logo

Çay’a ilk icraat SEKA Fabrikasını kapatmak oldu

hüseyin çağrı (2)

SEKA Fabrikası amcam Kadir Bozpınar’ın Belediye Başkanlığı zamanında onun çabaları ile yapıldı. AK Parti’nin Çay’a ilk icraattı yaklaşık 100 bin kişinin geçimini sağladığı fabrikayı satmak oldu. Fabrikanın satışından sonra bölgede hayat bitme noktasına geldi. İnsanlar doğdukları toprakları terk etti diyen MHP Belediye Başkan adayı Hüseyin Çağrı, “Çay’ı yeniden eski parlak günlerine taşımak için geliyorum” dedi.  

Belediye Başkanı adayı olmanız Çay’ın geri kalmışlığı olarak söylüyorsunuz. Çay gerçekten bu kadar bakımsız mı?

Çay’ın sokakları, orta refüjler, yeşil alanları hepsi tam bir felaket. Çay’ın kasabalarından bir farkı yok. Çay’ın gerçekten ilçe olduğunu bilmeyen biri gelse oranın ilçe olduğuna asla inanmaz. Hiç hizmet alınamamış. Tamamen kaderine terk edilmiş. Belediye Başkanı kendine çalışmış, meclis üyeleri başkana uymuş. Kimse gidelim bizim vekillerimiz var, bakanımız var, Hükümet var. Gidelim çay için yatırım ve hizmet alalım dememişler. Çünkü nereden ne alınır, nasıl istenir bilmedikleri için, istemesini bilmedikleri için yapamamışlar. Ama bu gidişat kısmetse son bulacak. Çay hak ettiği hizmeti ve yatırımı bizim sayemizde alacak.

Çay aslında potansiyeli ve geleceği olan bir yer. Ama bu potansiyel kullanılamamış?

Kesinlikle Çay’ın potansiyeli ve geleceği olan bir yer. Bakın ben emekli olduktan sonra Belediye Başkanı olmayı düşünüyordum. Ama o zaman Çay’a haksızlık yapmış olurdum. Belediye Başkanlığı emekli işi, yan iş, ek gelir için yapılan bir görev olmamalı. Ben bir memurun, bir polisin yapabileceği en popüler Ülkenin Cumhurbaşkanını koruyan ekip içinde yer alan ve mesleki tecrübe ve kariyerinin zirvesinde iken istifa ederek Belediye Başkanlığına talip oldum. Çünkü Çay’ın kaybedecek zamanı yok. Ben kendi kariyerimi düşünerek Çay’ın geleceği ile oynayamam. Bu sorumluluktan kaçmak olurdu. Emekli adam kendine ek gelir için başkan adayı oldu derlerdi. Çay için kariyerimi ortaya koydum.

Şu anda Afyon’da seçimlere giren tüm belediye başkanları arasında kariyer açısından en önemli geçmişi olan kişi olduğunuzu söylesek yalan olmaz?   

Cumhurbaşkanlığında yaklaşık 8 yıl görev yaptım. 3 Cumhurbaşkanı ile çalıştım. Dünyada gitmediğim ülke kalmadı. Ülkeyi karış karış biliyorum. Daha önemlisi yatırım ve hizmet nereden ve nasıl alınır onu biliyorum. İddia ediyorum 5 yılsonunda Çay’ı kimse tanıyamayacak. Ben partimden iki dönem için söz aldım. Bir dönem yetmez 3 dönem istemem. Belediye Başkanlığına aday olan herkese saygım var. Ancak başkan seçen insanlarda seçtikleri kişilerde kimin şehre katkısı olacağına, kimin ne hizmet getireceğine baksın. Sadece tabelalara, partilere ve Genel Başkanlara göre oy vermesinler. Tüm seçim yapılan yerler için geçerli. Seçtiğimiz insanların neler yapabileceklerine baksınlar.

Çay Bolvadin ve Sultandağı birlik olmalı

Çay aslında bölgesinde toparlayıcı özelliği olan bir ilçe?

Çok doğru bir tespit. Bizim amacımız sadece Çay değil, Çay başta kendi beldeleri ve komşu ilçe ve beldelerle birlikte hareket etmek zorunda. Çünkü o bölgede hepimizin ortak özellikleri aynı. Eber gölü çevresinde toplanmış yerleşim yerleri. Arkamızda Sultandağı var. Hayvancılık ve meyvecilik ön planda. Bu bölgede Çay ortak proje ve hizmetin merkezi haline gelebilir. Birçok şeyi birlikte planlayacak bir potansiyel var. Burada birlikte hareket etme kültürü oluşturarak bölgesel bir kalkınma planı yapmak zorundayız. Çay bu iş için en ideal yer.

Bu konuda bir çalışmanız vat mı? Ortak projeler, diğer başkan adayları ile görüşmeniz?

Bolvadin’den bazı kişilerle zaman zaman karşılaşıyoruz. Geçenlerde bazı insanlar “Abi Bolvadin’den Selim Karasekreter kazanacak, sende kazanırsan ortada bir fabrika yapılsa her iki tarafında faydasına olur” diyorlar. Aklın yolu birdir. Bizim gönlümüzden geçende halkın gönlünden geçende aynı. Olunca bizim işimiz daha kolay. Ben Ankara’dan, İstanbul’dan Bursa’dan bazı fabrika ve iş adamları ile görüşüyorum. Düşünün Bolvadin Çay arasında 500 kişi kapasiteli bir fabrika kurulsa 300 Bolvadin’den, 200 kişi Çay’dan girip çalışsalar fenamı olur?

Size göre bir Belediye Başkanı nasıl olmalı? Siz bir Belediye Başkanı seçecek olurken nelere dikkat edersiniz?  

Beni temsil edecek Belediye Başkanı mazeret üreten değil iş bitiren bir adam olmalı. Beni temsil edecek başkan en azından Ankara’yı, İstanbul’u bilen dünyadan haberdar olan biri olmalı. Başkan olacak adam başkan olduktan sonra Ankara’ya giden adam olmamalı. Başkan tuttuğunu koparan, gittiği yerden boş dönmeyen adam olmalı. Seçimlerden sonra partinin, eş dostun değil seçildiği yerin tamamının başkanı olmalı. Bana oy verenler vermeyenler diye bir ayrıma girmemeli. Şehrin her anlamda kalkınması için proje üretmeli. Devletin adabını, geleneğini, konuşmasını bilmeli. Şayet Çay halkı beni seçerse MHP’li bir belediye başkanı nasıl olur, neler yapılırmış bunu göstereceğim. Çay Türkiye’ye örnek bir ilçe olacak.

Siz burada kendinizi tarif ediyorsunuz?

Onun için aday oldum zaten. Benim partim 2-3 dönem bu seçimde kimi göstersek diye düşünmesin. Ben gençliğimi, tecrübemi, bilgimi, kariyerimi her şeyi Çay ve Çay halkı için bıraktım ve onlar için kullanmaya geldim. Benim amacım doğduğum yere hizmet etmek. Biz bu enerjimizi, bilgimizi doğduğum yere kullanmayıp ta nere için kullanacağım. Belediye Başkanlığı yaşı geçmiş, tecrübesi olmayan, şehre bir katkısı olmayacak insanları seçmek değil. Ben Çay’a geldiğimde yolunu kaldırımını, sosyal hayatını beğenmiyorsam o zaman beğenilecek işler yapmak için elimi taşın altına koyma zamanı dedim. Dışarıdan konuşmak kolay. Ben konuşmak yerine değişim için kariyerimi ortaya koydum. Hadi hep beraber Çay’ı ekonomisi, kültürel hayatı, sosyal yaşamı ve modern bir şehircilik anlayışı ile değiştirmeye talibim.

Gençliğimi ve kariyeri Çay için kullanacağım

İlçe Belediye Başkanı adayları arasında en genç olanı ve Cumhurbaşkanlığı gibi önemli bir yerde görev yapmış birisiniz? Ya öyle bir yerden Çay Belediye Başkanlığı ne alaka diyenler oluyor mu?   

Elbette baktığımızda Belediye Başkanı olanların yaşı belli bir ortalamanın üzerinde. Benim gibi genç bir yaşta ve mesleğinin zirvesinde iken Başkan adaylığına girmem Çay için büyük bir avantaj. Genç olmam ve yaptığım görev bakımından bu kez bu genci deneyelim diyenlerin sayısı çığ gibi büyüyor. Çevrede bakıyorum benim yaşlarımda belediye başkanı adayı yok. Bu benim için olduğu kadar Çay içinde büyük bir avantaj olur diye düşünüyorum.  Açıkçası ben emekliliğimde zaman geçirmek için değil. Uzun yıllar Çay’a hizmet etmek, kaybettiğimiz yılları telefi etmek için yola çıktım.

MHP’li bir Belediye Başkan adayı ne yapabilir ki. Arkasında hükümet yok, bakan yok?

Bu çok yanlış bir bakış açısı. Hükümet kim olursa olsun. İller Bankasından nüfusu oranında pay geliyor. Buna kimse mani olamaz 10 yıldır Çay’da hükümetin belediye başkanı var. Çay’a ne katkısı oldu. AK Parti hükümet olduğu ilk yıl SEKA fabrikasını kapatıp satmadı mı? Bu mu Çay’a hizmet? SEKA fabrikası bu bölgede 100 bin insanı etkisi olan bir fabrikaydı. Çay’a bundan daha büyük bir kötülük olabilir mi? SEKA Fabrikasından sonra bölge insanı fakirleşti, doğdukları yerleri terk edip gurbete gitmeye başladılar. Nüfuslar yarı yarıya düştü. Başarılı bir Belediye Başkanının arkasında hükümet olmasına gerek yok. Devlet Belediye Başkanlarının hangi partili olduğuna bakmaz. Devlet Belediye Başkanlarının projelerle, getirdikleri projelere bakar. İyi bir proje uluslar arası hibe krediler bile bulur. İş bunun yollarını ve yöntemlerini bilmek. Bunları bildikten sonra arkanızda hangi parti olduğuna kimse bakmaz. SEKA Kağıt Fabrikasını Çay’a kurduranda benim amcam. O dönem belediye başkanlarından. Şeket Fabrikası da Çay’a kurtulacaktı.

İki amcam Belediye Başkanlığı yaptı

Sizin ailenizde belediye başkanlığı yapan kişiler var mı?

Benim dedemin iki tane kardeşi var. Kadir Bozpınar amcam ve Ali Yaşar Bozpınar amcam var. Bunların ikisi de belediye başkanlığı yaptılar. Hatta Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’de Kadir amcamın yakın arkadaşıdır. Sultandağı’nın arka kısımların da bizim hayvanların kaldıkları yerler var. Demirel geldiği zaman amcamla atlarla dağlarda geziyorlar. Demirel, Şükran teyzeme matematik sorusu soruyor. Şükran teyzem zehir gibidir kafası müthiş çalışırdı. Demirel dedeme bu kızı var ben götüreyim. Bunun mutlaka okuması lazım diyor. Dedemde olmaz diyor. Çünkü ona çoban lazım hayvanları güdecek. Her iki amcamda belediye başkanlığı yapıyor. Kadir amcamla Süleyman Demirel sınıf arkadaşı. İki amcamda aslında annemin amcaları Kadir ve  Ali Yaşar Bozpınar. 1958 yılında Çay’ı İlçe yapanda Kadir amcam. Elektrik su her şeyin başlangıcı Kadir amcamdı. Bizde belediye başkanlığı aileden gelir ve neler yapacaklarımızı iyi bilirler. Babamda Belediye Meclis üyeliği yaptı ve hala yapıyor.

Çay’ın köklü ailelerinden birisiniz anladığımız kadarıyla?

Hem köklü hem de kalabalık. Anne ve baba tarafından 27 erkek var. Kızları ve kayınpeder tarafını saymıyorum. Kayınpederim Eber’in ağasıdır. Bizim sülaleden her partide insanlar var. Bunların hepsi bir çatı altında toplanır. Bizde bir şey vardır. üç beş yıl bir biriyle küs olan ve konuşmayan insanlar böyle bir durumda her şey bir kenara bırakılır ve bir araya gelinir. Bu nedenle aile bakımından çok sağlam ve bir birine bağlıyız. Bizim sülalenin başkanlığı belirleyecek oyu var.

Köpek hastası bir sülaleyiz

Çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen bir aileden geliyoruz. Anne tarafının da baba tarafının da çiftlikleri vardı. Benim çocukluk yıllarım hep çiftlikte hayvanların arasında geçti. Bizim sülalenin en büyük hastalıklarından birisi de köpek. Öyle köpeklerimiz var ki Akşehir’e kadar bilmeyen yok. Beğendikleri köpek yavrunsa 5 bin lira para verip alan bir aileyiz. Ben dedemin 50 yıl önceki köpeklerinin adını bilirim. Şimdide hala öyle köpekler var ki ayı yavrusu gibi. Çay’a gelirseniz gösteririm. Geçen üç tana yeni köpek aldık daha yavrusu bu masa kadar. Bu nedenle benim çocukluğum böyle hayvanların arasında çiftlikte geçti Çiftlik hayatı, hayvan sürüleri, silah tutkusu hep aileden. Anne tarafı da, baba tarafı da aynı olunca bu merak bize de geçmiş. Çay’dan kopamayışımın bir nedeni de bu meraklarımız belki de. Biz bir birine çok bağlı bir aileyiz. 

Babamın yanında amelelik yaptım  

Benim babam çok sert ve otorite bir adam. Hayvancılık ve çiftlik hayatının yanı sıra babam bölgenin en iyi inşaat ustası. Hala inşaat işleri yapar ve 50’ye yakın ekibi var. İnşaat sektörü ile uğraşan herkes babamın tezgahından geçmiştir. Babam bizi de çocukken okul tatillerinde, yaz dönemlerinde babamla inşaata götürürdü. Okuyorduk ama hayatı öğrenmemiz için inşaata bizi de götürürdü. Bir şey yaptığımızdan değil. Keser ver, çivi getir, şunu yap ayak işleri yapardık. Ama inşaatlarda resmen amelelik yaptık. Birde babam pahalı bir ustaydı. Yanı herkes bir işi 3 liraya yapıyorsa babam 5 liraya yapardı. Ama buna rağmen özellikle büyük çiftlikler olmak üzere bölgenin en önemli inşaatlarını babam ve ekibi yapıyordu. Halada öyle. Babam aynı zamanda mevcut Belediye Meclis Üyesi. Şimdi bazı kişilerin aday olacağı konuşuluyor. Bu güne kadar babamın desteklediği kişilerin adaylığından bahsediyorlar. Babam olmadan onların adayım demesinin imkanı yok.

Babamın ağzından çıkan senettir

Babam bir şeyi bir kere söyler. Onun bilenler kesinlikle ikiletmez. Birde ağzından çıkan söz senet gibidir. Çok otoriter ve biz hala babamızdan çekiniriz. Benim yaşım 37 ben daha babamın yanında sigara içmedim. Evin altına iner orada sigaramı içerim. Babam 12 yaşından beri namaz kılar ve hiç aksatmaz. Umre ve Hac’a gitmiş bir adam. Babam aynı zamanda hafızdır. Sesi çok güzeldir babamın. Birçok şeyi geçmiştir bana ama sesinin güzelliği geçmemiş. Ben dedeme çekmişim. Babam benim için her zaman örnek aldığım ve onun gibi bir insan olmak istediğim ender kişilerden birisi. İnşallah bende çocuklarıma öyle bir baba olurum. Rahmetli kardeşimde babama karşı her zaman saygılıydı. Babamı çok severdi. Ama bir deprem alı onu bizden.

ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar