logo

Gülen Cemaati, cemaatlere olan güveni bitirdi

mahmut emin birliktir (1)

Mahmut Emin Birliktir, ODAK Pazar Kahvaltılarının son bölümünde özelikle Fethullah Gülen Cemaatini hedef alan açıklamaları Afyon gündemini sarsacak türden. Birliktir, Gülen Cemaatini dine zarar vermekle suçladı. Birliktir, Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Avukat Emre Çınar ve Ömer Mazi’nin sorularını cevapladı.

 

Sizin dini yanlarınız var Menzil olarak Afyon’un bu alanda özel bir yeri var mı?

Bunu anlamak için biraz Tasavvuftan anlamak lazım. Birler, üçler, beşler, yediler, kırklar diye giden bir Evliyalar sin silesi vardır  manevi düzende. Bu düzen içinde Afyon’un özelliği dışarıda Evliya rütbesine kadar ulaşmış insanlar buraya kadar gelerek hicret ederlerdi. Buraya gelip hicret ettikten sonra burada kalmışlar ve kabirleri burada kalınmıştır. Bu alemde çok fazla bilinmese de Afyon için Kutuplar diyarı diye bilinir.

 

Dededen gazeteciyiz

Dedem için tam gazeteci demesek de matbaacılık ve basit bir gazetecilik geçmişi var. Allah dedeme benim bakmamı nasip etti. Babam ve Amcamdan sonra bize ve bizim çocuklarımız da bu geleneği sürdürüyoruz. Sebat Gazetesi ve Birlik Gazetesi olarak çıkarırdık. Sülalede gazetecilik var ama ben uzun süre bu gazetecilik sektörüne girmek istemedim. Ama öyle bir dönem oldu ki bir yemeğe düşen gazeteciler olmaya başladı. Sonra bir gazete alarak Birlik gazetesini çıkarmaya başladık. Seviyesizce bir gazetecilik yapılmaya başlamıştı. Bu nedenle bizde gazete çıkarmaya karar verdik. Bir yıllık bir gazetenin ne ihtiyacı varsa hepsini aldım ve teslim ettim. Gazetenin başına koyduğumuz ve bugün hala gazeteciyim diye dolaşan birisi bizim resmi ilan almamıza bir hafta kala 3 gün üst üste gazete çıkartmamış ve resmi ilan alamazsınız dediler.

 

Bilerek mi çıkartılmamış 3 gün?

Tabi ki o zaman Rahmetli Şükrü Küçükkurt gazetecilerin denetleyicisiymiş. O gün bir daha gazetecilerden nefret ettim. O gün ne var ne yok hepsini alın bunları gözüm görmesin dedim. Bir süre sonra Hisar gazetesini satın alarak bu sektöre yeniden girdik.  Buraya ne zaman gelsem adam bana gazete satıyordu. Bir baktım tam 5 tane gazetem olmuş. Böyle girdik bu işlere dönük ve şimdi sadece gazetecilik kaldı elimizde.

 

Bizim yolumuz Allah yolu

Özellikle 17 Aralık’tan sonra AK Parti ve Başbakan ile Gülen Cemaati arasında ipler koptu. Paralel yapı denilen cemaat olayına nasıl bakıyorsunuz?

Önce bizim cemaatimizden bahsedelim. Bizim cemaat anlayışımız Kuran-ı Kerim’de Cem olun emrinden yola çıkarak Allah Yolunda kat etmek anlamına gelen bir tarikat. Anlayışımız var. Bizim Cemaatimizde dini şeriatın dışında bir şey olmasına müsaade edilmez. Okul açın, hastane açın insanlardan zorla para toplayın diye bir şey asla olmaz. Bunun dışında bizde bu güne kadar siyasette olmadı. Zaten cemaatlerin görevi siyaseti yönlendirmek, ekonomiyi şekillendirmek gibi bir misyonu yok. Allah yolunda nasıl yol alınır o konuda bilgiler verilir. Ben 40 yıldır bunun dışında bir olay görmedim.

 

Cemaat’in asıl görevi zaten Allah yolunda eğitim vermek değimlidir?

Öyle tabiî ki bu mübarekler yeri geldiği zamanda Osmanlı döneminde, Selçuklu döneminde de eğer İslam’a ve Devlete zarar veren olacak olursa müdahil olmuşlardır. Bizde öncelik İslam sonra Vatan gelir. Eğer bu ikisi tehlike altındaysa bizim Menzil cemaati olayın içine girer. Bu şartlar dışında asla siyasete dahil olmaz. Ben bu güne kadar ne gördüm ne işittim. Bizim cemaatimiz devlette kadrolaşmak gibi, siyasette yer edinmek gibi, ya da mal mülk edinmek gibi bir talepleri olmadı. Cemaatlerin görevi bu. Bunun dışında bir şey yapıyorlarsa biz şu gözle bakıyoruz bir kova suyun içine bir damla alkol attığınızda nasıl onunla abdest alınmazsa eğer bir cemaatin içinde Allahın emirlerine Kuran’a aykırı, Peygamberimizin hadis ve sünnetlerine aykırı tek bir cümle, tek bir hamle varsa insanlara tavsiyemiz şudur derhal orayı terk edin. Nasıl ki Kuran’ın tek bir kelimesine Allah müsaade etmiyorsa şeriat yönünden de müsaade edilmez.

 

Fethullah Gülen Cemaatine nasıl bakıyorsunuz? 

Başbakanın tabiri ile paralel yapı olarak baktığımız bu cemaate biz şöyle bakıyoruz. Bu cemaat dini İslam’a zarar verdiğini düşünüyoruz. Dini İslam’da hiçbir zaman, Ne Allah resulü, ne Kuran’da, nede Peygamber efendimizin hadislerinde ayıp açmak gibi bir tavsiye yok. O nedenle son dönemde yaşadıklarımıza baktığımızda bırakın ayıp açmayı vatan elden gidecek şekilde, aileler yıkılacak şekilde tapeler çıkmaya başladı. Böyle bir şey dinin hiçbir yerinde yok. Cemaatlerin görevi dini İslam’ı yaymak. Dini İslam’ı, Müslümanlığı yaymak. Başkaca hiçbir görevi yoktur. Siz dini cemaat adı altında çıkar insanların duygularını sömürerek zakat toplar, kurban toplar ve bunu okul adına toplarsanız bunun adı haramdır. İslam’da her şeyin nasıl dağıtılacağı bellidir. Bunun dışında bir görevin yok.

 

İlkokul mezunu bir adam fetva veremez

Cemaat liderleri bazı fetvalar vermesi ve bazı kazanımlar elde etmesi haram mı?

Elbette haram. Dini İslam’da her şey Kuran-ı Kerim’de yazıyor. Onun dışında bir şey kabul edilemez. Ben alimim, ben fetva veririm sizin böyle bir yetkiniz yok. Bildiğim kadarıyla İmam’dan bira fazla kitap okumuşu ilkokul mezunu bir adamsın. Siz bırakın fetva vermeyi o makamdaki insanların ayaklarının turabı olamazsınız. Peygamber efendimize kurban keseceğim 10 tane kurban var böyle bir şey yok. Bu ikinci mesele.

 

Başka meselede mi var?

Birde üçüncü mesele var. Bir insan Le İlahe İllalah demekle Müslüman olmaz. Eğer bir insan sadece Le İlahe İllallah diyorsa bu adama Müslüman denilmez. Le İlahe İllallah Muhammeden Resulullah denilmesi lazım. Eğer siz bir ülkeye varırda ya sizde tek Allaha inanıyorsunuz, bizde tek Allaha inanıyoruz Muhammeden Resullullah demeseniz de olur demişse, demişse bana göre bunu diyen herkes imansızdır. Dördüncü mesele dinler arası diyalog deniliyor. Ne diyalog, neden bahsediyorsun. Peygamber efendimiz 40 yaşına bastığı ve Peygamberlikle şereflendirildiği andan itibaren yeryüzünde tek din kalmıştır o da İslamiyet’tir. O andan itibaren ne Hıristiyanlık, ne şamanlık, ne Musevilik hiç birisi yoktur ve hak olan tek İslamiyet vardır. Siz Dinler arası diyalog diyemezsiniz çünkü İslamiyet’ten sonra başka din yoktur. Bizim inancımız böyledir. Sen hangi yetkiyle aynı bahçe içinde cami, kilise havra yaparsın. Burada kurban paraları ile topladığın parayla böyle bir şey yapamazsın.

 

Aslında siz bu söylediklerinizi 17 Aralık’tan sonra değil önceden de mi böyle düşünüyordunuz?  

Bu cemaate karşı biz en başında beri böyle düşünüyorduk. Bu güne kadar dillendirmedik ve her zaman mesafeli olduk. Ama 17 Aralık’tan sonra İslam ve Devlete zarar vermeye başladığı için taraf olmak zorunda kaldık. Buradan topladığı zekatla kurban paralarıyla siz kilise yapamazsınız, havra yapamazsınız, sizin böyle bir yetkiniz yok. Bu onların dinden uzaklaştıklarını gösteriyor. Başbakanın paralel yapı olarak adlandırdığı bu cemaati biz dini ve İslami bir cemaat olarak kabul etmiyoruz ve tanımıyoruz. Bunları bu güne kadar söylemiyorduk. Ama son zamanlarda benim dinime saldırı, devletime saldırıyı gördükten sonra dillendirmeye başladık. Böyle bir durumda insanların safını belli etmesi gerekiyordu bizde safımızı belli ettik. Biz gerçek şeriat ve Allahın hak olan tek dini İslamiyet’ten yanayız.

 

Sayan başkan buradan sizin söylediklerinize Gülen Cemaati’nin dini bir cemaat olmadığı anlamı çıkıyor. Bu biraz ağır olmuyor mu?

Açık ve seçik söylüyorum. Benim dinime ve vatanıma, devletime zarar veren bir oluşumu asla kabul etmiyorum ve ben bunların bir İslami Cemaat olduğuna artık inanmıyorum. Bunların yurt dışında okullarımız var yurt dışında okullarımız var diyorlar. Aldık kabul ettik. Bu okulları nasıl yaptınız. Burada topladığınız paralarla yaptığınız okullarda tek kelime İslamiyet okutuyor musunuz? İslamiyet’i yaymak için bu okulları yaptık diyorsunuz tek kelime İslamiyet okutuyor muzunuz? Onun için mücadeleyse, Allahın rızasını kazanmak için benim dinime zarar verdiğine inandığım bu cemaatle mücadele etmek gerekiyor.

 

Ama alınan paraların bir kısmı öğrencilere burs vermek için alınıyor. Bu iyi bir şey değil mi?

Ben etrafımda çok duyuyorum, öğrencilere bura için sana 10 tane yazdım, sana 5 tane azdım diyorlar. Madem öğrencilere burs veriyorsunuz o zaman neden okular da çocuklar parayla okutuluyor. Para ile okutuluyorsa neden halktan burs parası topluyorsunuz. Yapılan okulun arazisine para vermiyorlar, yapılırken cemaat para vermiyor. Yine halkın, Cemaat üyelerinin katkıları ile yapılıyor. Bedava yapılan bir okulda niye para alınarak öğrenci okutuluyor? Bu alınan burs paralarını nerede kullanıyorsun, bunun makbuzu nerede, faturası nerede? Bakın şimdi milyar dolarlardan bahsediliyor. Sadece Afyon’da Osman Bey kolejinin yeri 30 trilyon lira. Burayı size Başbakan verdi. Başbakan burayı size İslamiyet’i yayın diye verdi. Yarın bunların hesabı sorulmalı. Eğer sorulmazsa Başbakan’da hata üstüne hata yapmış olur.

 

Siyaset bizim cemaatimizin kapsından giremez

Sizde başka bir cemaat mensubusunuz. Size yer verilmedi, siz alamadınız diye mi böyle yapıyorsunuz?

Hayır kesinlikle böyle bir şey yok. Çünkü biz ne bugün nede bundan önce asla bir yer, mevki, makam, yardım talebinde bulunmadık bulunmayız da. Bizim işimiz sadece İslam’ı yaymak. Bakın Cemaat okullarının öğretmenlerine hepsi başarısız. KPSS’yi kazanamamış öğretmenler. Bakın okulun başarı ortalamasına. Bugüne kadar soruları onlar yaptıkları için başarılı gibi görünüyorlardı. Bu sene hiç birisi başarılı olamadılar.

 

Bu olaylar insanları cemaatlerden soğutuyor diye bilir miyiz?   

Kesinlikle bu olaylar insanlar ve bu cemaat Dini İslam’a zarar v erdiklerini düşünüyorum, bu cemaat gerçek Hak Allah adına çalışan cemaatlere çok büyük zararları oldu. İnsanların Cemaatlere olan güveni azaldı. Bunu vebalini nasıl vereceksiniz? Aynı cemaatten bahsediyorum. Polis okullarında, kolejlerde kendilerine yakın olan öğrencileri geçirip, kendilerine yakın olmayan öğrencileri allami cihan bile olsa almadıkları söyleniyor. Peki Allah onlara nasip etmişse siz bunların rızkına mani olmuş olmuyor musunuz, onların kazanacağı parayı o çocukların cebinden çalmış olmuyor musunuz?. Hırsızlık dinin neresinde var?

 

Bütün bunlara rağmen AK Parti ve Başbakan ile Cemaat arasında bir savaş yaşanırken Afyon’da hala hem cemaatçi hem de AK Parti’li olanlar var. Buna nasıl bakıyorsunuz?

Evet maalesef var. Bu çok tezat ve garip bir olay ama maalesef var. Hatta Belediye Meclisi içinde var. Bunların ne vefası var, ne dostluğu var. İnsan samimi olmalı.

 

Sizde Menzil Cemaati’ndesiniz ama aynı zamanda siyaset yapıyorsunuz. Siz söylediklerinizle çelişki içinde değil misiniz?

Asla değilim. Benim Belediye Meclis üyesi olmam için cemaat beni görevlendirmedi. Bizde bir kural vardır. Bir iş yeri açarken gider izin isteriz, bir yere aday olduğumuzda izin isteriz, Gönül dostları da senin için dua ederiz derler. Asla biz senin arkandayız. Biz seni destekliyoruz demezler. Bizim cemaatimizde siyaset yasağı yoktur. Ama asla cemaati kullanarak hiç kimse siyaset yapamaz. İkisini bir birinden har zaman ayrı tuttuk.

Cemaat Fatih Çetinkaya’da seni destekliyoruz demedi  

Bakın bizim cemaatte siyaset yasağı yok. Sadece cemaatimizin kapısından içeri asla siyaset girmez. AK Parti dahil hiçbir parti konuşulmaz. Yasak olan budur. Ama içimizdeki arkadaşların içinden hangi partiden siyaset yapacaksa yapar. O’na kimse karışmaz. Bu cemaat’tin Afyon’daki tek başkanı benim. Burada aday olacak olan kişi bana gelecek niyetini bana söyler. Bende üstlerimize söylerim. Onlar olsun ya da olmasın derler. Fatih böyle yapmadı. Bana bile biz senin arkandayız demediler demezler. Ama bu seçimde böyle olmadı. İlk defa tarafını belli etti. Nedeni de, 1 Memleket meselesi olarak gördük, 2 vatan meselesi olarak gördük, 3 dini İslam meselesi olarak gördük, 4 hükümeti devirme meselesi olarak gördük. Bu nedenle bizim cemaatimizin topluma açılma yüzü TÜMSİAD. Bu nedenle bütün Türkiye’de ilk defa ve sadece bu seçim için AK Parti’yi destekleme kararı aldık. Onun dışında asla bir siyasi tarafımız yok ve olmayacak. Dış İşleri Bakanlığında yapılan Suriye planının  dışarıya yansıtılmasının tek bir anlamı var o da vatan hainliği. Bu nedenle taraf oldu. Cemaat asla Fatih Çetinkaya’yı desteklediği olayı yalan ve böyle bir olay yok.

Afyon evliyalar diyarı   

Afyon aslında evliyalar diyarı ama maalesef bu fazla bilinmiyor. Evliyalar alemin de Afyon üçler katındadır. Yani Kutup denilir. Burada çok fazla kutup makamına gelmiş ve hatta daha ilerisini söyleyeyim. Garipler mezarlığı vardır. Benim dedem 106 yaşında hayatını kaybetti ve İstanbul’da alimlik eğitimi almıştır. Onun beyanıdır bu anlatacağım. Bazı evliyalar vardır ki kimse bilmez ve orada yatar. Kimse bilmez bunu. Benim Mehmet Karagöz ile Hayrettin Barut ile ilk çatışmam bu yüzden olmuştur. Barut para için Garipler mezarlığını taşıyarak satmayı düşünüyordu. 40 kişiden kimse karşı çıkmadı. Sıra bana geldiğinde, “Siz biliyor musunuz orada kimler yatıyor. Orada Allah dostları yatıyor. Ne kadarsa buradan beklediğin parayı ben Afyon esnafından toplarım dedim. Sıkıysa satında göreyim dedim.

Bizim Cemaat ile Gülen Cemaati arasında bir sorun yoktu

Bizim Gülen Cemaati ile bir sorunumuz yok. Olmadı. Ama bu güne kadar bizden asla bu konuda bir açıklama ve yaklaşım olmadı. Bu olayı onlar başlattı. Onlar bize sataştılar, bizde bunun üzerine madem öyle sataşıyorsanız buyurum biz buradayız dedik. Bundan sonrada burada olmaya devam edeceğiz bunda bilsinler. HÜRSİAD bizim Hisar gazetesinin aboneliği iptal etmişler. Bende hakaret olsun diye 50 liralarını geri gönderdik kendilerine. Siz taraf mı olmak istiyorsunuz, biz tarafımızı Haktan yana kullandık. Biz şeriattan, Allah’tan, Peygamberden, Resulü’nden Allah Dostundan yana kullandık. Siz o taraf da değilsiniz. O tarafta olduğunuz ispat dahi edemezsiniz. Onların kalpleri mühürlenmiş durumda.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar