logo

Çoban, ehil olsa aday olmazdım

fatih çetinkaya (1)

MHP Afyon Belediye Başkan aday adayı ve Bozhüyük Belediye Başkanı Fatih Çetinkaya, ODAK Gazetesi Pazar Kahvaltıları’na konuk olarak Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye özel hayatı, siyaset ve projelerini anlattı.

Fatih Çetinkaya’nın cemaat bağlantısı var mı?

F. Çetinkaya, Cemaatten kasıt ne ona bakmak lazım. 5 kişinin de bir araya gelmesi cemaat. Şu anda biz de burada bir cemaatiz. Fethullah Gülen Hizmet Cemati mi?, Süleyman efendi cemaati mi?, İsmail ağa cemaati mi? hepsi bir birinden ayrı özellikleri olan değerli cemat ve tarikatlar. Hepsinin farklı özellikleri var. Ben dünyaya tasavvuf penceresinden baklan biriyim.

Burada bizim sormak istediğimiz seçime giderken MHP dışından farklı guruplardan ve cemaatlerden oy alacak mısınız?

F. Çetinkaya, Herkes gibi benimde cemaat’te arkadaşlarım, akrabalarım var ve benimde cemaate bulunan büyüklerimle görüşmelerim var. Hangimizin bir akrabası, bir yakını ve bir arkadaşı yok. Afyon’un son yerel seçimlerde ki partilerin aldıkları oylara bakın. AK Parti 45 bin, MHP 30 bin, SP 10 bin. Afyon’da yaklaşık seçmen sayısı 100 bin civarında. Seçmenin yüzde 90’a yakını muhafazakar. Afyon’da başka bir seçenek yok. O nedenle elbette her kesimin oyunu almak için bazı guruplarla ilişkilerin olacak. Ben Fethullah Gülen Cemaati ile Lise yıllarında tanıştım. Üniversiteye gitmek için babam beni dershaneye yazdırınca ilk temasım öyle oldu. Benim her cemaatin içinde arkadaşlarım var ve hepsiyle ilişkim var. Cemaatten bir rahatsızlığım yok ve destekliyorum. Dershaneye gittiğimde dershanenin haricinde bizi bir eve çağırdılar. Ağabeyler bize gündelik derslerin dışında bizim başarılı olmamız için yol gösteriyorlar. Bizi Konya’ya gönderdiler orada Mevlana’yı gezdirdiler. Ben bu güne kadar bir yanlışlarını görmedim. Üniversite zamanında fazla bir ilişkim olmadı ama düğünüme de geldiler sonraki zamanlarda da görüştük. Çok değerli dostlarım var.

 

Cemaatle Anadolu topraklarında asırlardır var

Liseden beri yakın arkadaşlarınız var?

F. Çetinkaya, Elbette var. Bakın cemaat olgusu Anadolu topraklarında binlerce yıldır var. Aslında bir birinin devamı olarak kurulmuştur. Hizmet hareketi bir okul yapacağız bunu nasıl yaparız? Demirini kim yapar, çimentosunu kimden alalım. Bu hareket nasıl ortaya çıktı? İzmir’de 12 kişiyle başladı. Bugün dünyaya maal olmuş bir hareket haline geldi. Dünyanın her yerinde okullar açan, dünyaya hizmet götüren bir hareket haline geldi. Böyle bir olayın içinde olmaktan neden rahatsızlık duyayım.

 

Siz liseye giderken dershane dışında ağabeylerin evde yaptıkları ekstra ders çalışması aslında Ülkücü hareketin yaptığı bir çalışma. Cemaatle Ülkücü hareket arasında bir organik bağ var mı? 

F. Çetinkaya, Bakın şimdi. Size başka bir şey söyleyeyim. Fethullah Gülen hoca efendinin adını zikretmekten korkarlarken Rahmetli Başbuğum Alparslan Türkeş çıkıp cesurca övmüştür. Hoca efendiye en büyük destek Milliyetçi Hareket Partisi’nden olmuştur. Hoca efendi camilerde vaaz ederken hükmettiği ve konutluğu gençlerin yarısı ve o kargaşalı dönemlerde cami dışında camiyi ve hoca efendiyi koruyan gençlerin tamamı Ülkücü gençlerdir. Bizim zaten Hoca efendiyle ayrı düştüğümüz bir yan yok ve bizim köklerimiz birdir. Aynı kültürden besleniyoruz.

 

Peki neden Ülkü Ocakları eskisi kadar aktif değil? ne oldu Ülkü Ocaklarına?   

F. Çetinkaya, Ülkü Ocakları yeni bir mütevelli heyetle birlikte yeni bir dönem başlatıyor. Bizimde Ülkü Evleri adını verdiğimiz bir projeyi hayata geçti. Sizinde yazınızda hep bahsettiğiniz MHP’nin ak saçlıları, akil adamları bu işe el atarak Ülkü Ocakları yeni mütevelli heyetini kurdu. Çok değerli bir heyet oluştu ve Allah kısmet ederse biz hiçbir cemaat ayrımı yapmaksızın onlarla istişare edeceğiz. Bir ve bütün olacağız. Allah bana kısmet ederse bu oluşumun içinde yer alıp uzun yıllar hizmet etmek isterim. Bu konu henüz fazla kişi tarafından bilinmiyor ve yeni yeni açıklanmaya başlıyor.

 

Cemaatlerin siyasete müdahale etmesini doğru buluyor musun?

F. Çetinkaya, Asla siyasete karışmasını istemiyorum. Geçmişte bu hataya düşüldü ve şu anda ben siyasete müdahale ettiğini düşünmüyorum. Ben Ramazan aylarında evimde sadece 3 gün oruç açarım. Arkadaşlarımla kuran kurslarında, öğrenci evlerinde orucumu açtım. Bunu Belediye Başkanı olmadan önce yapıyordum. Ben Cemaatleri yeni tanımadım ki.

 

Bozhüyük Belediye Başkanlığına dönelim. Nasıl karar verdiniz aday olmaya?

F. Çetinkaya, Bana birçok yerden evime ve iş yerime gelip baskı yapıyorlardı. Hatta bazı arkadaşlar ben aday olacağım ama sen aday olmazsan ben aday olacağım. Sen olursan senin yanında olacağız dediler. Ben ticarette ilerlemek istiyorum ve Yonca yemde birçok görevde bende toplanmaya başlamıştı. Melih abiye her zaman dua ederim ve benimde siyasete girmeme karşı olan biriydi ama son kararı da bana bıraktılar. Aileme sordum onlardan hiç biri bana karşı çıkmadılar. Mesela babamın beni İmam Hatip Lisesine kayıt yaptırmak istiyordu. Bunu çok iyi biliyorum. Ama babam bana nereyi okumak istiyorsun dedi. Bende Afyon Lisesi dedim ve direk tamam dedi. Ben zaten İmam Hatip eğitimini kendi hayatımda zaten almış ve okuduğum kitaplarla o seviyeye geldim. Ben başka alanda ilerlemek istiyorum.

 

Beldem kapanmasa da Afyon’a aday olacaktım

Bozhüyük’te 4.5 yılda neler yaptınız. Bozhüyük kasabası kapanmasa Afyon’a aday olur muydunuz?

F. Çetinkaya, Bir kere şunu söyleyeyim, ben kesinlikle Bozhüyük kapanmasa da ki hala kapanmama ihtimali var. Kapanmasa bile Bozhüyük’e aday olmayacaktım. Ben kasabama 5 yıl hizmet ettim. İmkanlarım doğrultusunda bir şeyler yaptım. Benim hedefimde Afyon Belediye Başkanlığı yapmak var. Şimdi diyorlar 2 bin nüfuslu bir yerin belediye başkanı Afyon gibi 180 bin nüfuslu bir yeri nasıl yönetecek. Böyle diyorlar. Sizde dediniz. Allah aşkına bu güne kadar belediye başkanı olmuş olanların hangisi en azından 2 bin nüfuslu bir yerin belediye başkanlığını yaptı. Ben hiç olmazsa 2 bin nüfusluda olsa bir yerde 5 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptım. Bu yeterlimi? Asla yetmez. Türkiye’de bu işin eğitimini alan 5 kişiden biriyim. Hem alaylı hem okullu biri belediye başkanıyım. Benim özelliklerim hangi adayda var? Belediyecilik benim işim. Bu işi Afyon’da benden daha iyi yapacak bir kişi bile yok.

 

Kadir Çalışıcı sizi destekliyormuş doğru mu?   

F. Çetinkaya, Eskişehir eski Valisi Kadir Çalışıcı için mükemmel bir Belediye Başkanı olur diyorlar. Bu yaklaşıma kesinlikle bende sonuna kadar katılıyorum. Kadir Çalışıcı valim parti teşkilatında ben aday olmayacağım dedi. Zaten Eskişehir’den aday oldu. Afyon’da ben Fatih Çetinkaya’yı bu göreve layık görüyorum diye bana referans oldu. Onun bir sözü var. Kaymakamlık yıllarımda en çok sıkıntı ve hayatımdan bıktığım günlerim 2 bin nüfuslu beldelerde yaşadım. Sincan Kaymakamlığına atandığımda korkmuştum. Ama hayatımın en rahat kaymakamlığını orada yaşadım diyor. Küçük yerlerde görev yapmak zordur. 2 bin nüfuslu bir yerde Belediye Başkanlığı yapan adam Afyon’u uçurur. 2 bin kişi ile bire bir muhatapsın. Bir evdeki kaynana ile gelin arasındaki kavga bile sana yansır. Büyük yerlerde öylemi? Karakol, cenaze, kız isteme her şeyle sen ilgilenmek zorundasın. Belde belediye başkanı gibi il belediye başkanı insanlarla böyle bire bir ilgilense ebedi belediye başkanı kalır.

 

Benim arkamda Türkiye’nin en iyi hocaları var 

Şu okul meselesinden bahsediyorsunuz, nedir bunun özelliği?

F. Çetinkaya, Türkiye’nin ilk ve tek olan bir bölüm. Ankara Üniversitesi Türkiye’de çok büyük bir açığı kapatı. Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalı kuruldu. Genç profesör millet adamı Harun Tanrıverdi bölüm başkanı. Yerel yönetimlerin geneli adına tek okul. Kadir Has Üniversitesi kurmak istedi hoca yok. Şu anda Türkiye’nin en iyi yerel yönetim uzmanı hocalar bizim okulda ve bana ders veriyorlar. Burada belediyeciliğin her alanıyla ilgili ders görüyorsunuz. Hani yıllardır belediyeciliğin okulu yok deniliyordu ya artık belediyeciliğin bir okulu var ve ben bu okulun ilk öğrencilerinden biriyim. Harun Tanrıverdi, Türkay Tüdeş, Ruhşen Keleş bu adamlar Türkiye’de bu işin en büyük adamları. Benim devamsızlık yapmak gibi bir hakkım yok. Devamsızlıktan beni sınıfta bıraktılar. Bunlar ve daha birçok akademisyen hocalarım bana gönüllü proje danışmanlığı yapıyorlar. Ben 3 yıldır bu hocalardan eğitim alıyorum. Hangi Belediye Başkanımız belediyecilik hakkında eğitim aldı. Ben belediyenin her alanı hakkında eğitim almış bir adayım. Allah diyor ki işi ehline verin. Benden daha ehil biri yok.

 

Burhanettin Başkan sizden ehil mi?   

F. Çetinkaya, Burhanettin Çoban’a abi diyen biriyim. Onunla benim aramda özel bir dostluk var. Başkanlığım süresince de bana yardımları ve destekleri oldu. Ancak ben Burhanettin Başkanımın ehil olduğunu düşünsem aday olmazdım. Burhanettin abi çok iyi bir avukat olabilir ama Belediyecilik anlamında iyi bir belediye başkanı ve yönetici olduğunu düşünmüyorum.

 

Bozhüyük’te ne yaptınız?

F. Çetinkaya, Bozhüyük iller bankasından kişi başına gelen kaynağa göre idare edilen bir yerdi. Aylık 40 bin lira geliri olan yönetilmeye çalışılan bir yer. Bir tane bile iş yeri olmayan bir belde. Bozhüyük ile Gazlıgöl arasında 5.5 kilo metrelik bir yol vardı. Bu yolun bir kilometresi Yaylabağı kasabasında geçiyor. Muhtarlıktan beri çözülemeyen ve bu uğurda çok kavgalar olmuş. Hatta bir kaymakam niyet etmiş ama Yaylabağlılar kadın kılığına girip kaymakamın jeep’ini devirmişler. Bu güne kadar bu sorun çözülememiş ben çözdüm. Gece 23.00’da bir adam aradı. Bozhüyük Belediye Başkanı sen misin diyor. Evet benim dedim yol yaptırıyormuşsun yolun geçtiği tarla benim izin vermem diyor. Abi senin bir bardak çayın var mı dedim var dedi o zaman ben geliyorum dedim ve gece eve gittim. Adamın tarlası termallere 500 metre. Dedim sen burayı satacak olsan kaça satarsın 30 bin liraya. Bu yol açılırsa termallere yol olacak o zaman kaça satarsın satmam diyor. Adamla konuşup ikna ediyorum. İnanın 160 tane muvakkat name alarak iş yaptım. Bunu il belediyesinde kim yapar.

 

Allah Burhanettin Çoban’dan razı olsun

Bakan projeye çok büyük önem veriyor. Bozhüyük’te bir mahallenin hiç kanalizasyonu yoktu. 308 milyarlık arıtma projesi yaptım. Bir kere kendisine teşekkür ettim bana 45 bin lira gönderdi. Ben o 45 bin liraya kayalık olan bir yeri kırıcılarla kırarak kanalizasyon yaptım. Her yer bizi gibi gelen parayı hizmete doğru bir biçimde kullansa Türkiye cennete dönerdi. Bakan projenin % 45’ini ayırdı 142 bin lira ama gel gelelim proje bizim alana sığmıyor. Kamulaştırma da yapamıyorum. Parayı da kullanamıyorum. Paranın vasfını da değiştiremiyorum. Allah Burhanettin çoban’dan razı olsun. Onun yanına geldim. Bana bir telefon verdi ve ben o telefon sayesinde paranın vasfını değiştirerek beldenin birçok sorununu o parayla çözdüm.

 

Her şeyde mütevazı olurum ama!

Ben her şeyde mütevazı olmaya özen gösteren biriyim. Ancak bir tek konuda benden kimse mütevazı olmamı beklemesin. Ben bu konuda öğrenim gören ve uzmanlık alanım haline geldi. Ben Türkiye’de bu konuda eğitim almış sadece 5 kişiden biriyim.  Kentleşme konusunda kendime kimseyi rakip olarak görmüyorum. Kentleşme kültürü denince bundan ne anlıyor. Erkeklerin takım elbiseli kadınların mini etekli olması onların kentleşmiş olmuyor. Vizyon ve misyon’un ne demek olduğunu bilmeyen insanlar kentleşmeden vizyondan misyondan bahsediyor. Ben bir belediye başkanıyım aynı zamanda bir okulluyum. Kokar çay denilen yerde yapılan çalışma güzel ama çok eksik ve yetersiz. Oraya bir tabela asmışlar. Rekreasyon Alanı. Allah aşkına bunun ne anlama geldiğini bilen biri var mı? Afyon belediyesinde bunu bilen bir tek Allah’ın olduğunu sanmıyorum.

Biz kimiz?

Ben Belediye Başkanlığına aday adaylığı yaptığım sırada bir konuşma yaptım. Orada bu saatten sonra ben bitmiştir biz başladık. Biz kimiz? 1300 yıldır Kerbela yangınıyla yanan ehlibeyt gönüllüleri ile, Vatan millet deyince şaha kalkanlarla, Aksakallıların nur yüzlerinin etrafında zikir halkalarında toplananlarla, emperyalizme ve kapitalizme dimdik durmuş sosyal demokratlarla, Tuna nehrinde abdest alıp Çin setin de namaz kılmayı Murat edenlerle kocaman biziz.  Ana nokta bu. Benim arkadaşlarıma bakın. Benim kefil olacağım ve bana gıyabımda kefil olacak yüzlerce arkadaşım var. Benim Belediye Başkanlığım zamanında Afyon Belediye Başkanı Burhanettin Çoban abimin bana çok büyük yardımları oldu. Ben bunu aday oldum diye inkar edecek ve düşman olacak biri değilim. Benim gıyabımda bana kefil olmuştur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Çoban, ehil olsa aday olmazdım” için 1 yorum

  1. ali rıza dedi ki:

    bizim muvafakatımızı almadınız almadanda o yolu tek taraflı vatandasları mağdur etmek suretıyle gecırdınız hıcte adaletlı ve objektıf bır yol olmadı yol tek taraflı parllerı mağdur etti hıçte kusura bakmayın sız bu konuda vebal aldınız valla hakkımızda helal değil haramdır.birde kalkıyosunuz sankı herkesın rızasını almıs gıbı sankı cok buyuk bır hızmet etmıs gıbı meydan meydan anlatıyorsunuz.

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar