logo

İnsanların en hayırlısı topluma faydalı olandır

fethi yaşar 4

Ali Çetinkaya’ya ülkeyi bölmeye çalışan isyanların bastırılması için yapması gerekeni yapmıştır. Ali Çetinkaya o isyanları bastırmasa bugün Afyon Camilerinde ezan okunur muydu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün  niye PKK ile mücadele ediyorsa, o zamanda Ali Çetinkaya aynı mücadeleyi ediyordu. 

7 bin gecekondu yıkmak savaş çıkması gibi bir şey. 7 bin gecekondu başkanlık koltuğunun gitmesi demek?

F. Yaşar, Siz öyle sanın. Bu konuda gazetelerde basında bir tane olumsuz haber oldu mu? Önce gidip insanlarla konuştum. Onlar beni bilir ben onları bilirim. Gözümdeki samimiyeti ve onları mağdur etmeyeceğimi bildikleri için karşılıklı anlaşarak, kol kola omuz omuza 7 bin konut yıkıldı ve bir kişi dahi sorun yaşamadan çağdaş ve modern bir hayata başladılar. Kentsel dönüşüm olayını biz herkesten önce başlattık. Batıkent Ticaret Kültür Merkezi, ilk defa bir kültür merkezinin içinde Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini yapabilecekleri bir Cemevi yaptım. Ben bu yatırımların parasını Alevi’den, Sünni’nin, Dinlinin, dinsizin verdikleri vergilerle yapıyorum. O zaman birine yapıp diğerini yok sayamayız.

Birçok alanda önemli çalışmalara imza atılmış ama Kültür ve Sanat konularında çok bariz fark var gibi gördüm? 

F. Yaşar, Biz göreve geldiğimiz de Yenimahalle’de 1 tane tiyatro salonu vardı. Şimdi 6 tane çok modern ve Avrupa standartlarında salonumuz var. Başta tiyatroya olmak üzere sanat olaylarına çok önem verdiğimiz doğru. Biz bu tesisleri, yaptıkça sanatçılar bizi ziyaret etmeye teşekkür etmeye ve burada sahneye çıkmaya başladılar. İki gün önce Afyon’un gururu Kubat buradaydı çok muhteşem bir konser verdi. Sinema ve tiyatro sanatçıları her zaman bizimle birlikteler. Türkiye’nin en iyi sanatçılarını Yenimahallelilerle buluşturuyoruz. Teknopark yaptık. Mesire alanlarımıza da hafta sonları en az 6 bin kişi oluyor. Mesire alanlarına cami dahil her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde. Bir şehre ne yapılması gerekiyorsa biz fazlasını yaptık.  Üstelik bizim yaptıklarımızın hiç biri Yenimahalle’de yoktu. Biz Yenimahalle’yi yeniden yaptık. Yıllardır çözülmeyen sorunlarını çözdük. İskan sorununu çözdük. 50 bin yurttaşımıza tapu verdik. Yenimahalle Ankara’nın içinde olmasına rağmen bize bağlı 13 tane köy var. Onları da ihmal etmeyerek her türlü desteği veriyoruz. Fakir mahallelerde öğrencilere kırtasiye ve çanta yardımında bulunuyoruz. Bunların hepsi sosyal belediyecilik ve sosyal sorumluluk görevleri.

Atatürk dışında fotoğraf yok

Taksi durakları dikkatimizi çekti. Hepsi aynı model ve tek tip, birkaç taksiciye soruduk başkanımız yaptı dediler?

F. Yaşar, Yenimahalle her şeyin en güzelini hak ediyor. Biz sadece fakir, fukara, kültür sanat, park işleri ile uğraşmıyoruz. Biz aynı zamanda Yenimahalle’nin kent vitrini de güzelleştirmeye, modern ve çağdaş bir şehir olmak için çalışıyoruz. Taksi duraklarını geziyorum çoğu bir birinden perişan. O halde biz belediye olarak bu işe el atmaya karar verdik. Onlarla bir araya gelip proje üzerinde konuştuk. Tüm durakların istekli olduğunu gördükten sonra Yenimahalle teksi durakları tek tip bir proje ile şık bir hale geldi. Bununla birlikte yine Yenimahalle’de muhtarlık binalarını tek tip hale getirdik. Muhtarlarımız muhtarlık hizmetlerini sağlıksız koşullarda yapıyorlardı. Bizim yaptığımız muhtarlıklarla tek tip ve modern bir hale getirdik. Yenimahalle personeli ile kan bankası kurduk. Hukuk Danışmanlığı Birimini kurduk. Vatandaşlarımıza geliyor, nereye nasıl başvuracak, dilekçe nasıl yazılacak, onlara hukuki bilgi ve yol gösterecek bir danışmanlık sistemi kurduk.

Yenimahalle Belediyesinde dikkatimizi çeken bir başka olayda hiçbir yerde Atatürk dışında siyasi bir fotoğraf göremedik?

F. Yaşar, Ben Yenimahalle Belediye Başkanıyım. Beni Yenimahalle halkı seçti. Ben bir partiden aday oldum ama parti rozetimi mazbatamı aldığım gün çıkartıp evdeki çekmeceme koydum. Ben artık Yenimahalle’nin belediye başkanıyım. Bana oy vermiş ya da vermemiş herkesin başkanıyım. Bakın size bir şey anlatayım. Bizim hiçbir kurumumuzda Atatürk harici bir fotoğraf bulamazsınız. Bizden önce belediye AK Parti ilçe binası gibiydi. Ben tam 365 tane Abdullah Gül’ün resmi, Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi, Melih Göçkeç’in resimlerini toplattım. Belediyenin hiçbir yerinde benim resmimi göremezsiniz, Genel Başkanımın resmini göremezsiniz, CHP armasının resmini göremezsiniz. Benim olduğum sürece Yenimahalle Belediyesine siyaset giremez. Yenimahalle’de Ramazan ayında her gün 150 bin kişiyle buluştuk.

Yenimahalle’de ne kadar bir nüfus var. Yenimahalle’nin eksikleri nelerdi?

F. Yaşar, Yenimahalle uzun bir süre kaderine terk edilmiş. Yatırım alamamış bir yerdi. 1 milyon nüfuslu bir yerdir Yenimahalle. Böyle bir yerde misafirhane yoktu. Bunu yapmakta bize kısmet oldu ve şu anda çok modern lüks bir otel gibi misafirhane yapıyoruz. İki tane büyük spor kompleksi bitiriyoruz. Yüzme havuzu, spor aletleri saunası ile her türlü spor yapıla bilecek tesisler. 350 yataklı öğrenci yurdu yaptık ve bitirdik bu sene öğrenci almaya başladı. İçinde toplantı salonu, sineması, kafeteryası olan öğrenci yurdu oldu. Asfalt dökersiniz, yol yaparsınız, kaldırım olur. Bunlar önemli değil. Benim için önemli olan kalıcı eserler yapmak. Ben Yenimahalle’de yapılmamış her şeyi yapmaya çalışıyorum.

Hükümet olmazsa yatırım gelmez tam bir yalan

Belediyenin arkasında hükümet yoksa hizmet gelmez, yatırım alamazsınız deniliyor. Siz bu kadar çok yatırımı nasıl yaptınız, hükümet size destek mi oldu?   

F. Yaşar, Bunu söyleyenler yanlış söylüyorlar, siyasette yanlış bir inanış. Sandıklı’da MHP’li Belediye Başkanı 7 trilyon borçla AK Partili bir Belediye Başkanına teslim etti. AK Partili Başkan’da 30 trilyon borçla MHP’li bir arkadaşa teslim etti. Madem hükümet kendi belediyelerine para veriyorsa niye Sandıklı’da 30 trilyon borç oldu. Bunu kaldırtamadı. Belediyeler yasalarla haklarını alır. Yasalar herkese eşit. Belediyeler nüfusları oranında para alıyor. Emlak vergisini ve çevre vergisini kendi topluyor. Bir iki bakanlık bir iki araç vermiş, bir iki yatırım yapmış bunlar kıytırık şeyler. Bir işadamı olarak şu 5 yılda öğrendiğimi ve gördüğümü söylüyorum. Devletin en alt kurumundan en üst makama kadar herkes kendi parası gibi devletin parasını harcasalar 10 sene sonra Türkiye’nin ne borcu kalır ne istihdam sorunu kalır. Devletin kaynağını kendi parası gibi kullanacak idarecilere ihtiyacı var. Daha titiz kullanacak, daha yerli yerinde kullanacak daha vatandaşın isteğine göre kullanacak. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Ulusal gazete ve televizyonların temsilcilerini gezdirdim. Bana ne dediler biliyor musunuz? Sizin bu yaptıklarınızın 10’da 1’ini AK Parti’li bir belediye yapsa Van’a kadar duyurmadıkları yer kalmazdı dediler. 64 senede 1 tane kreş yapılmış ben 5 yılda 5 tane yaptım. Kapalı yüzme havuzu yaptık bir ay sonra açılacak. Yaptığımız parklar 30 bin metre kare öyle 3 bin metre 5 bin metre kare değil.

E-Belediyecilik konusunda da başarılı olduğunuzdan bahsediliyordu. Bu konuda neler yapıldı?    

F. Yaşar, Bakın o çok özel bir durum. E-belediyecilik konusunda 3 yıldır TSE 9000 belgesini veriyordu. Şimdide uluslar arası belgesini verdi. E-belediyecilik konusunda 2.5 trilyon para harcadım. Her şeyi ile yeniledim. Bu konuya çok önem veriyorum. Çünkü bir şehrin kimliği vizyonudur E-belediyecilik. Tüm imar arşivi dijital ortama çevirdik. Belediyeciliğin tüm alanlarında E-belediyeciliğe geçtik. Herkes belediye ye gelmeden bu işlemlere kendi mahallesinde bulunan belediye birimlerinden ulaşabiliyor. Yenimahalle Belediye’sinin 3 binin üzerinde personeli var. Bizim en başarılı olduğumuz alanlardan biride İlk Adım İstasyonu. Belediyenin giriş katında tüm birimlerin masası var. Belediye’de bir işi olan vatandaş buraya geliyor ve gelen insanların % 65’inin işi orada bitiyor. Yukarı katlara çıkmadan işi burada bitiyor. Burada çözülemeyen sorun kadın ve erkek hostesler tarafından ilgili birimlere ulaştırılıyor. Tam bir otel resepsiyonu gibi. Şehrin tüm çöpleri yer altında. Bakanlık şimdi bunu şart koştu ve prim vereceğim dedi.

Gençler Okuyun okuyun okuyun

Gençlere ne tavsiye edersiniz? Okusunlar mı, yoksa sizin gibi direk ticarete mi atılsınlar?   

F. Yaşar, Gençlere Fethi Yaşar olarak ilk tavsiyem kesinlikle okusunlar. Ne yaralarsa yapsınlar ama önce okusunlar. Ticaretin ilk şartlarından biri bugün iyi bir tahsil. Yabancı dil mutlaka olmalı. Benim dönemimde öyle yapmak zorunda kaldık ama şimdi öyle değil. Mesele oğlum beni çoktan geçti. Ben onun yaptıklarını yapamıyorum. Çünkü o iyi bir eğitim aldı. Yabancı dili biliyor dünya piyasasını araştırıyor, başkaları ne yapmış, moda ne tarafa doğru akıyor. Bunların hepsi eğitimle olacak şeyler.

Rahmetli Muzaffer Sayıoğlu sisin elinizden tutmuş yol göstermiş. Siz Fethi Yaşar olarak birinin elinden tutunuz mu?

F. Yaşar, Çok ben niye Fethi abiyim. Bana gelip yardımcı olamadığım bir kişi bile olamaz. Bu bir insan sevgisi. Yüce peygamberimizi insanların en hayırlısı diyor, insanlara faydalı olanı diyor. Çok oruç tutun, çok namaz kılın dememiş onlar borcun diyor. Topluma faydalı olmak büyük bir ibadet. Ağlayan yüzü güldürmek büyük bir ibadet. Siyaset’te onun için yapılıyor zaten.

Geçen hafta Afyon’da Yüksek Hızlı Tren için temel atma töreni yapıldı. Bugüne kadar Ali Çetinkaya Tren Garı olan adres, davetiyelerde Afyonkarahisar Gar olarak yer aldı. Afyon’un yetiştirdiği çok önemli bir siyaset ve devlet adamının adı itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Siz de Ali Çetinkaya adına bir park yaptınız?  

F. Yaşar, Bir park yapıyorduk, Afyonlu hemşerilerimiz başkanım Ali Çetinkaya parkı birçok yerde var, bir tanede burada olsa ne güzel olur dediler. Bizde buradan yola çıkarak parka Ali Çetinkaya ismini verdik. Biz bu güne kadar Afyon halkı olarak Ali Çetinkaya’yı milli bir kahraman olarak gördük. İnsanların hayatında yanlış yaptıkları işlerde vardır doğru yaptıkları da vardır. Önemli olan doğru yaptıklarının fazla olmasıdır. Ben demiyorum Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyor. İstiklal savaşını başlatan adan diyor Ali Çetinkaya için. Rum ve Romen çetelerine karşı çetesini kurarak savaş açan adam. Daha ortada istiklal savaşı olayı yokken. Düzenli ordu kurulduğunda da çetesi ile birlikte Atatürk’ün yanında yer alıyor. Daha düne kadar Afyonlu Ali Çetinkaya’yı anma günü düzenliyordu. Ne oldu da bir anda bunlar unutuldu. Hangi parti olursa olsun bu güne kadar bu anma günleri yapıldı. Kurtuluş savaşında da öneli görevler üstlenmiş bir şahsiyet. Zaferden sonra Afyon’un ilk milletvekili olarak meclise giren ve Türkiye’nin ilk Bayındırlık Bakanı olan biri. Ali Çetinkaya Türkiye’nin haritalarını yollarını planlarken bütün yolları Afyon’dan geçirmese bugünkü konumda olur muyduk? Tren güzergahlarını buradan geçirmese Afyon kesişme noktası olur muydu?. Bu günden o tarihte yaşananları tartışmak çok yersiz ve gereksiz. Ali Çetinkaya Afyon’un evladı. Bu kadar hizmet etmiş olan adam vefat ettiğinde kira evinden çıktı cenazesi. O zamanlarda yüzden fazla isyan çıkmış. Bu isyanlar bastırılmasa Türkiye Cumhuriyeti olur muydu?. Camilerde ezan okunur muydu? Bugün niye op zaman PKK’yı bastırmaya çalışıyorsun. Bu ülkeyi bölmeye, yıkmaya çalışan herkesle devlet mücadele eder. Ali Çetinkaya’da bunu yapmıştır.

Cumhurbaşkanını yuhalayan bir yer Afyon

Ben her zaman Afyonlu olmaktan gurur duyuyorum. Bunu her fırsatta söylüyorum. Ama hemşerilerimin yaptıkları bazı yanlışlıklar beni çok üzüyor. Mesele Başbakan Afyon’da mitin düzenliyor. Afyonun gururu milli kahramanı Ali Çetinkaya için Kel Ali, Katil Ali diyor, Afyon halkı da Ali Çetinkaya’yı yuhalıyor. Bugüne kadar kahraman olan bir adam ne oldu da bir anda yuhalanan oldu. Bu topraklardan Cumhurbaşkanı çıktı. Kendi içinden çıkan bir Cumhurbaşkanını yuhalayan bir Afyon beni üzüyor. Bunu bir Karadenizli yapar mı? Bir Güneydoğlu’lu yapar mı?. Biz kendi yetiştirdiğimiz siyasetçilerimizi, bürokratlarımızı, iş adamlarımızı sevmemiz ve onları korumamız lazım. Afyon Lisesini kim açtı? Türkiye’nin en iyi liselerinden olan 2 cumhurbaşkanı, yüzlerce bürokrat ve politikacı yetiştiren Afyon Lisesini Ali Çetinkaya açtı. Elinizi vicdanınıza koyun. Allah Aşkına kendi değerlerimize sahip çıkalım.      

Melih bey kendine münhasır biri

Melih bey kendine münhasır biri. Onunla hiç kimsenin geçinmesi mümkün değil. Ama ben bulaşmam da bulaştırmam da. Ona bağlı bir işi yapmam. Beni bırak kendi partisinin belediye başkanları ile de arası iyi değil. Beni engelleyemez biz bir birimizi biliriz. Siyaset kavga için değil uzlaşma kültürü için yapmak lazım. Yenimahalle halkının iyiliği için doğru bir şey yapacaksa niye engelleyim. Kanun çerçevesinde bir şey yapıyorsa ben ona karşı çıkmam, kanunda bir sorun varsa onun değişmesi içinde benim partim çalışma yapsın. Yenimahalle halkının faydasına olacak bir işe asla karşı olmam.

Bu ülke kendi sanatçısına sahip çıkmalı

İsimler üzerinden siyaset yapılmasını, isimler üzerinden ayrım yapılmasını hiç doğru bulmuyorum. Dünyanın hiçbir yerinde sanatçılar siyasi görüşleri ile anılmaz. Sançtılar yaptıkları eserlerle değerlendirilir. Ben yaptığım kültür ve sanat yerlerine her görüşten önemli değerimize yer veriyorum. Bu ülkede düşüncelerinden ötürü sürgün edilmiş, vatandaşlıktan atılmış dünya şairi Nazım Hikmet’in bugün şiirlerini Kemal Kılçdaroğlu’da okuyor, Devlet Bahçeli’de okuyor, Tayyip Erdoğan’da okuyor. Nazım Hikmet’in görüşünü beğenmeye bilirsin ama Kurtuluş destanından etkilenmeyen var mı? Mehmet Akif Ersoylar, Nazım Hikmetler kolay yetişmiyor. Onlara sahip çıkmamız lazım.

ODAK PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar