logo

DYP Milletvekili’ne kızıp ANAP’lı oldum

hakkı tekin11

Gömü Belediye Başkanı Hakkı Tekin, babasını DP’li olmasına rağmen kendisinin nasıl ANAP’tan aday olduğunu, eski Maliye Bakanı DYP’li İsmet Atilla ve ANAP Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy’un hangi yaptıkları için teşekkür etti. Hepsi ve daha fazlası Pazar Kahvaltılarında.

 

Dolmuşçuluğu bıraktın Fotoğrafçılık yapmaya başladın?

Benim kardeşimin birisi Libya’da Foto Afrika diye fotoğraf stüdyosu vardı. O’da Libya’dan döndü Emirdağ’ında Foto Afrika diye o dönemin en lüks stüdyosunu açtı. Bir gün bana abi yeter artık 10 yıldır herkesi taşıdın. Minibüste çoğaldı satalım Foto Afrika 2’yi Gömüye açalım dedi. Ben fotoğraf çekmesinden anlamam dedim. Sen bir şey yapmana gerek yok dükkan da otur yeter gerisiniz ben hallederim dedi. Böylece ben Fotoğrafçılığa başladım ama hala fotoğraf çekmesini bilmem.

 

Bilmediğiniz bir işi nasıl yapıyorsunuz?

O’da benim kabiliyetim. Allah adama 5 unsur vermiştir. 1 Güzellik, 2 zenginlik, 3 esnaflık, 4 idarecilik, 5 siyaset. Adan çok iyidir, yakışıklıdır, çok güzel giyinmiştir. Hay Allah boyuna posuna bak dersin. Adam bir konuşmaya başlar sap yer saman öğütür keşke hiç konuşmasaydı dersin. Adam çok zengindir ama çoluğu çocuğu varlık içinde yokluk çeker. Zenginlik, idarecilik, esnaflık hepsi bir birinden farklı özellikleri olan bir şey. Ben iki şeyi çok iyi yaparım, esnaflığı ve siyaseti. Fotoğraf makinesinin içine film takmasını bilmeden yıllarca fotoğrafçılık yaptım. Çünkü ben esnaf adamım. İnsan halinden anlarım. Esnaflığın ilk kuralı müşteriye ismen hitap edeceksin. Bunu beceremiyorsan senden esnaf olmaz. Kişileri bir misafirinin yanında bir de hanımın yanında onure edeceksin.

 

Kimse çıkı da ya Hakkı Tekin sen nereden fotoğrafçı oldun sen ne anlarsın bu işten demediler mi?

Dediler. Şimdi Emirdağ’da Foto Afrika’nın sahibinin benim kardeşim olduğunu bilmiyorlar. Biz Foto Afrika’yı açtık gelip gidip ya Hakkı sende bu meslek de mi vardı? diye soruyorlar. Bende hemen cevabı yapıştırıyorum, “Yok gardaşım bu ata mesleği diyorum” herkes ara’nın baba olduğunu sanıyorlar. Babam ne anlar fotoğraftan. Benim Emirdağ’da ki biraderin adı Ata. Fotoğrafçılık bizde ata mesleği diyorum hem yalan söylemiş olmuyorum hem de biraderin mesleği olduğunu söylemiyorum.

 

ANAP’tan İGM teklifi geldi

Peki ne zaman siyasete başladınız?

Siyaset bizde bir şekilde ata mesleği ama biz hep uzak kaldık. 1986’da Foto Afrika’yı açtık uzun yıllar bu işi yaparken orda varlığımı hissetmişim ki ANAP’ın curcunalı zamanında bana İl Genel Meclis Üyesi yapalım dediler. Tamam demim ama ben daha İl Genel Meclis Üyeliğinin ne olduğunu bilmiyorum. Belediye Meclisi gibi sanıyorum. Dilekçemi verdim. Yıl 1989 olması lazım. Dilekçemi ilçe başkanının masasına koydum. Üç gün sonra yine varıyorum dilekçe orada, 5 gün sonra varıyorum dilekçe hala orada dedim ki bu dilekçenin yeri burası mı dedim. İlçe Başkanı dedi ki başka müracaatlarda var onun işi olmaz diyorlar.

 

Niye size teklif yapmışlar o zaman?

Baktım arada beni harcayacaklar. Benden başka 10 tane daya aday var. Biri diyor ki ben bu parti için 2 tane araba eskittim. Biri diyor ben şu karadır emeğim var. Milletvekili Metin Balıbey var toplantı yapıldı partide. Dedim ki sayın vekilim ben araba eskitmedim, çok büyük emeğimde yok. Madem bu kadar emekleri ve güçleri varsa o zaman ön seçim yapalım kimin gücü ne kadarsa görelim dedim. Kimin ne kadar oy potansiyeli varsa ortaya çıksın. Metin bey tamam ön seçim yapalım dedi. Ama benim siyaseti bilmediğim ortaya çıktı. Köylerin dolaşılacağını bilmiyorum. Herkes köy köy dolaşmaya başladı. Ben Gömüye yakın benim muhitlerde çalışma yaptım. Benim bölgedeki adamlara Kadir Aktepe’ye verin bana da verin diyorum. Kadir Aktepe bana verin Hakkı Tekin’e vermeyin diyormuş. Adam benim verdirdiği oylarla 1. oldu. Ben ikinci olmama rağmen seçilemedim.

 

Siz Kadir Aktepe’ye verdirmeseniz belki birinci siz olacakmışsınız? 

Aynen öyle. Ama ben siyaseti bilmiyorum ki. Ben kadiri kendime yakın biliyorum. İyi de bir dostum. Seçildikten sonra bana da bir mazbata verdiler ve biz birlikte geziyoruz. Bir ara bana dedi ki ben üç yıl yaptıktan sonra istifa edeyim benim yerime otomatik olarak sen gelirsin 2 yılda sen yaparsın dedi. Ama 3 yıl sonra istifa etmedi. O zaman Vali Ali Sakallı Bey. Kadir Aktepe ile gidip gele valiyle de samimi olduk. Bir gün dedi ki Hakkı bey Gömüyü belediyelik yapalım. Nasıl olacak dedim. Nüfus 2 bin olacak dedi. O günün kaymakamına ve nüfus müdürüne talimat verildi. Bir nüfus sayımı yaptık. Havadan karadan geldi gitti Genç Osman biz 2 bin nüfusunu doldurduk. Belediyelik yaptık.

 

Size aslında siyaseti öğreten Kadir Aktepe olmuş. Ondan dost kazığı yedikten sonra siyasetçi olmuşsunuz?

Ben onu her zaman söyledim. Bana siyaseti Kadir öğretti diye. Onun yanında siyaseti bilen adamlar vardı ben yek başıma tek başına bir adamım. Ben İGM seçimlerinde Kadir’e oy verin demesem ben birinci çıkardım. Ama bunda da bir hayır varmış köy belediyelik oldu.

 

Durmaz’a kızdım ANAP’tan başkan oldum

Ben şunu anlayamadım. Babanız Demokrat Parti’li evinize DP milletvekilleri gelip gidiyor. Ama siz ANAP’tan aday oluyorsunuz bu nasıl bir siyaset?  

Şimdi öyle ama ben niye ANAP’tan oldum. Gömü Belediye oldu seçimlere hazırlanıyor. Baki Durmaz Milletvekili, İsmet Atilla’da bakan. Bu arada babam rahmetli AP’den beri DYP’li. İsmet Atilla’yı da tanıyoruz. Parti Başkanı Hacı Ahmet Köycü milletvekili Baki Durmaz bizim eve gitmiş. Hakkı nerde, hanım da kahvede demiş. Bende kahvenin bir köşesinde oturuyorum. Parti Başkanıyla Milletvekili kahveden içeri girdiler, “Hakkı nerede Hakkı” dedi. Beni gösterdiler. Adamın siyaseti bilmediğine bakın. “Komşular Gömü’yü belediyelik yaptım” hiç alakası yok Vali söyledi biz uğraşarak yaptık. “Belediye başkanı olarak da Hakkı Tekin’i aday göstereceğim. Bizden olursa olur olamazsa devletim imkanını yıkar elinden alırım” dedi. Böyle bir teklif olur mu? Benimle daha önce bir görüşme yapılmadı.

 

Siz ne yaptınız bu teklif karşısında?    

Ben orada öyle durumuyum. Ayağa fırladım ve sayın vakilim ben de DYP’den aday olmuyorum, ANAP’tan oluyorum sana da hodri meydan dedim. Toplumun içinde öyle bir dik duruş yapmak zorundaydım. Ben böylece ANAP’tan aday oldum. Gerçekten de dediğini yaptı ve devletin tüm imkanlarını seferber etti. Benim yapmam gereken her şeyi onlar yaptı ama seçimi de ben kazandım. Sular geldi, kanallar açıldı Gömü köy olmaktan çıktı gerçekten belediye denilecek bir yer haline geldi.

 

Siz ilk belediye başkanı olarak tarihe geçtiniz?

Gömü 1994’de belediye oldu bende ilk belediye başkanıyım. 4 dönemdir de bu görevi layıkıyla yapmaya çalışıyorum. Bu arada neredeyse ilk ve son belediye başkanı olacaktım ama belediyeliği kurtarmaya çalışıyoruz.

 

Peki Belediye Başkanı oldunuz koltuğa oturdunuz ama hükümet DYP zaten size karşı kinliler nasıl çalıştınız?  

Belediye Başkanı olduktan bir süre sonra Gömü’de yapımı devam eden bir İlköğretim okulu var o tamamlandı açılışı yapılacak. Bakan İsmet Atilla gelecek ama bana söylemiyorlar. Ben iki takım çalgı tuttum. Ağzı açık, bükme, gözleme 300-500 tane yaptırdım. Müthiş bir hazırlık yaptım ve öyle bir karşılama yaptık ki kendi belediyeleri böyle bir şey yapmamıştır. Bu arada Kaymakam bana konuşma verdirmemiş. Konuşursa baltayı taşa vurur demiş. Kaymakama bana burada konuşma yaptırmazsanız dağıtırım burayı dedim. Mecburen konuşma verdiler.

 

Kaymakam’a dağıtırım burayı dedim

Niye sizin aykırı bir konuşma yapacağınızı sanmışlar?    

Kaymakam’ın işgüzarlığı işte. Kürsüye çıktım, “Aldım mikrofonu elime, Allah kuvvet versin dilime, maşallah, maşallah bu okulun avlusuna bir bakan gelmiş. Gelene gelenlere, hele bu bakan Afyonluysa hele birde Maliye Bakanıysa Afyonun gururu, Gömü’nün medarı iftiharı olur dedim. Benim ters bir konuşma yapacağımı sanmış. Konuşmadan sonra katlı ve beni yolda karşıladı. Sonra kendi konuşmaya çıktı. Başkanınız çok sevdim, çok beğendim buradan kalkıp belediyesine varacağım dedi.

 

Artık sırtınız yere gelmez?

Dinle daha bitmedi. Okul açılışı yapıldıktan sonra Belediye’ye geldi. Şimdi babamın yanına gelip giderken beni tanıyordu ama aradan yıllar geçtiği için unutmuş. Ben o zamanlar 14-15 yaşlarındaydım. Belediye’ye oturur oturmaz benim burada Niyazi amcam olacaktı dedi. Başkan oğlu kendisi rahmetli oldu dediler. Vallahi de olmaz, billahi de olamaz. Benim Niyazi amcamın oğlu DYP’den olmalıydı. Niye ANAP’tan oldu kim böyle yaptı dedi. Başkanım bir ihtiyacın var mı? dedi. Bakanım canınızın sağlığı hiçbir ihtiyacım yok paraya da ihtiyacım yok dedim.

 

Yeni kurulmuş bir Belediye paraya nasıl ihtiyaç olmaz?  

İhtiyaç tabi ki, olmaz mı?. Hem de nasıl ihtiyacım var. Ama orada milletin içinde ellerimi ovuşturup para mı dileneyim. Yok dedim. Dedim ama ertesi gün soluğu Ankara’da aldım. Gittim yanına bakanım ben orada paraya ihtiyacım yok dedim ama şu kadara ihtiyaç var dedim. O yetmez şu kadar olsun diye istediğimin 5 kat fazlasını verdi. O yetmez, o yetmez dedi. Öyle bir bakandı bir adamı tutumu istediğinden fazlasını verirdi. Allah razı olsun ben çok faydasını gördüm.

 

DYP’den bize geç baskısı   

Biz bakandan para istedik, sağ olsun oda gönderdi bizde o günün şartlarına göre nerelere ihtiyaçsa yatırımda kullanıyoruz. Bu öğrenen DYP ilçe yönetimi kapımı çalmaya başladı. Bak para geldi, bakan destek oluyor, zaten baban da bizdendi. Sende DYP’ye geç diye baskı yapıyorlar. Ben Doğru Yol’a geçeceğim demedim ki, Ben bakandan para istemedim ki. O kendisi gönderdi Allah razı olsun. Bunu da Bize geçeceksin diye vermedi ki. Ben partimden memnunum hiç bir yere geçmiyorum dedim. Uzun süre bu baskılar devam etti. Bir de benim bakandan para istediğimi bilseler zorla geçirecekler. Ben ondan sonraki iki dönemde rakipsiz olarak seçimlere girdim. Partiler formaliteden aday gösteriyorlardı ama hepsi beni desteklediler. Afyon’da hiç kimseye nasip olmayacak bir güzellik. Şimdi ben bu Gömü için çalışmaz mıyım? Onlara hizmet etmek için savaş vermez miyim?

 

Halil İbrahim Özsoy bir dediğimi ikiletmedi

Emirdağ yöresinde ANAP’ın bayrağını taşıyan bir tek ben varım. Başka hiç ANAP’lı Belediye Başkanı yok. Bu arada Halil İbrahim Özsoy Sağlık Bakanı oldu. Beni de gerçekten çok sever. O günde Emirdağ’lı olup da başka yerlerde görev yapan ebe, hemşire, doktor ne varsa hepsinin işlerini çözdüm. Sağlık Bakanlığında kimin işi varsa Gömü’ye geliyordu. Bakanda önüne ne koymuşsak mutlaka yaptı. Kesinlikle bir dediğimi ikiletmedi. Önce atama yapılıyor arkasından evrak tamamlanıyordu. Senin işini yapsa yapsa Gömü Belediye Başkanı yapar diyorlardı. Bir işi yapamamışsam ben yapamadım değil istemediği için yapmamıştır diyorlardı. Böyle bir efsane olmuştuk. Gerçekten hakkını ödemek zor Halil İbrahim Özsoy’un çok büyük faydasını gördüm.ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar