logo

İşe 20 yıldır kendi arabamla gidiyorum

hakan bolcal (3)

İşe 20 yıldır kendi arabamla gidiyorum

Belediye Başkanı olursam yine aynı olacak

Sandıklı Milliyetçi Hareket Partisi MHP Belediye Başkan adayı Doktor Hakan Bolcal, “Belediye Başkanı olursam 20 yıldır olduğu gibi belediyeye yine kendi arabamla gidip geleceğim. Ben zorunlu haller dışında makam arabası kullanmayacağım. Belediyenin Gelir Gider dengesini kurmak için önce giderlerimizi en aza indirmemiz lazım” dedi.

 

ODAK Pazar Kahvaltıları’nda Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim ve Ömer Mazi’nin sorularını cevaplandıran Bolcal, Sandıklı’nın geleceği 3T’den geçiyor dedi. Tarım, Turizm ve Ticaret için sandıklıya yatırımcı çekmek için fuarlarda yer alacaklarını söyledi.

 

Bir seçime giriyorsunuz. Siyasette her rakip karşısındakine zarar vermek için bazı iddialarda bulunur. Sizin için çok rahat söyleyecekleri şey Sandıklılı bile değil diyecekler. Bu konuda nasıl bir cevabınız var?

Bu konuda en zor parti MHP. Eğer benim partim benim bu durumunu bilerek 2009 yılında Belediye Meclis Üyesi yapmışsa. Bu dönem için Belediye Başkan adaylığımı kabul etmişse bunun benim için tartışılır bir yanı yok. Ben 20 yıldır Sandıklı’da yaşayan, Sandıklı’ya sağlık alanında hizmet eden, Çocukları Sandıklı’da doğmuş 5 yıldır Sandıklı MHP Belediye Meclis Üyesi olan biriyim. Benim burada doğup donmadığıma değil Sandıklı’ya ne verebileceğime bakılması lazım. Hiç birimiz nerede doğacağımıza, nasıl bir anne babanın evladı olacağımıza biz karar veremiyoruz. Yaratanın bileceği bir şey. Benim için ve Sandıklı için böyle bir sorun yok. Ancak rakiplerim böyle bir yaklaşımla gelirlerse ben bundan gurur duyarım. Çünkü başka bir şey bulamadıkları için getirirler.

 

Ben nereliyim bana birisi açıklasın?

Bu sorun olmaz mı?

Benim bir sloganım var, “Sandıklı doğumlu değilim ama Sandıklı doyumluyum” diyorum. Ben Sandıklı’dan geçimini sağlayan biriyim. 20 yıldır nasıl hizmet vermişsem, bundan sonrada yine aynı şekilde hizmet vermeye çalışacağım. Bir yere hizmet etmek için orada doğmanız gerekseydi herkes kendi memleketinde yaşamak zorunda kalırdı. Ben doğduğum yerde asıl yabancıyım. Ben 20 yıl doğduğum yerde yaşamadım. Orada 17 yıl yaşadım. 6.5 yıl Ankara’da 20 yıl da sandıklıda yaşadım. Söyleyin bana ben nereliyim?

 

Onun cevabını Sandıklı halkına bırakalım. 5 yıl sonra Sandıklı’yı nerede göreceğiz. Sandıklı aynı zamanda bir termal turizm merkezi. Bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?   

Önümüzde Gazlıgöl gibi kötü bir örnek var. Sandıklının en büyük şansı hala bakir sayılabilecek bir durumu var. Sandıklı’da çok fazla zaman kaybına tahammülümüz yok. Birkaç tane mega projeyi bir arada yürütmek lazım. Bu sadece belediye olarak bizim tek başımıza yapacağımız bir iş değil. Bunu birkaç kurumla birlikte koordineli bir şekilde yürütmemiz lazım. Kaplıcayı, turizmi çok önemsiyorum. Sandıklının kesinlikle bu alanda ö nemli bir avantajı var ve biz bu avantajı kullanmak istiyoruz. Bununla ilgili çok güzel çalışmalarımız var. Kaplıca bölgesi Türkiye’de birçok yere nasip olmayacak özellikte bir yer. Şu anda 2 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Belediye tesisleri var, apartlar var. Hüdai Kaplıcaları Türkiye’de en bilinen adreslerden birisi. Zaten bir marka değeri var. Biz burada uygulayacağımız projelerle bu markayı parlatacağız. Yeni otellerin yapılmasını sağlayıp bir çekim merkezi haline getireceğiz.

 

Nasıl bir planlama yapmayı düşünüyorsunuz?

Dünyayı yenden keşfetmeye gerek yok. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de onlarca örneği var. Biz Hüdai Kaplıca havzasını Kaplıca Turizm Köyü haline getirmek istiyoruz. Benim için orası Sandıklı’nın çıkış noktası. Hidai Kaplıcalarınız zaten bilenler geliyor. Önemli bir katkı bırakıp gidiyorlar. Biz burayı bilmeyen insanlara nasıl ulaşırız, Onları buraya nasıl çekeriz, bunun için ne yapılması gerekiyor. Bütün bunlar için özel bir ekip oluşturduk ve belki de Türkiye’nin ilk temalı kaplıca merkezi Hüdai Kaplıcaları olacak.

 

Sandıklı’nın kurtuluşu 3 T

Sandıklı’nın umudu 3T olmalı bu konuda projeleriniz var mı? 3T Tarım, Turizm, Ticaret.

Bir şehrin kalkınması için tek bir özellik yetmez. Elbette bunu başka alanlarda destekleyen sektörler olmalı. Termal Turizmde çok önemli bir potansiyele sahibiz. Bunun için çalışmalar var ama Sandıklı’nın bir gerçeği de tarım şehri olması. O zaman biz bu alandan ne gibi kazanımlar elde edebilir. Sandıklı Patatesi üretiminin önemli merkezlerinden birisi. Patates konusunda zaten bir cips üretimi yapılıyor. Bunu benzer başka sektörlerin çoğalmasına yardımcı olacağız. Sandıklı’ya yatırım yapmak isteyen tüm yatırımcılarımızın burada yaşaya bilecekleri her sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız. Onların işlerini kolaylaştırıp yatırım yapmalarına destek olacağız. Bir de Sandıklı ticaret merkezi olmak zorunda. Yol kenarında olmasına rağmen bu özelliğini bu güne kadar maalesef kullanabilmiş değil. Belediye Başkanımız İsmail Elibol yol ticaretinin gelişmesi için imar değişikliği yaparak yol kenarını ticari alan ilan etti. Bazı yatırımlar yapıldı ve şu anda bazı tesisler kurulmaya başladı. Biz bun u biraz daha ileri götürmek istiyoruz.

 

Sandıklı bir öğrenci kenti olmaya başladı. Bu konuda neler yapılıyor?

Bana göre turizmden sonraki en önemli bacasız sanayide üniversite. Şu anda bin kadar öğrenci var. Yapılmakta olan ve yapılacak olanlarla bu sayı birkaç katına çıkacak. Şehrin marka değerlerini arttıracak çalışmalar bizim ekibimiz tarafından da yapılmakta. Ben Sandıklı’nın potansiyelinin çok yüksek olduğunu biliyorum ve o potansiyeli ortaya çıkartıp insanlara iş ve aş imkanı olacak seviyeye getirmek için çalışıyoruz.

 

Bu saydıklarınız 3T ve öğrenci olayı çok önemli. Bunlar yapıldıktan sonra Sandıklı bir çekim merkezi olur ve göç alan bir yer haline gelir?

Bizde öyle olacağını düşünüyoruz. Termal turizm bizim için bulunmaz bir imkan ve Sandıklı’nın çıkışı buna bağlı. Sandıklı’nın bundan sonraki 10 yıllık, 20 yıllık 50 yıllık planması yapılırken kesinlikle turizm üzerine yapmak istiyoruz. Elbette turizm yanında termal suyla teknoloji seraları ile tarım alanındaki çeşitliliğimizi artırmakta görevlerimiz arasında olacak. Benim mutlu insan söylemimin arkasında bu yatıyor. İnsanların mutlu olması için çalışıyor olması lazım, çalışması için iş imkanları olmalı, çalıştığının karşılığını alması ve ailesine iyi bakıyor olması lazım. İşte o zaman çalışan ve karnı doyan insan mutlu olur. Mutlu olan insan yaşadığı şehri terk etmez.

 

Yatırımcının yolunu açacağız

Belediye olarak siz insanlara iş verme imkanınız yok. Fabrikalar açacak haliniz yok?

Elbette biz fabrika yapmayacağız, insanları işe alacağız gibi bir yaklaşımımız yok. Biz belediye olarak ne yapalım benim elimden gelen bu demek gibi bir hakkımız yok. Bizim görevimiz iş yapacak insanları bulup onlara yer gösterip, onlara altyapı hazırlayacağız. Yatırımcı bir yere niye gelir? ya da niye gelmez ona bakmak lazım. Eğer biz yerel yönetimlerde olan insanlar yatırımcılara iyi bir ev sahipliği yapamazsak, onlara alt yapı konusunda sorunlar çıkartırsak adam niye gelsin. Onlara gel bize yatırım yap diyen onlarca belediye olduğundan eminim. Bizi görevimiz Sandıklı’ya yatırımcı bulup getirmek. Bu konuda yapılan fuarlara giderek yatırımcı avına çıkacağız.

 

Belediye işletmeci olmayacak, yatırımcı bulacak diye bilir miyiz? 

Belediye’nin işi şehrin belediyecilik görevlerini yapmak olmalı. Belediye vatandaşı müşteri gibi görmemeli. Bu çok doğru bir yaklaşım değil. Bana Türkiye’de belediyenin işlettiği bir tane hizmet sektörü gösterin? Yok. Çünkü belediye otel, lokanta, hamam işletmez. İşletemez. Birisi bir telefon açar başkanım misafir, başkanım toplantı, başkanım gece. Bu belediyenin işi değil. Elbette belediye imkanları ölçüsünde bazı kesimlere, dernekler, destek olur katkısı olmalı. Ama işletmecilik belediyenin işi değil.

 

Sanjet ile ilgili neler planlıyorsunuz?

Sanjet konusunda iki çalışma olacak. Birincisi eski Sanjet abonesi olan yerler de yeni yapılaşmalar olduğu için ve borular eski küçük olduğu için hizmet alamayan bir kezim var. Oralarda bir tadilat çalışması yapılması gerekiyor. Bunların yerleri tespit edildi ve çalışmalar yapılmak üzere projemiz hazır. Bir başka konu ise Sanjet’in hiç girmediği mahalleler var. O mahallelerden yoğun talepler geliyor. Bu konuda çalışmalarımız olacak. Sistemi sıkıntıya sokmadan çözmek için çalışacağız.

 

Trafik sorununu nasıl çözeceksiniz?

Karşımıza çıkan en büyük sorun olarak trafik konusu çıkıyor. Şehir sokak ve caddeleri dar. Bunları genişletme imkanımız olmadığı için mevcut yapı üzerinde bazı çalışmalar yapacağız. Ülkemizde yollar insanlara göre değil araçlara göre dizayn edildiği için yayalar maalesef hep göz ardı yapılmış. Ne yapılabilir? Birincisi kaldırımların daha geniş ve ferah olmasını sağlayacağız. İkincisi esnafın kaldırımları işgal etmesini önleyeceğiz, üçüncüsü insanlarımızı biraz hareketlendireceğiz. Evleri yürüme mesafesinde olan kişiler araçlarını iş yerlerinin önüne getirmemesini sağlayacağız. Yürüyerek gelip gitsinler. Bunun için bazı çalışmalar yapacağız. Örnek cadde ve sokaklar yaparak belli bir noktadan şehrin geneline yayılacak. Kaldırımlar herkesin, insanların rahat, huzurlu ve güven içinde kaldırımlarda dolaşmasını sağlamak belediyenin görevi. Biz bunları yaparken belediye gücünü, zabıta baskısını kullanarak yapmayacağız. Esnafımızla toplumsal mutabakat sağlayarak. Bunu bir kampanya şeklinde yapacağız.

 

Sandıklı’da tüm yollar belediye meydanına çıkıyor.

Sandıklının en önemli sorunlarının başında trafik geliyor. Trafiğin asıl nedeni tüm yolların Belediye Meydanına çıkması. Öyle bir sistem oluşmuş ki mutlaka belediye meydanından geçmek lazım. Bunu bir şekilde çözecek alternatifler bulmamız lazım. Bazı çalışmalarımız var ve bu konuda radikal kararlar alınmalı. Özellikle Kentsel Dönüşüm konusunda çok büyük kaynaklar ve krediler var. Biz Sandıklı olarak Kentsel Dönüşüm’den nasıl faydalanabiliriz, bu konuda ne yapılması gerek bunun araştırmasını yapıyoruz. Beşli noktalarda mikro kentsel dönmüşümler yapılmalı.

 

Belediye borçları nasıl azalacak?

Buradaki çözüm bizim belediyecilikteki felsefemizde yatıyor. Tabloyu biliyoruz, partimiz üretken belediyecilik diyor. Biz mevcut tabloda nasıl belediyemizi üretken hale getire biliriz. Belediyenin gelir gider dengesinde bir sorun var. Fırsat verilirse ve birazda zaman verilirse biz bu sorunu tersine döndüreceğiz. Sandıklı kendi imkanları ile ayağa kalkacak dinamiklere sahip bir belediye. Bu konuda ne yapılır, Başkaları benzer sorunları nasıl atlatmış, biz ne yapabiliriz? bunlarla ilgili birden fazla çalışmamız var. Halkımız bize bu görevi teslim ederse iki yıl içinde gelir gider dengesi kurulacak ve sonrasında geliri giderinden fazla olan bir belediye olacağız.

 

İlk iş giderleri azaltmak

Elbette bizim elimizde sihirli değnek yok. Sandıklı Belediye’nin gelirleri belli, giderleri belli. İlk etapta gelirleri artırmamız çok gerçekçi olmaz. Ama giderlerimizi gözden geçirip en aza indirmek elimizde. Tasarruf tedbirleri uygulayarak biz önce giderlerimizden kar etmeye başlayacağız. Ben dahil herkes tasarruf konusunda üzerine düşeni yapmak zorunda. Belediye Başkanı olarak ben makam arabası kullanmayacağım. Makam arabası kullanmadığım için yakıttan tasarruf edeceğiz, araç kullanmadığım için yanımda şoför olamayacak. Ben 20 yıldır işe kendi arabamla gidip geliyorum. Belediye’de benim işim olacağı için oraya da kendi arabamla ve kendim kullanarak gideceğim. Hatta yürüyerek gidip geleceğim. Bu aynı zamanda esnafa örnek olacak ve insanları gereksiz yere çarşıya araçları ile çıkmamasını sağlayacak. Bizim en büyük farkımız Sandıklı belediyesinin giderlerini en aza indirmek olacak.

 

ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar