O zaman bir sonraki seçimlere kadar mevcut Belediye Meclis Üyesi listen ile Belediye Başkanlığını kazanmış gibi yapılan çalışmaları faydalıysa faydalı de, değilse eleştir ama doğrusunu da ortaya koy. Paralel bir başkanlık sistemi yürüt. O zaman Afyon halkı sana güvenir ve bir sonraki seçimlerde daha fazla şansın olur. Biz olsam bu konuda böyle karar alırdık derim. Yoksa il başkan bunu dedi, kadın kolları bunu yapmadı demekle bir yere varamayız. Başkası nasıl kazanıyor biz niye kazanamıyoruz. Bunlar masaya yatırılmalı. Doğru bir ekip, planlı bir çalışma ile biz Afyon’da seçimi alırız. Ama bu günden 5 yıl sonraki seçimlere projelerle, kadrolarla, ekip çalışması ile Afyon Belediye Başkanlığı kazanılır. CHP 5 yıl sonraki Belediye Başkanım, Meclis üyelerim, Belediye Başkan yardımcıları bunlar diye bugünden ortaya çıkıp çalışılmalı.

 

Zafer Havalimanı destekleyen tek kişi bendim

Afyon Ticaret ve Sanayi Odası’nda Zafer Bölgesel Havalimanı hakkında bir toplantı yapıldı. Her kafadan bir ses çıkıyor ve Zafer Havalimanına karşı çıkılıyordu. Ortak Hava Limanı yapılması konusunda tek olumlu yaklaşan ve destek olan bendim. O gün orada bulunanlardan hepsinden çok ciddi tepkiler aldım. Ve dedim ki dünyada gelişmiş şehirler batıya doğru ilerler. Afyonun coğrafik yapısı da bunu gösteriyor. Arkamızda askeri bir havalimanı var o tarafa ilerlememiz mümkün değil. Diğer tarafta Frig Vadisi ilerlememiz batıya doğru şeklinde açıklarken herkes bana şiddetle karşı çıktılar. Şimdi bakıyorum o gün bana karşı çıkanların hepsi döndüler ve Zafer Havalimanını savunuyorlar. İşte ben bunu kabul edemiyorum. İnsanlar dün dediklerini unutup bugün bambaşka şeyler söyleye biliyorlar. Üstelik o zaman Kütahya Marka Şehir ilan edilmişti ve birçok önemli yatırım o tarafa kayıyordu. Birazda karşı çıkmalarının sebebi oydu.

 

2015’de Milletvekili adayıyım  

Ne kadar çok aday çıkması hem partinin kazancı, hem toplumun, hem de Türk siyasetin, kazanımı olur. Rekabet kaliteyi getirir. Ben bu sayının artmasını çok isterim. Bu yarışta olmak beni ayrıca mutlu eder ve ben 2015 Genel Seçimlerinde Afyon Milletvekili aday adayıyım. Bunu birçok yerde söyledim. Bu benim vatan borcum Askerlik görevim. Ben devletin okullarında okudum, ayrıca hiçbir masraf yapmadan böyle bir eğitim ve öğretim hayatı yaşadım ve birçok sivil toplum örgütlerinde görevlerim oldu. Bütün bunlara devletin imkanlarıyla sahip oldum. O nedenle bende beni bu konuma getiren devletime borcumu ödemek istiyorum. Afyon’un vekaletine talibim. Doğru bir şekilde hizmet edeceğime inanıyorum. ODAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar