logo

Maltepe köprüsüne AK Parti bayrağını astım

mustafa çöl1

Sandıklı AK Parti Belediye Başkan adayı Mustafa Çöl, 2002 yılında AK Parti’nin kurulma aşamasında Ankara’da Çankaya’da seçim çalışmalarına katılması ile kesişiyor. Çöl öğrenciyken kendini AK Parti Gençlik Kolları Kurucuları arasında buluyor. ODAK Pazar Kahvaltılarına katılan Mustafa Çöl, hayatının en anlarını Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye anlattı.

 

Mustafa Çöl kimdir, nasıl bir ailenin çocuğuydu?

Sandıklı’da 1982 yılında 3 çocuklu normal esnaf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. Bir ablam birde kız kardeşim var ben ortanca çocuk ve tek erkek evladım. İlkokulu Atatürk Merkezde okudum. Okul yıllarında da başarılı ve bir öğrenciydim ve sınıf başkanlığı yapıyordum. Liderlik vasıfları mevcut bir öğrenciydim. O zaman 5. sınıftan sonra Anadolu Lisesi sınavları vardı. O sınavına girdim ve o zaman Anadolu Lisesi çok önemli ve yüksek puanla alınıyor. Benim derslerim iyi olduğu için sınavda en başarılı öğrencilerden birisi olarak girdim. Bir ay kadar Anadolu Lisesi Orta bölümüne gittikten sonra Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı. Okul müdürü de bizimkilerin ata dostu. Beni özel olarak İmam Hatip’e almak istedi.

 

Okuldan okula öğrenci transferi mi yapıldı?

Sandıklı Anadolu lisesi çok revaçta bir ben gitmek istemiyorum. Ben burada okumak istiyorum diyorum. Ama Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü aileme baskı yapıyor. Ben Mustafa’yı buraya istiyorum diyor. Ben bir ay sonra Anadolu İmam Hatip Lisesine geçmek durumunda kaldım. Anadolu İmam Hatip’in ilk öğrencilerindenim. Resmen sporcular gibi transfer edildim. Ama Sandıklı’nın o dönem en başarılı öğrencilerinin başında geliyordum.

 

Sporcu gibi transfer ettiler

Pişman oldunuz mu? İmam Hatip Lisesine geçtiğiniz için?

Kesinlikle pişman olmadım. Ailemden ve Okul Müdürümüzden Allah razı olsun. Bir yıl hazırlık vardı. O bir yılda hazırlık sınıfında mükemmel bir İngilizce eğitimi aldım. Şimdi çok güzel İngilizce biliyorum ve bunun Sandıklı Anadolu İmam Hatip Lisesine borçluyum. Bu arada iyi bir dini eğitim aldık. Bizde dini eğitim ailede başlar orada üstüne koyduk. Benim iki kardeşimde hafızdırlar. Yetişme noktamızda İmam Hatip’in katkısı çok büyük. Orta Okulun sonunda yeniden sınava girdik. O zaman 1998 yılında Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesini kazandım. Ben aslında Fen Lisesine gitmek istiyordum. Oraya da puanım tutuyordu ama ilk tercihe Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesini yazdığımız için nasip orasıymış.

 

Başkan adaylarından biriside Nazillili, ilginç bir tesadüf olmuş?

Öyle oldu. Nazilli’de 3.5 yıl kadar eğitim gördüm ve çok iyi bilirim. Çok değerli dostlarım var ve hala görüşürüz. Nazili gerçekten çok iyi ve güzel bir şehir. Kendini iyi geliştirmiş mükemmel bir yer. Benim şehircilik alanında örnek alacağım şehirlerden birisi. Benim için Nazilli eğitim alanının dışında vizyonumun gelişmesinde de çok önemli bir yere sahip bir yer.

 

Nazilli sizde güzel anılar bırakmış. Oradan mezun olduktan sonra Üniversite sınavları var?      

Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesinden iyi bir dereceyle mezun olduktan sonra Üniversite sınavlarına girdim. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazandım. 4 yılda Ankara’da yaşadım. Bu arada Türkiye’de yavaş yavaş siyasi yelpaze değişmeye başladı. Bizde bu değişimde aktif olarak rol almak için Ankara’da çalışmalar yürütmeye başladım.

 

Bu arada ailede hiç siyasetle uğraşan var mıydı?

Hayır bizim ailede bana kadar siyasetle uğraşan hiç olmadı. Kendi halinde bir esnaf ailesiydik. Ama benim Ankara’da kalmamla birlikte ülke siyasetinin içinde yer almam gerektiğini düşünmeye başladım. Türkiye’de her 10-15 yılda bir siyasette bir eksen kayması yaşanıyor. 2002 seçimlerinde Çankaya ilçesine giderek ben çalışmak istiyorum dedim. O zaman Çankaya İlçe Başkanı Ali Özkaya idi. Biz gönüllü çalışma yapmak isterken AK Parti Gençlik Kolları kurucuları arasında buldum kendimi. Ankara’da üniversite devam ettiği sürece biz aktif olarak AK Parti için her türlü çalışmanın içinde yer aldık.

 

Şimdi AK Parti kuruldu ve ilk seçimlerinde siz öğrenci olarak parti çalışmalarına katılıyorsunuz? Yeni kurulmuş bir parti ilk seçimlerde neler yaptınız?

Tamam öğrenciyiz ama biz aktif olarak yoğun bir şekilde seçim çalışmalarına katılıyorduk. İlk seçim olmasına rağmen biz çok hızlı çalışıyorduk. Parti yeni ama ana kadrolar eski ve tecrübeli. Belli bir birikim var. Biz o tecrübeli büyüklerimizin yanında kendimizi geliştiriyoruz. Bahçelievler bölgesinde aktif olarak çalıştık. Maltepe köprüsüne bayrak asarak partinin tozunu yuttuk. Bizimle o zaman aktif olarak çalışan arkadaşlarım arasında milletvekilleri AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve önemli görevlerde bulunan birçok arkadaşım var.

 

Ankara’da kalsam çok farklı yerlerdeydim

Peki siz niye Ankara’da devam etmediniz?

Ben ailemi ve Sandıklıyı çok seviyorum. Ben hayatımı Sandıklı’da geçirmek ve Sandıklı’ya hizmet etmek için okul bittikten sonra geri döndüm. Eğer Ankara’da kalmış olsaydım bugün çok farklı bir konumda olurdum. Ama Sandıklı’ya döndüğüm için asla hiç pişmanlık duymadım.

 

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirdikten sonra ne yaptınız. Öğretmen olarak çalıştınız mı?

Okulu bitirdikten sonra Sandıklı’ya döndüm. Benim idealimde hiçbir zaman Devlet’te çalışmak gibi bir niyetim olmadı. Öğretmen olmak güzel ve kutsal bir meslek ama asla Devlet’te çalışmayı düşünmedim. Benim tek bir amacım vardı o da Sandıklı’ya hizmet etmek. Daha okurken kendime bir yol çizdim. Ben özel sektörde eğitim alanında çalışmak istiyorum. Ankara’da eğitim görürken gidip bir dershane ile konuştum ve orada çalışmaya başladım. Başlarken de ben sizden para pul istemiyorum bana dershanecilik nasıl yapılır bu işi öğretin. Dershane işinin her alanında çalışarak bir kurum nasıl işletilir bunu öğrendim. Ama çok ezdiler beni. Resmen posamı çıkartana kadar çalıştırıyorlardı. 12 saat çalışıyordum o kadar ezdiler beni. Ama onlardan da Allah razı olsun. Bir dershane nasıl kurulur, nasıl işletilir işin tüm inceliklerini öğrettiler.

 

Okul bitti Sandıklı’ya döndünüz, Devlet’te de çalışmayacaksınız dershanede mi çalışmaya başladınız? 

Devlet’te çalışmayacağım dedim ama özel bir dershanede de çalışmak gibi bir niyetim yok. Ben Ankara’da 6 ayda bu işin her şeyini çözdüm. Okullar kapanmasıyla birlikte Haziran’da Sandıklıya döndükten sonra Ailemle konuştum. Ben dershane açmak istiyorum dedim.

 

Ne yapmak istiyorsunuz? Dershane açmak mı? Kaç yaşındasınız, okul daha yeni bitmiş ve siz dershane açmak istiyorsunuz?

Okul bitti ve ben 21 yaşlarındayım. Aileme durumu izah ettim. Onlarda bana güvendiler ve tamam dediler. Onların destekleri ile biz dershane açmak için girişimlere başladık. Bir yıl kadar resmi işleri ve dershaneyi hazırlayarak faaliyete geçtik. Çok güzel öğrenci potansiyelimiz vardı. Çok iyi bir öğretmen kadrosu kurduk. İlk senesinde il birincisi çıkardık. 2010 yılında Türkiye 1.si çıkarttık. Doğru planlama ve kaliteli bir kadronun neler yapacağını daha yolun başında gördük. Öyle bir talep olmaya başladı ki artık kendi kriterlerimiz koyduk ve ona göre öğrenci almaya başladık.

 

21 yaşında Dershane açtım

21 yaşında Dershaneciliği soyunup, daha öğretmen olmadan dershane sahibi olmak ve Türkiye birincisi çıkartmak gerçekten müthiş bir başarı. 

Bana göre hayatta hiç bir şey tesadüf değil. Siz gerçekten başarmak için iyi bir ekip ve kadro kurarsanız yapamayacağınız şey yok. Ben öğretmen olmadım ama Ankara’da dershanede hem derslere giriyordum, hem de bir dershane nasıl yönetilir, nasıl açılır, nasıl kapanır işin püf noktalarını öğrendim. Bunları öğrenirken sadece maaş almak için yapmadım. Gerçekten başarılı olmak ve iyi bir dershaneci olabilmek için. Eğitim konusunda zaten bir endişem yoktu. Endişem yönetim yönündeydi. Bunu Ankara’da öğrenme imkanım oldu. Bir süre sonra dershane tek başına yetmiyordu. Bunun yan sektörleri olan kız öğrenci yurdu açtık. Arkasından bir tane de erkek öğrenci yurdu açarak bu alanda önemli bir kurum ve marka haline getirdik.

 

Bu işin sonu özel okul galiba. Hükümet dershaneleri kapatacak?

Dershane, kız ve erkek yurdu tam kapasite ile çalışıyor. Öğrenci yurdu apart tarzında. Bunlara ilave olarak Mental Aritmetik altyapısını hazırlayarak merkezini açtık. Bu alanda da çok başarılı işler yaptıktan sonra geçen yıl 4-12 yaş çocuklara İngilizce Dil okulu açtık ve çocuklar şimdi mükemmel derecede İngilizce konuşuyorlar. Bütün bunların devamı olarak şu anda inşaatı devam eden Özel bir kolej yapıyoruz.

 

Kolej projesi nasıl ortaya çıktı?

Kolej projesi hükümetin aldığı karardan sonra ortaya çıktı. Başbakan’ın uçakla bir yerden geliyordu. 2012’nin mart ayıydı. Konuşmasının içinde çok küçük bir cümle ile dershaneleri kapatacağız dedi. Biz Başbakanın bir konuşma yaptıysa bunun arkasının geleceğini bildiğimiz için biz sinyali aldık ve arkadaşlarımızı toplayarak durum değerlendirmesi yaptık. Başbakan bu lafı söylediyse devamı gelecektir. Bu ipucunu iyi değerlendirelim ve şimdiden yeni oluşuma hazırlanalım dedim. Yapmamız gereken ve Sandıklı’nın da ihtiyacı olan dört dörtlük bir kolej yapmaya karar verdik. Yer tespiti falan derken Anaokulu, İlk, Orta ve Lise olmak üzere Fen Lisesi de dahil mükemmel bir kolej yapıyoruz. İçinde yüzme havuzu ve spor alanları olan ve Temmuz ayında açılışını yapacağız. Geçen hafta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştük ve açılışı yapmaya gelecek.

 

Ne kadar bir alanda yapılıyor?

Sandıklı girişinde 12 bin metre kare alanda, 7 bin 500 metre kare kapalı alanı olan spor kompleksleri, yüzme havuzu, konferans salonu olan mükemmel bir yer olacak. Sandıklı’nın böyle bir eğitim yuvasına ihtiyaç vardı. Bizim sloganımız şuydu. Eğitim ve Kültür Şehri Sandıklı. Bu alanda marka şehir olmak istiyoruz. Sandıklı potansiyeli yüksek bir yer ve bu güne kadar çok fazla değerlendirilemedi. Biz Sandıklı’nın tüm özelliklerini öne çıkartarak Önce ülke genelinde sonra uluslar arası alanda tanınır ve bilinen bir yer haline getireceğiz. Bir şehrin gelişmesi ve kalkınması için en önemli unsur eğittim. Eğitimli insan ne kadar çok olursa şehrin gelişmesi ve kalkınması da aynı oranda artar.

Sandıklı’da ki değişim baş döndürecek

Nazilli Anadolu Öğretmen Lisesine gittiğim günden beri aklımın bir köşesinde Sandıklı’ya dönüp hizmet etme fikri vardı. Benim için Nazilli önemli bir dönüm noktasıydı. Dünyaya bakış açımı değiştirdi. Bir kentin nasıl gelişeceğini öğrendim. Ankara’da yaşadığım 4 yıl çok şey kattı. Bütün bunların deneyimini Sandıklı’da eğitim alanında uygulama imkanım oldu. Evet 21 yaşında dershane açacağım dediğimde ailem bana güvenip arkamda durması belki bu konumda olmazdım. Ama ben yaptığım işi biliyorum ve Sandıklı’ya hizmet etmek istiyorum. Bazen istemek yetmez, zamanlama iyi olması lazım. Benim şansıma ve kalbimin temizliğine Allah inanmış olacak ki yolumuzu hep açık etti. Bizim Sandıklı’ya olan hizmet aşkımız daha yeni başladı. Bundan sonra Sandıklı’da olacak gelişmeler insanların başını döndürecek. ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar