logo

Hem ihraç ettiler, Hem Nobel’e aday

mahmut koçak

Afyon belediye başkanlığına aday olup olmayacağı en çok merak edilen kişi olam Mahmut Koçak ODAK Gazetesi Pazar Kahvaltıları’na da Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye AK Parti’den ihraç sürecini anlattı.  

Mahmut Koçak kimlere tahammül edemez?

M. Koçak, hatasız insan var mı? ki Mahmut Koçak’ın hatası olmasın. İnsan dediğin hataları ile başa çıkmayı, hataları ile pişmeyi öğrenerek tecrübe edinir, başarıya ulaşır. Önemli olan hatalardan ders almak, hatasını görüp özür dileyip insanlarla helalleşip yoluna devem ediyorsa başarı öyle gelir. Etrafıma bakıyorum 25. yılımdayım bu millet beni hala imtihan ediyor. Ben 25 yıldır Afyon halkının emrindeyim. Bir Allahın kulu bana diyemez ki bizimle ilgilenmedi, bir kişi beni ayakta karşıladı, bir kişi yüzü bize gülmedi, bizim işimizi halletmedi diyemez. Mahmut koçak bu millet için anlı terleyen ve yardımcı olmak için yanıp tutuşan biriyim. Bakıyorum etrafıma adam hem kel, hem fodul. Hem haline çapına bakmıyor hem de forsundan geçilmiyor. Ben böyle adamlara tahammül edemiyorum. Bu halk bu tür adamlara mahkum edilemez.

Ne zaman sizin sınavınız bitecek?

M. Koçak, Ben bu milletle 25 yıllık maceramız içinde hiç bıkmadık. Ben okul yıllarımdan beri Afyon halkının yanındayım. Yurt, hastane, bürokrasi, yurt dışı, düğünün, cenazesi hepsinde yanlarında Mahmut koçak vardı. Bakın birine 3-5 yıllığına bir görev veriyorsunuz adam ya yolsuzluktan, ya hırsızlıktan mahkeme kapılarından kurtulamıyor. Ben 25 yıldır insanlara hizmet ediyorum, 25 yıl daha hizmet edeceğim. Afyon halkının benimle sınavı bitmez. Ben onların hepsinin ellerinden öperim kardeşim. Afyon insanı mülayimdir, ak kalır açım demez, yoktur yoksulum demez. Afyon halkı en iyi neyi bilir, bilir misiniz? Afyon halkı evladı ile ben sizin evladınızım diyeni çok iyi ayırt eder. Bakın ben kaç yıldır siyasetten uzak olmamama rağmen bugün dahi anketlerde 1. sıradan çıkmak kolay değil.

Mahmut Koçak yıkılmaz çünkü tırnaklarımla kazıya kazıya geldim

Hatalarımdan ders aldım diyorsunuz hangi hatanızdan ders aldınız?

M. Koçak, Hayatımda çok hata yapmışımdır. Hepsinden ders çıkartmasını bildik çok şükür. Bunlardan birisi olarak 27 Nisan E muhtırasını görürüm. O da benim çok sosyal şartlarım vardı. Ben AK Parti’de milletvekili oldum. Onun öncesinde de bir parti kadar, bir milletvekili olacak kadar milletin oy verdiği bir adamım. Ben de milletvekili olmak istiyorum, bana sıra verin demedim. Ellerimle tırnaklarımla kazıya kazıya geldim. Ak Parti’de temayüle girdim. Benim potansiyelim olan hiçbir yerde başkaları temayüle girmedi. Ben girdim hiç itiraz etmeden. Bizim Mahmut olmak kolay değil. Her zaman baştan aldırırlar sizi. Son gelenlerden biri olmama rağmen delege beni iyi bir yere koydu. Her hanede benim elim vardır. Bize lazım diye beni listenin başına getirdi. Ben her attığım adımda halka sorarım. AK Parti beni 4. sıradan Milletvekili adayı yaptı. İlk zaman biraz sıkıntı duydum ama ben 4. sıradan gideceğimi hatta 5-6 olabileceğini söylediğimde inemiyorlardı. 5 gider 6 baraja bağlı 7 olursa kimse şaşırmasın dedim.

E Muhtıra olayında nasıl bir hata yaptın?

M. Koçak, Ben partiden ihraç edildim. Ben hayatım boyunca merkez kültürde siyaset yaptım. Anavatan döneminde bürokrattım, DYP döneminde de siyaset yaptım. Her ikisinde ben her zaman rahat konuşmaya, özgür konuşmaya, rahat davranmaya alıştım. Merkez Kültürde takım oyunundan çok bireysel olmanın da önemli olduğunu görerek yetiştim. Bireysel başarı çok önemseniyordu. Birey çok önemliydi. AK Parti kültürü biraz daha farklı, aslında Muhafazakar değerlerim açısından ortak değerler açısından bir sıkıntım yoktu ama benim rahat konuşma alışkanlığım nedeniyle sorunlar olmaya başladı. Ben her zaman seçim barajı, siyasi partiler kanunu konusunda hep rahatsızlık duydum. Millet beni seçtiği halde milletin iradesini sandıktan çıkartamadım. Bunların sıkıntısını yaşadım. 26 bin geçerli oy, bir o kadar oyum geçersiz sayıldı 22 mahallede muhtar oldum. Bu nedenle milletin iradesi üzerindeki engellerin kaldırılmasından yanayım. Bunu hep savundum ve

savunacağımda. Ben o zaman 80 anayasasının hazırlanmış siyasi seçim yasasının kaldırılmasını bunun yanlışlığını ve bir sivil anayasa yapılmasının çok önemli olduğunu savunan bir insanım.

Sivil Anayasayı savundun ihraç edildim

Bu suçsa bugün neden sivil anayasa konuşuluyor ve hatta sivil anayasa hazırlanmaya çalışılıyor?

M. Koçak, Tercihli milletvekili seçilmesi gerektiğini savundum. Milletin vekilini millet seçer. Ben bu konuda vebal ödeyeceksem çekmeye devam ederim. Ben bir konuşma yaptım, ‘Sivil Anayasa ve Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’ bunu anlayamayanlar bak baş kaldırıyor, muhalefet yapıyor diye beni günah kesi haline getirdiler. O halde neden 1997’den sonra herkes Sivil anayasa konuştu ve hala konuşuyor. Ben herkesten önce öngördüm. Bunu bir türlü anlamadıkları için o sıkıntıyı yaşadım. Birileri beni hep Yurt dışında olan Turan Çömez ile resmimi yan yana getirerek beni askerle toplantılar yaptığımı, beni Ergenekon’la birlikte gösterdiler. Mahmut Koçağı darbecilerle, farklı işlerle bir arada göstermeye çalışanlar hangi fikri sapıklar, hani ahlaksızlar, hangi iftiracılar halka hesap vermeliler. Benim adım nerede? Hani beni tutuklayacaklardı?. Benim samimi, demokrat fikirlerimi başka yerlere çekmeye çalıştılar. Bugün hala siyasetle uğraşanların adı dosyalarda var benim bir bağlantımı bulamadılar.

Mahmut Koçak’tan neden korktular neden böyle bir iftira attılar size?

M. Koçak, Masum ve temiz bir Anadolu çocuğu hançerlenmek istendi. O gün amaçlarına ulaşanlar bugün adımın dahi geçmediği bu iftirayı atanların benden özür dilemesi geremez mi? bana bu iftirayı atanlardan hakkımı helal etmiyorum ve iki elim yakalarında olacak. Mahmut Koçak ile bilgide, vizyonda, temsil gücünde, benimle başa çıkamayanlar beni iftira ile partiden uzaklaştırdılar. Biz yetersiziz Mahmut Koçak ile mücadele edemeyiz siyasetten attıralım operasyonudur. Ahlaksızca yapılan bir operasyondur. Ama başaramadılar. Bu yönden yaralıyım. Gelelim E muhtıra olayına ben partiden ihraç edilmiş bir adamım, Afyon siyasetinde bağımsızdan bu kadar oy almış kaç tane siyasetçi çıkmıştır. Beni sevenlerin bile beni savunamayacakları bir iftira atmaya çalışıyorlar. 28 şubat sürecinde bugünün sosyete bürokratları kaldırımda yürüyemiyorlardı. Ben gelip Afyon’da basın açıklaması yaptım. Hangi zihniyet olduğu anlatmıştım. Milli iradeye saldıran kim olursa olsun Mahmut Koçak’ı karşısında bulur. Hadi hodri meydan belediye seçimlerinde partileri bir kenara bırakın ismen seçime gidelim. Var mı yüreği yeten. Muhtarlık seçimi gibi her şey millet iradesi ile yapılmalı.

Bu konuda mağdur edildiğinizi mi söylüyorsunuz?

M. Koçak, Elbette mağdur edildim. İftira, yalan, dedikoduyla beni yok etmeye çalıştılar. Ama çok şükür bunu başaramadılar. Ben Afyon halkının kalbinden sökmeye Türk halkının kalbinden atmaya çalıştılar. Bugün Afyon’da yapılan anketlerden hala Mahmut koçak birinci çıkıyorsa ben bu halkın ellerinden öperim. Onların bu sevgisine karşı Mahmut Koçak yok olur mu? Türkiye demokraside yeni bir safhaya geçti. Bu geçiş dönemde mağdur edilenlerin hakları yeniden verilmeli, itibarları geri verilmeli çıkıp özür dilenmeli.

AK Parti’ye geri dönmek için 9 yargı mücadelesi verdim

AK Parti’den ihraç edildiniz. Zaten ANAP’a geçmek için böyle bir yola başvurduğunuz ve kendinizi ihraç ettirdiğinizden bahsedildi. Söylendiği gibi bir süre sonrada ANAP’a katıldınız?

M. Koçak, Buda koca bir yalan ve iftira. Meclis’te kaç milletvekili var? 550 tane. Kaç parti var 4-5 tek başına bağımsız bir milletvekilinin ne faydası olabilir. Peki asıl konuya geleyim. Mahmut Koçak AK Parti’den ihraç edildikten sonra tam 9 ay hiçbir partiye geçmedi. Neden geçmedi bilen var mı? yok çünkü bilinmesini istemeyenler var. ANAP’a geçmek için ihraç edilen bir adam yeniden AK Parti’ye dönmek için ihraç kararına karşı yargı süreci başlatır mı? bunu bilen var mı? yok. Çünkü kimseye söylemediler. Mahmut Koçak mahkemeye müracaat ederek ihraca itiraz etti. Kazansaydım yeniden partim olan AK Parti’de siyasete devam edecektim. 9 ay süren yargı kararı benim AK Parti’ye dönmeme izin vermedi. Tam 9 ay ben bağımsız aday olarak kaldım. AK Parti’ye dönme ihtimalim kalmadığında yalnız ve tek başıma bir milletvekili olmaktansa bir parti çatısı altında olmak istediğinden ANAP’a geçtim.

Bunu Afyon halkı biliyor mu? Gelip halka anlatmadınız mı? 

M. Koçak, Milli iradeye saygıdan dolayı, yiğit düştüğü yerden kalkar misali siyasi mücadele başlattım. Bunları da halktan sakladılar. Üstelik mahkeme kararından sonra birçok kişi ile istişare ederek bu kararı verdim ANAP’a da geçerken çok düşündüm. Ben böyle bir travma yaşamadım. Bir süre siyaseti dondurmaya karar verdim. Ön seçim kazandım listeye konmadım, bağımsız giriyorsun kazanıyorsun millet sana kazanacağından fazlasını veriyor saydıramıyorsun. 30 bine milletvekili seçiliyor 26 binde yolumu kesiyorlar. Milletvekili seçiliyorum Ülkem adına Dünya üzerinde birçok yerde gidip bir gölge bakan gibi bir dış temsilcisi gibi ülkemi ve partimi temsil edip konuşmalar yaptım ama birileri bunu çekemediği için bizim yolumuzu kesitiler. Afganistan’da, Amerika’da, Türk Cumhuriyetlerin de, Avrupa Birliği’nde 30’dan fazla ülkede Mahmut Koçak Afyon Milletvekili olarak gitti. Konferanslar verdi, konuşmalar yaptı. Bunları yapamayanlar benimle mücadele edemeyecekleri için beni yok etmeye çalıştılar.

Bu olaylar sizin siyasete küsmenize neden oldu mu?

M. Koçak, Afyon’dan çıkan Talat hocanın oğlu dünyada ülkesinin ve partisinin sesi oldu. Bunu kim sağladı? Mahmut Koçak’ın arkasında Afyon Kalesi gibi duran Afyon halkı sağladı. Ben kendime küserim, eşime küserim, çocuklarıma küserim ama Mahmut Koçak’ı Milletvekili yapan Afyon halkının iradesine asla küsemem. Onların hatırına siyasete asla küsmedim. Ama bir süre dondurma kararı aldım. Bu süre zarfında kendimi geliştirme, nerede, yetiştirmek için çalışmalar yaptım. Alternatif Politikalar Merkezi’ni kurarak geleceğin liderlerini yetiştirmeye başladım. Devletime birçok alanlarda danışmanlık yaptım, projeler hazırladım. Siyasete hiç küsmedim tam tersi kaliteli vizyonlu, siyasetçi gençler yetiştirdim. Bunların hepsi şu an siyasi partilerin kadrolarına girmeye başladılar.

 

Bülent Arınç beni Nobel’e aday yaptı

Benim hayatımın en önemli dönemidir 2006 yılı. O yıl AK Parti’den ihraç edildim. Çok üzüldüm ama 3-4 yıl her yaz Afganistan’a Afyon’dan kurduğum ekiple, sağlıkçısı, malzemeleri, hediyeliklerinin tamamı Afyon’dan olmak üzere Afganistan’a giderek insanlara yardım ettik. Afyon’dan bir operasyon nasıl yapılırmış, nasıl yönetilirmiş bunu gösterdik. Bakın bunu Afyon’da bilinmeyen bir şeyi daha anlatayım. Bu çalışmalardan dolayı ihraç edilmeme rağmen o dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Bülent Arınç’ın imzası ile Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen biriyim. Bakın böyle bir başarıyı Afyon’da hiç kimseye duyurmadılar. Biz Afyon Milletvekilinin Nobel barış ödülüne aday gösterilmesini neden Afyon’a anlatmadılar. Bunu anlatması gerekenler kim? Onlara Afyon halkı gereken cezayı kesecektir. Bu güne kadar Afyon’dan kaç tane Nobel barış Ödülüne aday çıktı sorarım size. Biz böyle büyük işler yapmak istedikçe birileri bizim altımızı oydular. Kendi geleceklerini garantiye almak için bize oyun oynadılar.

Erdoğan, “sana güveniyorum Halil’de al gel” 

Mahmut Koçak’ın potansiyelini gören AK Parti Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İkbal Otelde herkese bir şey söyledi sıra bana geldiğinde bende 4. sıradayım. 5. sırada da Halil Aydoğan var. Bana karşı şunu söyledi, “Mahmut Koçak sana güveniyorum Halil beyi de al getir. Sen bunu yapabilirsin” dedi. Bu tabiî ki çok güzel ve insanı onurlandıran bir olay. Bizim bir önceki bağımsız oylarımızı da biliyorlar. Böyle bir güven vardı. Biz o seçimlerden sonra 6. Milletvekilini de kazandık ve Reyhan Balandı gitti. Reyhan hanım gideceğine kendisi bile ihtimal vermiyordu. Sandıklı biraz iyi çalışsa biz 7-0 yapardık. Ama olmadı. Başta bu öngörülse 7 milletvekili alırdık. Ben o zaman yurt içinde yapılan tüm anketleri inceliyorum. Bununla da yetinmeyerek yurt dışından Türkiye için yapılan anketleri inceliyorum. Benim 4. sıra olmama üzülenlere biz 5-6 yaparız diyordum.

Alternatif Politikalar Merkezi

AK Parti’den ihraç edildikten sonra hukuk mücadelesi verdim. Bu mücadele sonrasında geri dönüşüm mümkün olmayınca ANAP’a geçerken siyaseti dondurmaya karar verdim. Ben o zamana kadar bir düşünce hareketinde uğraş veriyordum. Bunu Alternatif Politikalar Merkezi haline getirip benim yaptığım hataları yapmasınlar diye genç politikacılar yetiştirmeye başladık. Biz sopa yiye yiye politika öğrendik. Gençler sopa yemeden kaşını gözünü yarmadan öğrensinler diye daha ilmi bir siyaset yapsınlar diye başladık. Ben sürgünler yaşadım, çocuklarının ailemin en güzel anlarında yanlarında olamadım. Yeni kuşak siyasetçiler bu iş dünyada nasıl yapılıyor, Türkiye’de nasıl yapılmalı, siyasetin gidişatı ne yöne doğru bütün bunları iyi ve doğru öğrensinler diye geleceğin politikacılarını yetiştirmek için kendi siyasetimi bir süre dondurdum. 2004’de başlayan düşünce kuruluşu bugün çok önemli bir Politika Merkezi oldu.

ODAK GAZETESİ PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar