logo

Hüdai bölgesi modern Turizm alanı olacak

mustafa çöl1

Sandıklı AK Parti Belediye Başkan adayı Mustafa Çöl, başkan olması durmunda Sandıklı’ya neler yapacaklarını ODAK Pazar Kahvaltılarında Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye anlattı. Kent Meydanı, yeni Belediye binası, Kent müzesi, Kuruçay projeleri ile bambaşka bir Sandıklı sözü verdi.

 

Size göre Sandıklı’nın en önemli sorunu nedir?

Sandıklı’nın sorunlarının başında içme suyu geliyor. Şehrin su ihtiyacını aşmak için bazı projelerimiz var. Bunun dışında otopark sorunu var, Doğalgaz sorunu var. İlk başta yerel bazda bunları çözmemiz lazım. Ama onun ötesinde Hükümet destekli büyük projelerle şehrin marka değerini arttıracak çalışmalarımız olacak. Bunlar için geçen hafta Ankara’da 5 bakanımızla bir araya gelerek neler yapmak istediğimizi konuştuk. Onlar da birçok projemizi tamamen kendilerinin yapacağının sözünü verdiler. Bizim amacımız kısa zamanda Sandıklı’yı şantiye haline getirmek ve 5 yılın sonunda hayallerimizdeki Sandıklı ilçesine kavuşmak. Sandıklı Afyon’un çekim merkezi olacak. Tarımın, Turizmin ve Ticaretin merkezi haline gelecek.

 

İçme suyu sorunu nedir? Bu güne kadar hiç böyle bir sorun olduğunu duymadık?

Sandıklı’da berrak bir içme suyu yok. Çeşmelerden bulanık bir su akıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için bakanımla görüşerek barajlardan birine arıtma tesisi kurarak bu sorunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Projeyi sunduk ve bakanımdan söz aldık. Bu proje Sandıklı’nın 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bir proje olacak. Bakanım ne olursa olsun bu proje Sandıklı için hayati önem taşıyor ve bunu yapmalıyız dedim. Sandıklı’nın Kuruçay mevki var. Pazar yerinden başlayarak Akmermer’e kadar inen kısımla alakalı proje sunduk. Son güncellemelerle birlikte Afyon’daki Akarçay projesin benzeri Sandıklı’da yapılacak.

 

Termal Turizm şehri

Sandıklı’nın en büyük özelliği kaplıcası ve termal suları. Yüzyıllardır şifa kaynağı daha iyi kullanılmalı?

Bizim planlarımızın da ana maddesi Termal Sular. Markalaşmak içinde buna çok önem veriyoruz. Turizm ve sera şehri Sandıklı hayalim var. Cenabı Allahın verdiği nimetler heba olup gidiyor. Biz sıcak suyumuzu çok verimli bir şekilde kullanacağız. 10 yıl sonra Sandıklı’yı bembeyaz seralar şehri olarak göreceksiniz. Termal Turizm şehri olarak göreceksiniz.  Bunlarla ilgili imarla alakalı ne yapılması gerekiyorsa elimden geleni yapacağım. 5 yıl önce Afyon’da kaç otel vardı şimdi kaç otel var. 5 yıldızlı oteller şehrin vizyonunu vitrinini değiştiriyor. Sandıklı’nın sağ tarafı Turizm alanı sol tarafı ticaret ve sanayi alanı olacak. Sandıklı’da bulunan STÖ’ler ve turizmcilerle birlikte Sandıklı Tanıtım Derneği kurarak daha etkili bir şekilde Sandıklı’yı ulusal ve uluslar arası alanda tanıtacağız.

 

Anladığım kadarıyla siz Belediye Başkanı olmadan bakanlarla Sandıklı üzerine projeler yapıp görüşmeler yapmışsınız. Niye bu kadar erken böyle bir işe giriyorsunuz?

Sandıklı halkı görevi bana verirse benim ve Sandıklı’nın kaybedecek bir günü bile yok. Biz başkan olursak gidip bakanlara kendimizi anlatmakla zaman kaybı yaşamak istemiyoruz. Biz daha şimdiden o görüşmeleri yaparak avantaj elde etmek istiyoruz. Seçimden sonra Türkiye’nin her yerinden yüzlerce Belediye Başkanı Bakanların kapısında kuyruk olacak. Fırsat bulabilirse önce kendini tanıtacak, daha sonra bir şey talep edecek. Bizim böyle bir durumumuz olmayacak. Biz verdiğiniz şu proje sözü için geldim diyeceğiz. Onun için biz şimdiden Başkanlığı kazanmış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Şimdi siz göreve gelirseniz bazıları Mustafa Çöl bizi işten atar diye endişe yaşıyormuş var mı böyle bir niyetiniz?

Bunları kim niye çıkartıyor bilmiyorum. Biz alın terine ve emeğe saygı duyan insanız. Bizim kimseyi işten çıkartmak gibi bir niyetimiz yok. Çalışan, işini yapan, başarılı olan hiç kimseyle bir sorunumuz. Bizim sloganımız çalışan herkese iş var. Biz kimseyi işten çıkartmak gibi bir niyetimiz yok. Tam tersi daha fazla kişiye nasıl iş imkanı yaratırız diye onun çalışmalarını yapıyoruz. Doğalgaz sorununu çözdüğümüz an iki tane yatırımcı bekliyor ve biz bunu bir an önce çözersek inşaata başlanacak. Bu iki fabrikada 500 kişi çalışacak. Biz alt yapı sorununu çözdükten sonra daha birçok yatırımcı ile görüşüyoruz. Doğalgaz sorununu çözmek bizim öncelikli görevimiz.

 

Borç beni korkutmuyor

Sandıklı Belediyesinin 34 milyon borcu olduğu söyleniyor ve çalışanların maaşları düzenli ödenmiyor bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?     

Belediyenin ne kadar borcu var bilmiyorum. Basından takip ettiğim kadarıyla o miktarda bir borç var. Olan borç bizi korkutmuyor. Biz ilk etap ta belediyenin gelirlerinin tamamına yakınını çalışanların maaşlarına ve borçlara kullanacağız. En büyük gayem bütün çalışanlarımızın maaşlarını düzenli olarak gününde almasını sağlayacağız. İşçi verimliliğinin artmasının en büyük katkısı zamanında ödenen maaşlardır. Bir başka konuda ben her gün çalışanlarımla göz göze yüz yüze geleceğim.

 

Sandıklı Belediye binası eski ve kullanışsız bir bina aslında bu konu dada bir şeyler yapılması lazım?    

Yeni Belediye binası yapılması için çalışmalarımız var. İnşallah yapmayı planladığımız yeni Belediye binasında tüm birimleri bir araya toplayacağız. Daha kullanışlı, çağdaş ve modern bir Belediye binası yapacağız. Eski jandarma binasının olduğu yer var. Milli Eğitim den tahsisini sağlarsa sosyal tesisleri ile 2 katlı 400 araçlık otopark da olan bir yapı olacak. Belediye binası yapıldıktan sonra onun devamı olan başka projelerde olacak. Belediye Binası 2 katlı otoparkı ile şehrin önemli oranda otopark sorununu da halletmiş olacağız.

 

Eski belediye binası ne olacak. Sandıklı bir kasaba görünümü var. Özel bir ilçe ama değişim bir türlü sağlanamadı?

Sandıklı’da değişimin mimarı Mustafa Çöl olacak. Yeni belediye binasını 2 yıl içinde çözersek eski Belediye binasının olduğu alan meydan haline gelecek. Çevre düzenlemesi ile modern bir meydan olurken Belediye binası Kent müzesi haline dönüşecek. 3 yıl sonra Sandıklı’da bir çok şeyin değiştiğine tanık olacaksınız. Modern bir kent görünümüne kavuşacağız, yolları, kaldırımları, kent meydanı, kent müzesi, yeni Belediye binası ve yapılacak olan yatırımlarla bambaşka bir Sandıklı olacak. Ben bunun sözünü şimdiden veriyorum.

 

Sandıklı’da 5 yıldızlı oteller var, kaplıca için gelenler var. Sandıklı bu misafirlerden faydalanıyor mu?   

Kesinlikle faydalanamıyor. 2 tane 5 yıldızlı otel, kaplıca tesisleri ile birlikte yaklaşık bin 500 yatak kapasitesine sahibiz. Buraya gelen misafirlerimizin neredeyse hiç birisi Sandıklı’yı görmeden gidiyorlar. Biz bunu da değiştirmek istiyoruz. Sandıklı Şehir turu kapsamında konuklarımızı şehre çekeceğiz. Ama öncesinde sandıklı el sanatlarını ve ürünlerinin yer aldığı turizm alanları oluşturacağız. Sandıklı’dan tarihi mekanları, Yunus Emre türbesi ve şehri görmelerini sağlayacağız. Bunların hepsini yapacağız. Herkes Beypazarı’nı konuşuyor. Sandıklıya yapacağımız çalışma ile Sandıklı model alınmaya başlanacak.

 

Bu kapsamda kadınlara yönelik bir Pazar yapıla bilir.

Sadece kadınlara yönelik bir Pazar çalışmamız var. Kadınların evlerinde yaptıkları, el işi ürünlerini sattıkları bir Pazar düşüncemiz var. İlk etap da bir gün olabilir ama sonra bir haftaya yayılacak bir çalışma olacak. Eşimin de bu konuda güzel fikirleri ve projeleri var. Bu pazarı mutlaka yapacağız.

 

Turizm Bölgesine özel proje

Sandıklı’da oteller bölgesi şehirden bağımsız ve özel bir konumu var. Afyon’daki otellerin aksine anayoldan uzak daha sakin ve tam bir dinlenme alanı. Ancak boş arazların ortasında bir yer. Burada bir turizm çevre düzenlemesi yapılması gerekli. Yeşil alanları, ortak kullanım yerleri, gezi ve yürüyüş yolları sosyal donatılar olmalı. O alan çekim merkezi olmalı?

Bu söylediklerinizin hepsine katılıyorum. Bu alanla ilgili özel bir çalışmamız olacak. Turizm Bakan yardımcımız Abdurrahman Arıcı ile de görüştük ve her türlü destek verecekler. Termal Turizm bölgesi özel bir planlama ile çok farklı bir yer haline gelecek. Tarlanın ortasında 5 yıldızlı otel anlayışından çıkıp modern bir turizm alanı yapılması için çalışmalarımız var. O bölgede birkaç bakanlıkla birlikte farklı projeler yürüteceğiz. Türkiye’nin en özel Termal Turizm alanı olacak orası. Bizim Sandıklı Belediyesi bünyesinde kuracağımız özel bir ekip olacak. Proje ekibi. Bu ekip Sandıklı ile alakalı sürekli yeni projeler üretecek. Farklı çalışmaları olacak.

 

Şimdi adaylığınızın açıklanmasından beri halkla bir aradasınız. İnsanlarla konuşuyorsunuz ne istiyorlar sizden?

Ben hayatım boyunca hiç kahveye gitmemiş bir insanım. Hayatımda hiç sigara içmedim. Ama şimdi kahvelere gidiyorum çok farklı bir yermiş. Orada insanlarla konuşuyoruz. Çok farklı ve ilginç istekleri ve projeleri oluyor. İnanın yanımda bulunan arkadaşlarım kim ne istemiş, ne gibi bir fikri var hepsini not alıyorlar. Bu notlar akşam bilgisayar ortamına aktarılıyor. Kesinlikle her vatandaşımızın fikrine ve önerisine açığız. Akıl akıldan üstündür, bizim görmediğimiz düşünmediğimiz birçok şey onlardan fikir olarak bize geliyor. Bunların hepsi değerlendirilecek.

 

Kurumsallık çok önemli

Benim için en önemli şeylerin başında kurumsallık gelir. Biz özel işlerimizde bunu başardık. Şimdide adaylığımız sürecinde kurumsal bir yapı içinde hareket ediyoruz. Bizim her şeyimiz planlı. Mesele bir fotoğraf çekildi ve bunun paylaşılması lazım. Bununla ilgili bir birim var ve onlar tarafından paylaşılıyor. Onların dışında hiç kimse böyle bir paylaşım yapmaz. Başka bir ekip kimlerle görüştük, ne görüştük ve sunucu ne oldu. Bir diğer ekip randevularımızı planlıyor. Biz Belediye Başkanı olursak bu kurumsal yapı aynen Belediye’de devam edecek. Belediye bir şehrin en önemli kurumu. Kurum kurumsal mantıkla işletilemiyorsa başarılı olmasını bekleyemeyiz. Biz bunun alt yapısını şimdiden oluşturduk. Bu sistem belediyede de devam edecek. Profesyonel bir yaklaşım geliştirmek istiyoruz.

Sandıklı ilk olacak

Sandıklı için en önemli projelerden biri için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam Hanımefendi ile geçen hafta bir buçuk saate yakın bir görüşmemiz oldu. Dünyanın bir çok yerinde olan bir sistemi Türkiye’de uygulamak için çalışma başlatmışlar. Bizim görüşmemizden sonra çok heyecanlandı ve bunu ilk kez Sandıklı’da uygulamaya koyalım dedi. Avrupa’da ve daha çok Japonya’da olan bir model. Yurt dışındaki yaşlı kesimin burada yapılacak olan tesiste misafir etmek. 500 kişilik bir tesiste her kişiye bir kişi özel ilgilisi var. Çok ciddi ödemeleri var. Bu projenin alt yapısını bakanlık yapmış Bakanım Nisan ayında mutlaka görüşelim ve bunu Sandıklı’da uygulamaya koyalım dedi. İlk etap da Hollanda’ya yönelik bir çalışma olacak. ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar