logo

Çobanlar’ın kaderiyle oynadılar

sefa değirmen (2)

MHP Çobanlar Belediye Başkan adayı Sefa Değirmen, Odak Pazar Kahvaltıları’nda Çobanlar Belediye Başkanı iken yaptırdığı projelerin başkalarına nasıl peşkeş çekildiğini ve ilçenin kaderiyle oynadıklarını açıkladı.

 

1999 seçimlerinde yeniden aday oldunuz ve bu kez kazandınız?

Evet, 1999 da Belediye Başkanı seçildim. Ama o dönem MHP için Afyon’da tarihi bir başarıydı.  O zaman 28 belediye başkanı kazandık. Afyon Belediyesi, 7 ilçe 21’de belde Belediye Başkanını kazandık.

 

Koray Bey aday olduğunda da delege değildiniz?

Evet seçilseydi ben Koray Beye söz vermiştim niye söz verdim? İşte bakın çantamı da bu yüzden getirdim. 1999 yılından 2001 yılına kadar Koray Bey Bakanlık yaptı. Ondan sonra Abdülkadir Akcan Bakanlık yaptı. Tabiki geçen dönemin kanuni boşluklarından bizler faydalandık. Koray Bey de faydalandı. Biz MHP’li belediyelerin projelerine o zaman Afet Yönetimi vardı. Afet yönetimine bakanlar kurulunun yetkisiyle istediği bölgeleri Afet alıyor, istemediği bölgeleri almıyordu. Proje gereği böyle yapıyorlardı. O dönemlerde biz de bir yağmur olmuştu. Çobanlar’da 70–80 cm sel bastı Akarçay taştı. O zaman biz Afete girdik. Bize çok yardımcı oldu. Bütün projelerime onay verdi. Çobanlar Belediye Başkanlığı döneminde Koray Aydın ve Abdülkadir Akcan’ın bütün bakanlık projelerinden faydalandık. Bugün de aday olma sebeplerimizden bir tanesi o hayalimdeki projelerimi gerçekleştirmektir. Onları gerçekleştiremedim.

 

Size Koray Aydıncı diyorlar?

Koray Aydın MHP’li, Milletvekili ve Bakanlık yaptı. Ben Koray Aydın sayesinde Çobanlara çok büyük imkanlar sağladım. Neden karşı olayım ki. Bakın bir şey söyleyeyim. Koray Aydın yolsuzluk yaptıysa biz yaptırdık. Koray Aydın şu işi şöyle ettiyse biz ettirdik. Sebep nedir diye sorarsanız Afete bir dönem veya iki dönem alınabilirsin ama biz 3-4 dönem Afete girdik arkadaş! Bir lira yerine üç lira para aldık yani.

 

Japonya’dan Çobanlara hibe kredi

Belediye başkanı olarak ne yaptınız?

Gerçekten belediyecilik manasında çok iyi projeler ürettik. Çünkü bizim belediye başkanlarımız eğitim açısından çok kaliteli, kültürlü insanlardı. O projelerden bir tanesi bu tozlu raflardan indirttiğim proje var ya Belediye Başkanlığı dönemimde iki tane sıcak su kuyusu açtırdık. Ve o zamanlar Japonya 17 Ağustos Depreminde bir protokol anlaşması imzalıyor köprülerin yenilenmesiyle ilgili. Bir yardım yapılıyor. Yardım yaparken de Belediyeleri de böyle 10 milyon Japon Yeni civarında bir para anlaşması yapıyorlar. Bu yardımda Japon Eğitim Kalkınma Projesi.

 

Ne yapacaktınız sıcak suyla? 5 yıldızlı otel mi yapacaktınız?

Sıcak suyla ilgili benim projem şuydu, bin konut jeotermal suyla ısınma, devamında sera ısıtmacılığı projesiydi. Bunun bütün raporları çıktı. Mesela 8 Ağustos 2000 tarihi jeotermal etüt sondaj çalışmalarının yapılması. Projenin amacı 1000 adet konut ve sera ısıtması, kültür balıkçılığı, termal amaçlı kullanımı. Yatırım tutarı, iki milyon altı yüz yetmiş beş bin yüz doksan yedi dolar. Geri ödeme süresi sekiz yıl dört ay. Üretim yıllık geliri altı yüz doksan yedi bin beş yüz dolar. Üretim yıllık giderleri iki yüz doksan dokuz bin altı yüz elli dolar. Projenin ekonomik ömrü 25 yıl.

 

Sıcak su kuyularını siz mi açtırdınız?

Çobanlar İlçesinin 08.09.2000 tarihinde A.Ç1 kuyusu, derinlik 145 metre.47 saniye debisi var. 52 ile 51 derece arasında sıcaklığı var. A.ç1 Çobanlar 2 kuyusu; derinlik 263 metre, debisi 50 ve 45 litre saniye, sıcaklık 56 derece. Bu kuyular devlet planlama teşkilatı tarafından onaylandı. MTA tarafından bu kuyularımız resmi olarak açıldı. Bu projeye 2001 yılı yatırım programında 20 milyar gibi bir paramız vardı . 2002 yatırım programında 85 milyar iller bankası ödeneği var. 2003 yılında 190 milyar iller bankasından ödeneği var. Devlet planlama teşkilatı müsteşarlığının yazısı şu. Bu yazının amacı şu tarih sayısı burada yazıyor iki de yardım programı ilgi; içişleri bakanlığının mali idareler genel müdürlüğünün 23.11.2002 tarih ve 48508 sayılı yazısı ilgi yazı ile Afyon ili Çobanlar Belediyesi tarafından hazırlanan ekte yer alan projesinin Japonya’nın resmi kalkınma yardım programı kapsamında yer alan yerel projeler için hibe yardım programı çerçevesinde değerlendirmesi talep edilmektedir. Talep incelenmiş, jeotermal merkezi ısıtma sera ısıtması kaplıca ve sıcak su kullanımı kalkınma projesi için dış kaynaklı ve yardım kullanması müsteşarlığımız tarafından uygun bulunmuştur.

 

Sıcak su kuyuları tamam termal merkez olacaktık

Japonya’dan hibe kredi alabildiniz mi?

Projenin Japonya Büyükelçiliği JEKA temsilciliğinde uygun buldu ve imzalar atıldı. Savaş Yıldırım müsteşar adına genel müdür. Gereği; dış işleri bakanlığı gereği bilgi için iç işleri bakanlığı. Paraflarını atmışlar uzmanlar başbakanlar ve Akın İzmirlioğlu’na devlet logolu benim kredim çıkmış. Proje değeri iki milyon altı yüz yetmiş beş bin yüz doksan yedi dolar hibe. Şimdi 2002 3 Kasım seçimlerinde Abdülkadir Bey Balçava termal tesislerinde araştırma yaparken iller bankasından çıkan olumlu görüş raporlar uygulanmaya konulmak üzere bakan beye sunuluyor. Bakan Bey bana oradan telefon etti. Sefa hayırlı olsun projen kabul gördü hemen sıcak suyu Çobanlar’a kazsınlar. Ben sana 28 milyar para çıkardım. Hemen projeni başlat dedi. Bütün raporlar, belgeler belli.2002 yılında biz çalışmalara başladık ama 3 Kasım’dan sonra iktidar değişti. AK Parti iktidara geldi. Bizim projelerimiz birileri tarafından askıya alındı.

 

Projeler hazır, krediler çıkmış ama yapılamadı mı? Bu resmen ihanet?

Benim projem gitti, yapılmadı. Neyse 2004 seçimleri geldi. Bu seçimlerde Alt yapı projesi, kanalizasyon, içme suyu projesi, sıcak su projesi, kaldırım, asfalt, parke taşı, eğlence merkezleri olarak aşağı yukarı 10-12 milyon Çobanlar Belediyesinin ödeneği var. İller Bankasında parası var. Devlet Dinlenme Teşkilatından 2003 yılında yatırım programına konmuş. 2004 yılı yatırım programında uygulamaya konulacak. Projelerin hiç birisi hayata geçirilmediği gibi en çok üzüldüğüm konulardan bir tanesi İl Genel Meclisi tarafından Yeni mahalle ilköğretim okulu adı altında 495 bin lira ödeneğimiz var. Arsasını aldık. Yeri hazır. İlköğretim okulu yapılacak. Biz 28 Mart seçimlerini kaybettik 2004’te. Dedim ki hadi inşallah bak tek başına iktidarı var. Afyon’dan Bakanı var. Milletvekili var. Bizim belediyemiz de iktidarın nimetlerinden faydalansın. Belediye Başkan arkadaşımız seçildi. Bunları yapar. Ama yapılmadı.

 

Projelerin uygulanamaması sizi çok üzmüş. Gerçi üzülmeyecek gibi değil.

Evet çok üzüldüm. O projeler yapılsaydı bugün bambaşka bir Çobanlardan bahsediyor olacaktık. Çok üzüldüğüm konulardan bir tanesi bu projem maalesef Çobanlar Belediyesi tarafından yüzde 40 Çobanlar Belediyesine ait. Yüzde 60 halka ait bir şirket kurmuştum. Bu sıcak suyun yönetimi projenin şirketini bu parayı o şirkete aktarmıştım. Çünkü Japonlar halk katılımı istiyor. Ahmet Mehmet gibi tek bir şey istemiyor. Benim projem şuydu; 25’er bin metrekare kapalı alan sera sistemi 500 bin metrekare 1000 konut ısıtma ve bunla beraber aynı Gazlıgöl misali termal bir projem vardı. Sıcak su gelecek. Termal konutları ısıtacak. Termal konuttan sonra dönen su seraları ısıtacak. Seradan dönen su kaplıcaya gelecek. Şimdi tam tersi oldu. Seraya su geliyor, gelen su direkt Eber Gölü’ne gidiyor. Enjeksiyon yok, yer altına gelen su dönmüyor. Kaynaklarımız tükeniyor.

 

Japonların isteği işin içinde halk olsundu

Halkın katılımı hayal oldu yani?

Halkın katkılımı olan projemiz maalesef  500 bin metrekare Çobanlar Belediyesinin tapulu arazisi sadece ve sadece çalıştırdığı işçinin yüzde 80’ini Çobanlarlı olmak şartı ile Kurt İnşaat Seracılık Şirketi diye bir şirkete 49 yıllığına verildi. Bu projemizin ana amacı 350 bin metrekare kapalı alan bunun içinde domates fide yetiştireceğiz. 300- 500 kişi adam çalıştıracak diyorlardı. Maalesef bu proje gerçekleşmedi. 50 bin metrelik kapalı alan yaptılar. 25’bin metrede fide alanı yaptılar. Merak ediyorum! Kaç paralık ihracat yapıldı? Şu anda kaç bin metrede kapalı alan var? Şu anda kaç kişi çalışıyor? Şimdi ben bu sözleşmenin bir kısmını bir müsveddesini size vereceğim.

 

Buraya peşkeş mi çekildi yani?

Kesinlikle evet! Bakan beyin Kurt Beyle bir tanışıklığı var? Evet kızları okul arkadaşıymış. İngiltere’de beraber okumuşlar. Haydar Kurt’un kızına burs verdiği söyleniyor. Projenin de bakan beyle beraber ortak olduğu söyleniyor. Ama ne derece doğrudur bilmiyorum ki çalışan işçilerin de zaten yüzde 50’sine yakını Şuhutlu.

 

Sizin projeler hayal oldu ama şimdi garip bir kaplıca yapıldı galiba?

Oraya geleceğim. Bizim çıkarttığımız ödenekler kullanılmadığı için boşa gitti. Şimdi Kurt İnşaat Seracılık ve Salih Alaka arasında Çobanlar’daki 500 bin metre yerin sözleşmesi şu bu sözleşmeyi siz okuyun, sevaplarını siz verin. Bu sözleşmenin mahiyeti nedir? Bunlar gerçekleşmiş mi, gerçekleşmemiş mi acaba? Orası sit ilan edildi ama ayrıca Çobanlar Belediyesinin orda yeri yoktu. O yeri benim amcamdan 2000 metrekare belediyeye bağış aldım. Benim amcamın yeri orası. Bu bir sülalenin yaptığı fedakarlıktır. Çobanlar’ın kaderi değişsin diye mücadele ettik.

 

Çobanlar termal merkez olacak imkanı kaçırmış?

Çobanlar ufak köy gibi bir yer iken bizim sayemizde bir termale sahip olmuş, orda bir kuyu açılmış. Mülk edindirmiş, belediyeyi işin içine katmış. Bir sürü şey yapmış. Amcalarım geldiler bunu büyük bir şirkete verip geçtiler. Çok büyük bir emek var. Mücadele yaptınız. Ama bunların hiç biri neredeyse Çobanlar’a hiç yaramadı. Hepsi geri döndü. Şimdi ben soruyorum adamlar bana ne diyor biliyor musunuz? Ya Kurt’ta memnun değil diyor. Su yeterli sıcaklıkta değil diyor. Taşınmayı düşünüyor diyor. Ben bunu Çobanlar’ın merkezine getirdim onlar ne diyor.

 

Bataklıkta hamam mı olur?  

Bizim yaptığımız projelerle Çobanlar Afyonun yeni termal bölgesi olacaktı. Ama halkımı bizi değil diğer adayı seçti. Demokrasi böyle bir şey. Çobanlar Belediye Başkanımız gitti o bataklığın ortasına 2000 metrekare kapalı alan hamam projesi gerçekleştiriyor. O hamam projesi yanlış. Kim gelecek oraya? Zarar edersin. Sonra mera kanununa aykırı. Çayır vasıflı arazinin üstüne gelip hamam yapıyorsun. Ben şikayet ediyorum. Bolvadin Belediyesi şikayet ediyor. Adamlar ruhsat veriyorlar. Buna da Bakanlıklar alet oluyor iyi mi? Şimdi ikinci konuya gelelim Ömer Bey! Bunlar bunu belediyeye verdiler. Peşkeş çektiler. Şimdi kalan bir arazimiz daha var. O arazimizi de şimdi verdiler başka bir üçüncü şahısa. Oda daha henüz bir şey yapmadı. Çobanların kaderiyle oynuyorlar. Çobanlar’ın imkanları peşkeş çekiliyor, yok ediliyor. Ben bunlara dur demek için aday oldum.

 

Altyapı projeleri ne oldu?

Benim 2009 a kadar takip ettiğim alt yapıların hiç biri yapılmadı. Bazı ihaleler vardır bütünlük arz ettiği için bütün olarak ihale edilir. Örneğin içme suyunu bir bütün olarak ihale yaparsın, bir bütün olarak teslim edersin. Alt yapı yatırımlarında da bir bütün olarak ihale yaparsın. Ama bu beyefendiler kendi inisiyatifin de kendi ihalesini yapabilmek için böldüler projeyi. 2004’de yapılsaydı 2009’a kadar bu projelerin maliyeti 10 milyon liraydı. Ama tamamı 10 milyon liraydı. Bunun da 3 milyon doları hibeydi. Yani toplam 15 bine biterdi. Bugün merak ediyorum. Çobanlar belediyesinin 10 yılda kısım kısım alt yapıda yaptığı ihaleyi hamam ihalesini ne aşamada. İhaleye 3 firma katılıyor. 3 firmadan en düşük teklif edene verilmiyor. Türkiye’nin elinde 6 buçuk  milyonluk ihaleye dosya veremeyecek şirket yok mu? Neden 3 firmaya gitti? Neden internette yayınlanıp 20 kişi 30 kişi girmedi? Ya iyi duyurulmadı ya da istedikleri adama verdiler. İhale şeffaf yapsaydın belki 6 buçukluk ihalen 4 milyona değil de belki 2 milyona gidecekti. Bu projeler 10 yılda yapılmadığı için Çobanlar Belediyesi iddia ediyorum 16-17 milyondan fazla borçlanma yapmıştır iller bankasına.  ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar