logo

23 Ekim 2013

CEO, niye ‘beni Başbakan gönderdi’ der?

muharrem uslu (193)

Muharrem Uslu Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Ayhan Erenoğlu’nun göreve geldiği zaman doktorları toplayarak, “Beni Başbakan gönderdi, ben başbakanı tanıyorum” açıklamalarının ne anlama geldiğini Odak yazarları Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ya anlattı.

 

Bürokratların başarısızlıklarını neye bağlıyorsunuz?

M. Uslu, Siyasetçiler iyi, kaliteli ve işin uzmanı bürokratlar atamalı. Bu bürokratların başarılı olması için onların önünü açacak imkanları sunmalı. Bunları yaptıktan sonrada atanmasını sağladığı bürokratın çalışmalarını takip etmeli. Sundukları her türlü olanağa rağmen bir başarı elde edilemiyorsa o surunu tespit edip gereğini yapmalı. Siyasetçi benim adamın diye başarısız bürokratın arkasında durmamalı. Durduğu sürece o başarısızlık siyasetçiye yansır. Fatura da siyasetçi ile birlikte Afyon halkına kesilir. Başarısız bürokratların cezasını halk olarak hepimiz çekiyoruz. İş yapana hepimiz destek olalım, ama adam başarısız ise arkasında durulmamalı.

 

Afyon’da ki sağlık çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

M. Uslu, Afyon’da ki sağlık olayını iki aşamalı bakıyorum. Afyon Devlet Hastanesi, Üniversite Hastanesi ve Özel Hastaneler olarak Afyon’daki tüm sağlık kurumları zincirinde biz yeterince yatak sayısı, personel, araç gereç ve hastane olarak kesinlikle yeterli olduğunu düşünüyorum. Fiziki şartlar bana göre gerçekten son derece yeterli. Bakanlık kendi üzerine düşeni yaptı ve olması gerekenleri Afyon’a verdi. İktidar Afyon’a coğrafyasına, nüfusuna, bölgesine bağlı olarak yapılabilecekleri yaptı. Ancak bütün bunlara rağmen Afyon’da sağlıkta başarılı olduğumuzu maalesef söyleyemeyiz.

 

Sayın başkan biz sizin geçmişte yaptığınız açıklamaları da biliyoruz. Zaman ilerledikçe sizde biraz eskiye oranla olaylara daha çekimler yaklaştığınızı görüyoruz. Muharrem Uslu Afyon sağlık hizmetlerinden memnun mu? Net cevaplar alamıyoruz çekindiğiniz bir yerler mi var?

M. Uslu, Olur mu? Beni böyle sıkıştırırsanız nasıl cevap vereyim. Devlet Afyon’a her türlü imkanı vermiş bunu kabul ediyoruz. Ama iyi idareciler atayamadı bunu söylüyorum daha ne söyleye bilirim. Ben devlet hastanesi ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum.

 

Hastane 7 yönetim 4

Neden bir yerden aday mı olacaksınız? 

M. Uslu, Hayır bir adaylığım söz konusu değil. Devlet Hastanesi Yönetimi ile benim aramda bir tatsızlık oldu. Bunun üzerine ben bir şey söylersem şimdi onu sürdürüyormuşum gibi olur. O nedenle hastane yönetimi hakkında fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama yönetimin başarılı olduğunu söyleyemem.

 

Peki Devlet Hastanesine 10 üzerinden bir puan verecek olsanız sizin puanınız kaç olurdu?

M. Uslu, Afyon Devlet Hastanesi fiziki yapı olarak güzel ve modern bir bine. Çok kaliteli personel ve mükemmel doktorlar var. Hastaneye 7 puan veririm. Personele 7 puan veririm, doktorlara 9 puan veririm. Hastane ve doktorların yönetiminde iyi diye bilirim ama diğer yönetimi 4-5 olarak görürüm. Şimdi bakıyorum hastane açılma aşamasında Devlet hastanesi o kadar çok tartışıldı ki gazeteler, televizyonlar köşe yazarları, sivil toplum örgütleri herkes hastaneyi tartışıyordu. Yeni yönetim geldikten sonra bir anda tüm basın 90 derece dönüş yaptı. Her şey güllük gülistanlık oluverdi. Hastane yönetimi basın açıklamaları, röportajlar insanların ilgisi başka yöne çekildi. Hastane hakkında yazı yazanlar bir anda bıçak gibi kesildi. Ama sorunlar hala orada dururken. O nedenle hastane yönetiminin başarılı olduğunu söylemek imkansız. Sağlıktaki yeni sistem sağlık hizmetlerini pratikleştiriyor. Bu dönüşünü sonuna kadar destekliyorum. Ama buradaki yönetim bu işi iyi başlatamadı ve o enerjiyi yansıtamadı.

 

CEO ile ilgili ciddi derecede endişeleriniz var anladığımız kadarıyla?

M. Uslu, Afyon Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri için bir şey söyleyeceğim. İlk göreve geldiğinde bir talimat veriyor ve herkesi toplantıya davet ediyor. Tüm personel var, doktorlar var. Orada yaptığı konuşmada kendisini Başbakanın gönderdiğini, başbakanı tanıdığını, Başbakanın çalışmalarını örnek aldığını konuşuyor. Kime konuşuyor uzman doktorlara konuşuyor. Oradaki doktorların birçoğu onun hocalarından daha tecrübeli ve bilgili adamlar. Herkesin bir dünyası var, karşındaki sokaktaki bir insan değil. Senin karşında uzman doktorlar var. Onlar hayatı, dünyayı herkesten daha iyi bilen ve takip eden insanlar. CEO siyaset yapabilir, ama siyasetin entelektüel yönünde olan biri olması gerekir. Orada hizmet yapacak olanların herkesin kendine göre bir dünyası var. CEO AK Parti’nin, Hükümetin bürokratıdır ama bu kadar militanca particilikte yapılmaz. Bunun yeri hastane değil. Orada yapması gerek açıklama doktorlara ve personele bundan sonra hastanenin nasıl yönetileceğini, bu dönüşümün vatandaşa nasıl yansıyacağını konuşması gereken adam benim arkamda başbakan var demeye gelen bir konuşma yapıyor. Bu konuşmaları çok yersiz buluyorum. Bir başka konu ise Sivil Toplum Örgütleri arasında ayrımcılık yapmamalı. CEO herkesin CEO’su olması gerekli.

 

İnsan mesleğe saygıdan böyle bir açıklama yapmaz

CEO konusunda bir hayli dertlisiniz anlaşılan?

M. Uslu, mesela şöyle bir yanlış açıklama yaptı. Önceki Başhekimler Sendika Başkanlarının önünde ceketini ilikliyorlarmış. Ancak biz bundan sonra böyle olamayız diye bir açıklama yaptı. Bu çok çirkin ve o konumda birine yakışmayan bir açıklama. Bir memur sendikaları var, birde işçi sendikaları var. Beni hedef alarak söylemiş bu açıklamayı. Şimdi ben geri dönüp bakıyorum Devlet Hastanesi Başhekimlerine hepsi uzman olan kariyer sahibi dört dörtlük adamdılar. Bu güne kadar benim karşımda hiç birinin ceketlerini iliklediklerine tanık olmadım. Üstelik ben işçiyim, ben sendikacıyım. Benin ne kariyerim, ne bilgim, ne de tecrübem bir başhekimin önümde ceket iliklemesine neden olacak bir konumum olamaz. İnsan kimin karşısında ceket ilikler biliyor musunuz? Çok yüksek vasıfları olan biri olur. Onun vasıflarına hürmeten el pençe olur ve ceket ilikler. Benim tanıdığım başhekimlerin hepsi adam gibi adamdılar. Onlarla birlikte çok başarılı işlere imza attık. Bana sorunlarını anlatırlardı bende gerekli yerlere ulaşmasın sağlardım. Karşılıklı Afyon halkının menfaatleri doğrultusunda çok faydalı çalışmalar yaptık. Bir CEO ya bu başhekimler sendika başkanının önünde ceket ilikliyor diyor. Ya Allah aşkına doktorluk mesleğinin hatırına böyle bir açılmama yapma.

 

Başkan yapmışlardır ki böyle bir açıklama yapıldı. Koskoca CEO yalan mı söyleyecek?

M. Uslu, Kesinlikle böyle bir olay olmadı. Olmadığı gibi tam tersi ben başhekimlerimizin önünde ceket iliklemişimdir. Çıkıp bir Başhekim ben Muharrem Uslu’nun karşısında ceket iliklemek zorunda kaldım, ben ilikledim desin bu gün başkanlığı bırakırım. Böyle bir şey mümkün mü?

 

Kaldı ki ceket iliklenen Muharrem Uslu değil, Türk-İŞ İl Temsilcisi ve Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Muharrem Uslu. Temsil etmiş olduğunuz görevler nedeniyle yapılır bu tür şeyler. Erol Özsoy bir olay anlattı. İlkokul öğretmenim sendikaya geldi. Beni görünce ayağa kalktı ve ceketini ilikledi. Aman hocam ne yapıyorsunuz diye ben ceketimi ilikledim elini öptüm. Hocam, “Oğlum ceketimi sana iliklemiyorum. Senin temsil ettiğim sendika başkanlığına ilikliyorum” dediğini anlattı. Aslında böyle bir olay bile yaşansa garip karşılanacak bir olay mı?   

M. Uslu, Bana göre de normal ama böyle bir olayın yaşanmadığı halde bu şekilde yansıtılması öyle bir görevde olan insanın o görevi hala sindiremediğini ve o görevin altında ezildiğinin dışa vurması olarak görüyorum.

 

Rabia yürüyüşünde ne işin var?

Neden bir CEO benim arkamda başbakan var demeye gelen bir açıklama yapar, Rabia yürüyüşünde AK Parti yönetimi ile yürüyüşe katılır?

M. Uslu, Vallahi bilmiyorum. Ben bu güne kadar sırtımı bir yere dayayarak bir yere gelmediğim için böyle bir laf neden edilir bilemem. Ancak benim anladığım kadarıyla böyle bir laf ancak verilen göreve kendini yeterli görmeyen, kendini kendi meziyetleri ile kabullendiremeyecek kişiler böyle bir laf eder. Başka türlü böyle bir açıklamaya ne gerek var. Rabia yürüyüşü meselesi hiç doğru değil. Senin doktorlarından biri karşı bir eyleme katılsa sen nasıl tavır alacaksın. O doktor demez mi? sende Rabia yürüyüşüne katıldın diye. Bakın benim çocuğumda uzman doktor. Bazen çocuğumla sohbet ederken zaman zaman ona ulaşamadığım çok oluyor. Onun kafası ve dünyası benim dünyamdan çok farklı. Bir uzman doktor bilgi ve beceri bakımından çok farklı konumda olan insanlar. O nedenle karşına o doktorları alıp benim arkamda Başbakan ver, benim arkamda hükümet var anlamına gelen açıklamalar bir CEO’nun yapacağı açıklamalar değil. Sen öyle bir yönetim göster ki insanlar senin başarılı çalışmaların nedeniyle sana saygı duysun.

 

Sağlıkta yaşanan dönüşüme “evet” ama yapılan atamaya “hayır” diyorsunuz anladığımız kadarıyla?

M. Uslu, Sağlıkta yapılan dönüşün halın daha kaliteli ve kızlı sağlık hizmeti almasının önünü açıyor. Ama bu bunu Afyon’da maalesef uygulayamadık, doğru dürüst hayata geçiremedik. Ben CEO için iktidarın da, muhalefetin de, Vilayetin de, basının da, toplumunda kanaatini iyi biliyorum. Bu güne kadar bulunduğumuz ortamlarda CEO hakkında somut, becerisi yüksek, yapan, eden, çözen, işe hakim olan bir bürokrat profili desteğini Allah var görmedim. CEO’ye emir veren kurumlar ve kişiler dahi, ben bu adama kefilim, bu adam bu işin hakkında bu gelir tutum ve davranışlar içinde değiller. Afyon’da CEO’nun bir sorun haline gelmesi ve herkesim tarafından sorgulanan biri olması İktidarın mesuliyetinde olması lazım. Bu kadar olay basına yansımasına rağmen iktidar bu konularda hiçbir açıklama yapmadı. Bizim sorunumuzu siyaset çözsün mantığı ile gidiliyor. Kimse kendi yapması gerekeni yapmıyor ve siyasetten bekliyor. Siyasette bu konuda sesiz kalınca bu günkü durum ortaya çıkıyor.

 

Afyon’da Siyaset nasıl?

M. Uslu, Afyon’da siyaset nasıl? Çok anlamsız bir soru. Çünkü Afyon’da siyaset yapılmıyor. Afyon’da siyaset kör topal gidiyor. Bakıyorum il başkanlarına neredeyse hepsi Afyon dışındaki konulara kilitlenmiş durumdalar. Ya arkadaş siz Afyon’a bakın. Ülke meselelerini genel başkanlarınıza ve milletvekillerinize bırakın. Siz Afyon’un sorunlarını gündeme getirip onlarla uğraşın. Bunu kimse yapmıyor ve genel başkan açıklamalarını konuşuyorlar.

 

CEO’yu kendi arkadaşları da eleştirmeye başladı

Bu konuda bir duyumum yok. Ancak kendi kişisel yorumum olarak söylüyorum. Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri, hastanelerin yönetim kurulu başkanı gibi. Bu arkadaşımızı kendi yönetiminde olan insanlar da eleştirmeye başladılar. Onlarda bu eleştirileri açık yüreklilikle yapabilecek olan kişiler. CEO’nun çevresinde bulunan yakın çalışma arkadaşları da bizim şuan burada yapmış olduğumuz eleştiri yaptıklarını tahmin ediyorum. Böyle bir çalışma ortamında bu arkadaşımızın başarılı olacağına ben bir ihtimal vermiyorum. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterleri zaten sözleşmeli işe alınan kişiler ne kadar süresi daha var, bundan sonra neler yapar bunları bekleyip göreceğiz. Ama bir insan geldiği günden beri eleştirilip tartışılıyorsa ortada bir sorun var demektir. Bu sorunun kaynağı da onu bu göreve getirenlere ait.

 

CEO’nun tartışıldığı tek il Afyon

Sağlıkta yeni dönemle, dönüşümle birlikte Türkiye genelin de Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri atandı. Siz bu güne kadar Afyon dışında tartışılan bir CEO duydunuz mu? Türkiye’nin tartışılan tek Genel Sekreteri bizde. Bakın size bir şey daha söyleyeyim. Yeni Afyon Devlet Hastanesi tamamlandı. Devir alınması lazım. Ancak hastanede yüklenici firma tarafından o kadar çok hata ve eksiklik tespit edildiği için hastanenin devrini kimse almadı. Ayhan Erenoğlu bu göreve atandıktan sonra yaptığı ilk icraat kusurlu bir binayı teslim almak oldu. Afyon Devlet Hastanesi yaklaşık 2 yıldır açık ve hala sorunlar var, hala tamirat yapılıyor ve bodrum katlar hala su alıyor. Genel Sekreter bu hastaneyi devralmak için görevlendirildi.

 

Üniversite’de Profesör kalmadı

Sizde sık sık gündeme getiriyorsunuz AKÜ Hastanesinde Profesör kalmadı diye. Geçen hafta Üniversitenin akademik yıl açılış töreni vardı. Rektörde bu konuda kendilerinin de daha fazla profesör ve doçent olması gerektiğini açıkladı. Ancak her ile bir üniversite politikasından dolayı Türkiye’de profesör ve akademik kadro sıkıntısı çekildiğinden bahsetti. Özellikle bu hükümetle birlikte 186 civarında üniversite olunca herkes bir birinden hoca transfer etmeye başladı. Bu kadar akademik kadro ve kalifiye eleman bulmak zor elbette. Bizde bulunan hocalar neden gidiyor? Nedir onların Afyon’dan gitmesine neden olan. Üniversite açmak sorun değil. Sorun o üniversitenin içini kaliteli öğretim üyeleri ile donatamamak. Bu sorunu çözmek lazım. Bizden giden hocaların neden gittikleri incelenmeli.

PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar