logo

Emirdağ Gömü’nün neresinde? diyorlar

hakkı tekin (4)

Gömü’nün efsane Belediye Başkanı Hakkı Tekin 20 yıllık Belediye Başkanlığı serüvenini ve Gömü’nün nüfusunun 2 binin altında kalmasından sonra verdiği mücadeleyi ODAK Yazarları Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye anlattı.

AK Partiye nasıl geçtiniz?

Gömü’de iki dönem ANAP’tan Belediye Başkanlığı yaptım. Ama benim belediye başkanlığım ANAP’ın son dönemleriydi. ANAP’tan beldem için fazla bir fayda gördüğümü söyleyemem. Ancak o açığı kendi kişisel girişimlerimizle kapattık. DYP’nin tekliflerine hayır dedik ama AK Parti’ye geçmem gerekiyordu. Çünkü yeni siyaset o yönde ilerliyordu. Bu adamları bu kadar başarılı olup büyüyeceğini görüyordum. Emirdağ’da bir tek ben ANAP’lıyım. O zaman Özsoy sen bari geçme dedi. Abi tamam senin emrini kırmam ama gitmeyeyim de ortada parti mi kaldı ki. Bana parti var de gitmeyeyim.

 

Ne cevap verdi Özsoy?

Abi seni asla kıramam ama bana parti var de gitmeyeyim dedim. Tamam o zaman dedi. Bizde AK Parti’ye geçtik. İyi ki de geçmişim. 2 dönemden beri AK Parti’de Belediye Başkanıyım. Yine sağ olsun Veysel Eroğlu bakanımda beni çok seviyor ve bir dediğimi iki etmiyor. Başka belediyeleri ve başkanları bilmem. Ama ben ne istediysem bakanım verdi. Veysel Eroğlu bakanım her zaman Gömü kasabası Afyon’un vitrini der. Gerçektende öyle Ankara’dan gelirken Gömü’den geçenler orayı ilçe sanıyorlar. Onun o sözlerinin üzerine bizde daha güzel hale getirmeye çalışıyoruz. Çalışma neyle olur? Parayla olur. Para istemeyle verilmez. Para planla projeyle olur.

 

Belediye Başkanları proje yapmadan para gelsin bizde harcayalım mı diyorlar?    

Öyle tabi, bakıyorum bazı Belediye Başkanlarına bakanım bana para. Öyle para verme gönderme dönemleri bitti. Artık para plana projeye veriliyor. Bakanın makamına kadar gittim de para alamadım. Yok öyle bir şey. Projen olduktan sonra bakanı tanımam bile gerekmiyor. Sisteme girdikten sonra ödemesi çıkıyor. Bakanı tanıyorsun, kendini de sevdirdin mi iş biraz daha kolaylaşıyor ama alamadım diyemezsin. Başkanların bir kısmı bilmiyor.

 

Oo Başkanım dedirteceksin

AK Parti’li Belediye Başkanı olmak yetmez ikili ilişkileriniz iyi olacak projeniz olacak diyorsunuz?

Evet, artık sistem öyle Bakana telefon açtım, gittim konuştum ama para vermedi. Ben nereye gitsem kendim saydırdım, sevdirdim. Bir yere gittiğin zaman herkese hoş geldin denilir ama ben gittiğim zaman oooo Başkanım hoş geldin diyorlar. Oooo dedirtmek çok önemli. Ben bunu sağladım Allah’a şükür. Öncesinde de şimdi de. Bunlar ayrı ayrı şeyler bunlar beceri işi. Yoksa kuru kuru kurbanın oluyum, takır takır gadağı alayımla bu iş olmaz.

 

Nüfusu 2 binin altında olan belediyelerin kapatılma kararı alındı. O anda ne hissettiniz?

Gelelim oraya. Gömü’nün nüfusu 2.600 aslında. Ama ikamete dayalı nüfus sayımları bizi sıkıntıya soktu. Benim nüfusuma Avrupa’da yaşayan Gömülü vatandaşlarımızda var. Bunlar 6. aydan 10. aya kadar 4 ay Gömü’deler ve benden Avrupa’daki hizmetin aynını istiyor. Yılın 4 ayı buradalar. Konsolosluklar şu anda oturduğu adresin yerini bildirsin diye. Yurt dışındaki Gömülüler yaşadıkları yerin adreslerini bildiriyor. O adresler Türkiye’ye gönderilip sisteme girdiği anda bizim Gömü’nün nüfusu bir anda 900 kişi birden düştü. Bu adamlar yazın 4 ay gelip Gömü’de ikamet ediyor. Ve benden oradaki hizmeti istiyor. 1986 kişiye düştük. Biz şok olduk.

 

Herkes yaygara kopardı ama siz işi yasaya uygun hale getirmek için çalıştınız. Sonuçta hepsi kapandı bir tek siz kapanmaktan kurtuldunuz?

Lafla peynir gemisi yürür mü? Devlet yasalarla yönetilir. Bizim nüfus düşünce hemen yasaya baktım. Yasa diyor ki Cumhurbaşkanı onaylamadan 5 kilometre içinde bir köyü bağlarsan kurtulursun diyor. Gömü çevresinde 5 kilometre mesafe içinde yer alan köylere gittim. Tabaklar, Sıracık, Veliköy bunlar 2 kilometre mesafede. Tabaklar’da tüm köyü toplayıp toplantı yaptık. Mutabık kaldık. İhtiyar heyeti karar aldı nüfusun yarısının kararı gerekli onu da alıyoruz valiliğe getiriyorum. Gömü’ye Mahalle olmaya karar verdikleri halde askı süresi bekleme süresi derken bizim işi bozuyorlar. Bu arada diğer köye gidiyorum aynı işlemi orada yapıyoruz. Aklı başında püskülü tepesinde adamlar devreye giriyor. Aman ha. Niye belediyelik oluyorsunuz. 3 köyde de aynı şey başımıza geldi. Hakkı Tekin seni seviyoruz ama yarın sen gittin başkası geldi o zaman ne olacak. 3 köy olmadı Gökçeyaka diye bir köy var. 4.5 kilometre. Orada da referandum yapıldı. 21 gün askı süresi verildi. Perşembe günü Cumhurbaşkanı onayladı. Bizim askıda Pazar günü onaylandı. 2 gün den biz köy olmaktan kurtulduk.

 

Türkiye’de belediyesini kurtaran tek başkan

Gömü gibi bin 550 belediye vardı Türkiye genelinde. Afyon’da ise 50 Belediye. Bunlar içinde mücadele veren ve kurtulan tek belediye oldunuz. Gömü halkı biliyor mu bu mücadeleyi?

Gömü halkı Belediyenin kurtulması için nasıl Hakkı Tekin’in canla başla çalıştığını biliyor. Yılmayacağımı ve adım adım bu hale getirdiğimi biliyorlar. Hiç kimse Hakkı Tekin belediye yaptı sonrada kapanmasına sesini çıkarmadı ve İl Genel Meclis Üyesi oldu diyemez. Türkiye’de tek kurtulan belediye olmak kolay olmadı. Şimdi herkes bizi örnek almaya çalışıyor ama geçti onlar gardaşım geçti. Yasaya bakacaksın. Bu işler yasayla olur. Biz her türlü yasal yapılması gerekenleri yaptık ve ayakta kaldık. Gidip kapı kapı dolaşarak olmaz. Ben Ankara’da yattım ve mücadelemi verdi. Doğru mücadele ile başarılmayacak bir şey olmayacağını anladım. Bakalım bundan sonrası yargı sonucunu beklemek. İki şeye karşı gelinmez. Bir Devlete, bir de enişteye karşı gelinmez.

 

Mahkeme sonucu bekleneceğinden dolayı Gömü 30 Mart seçimlerine giremeyecek?   

Mahkemeyi bekleyeceğiz. Onda yapacak bir şey yok. 30 Mart seçimlerine giremiyoruz. Yasa kararını verdikten sonra bize yeni bir tarih verecekler ve ara seçim yapılacak. Seçimlerden sonra 3 ay ile 6 ay arasında bir seçim olmasını bekliyoruz. Şimdi bir köy muhtarı seçilecek ve arkasından ara seçim yapılacak.

 

Hakkı Tekin bir yandan Belediyeyi kurtarmaya çalışırken bir de baktık ki İGM adayı oldu. Buna neden gerek gördünüz?  

Onu da açıklayalım. Başkanlık gidiyor Hakkı Tekin kendine yeni bir yer buldu sanmasınlar. Ben niye İl Genel Meclis Üyesi oldum? Bundan 3 ay önce İGM adaylığım netleşti. Bir yandan dava açtık onu takip ediyorum. Ama ya kurtaramazsak gömü köye dönüşüp muhtar seçeceksek. Ben Gömü kasabasının 20 yıldır belediyecilik hizmetine, temizliğe, ilgiye alıştılar. Muhtarla bu iş yapılamayacağı için be bu hizmetlerin devam etmesi için İl Genel Meclisi Üyesi olursam oradan her türlü desteği ve hizmeti yine Gömü’ye getirmek için aday oldum. Şimdi ne olacak. Ara seçim tarihine kadar İl Genel Meclis üyeliği devam ara seçimlerde de yeniden Gömü’nün başına halk seçerse Belediye Başkanı olarak hizmet etmeye devam edeceğim.

 

Sizin siyaset hayatınız da zaten İGM ile başlamıştı. Belki içinizde bir uhde kalmıştı?

Şimdi kesinlikle be Kadir Aktepe’den çok şey öğrendim. İşin hoş yanı ben İGM üyesi olamadım ama nereye gitse beni de yanında götürürdü. Ben her zaman İGM üyesiymişim gibi hareket ettim. Zaten mazbata verdiler yakamızda da rozetimiz var. Resmiyette yok uz ama havamız ve forsumuz vardı. Bir ömür geçti. Şimdi kısmetse İGM üyesi olacağız ama ben ara seçime kadar yaptıktan sonra istifa edeceğim için yerime şimdi benim yedeğim gelecek.

 

Gömü Afyon’un vitrini

Bakan Veysel Eroğlu’nun da dediği gibi gerçekten Gömü Ankara’dan gelirken Afyon’un vitrini?

Biz Gömüyü bu hale getirmek için çok mücadele verdik. Hiç bir şey kendiliğinden olmuyor. Emek, çaba, gönülden isteme ile her şey yapılıyor. Bakın bir dostumuz Ankara’dan büyük otobüs firmalarından biriyle Emirdağ’a gelecek. Yazıhaneye gidiyor Emirdağ’a bilet istiyor. Yolda şoför soruyor Emirdağ Gömü’nün neresinde diyor. Adam Gömü’den geçiyor ama Emirdağ neresi bilmiyor. Gömü böyle bir yer.

 

Başkan Belçika’da da Emirdağ’mı büyük Türkiye’mi hikayesine benzedi bu iş?    

Aynen öyle. Ama gerçekten Belçika’da kimse Gömü demiyor ki. Emirdağ diyor. Onun hepsi Emirdağlı değil köyünden beldesinden. Ama burada önce Gömü bilinir sonra Emirdağ. Bu anlattığım yaşanmış bir olay benim uydurduğum bir olay değil. Hatta bir gün bakıyorum lüks bir otobüs Gömü’ye girdi. Bir adama bir şeyler sorudu. Sonra hareket etti. O adamı çağırdım ne sordular dedim Başkanım Gömü Otogarı nerede? diye sordu adam burayı ilçe sanmış dedi.

 

Gömü’nün en güzel yanlarından biri o ağaçlar. Onu nasıl yetiştirdiniz?

Gardaşım benim çocukluk hayalimde ben bir gün muhtar olursam şöyle yaparım, böyle yaparım diye hayallerim vardı. Çocukluğumda belediye olmadığı için hayalimizde muhtarlık üzerineydi. Ben Belediye Başkanı olduktan sonra hayalini kurduğum şeyleri yaptım. O güzellikleri benim gibi birinin yapmasını bilmez ki. Onu çevreci, peyzajcı birinin yapması lazım. O da bizde yok. Ben güzelden ve güzellikten anlarım. Gittiğim yerlerde gördüklerimin aklıma resmini çekerim. Sonrada gelip imkanlarım ölçüsünde Gömü’de uygularım. Gömü’nün o kadar güzel olması kolay olmadı tabiî ki. Yılların emeği ve ilgisi var.

 

Kendi hayvanlarımızın çobanlığını yaptım

Bizde hayvan mal çok. Okula giderken baktık bir zor şartlarda Emirdağ’da okuyoruz. Ama akranlarımız dağlarda koyun kuzu peşinde oyun oynuyorlar. Onlar bize özenmiyor da biz onlara özeniyoruz. Bu nedenle okulu bırakıp kendi hayvanlarımızın çobanlığını yapmaya başladık. Okusak ne olacak mal mülk var. Sonunda yine bu işi yapmayacak mıyız diyorlar. Çocukluk işte bizde onlara katıldık. Dağlar da ovalarda koyun sürüleri peşinde çok koşturdum. İnanın ben bir veteriner gibi hayvan doğurturum. Hayatım hayvanların arasında geçtikten sonra nasıl bakılır nasıl doğum yapılır hepsini öğrendim. Hayta her şeyi öğreneceksin bir kenara bırakacaksın. Yeri gelir lazım olur hayat kurtarır.

İbrahim Özsoy kamyon alacağım dedi

Bizim bir ekibimiz vardı. 4-5 Belediye Başkanı, Susuz Belediye Başkanı gibi birlikte gider gelirdik. Bir gün ANAP’lı Belediye Başkanlarına bir tane kamyon vereceğim dedi. Biz sevinerek geldik. Tabi böyle bir söz almışız bunu sağda solda konuştuk. Aradan aylar geçti ne kamyon geliyor ne de geleceği var. Yine biz toplandık Ankara’da Halil İbrahim Özsoy’un yanındayız. Abi sen bize birer kamyon sözü verdin. Ama kamyon yok ortada dedik. Özsoy, “Yav gardaşım siz Afyon’dan kalkıp gelmişsiniz. Ben sizi burada nasıl neşelendirir mutlu eder gönderirim onu düşünüyorum. Ben muhalefet milletvekiliyim. Benim kamyon veremeyeceğimi bilmiyor musunuz” dedi. Ama başka bakanlıklarda bir işimiz olduğunda telefonu açardı. “Benim size yaptıklarımın fitresini zekatını istiyorum. Ben sana ne yapmışsam aynını sende yapacaksın” derdi.  ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar