logo

İşsizliğin bitmesi Doğalgaz’a bağlı

mustafa çöl

Sandıklı tarihinin en genç Belediye Başkan adayı olan Mustafa Çöl, Sandıklı’da işsizliğin bitmesi, yatırımın gelmesi ve turizmin gelişmesi için mutlaka Doğalgaz gelmeli dedi. ODAK Pazar Kahvaltıları’nda Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Avukat Emre Çınar ve Ömer Mazi’nin sorularını cevapladı.

 

Okula giderken bir meslek düşünceniz var mıydı?

Ben her zaman çalışkan ve başarılı bir öğrenciydim. Ama biz okurken Dinar Depremi yaşandı. Oradan bazı öğretmenler bize gelmeye başladılar. Bir öğretmenimiz vardı çok sosyal bir insandı. Kısa zamanda bizi kendine hayran bıraktı ve ben o zamana kadar sayısalcı bir öğrenciyken sözel’e doğru bir kayma yaşadık. Benim idealimde doktor olmak vardı. Doktorluk istediğim mesleklerin başında geliyordu. Ama şimdiki mesleğimden de son derece memnunum ve severek yapıyorum.

 

Dedenize çok bağlı olduğunuzu söylemiştiniz neden sizin için bu kadar önemli? 

Dedemin başka torunları da var. Ama biz dedemle aynı evde kalıyorduk. Onun için ben onun en kıymetli torunuydum. Resmen onların elinde büyüdük. Bende çok büyük emekleri var. Birde dedem hep şöyle bir laf derdi. Çocuğun olduğunda kardır, torun olduğunda karın karıdır tadından yenmez derdi. Kardan kar etmek her zaman daha güzel olurmuş. Beni böyle severdi. Onun için dedemin ve babaannemin benim yanımda yeri bambaşka. Ama kesinlikle Anneannemi ve diğer dedemi de onlardan geri koymam.

 

Sizin adınızı ilk Sandıklı İlçe Başkanlığı sırasında duyduk. Aktif siyaset o zaman mı başladı?  

Sandıklı AK Parti İlçe Başkanlı olmak için başvurduk. Çalıştık ama olmadı. Her işte bir hayır vardır dedik ve kazanan abimiz de bizim sevdiğimiz kişi. AK Parti tarihinde ilk defa olan bir şey yaşandı. Biz daha önce seçime girmediğimiz için dele listesi falan kontrol etmedik. Saat 16.00’da iki arkadaşın ismin olmadığını fark ettik. Ahmet abinin de listesinde iki isim iki kere yazılmış. Ahmet abiyle dua ediyoruz bu seçim iki farkla kazanılmasın. Sayım yapıldı ve iki farkla kazanıldı. Garip bir seçim oldu. Ben o gün üzülmedim her şeyde bir hayır vardır dedim. İlçe Başkanı olmadım ama şimdi Belediye Başkanı adayı oldum. Kısmet böyleymiş demek ki.

 

Sandıklı’da demokrasi kazandı

12 tane aday adayı olan bir ilçe olan Sandıklı’da olumsuz bir yaklaşım olmadı. Oysa öncesinde Afyon’un AK Parti için en sorunlu yeri Sandıklı’ydı. Nasıl başardınız bunu?

Önceki süreçte yaşanan gerginlikler ilçe başkanlığı sürecinde sıkıntı oldu. Sonuçta herkes AK Parti Bayrağını daha iyi bir yere taşımak için bir hizmet yarışı. Ancak Belediye Başkan adaylığı sürecinde başka yerlere göre çok centilmence bir süreç yaşandı. Bir araya geldik kim açıklanırsa açıklansın arkasındayız dedik. Ben zaten yaratılışım gereği insanlara ilk adımı ben atıyorum. Diyalogla iletişimle çözülemeyecek bir şey yoktur. Sandıklı’da AK Parti için hiç bu kadar güzel ve olumlu geçen bir seçim süreci olmamıştı. Benim şansımdan mıdır bilmiyorum ama her şey güzel gidiyor.

 

Sandıklı’ya baktığımız zaman siyaset meydanında 50 kadar insan var. Herkes bir birini tanıyor, ortak dostlukları var. Fakat farklı partilerden Belediye Başkanı adayı olunca kıyamet kopuyor. Siyaset hırsı insanları neden bir anda değiştiriyor?      

Kendi adıma bunların hiç birisi bende yok. Dediğiniz çok doğru. Sandıklı büyük bir şehir değil. Siyaset aktörleri belli. Hakan Bolcal’ın çocukları bizim kurumlardan faydalanıyor. Bizim öğrenci velimiz birçok ortamda bir aradayız. İnanın şu anda rakibiz ve hiç birisi hakkında tek bir açıklamam yok. Olamaz da, çünkü onun amacı da Sandıklı’ya hizmet etmek benimde. Biz çıkar projelerimizi anlatırız. Kimin Başkanlık koltuğuna oturacağına 30 mart günü halkımız karar verecek. Görev kime verilirse gider tebrik ederiz. Sandıklı artık geçmişte yapılan hatalarından ders çıkardı. Siyaset’in yeni aktörleri ile daha insancıl, daha seviyeli ve akademik bir şekilde yapacağız. Buna Sandıklı’nın ihtiyacı var.

 

Laf değil proje konuşuyorum diyorsunuz?

Sandıklı’nın dedi kodu yapacak, laf üretecek zamanı yok. Sandıklı’da artık bazı şeylerin değişmesi lazım. Sandıklı’nın gelişmesi ve kalkınması için projelere ihtiyacı var. Bizde Sandıklı’yı geleceğe taşıyacak projeler üzerine çalışıyoruz. Bu projeler daha şimdiden ilgili Bakanların masasında ve gündeme alınan projeler. Bizim kadar onlarda projelerimiz karşısında heyecanlandılar ve birçoğu alanında ilk olacak işler. Biz dedi kodu yaparak zaman kaybetmek istemiyoruz. Sandıklı’nın buna vakti yok.

 

Sandıklıspor süper olacak

Sandıklıspor’un durumu ne olacak? Başkan İsmail Elibol takıma sponsor oldu. Bundan sonra ne olacak?

Sandıklıspor devam edecek ve daha üst liglere çıkması için bu güne kadar ne yapılmışsa bundan sonrada daha fazlası yapılacak. Sandıklı’nın marka şehir olması için Sandıklıspor’un varlığını sürdürmesi gerekiyor. Bizde zamanında futbol oynamayı seven birisi olarak ben Belediye Başkanı olursam elimizden gelen tüm imkanlar sağlanacak. İsmail Başkan takıma sponsor oldu sponsorluk süresi bittiğinde devam edecek mi henüz bilmiyoruz. Onu sonraki süreçte konuşacağız. Ancak bizimde bu konuda bazı girişimlerimi şimdiden var.

 

Nedir o girişimler?

Sandıklı Sporda hat ettiği yeri alacak inşallah. Bizim Sandıklıspor ile alakalı düşüncelerimiz sadece yerel bazla sınırlı değil. Takımın ayaklarının yere basması için, sadece günü kurtaran değil geleceğe yatırım yapan bir anlayışımız var. Spor Bakanım Akif Çağatay Kılıç’la da görüştüm ve mevcut stadyumun yanında altyapı tesisleri kuracak. Başta futbol olmak üzere minikler, yıldızlar, gençler olmak üzere hepsi olacak. Biz Sandıklıspor’da kendi çocuklarımızı izleyemedikten sonra ne anlamı var. Sandıklı’nın spora yatkınlığı var. Yeter ki biz onlara altyapı imkanları verelim. Bu konuda Bakanımla görüştüm ve altyapı tesisleri yapmak için söz verdi.

 

Elibol’un sözleşme süresi bittiğinde devam etmek isterse bir çekinceniz var mı?

Kesinlikle bir itirazım olmaz ve keşke devam etse. Elibollar Sandıklı’nın en büyü markalarından birisi. Neden engel olayım. Keşke başka sponsorlar da çıksa. Bizim yönetim anlayışımızda bizden olanlar olmayanlar diye bir şey yok. Sandıklı’ya katkısı faydası olacak herkesle iş birliği yapmaya hazırım. Sandıklı ismini ön plana çıkartacak herkesten Allah razı olsun.

 

Eşiniz hanımla nasıl tanıştınız?      

Eşimin ailesi Muğlalı anne ve babası eğitmen. Eşimde onlar gibi öğretmen oldu. Matematik öğretmeni. Bakın bu konuda beni zorlamayın. Her şey hakkında konuşurum ama bu konularda fazla konuşamam. Ortak özelliğimiz eğitimci olmamız. Bizim dershane de öğretmenlerindendi. Zaten çok kısa sürede isteme ve evlilik gerçekleşti. Askere giderken görüşüyorduk ama askerden geldikten sonra ailecek gittik istedik oldu. İsteme ve evlilik 15 gün gürdü. Ağustos’da evlendik ve dershane işleri başladı.

 

Burak başbakan konuşurken doğdu

Oğlunuz Burak ne zaman dünyaya geldi?

Dünyaya bir parça dünyaya getirmek çok farklı ve insana başka şeyler ifade ediyor. Afyon’da Telek Hastanesinde 2009 yerel seçimler zamanında dünyaya geldi. Hatta aynı gün Başbakanı’ın Afyon mitingi vardı. Ben bir yandan Başbakanı dinlemek istiyorum diğer taraftan Burak dünyaya geldi. Doğumdan sonra getirip kucağıma verdiler. Bambaşka bir duygu. Nasıl anlatılır bunun bir tarifi var mı? bilmiyorum. Kucağımda dakikalarca sadece baktım sonra annemler aldılar yatağına koydular. Kime benziyor bana benziyor mu? gibi klasik sohbetler başladı. Ama Başbakan’ın tavsiyesine uyarak en az 3 çocuk yapmayı düşünüyoruz kısmetse.

 

Ailenizde siyasetle uğraşan kimse yok. Siz Ankara’da öğrenciyken nereden çıktı AK Parti’ye gidip üye olmak. Birileri mi vesile oldu, arkadaş gurubunuz mu vardı, yok sa siz mi gidip ben üye olmak ve çalışmak istiyorum dediniz?

Bana kimse hadi AK Parti kuruluyor gidelim demedi, kimse davet etmedi. Ben Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri takip ediyorum. Her zaman inşallah bir gün parti kurar Genel Başkan olur diye dua ettim. Kurulma aşamasında hiç düşünmeden partiye giderek ben çalışmalarda yer almak, üye olmak ve hizmet etmek istiyorum dedim. Daha o zaman kimse AK Parti’nin yakınlarında görünmekten çekinirken biz kolları sıvadık ve parti bayrağını sallandırdık. Bizi de kabullendiler ve Gençlik Kolları kurucuları arasında yer aldım. Açık ve net olarak söylüyorum. Ben Sandıklı’ya hizmet etmek için gelmemiş ve Ankara’da kalmış olsaydım bu gün çok farklı yerlerde olurdum. Benim o zamanki arkadaşlarım şu anda partinin önemli kademelerinde ve söz sahibi insanlar. Bizde bu ilişkilerimize güvenerek Sandıklı’ya dev yatırımların gelmesini sağlayacağız. Şunu da net bir şekilde ifade etmem lazım, asla Sandıklı’ya gelmekten pişman olmadım ve kendimi burada daha mutlu hissediyorum.

 

 

Doğalgaz eşittir işsizlik

Doğalgaz benim için çok önemli. Önemli olmasının nedeni Sandıklı’ya yatırımcı çekmek istiyorsak mutlaka doğalgaz olması gerekiyor. Yatırımcılarla bir araya geliyoruz, birçok konuda önemli adımlar atıyoruz. Doğalgaz var mı? Diyorlar. Henüz yok dediğimizde o zaman biz biraz daha düşünelim diyorlar. Sandıklı’ya yatırımcı çekmek istiyorsak en azından sanayimize Doğalgaz’ın mutlaka gelmesi lazım. Doğalgaz demek işsizliği bitirmek için en önemli etken. Yatırımcıyı kaçırmamak için bizim ne edip yapıp Doğalgaz’ı Nisan ayından sonra mutlaka bu işi çözmek istiyoruz. Ben Doğalgaz’ı evlerde kullanmaktan çok sanayide kullanmak istiyorum. Aynı zamanda Sanjet ısı merkezlerinde kullanıp Sandıklı’nın tamamında ısınma sağlamak istiyorum.

Termal su boşa akmayacak

Sandıklı’ya Allah vergisi bir sıcak su var. Ama Sıcak su bu güne kadar çok hor kullanılmış. Sanjet çok önemli bir yatırım ama biz Doğalgaz’ın gelmesi ile birlikte ısı merkezlerin de ısınan sularla şehri ısıtırken termal su sadece turizm amaçlı kullanılacak. Eskiden 500 metreden sıcak su çıkarken bugün bin metreden çıkar oldu. Bir süre sonra biz bu nimetten olacağız. Çocuklarımız ve torunlarımıza bırakmayacağız. Çıkan yer altı suları geri dönüşüm hatları olmadığı için hor kullanılmış. Biz buna bir son vererek termal suların bir damlası bile israf edilmeyecek ve tamamı yeniden yer altına gönderilecek. Termal sularda tamamen turizm amaçlı olarak kullanılacak. Benim Sandıklı’ya yapacağım en güzel hizmet bu olacak. ODAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar