logo

Ben önce Türk sonra Müslüman’ım

ummuhan özpınar (4)

Sıra dışı bir Belediye Başkan adayı olan Ummuhan Özpınar, Muhafazakar ve medrese eğitimi almasına rağmen “Ben önce Türk, sonra Müslüman’ım” diyebilen bir kişi. Türk Bayrağını Kuıran-ı Kerim kadar kutsal gören Türk ve bayrak sevdalısı bir kadın. CHP Değirmenayvalı Belediye Başkan adayı Ummuhan Özpınar farklı yönlerini ilk kez Odak Pazar Kahvaltıları’nda Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim ve Ömer Mazi’ye anlattı.

 

Hiç hayatınızda size korkunç gelen bir cenaze yıkama olayı oldu mu?

Benim için tüm cenazeler aynıdır genelde. Bir de Cenaze yıkayan kadınlar genelde 50 yaş üstü insanlar. Benim gibi 30 yaşından beri cenaze yıkayan biri yok. Onun için bazen yadırganıyordum. Ama şimdi alıştılar. Hayatımda bana en korkunç gelen cenaze 4 yıl önce başıma geldi. Ağustos ayında evinde ölmüş ve bir hafta sonra bulunmuş bir cenaze vardı. Cenazeyi bulduklarında çürümeye başlamış ve tırnakları yerinden çıkmıştı. Belediyenin görevlileri korktukları için biz yıkayamayız diye bırakmışlar. Beni de babam gelip aldı ve Hastanenin morguna götürdü. Doktorlar otopsi yapmışlar. Beni gören bir doktor sen mi yıkayacaksın çok da gençmişsin. Fazla uğraşma soğuksuyla bir abdest aldırın çıkartın elinizde kalır dedi.

 

Doktor halinize acımış galiba?

Acıda tabi ama 4-5 yıl önce o zaman daha gencim ve zayıf biriyim. Niye korkayım ben hep yapıyorum dedim. Neyse biz cenazenin yanına girdik ve o zaman hakikaten ilk defe korktum. Takma dişlerini çıkartmamışlar yakınları dokunamıyor “sen hoca değimlisin sen çıkart” diye bana söylüyorlar. Takma dişlerini çıkartırken çok gerilmiştim. Hayatım boyunca öyle kötü bir tecrübem olmadı.

 

Bayrak Benim için Kuran’ı Kerim kadar kutsal

Babanız Arabistan’dan döndükten sonra ilk lokantayı nereye açtı?      

İlk lokantamız eski köy garajı karşısına açıldı. Hilal ismiyle, daha sonra ikincisini açtı. Hilal bizim hayatımızda hep vardı. Allah bayrağımızdaki hilali ve yıldızı hep var etsin. Benim aldığım aile terbiyesi ve eğitimi gereği bayrak bizim için çok önemli ve kutsal. Bayrağım için canımı bile veririm. Bayrak benim için kutsal ve asla vazgeçilmez bir şey. Kuran’ı Kerim benim için ne kadar kutsalsa bayrak da o kadar kursal.

 

Peki maden olay bu noktaya geldi. Siz önce Türk müsün, Müslüman mı? 

Çok güzel bir zeka oyunu. Bunu hiç düşünmeden vereceğim tek bir cevap var. Ben önce Türk’üm, sonra Elhamdülillah Müslüman’ım. Türklüğü iliklerime kadar yaşayan bir kişiyim. Önce Türk sonra Müslüman’ım. Benim ırkım Türk. Bunu kesinlikle tartışmam bile.

 

Siz bir şeye körü körüne bağlanmamış, inanmamış çok farklı özellikleri olan birisiniz. Medrese eğitimi almış ama Aziz Nesin okumuş, sisin gibi biri normalde önce Müslüman demesi gerekirken önce Türk diyorsunuz, MHP’liden bile fazla bayrak ve Türklük savdalısı birisiniz tez konusu olacak birisiniz?  

Ben asla bana anlatılanlarla yetinmedim. 12 yaşından beri kendi kitaplarımı alıp okudum. Her görüşten kitap okuduğum için bir yere bağlı kalmadım. Allah bize akıl vermiş. O aklı doğruyu, gerçekleri bulmak için kullanmıyorsan hiçbir işe yaramaz. Sadece size anlatılanlara inanacak olsaydık gelişme olmazdı. Allahın ilk emre “Oku” ben okuyorum. Okumasam MHP’li büyürdüm. Okumasam çarşaflı bir tarikat kadını olurdum. Okumasam bugün sizin karşınızda olmazdım. Ben basit bir şey yapıyorum. Okuyorum, kendimi geliştiriyorum ve öğreniyorum. Sonrada aklımı kullanıyorum hepsi bu kadar basit.

 

Hilal lokantası nasıl bir yerdi?

Hilal Lokantası uzun süre 7-8 yıl boyunca devam etti. Bizim lokantanın her yeri üç hilalle doluydu. O dönemde Afyon’a gelen Milliyetçi sanatçılar Ozan Arif, Mustafa Yıldızdoğan gibi ünlü sanatçılar, bakanlar, milletvekilleri hepsi bizim lokantaya mutlaka uğrardı. Babama Ali Dayı derlerdi. İşte bu Ali dayıyı gerçekten dayı olarak görmeye başladıkları için bizim Hilaller tek tek kapandı. Babam işten çok partiyle uğraşırdı. Kasa çalışanlara kalıyordu. Merkez İlçede muhasip üyeydi. Çok güzel para kazandık, devre mülkümüz vardı. Ama Parti uğruna battık. Babamın o zaman etrafında pervane olanlar bizim Osmanlının çöküşü gibi çöküşümüzde hiç kimse yanımızda olmadı. Lokantalar gitti, ev, araba, devre mülk hepsi gitti. Ama yeniden ayağa kalkmasını bildik. Siyaset menfaat ilişkisi olmamalı. Beraber bir yola çıkmışsak nasıl iyi günde yanımızdaysanız kötü günde de yanımızda olmaları gerekirdi. Bakın MHP hep bundan kaybediyor.

 

Benden beklenen peçeli bir kadın olmamdı

Siz aslında Türkiye’nin üç farklı uç gurubunda yer almış birisiniz. Sizim gibi başka bir örnek olduğunu sanmıyorum.

Kesinlikle doğru, ben Milliyetçiliğin tavan yaptığı yıllarda babam Merkez İlçe yönetiminde, o dönemin sanatçıları, politikacıları bizim lokantada ve evimize gelip gidiyor. Göbek adı Asena alan birisiyim. Ben istesem Afyonun bir numaralı Ülkücü kadın siyasetçisi olurdum. Diğer yanda eğitim gördüğüm İstanbul Fatih’te kadınların kara çarşaflı olduğu bir yerde 6 yıl kaldım. İnanın benim gibi başı örtülü ve pardösülü kadınlara çarşaflı kadınlar selam vermiyordu. Bırakın normal ve başı açık olanları benim gibi olanları bile içlerine kabul etmedikleri bir sokak baskısı vardı. Ben istesem çarşaflı ve hatta peçeli birisi olurdum. Muhafazakarlığın en uç noktası olan bir yerde yaşadım ve eğitim gördüm. Diğer taraftan çocukluğumdan beri aşırı solcu diye tabir edeceğimiz yazarlar ve insanların hayatlarını okuyarak büyüdüm. Ben ülkede uç nokta sayıla bilecek her ortamın içinde oldum. Ama bu şekilde de nasıl CHP’li ve solcu olunacağını kanıtladım. Ben CHP’yi ve solculuğu çocukluğumdan beri içimde besledim, büyüttüm.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği ile nasıl tanıştın üyeliğin var mı?

Ben çocukluğumdan beri sol kitaplara aşırı ilgim vardı. Afyon’da ki kırtasiyelerde bulamayınca bu ihtiyacımı Atatürkçü Düşünce Derneği ile gidermeye başladım. 15 yaşında derneğe gittim ve üye olmak istediğimi söyledim. Önce biraz garip karşıladılar ama sonra kabul ettiler. Atatürkçü Düşünce Derneği aracılığı ile istediğim her türlü kitabı bulup okuma imkanım oldu. Benim bugün sol görüşe dair aldığım eğitimin % 90’nını onlara borçluyum. İstediğim her kitabı bana temin ettiler.

 

Bu arada siz ne zaman nasıl evlendiniz o konuda neler yaptınız?

Mısır’dan döndükten bir yıl sonra evlendim. Dedemin cemaati olan imamın oğlu ile evlendim. Hocanın çocuğu çok iyiymiş diye onunla görücü usulü evlendim.

 

Sizin gibi aykırı ve sıra dışı birisi görücü usulü bir evlilik?

Evet ama dünyaya yeniden gelsem yine eşimle evlenirdim. Ben onu çok seviyorum. Aldığım eğitime bakarsanız ben hep kız yurtlarında kalıyorum ve etrafımda hep kızlar var. Başka türlü birisiyle tanışma imkanım yok ki? Eşim gerçekten çok düzgün ve iyi bir insan. Allah’ın bana bir armağanı olarak görüyorum.

 

Siz kesinlikle anneniz gibi olamaz ve babanız gibi bir adamla evli kalamazdınız. Eşinizle nasıl karşılaştınız? 

Elbette ben annem gibi dayak yiyen ama sesini çıkartmayan birisi olmam imkansız. Onun için eşimi sevmesem zaten bu kadar bir arada kalamazdık. Ama on defa dünyaya yeniden gelsem yine onu seçerdim. Eşimi ilk defa istemeye geldiğinde gördüm. Ama size ilginç bir olay anlatayım. Eşim beni rüyasında görmüş ve bende onu kendi rüyamda gördüm. Eşimin rüyasında ona 3 tane kız göstermişler ve ortada ben varmışım. O’nunla evleneceksin diye işaret etmişler. Eşim hayır o olmaz onun boyu benden uzun demiş. Ben eşimden birazcık daha uzunum. Bende aynı gün erkek kardeşim gibi bir adam var. İsmail sen misin diyorum hayır diyor ve gülümsüyor. Ertesi gün eşim istemeye geldi ve rüyamda gördüğüm adam olduğunu görünce çok şaşırdım resmen şok oldum. 1999 yılında evlendik. Rüyamda gördüğüm için benim için hayırlı ve doğru olan budur diye düşündüm. Düşüncemde de yanılmadım.

 

Eşim imam çocuğu ama Kuran-ı Kerim’i ben öğrettim 

Eşiniz imam çocuğu olduğu için doğal olarak muhafazakar bir kişi olması lazım. Aranızda fazla bir anlaşmazlık olmamıştır ama sizin o içinizde büyüttüğünüz hislerle ne zaman tanışmaya başladı. Eyvah ben nasıl biriyle evlendim dedi mi?

Yok öyle bir şey demedi ama eşim tamam muhafazakar bir aile ferdi olmasına ve babasının imam olmasına rağmen ona Kuran-ı Kerim okumasını ben öğrettim. Mum kendi dibini aydınlatmaz derler ya. Eşim Ticaret Lisesi mezunu.

 

Bu kadar eğitim aldınız ve buna rağmen ben aldığım dini eğitimi para kazanma aracı olarak kullanmak istemiyorum dediniz. Oysa bu konuda önemli bir gelire sahip olacak bir geçmişe sahipsiniz. Peki ne yaptınız hiç maaşlı bir yerde çalıştınız mı?

Ben iş hayatına önce evde mantar üreticiliği yaparak başladım. Genelde küçük çaplı ama evden yapılabilecek işler yaptım. Ama mantar işi çok zahmetli, kokusu, rutubeti nedeniyle bıraktım. Ben öyle dikiş nakış işi yapacak birisi değilim. Belki de annemim o dikişle beni okutmasına çok üzüldüğüm için dikişten adeta nefret ettim. Öyle ki sökük bile dikemeyen birisiyim. Sonra mermer mozaik işleri yapıldığını duydum. Ben sigara içen birisiyim. Eşimden sigara parası istememek ya da bana sigara al demek bana ağır geliyordu. Bana göre bir şey değildi. Ben kendi paramı kazanmalıyım diyerek Karat Mermer’de işe başladım.

 

Karat Mermer’de nasıl işe başladınız gidip ben iş arıyorum demediniz galiba?

Karat Mermer’in Müdürü Mustafa Dinçer ile tanışıyordum, bir gün gel hocam bizde mozaik yap öğren dedi. Hobi gibi gidip başladım hem kendi sigara paramı çıkartayım hem de çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayayım diye. Sonra bu işte baya bir yol aldım. Karat Mermer Hüseyin Karaca beye ait bir yer. Bir süre çalıştık ve ben artık o işte baya bir usta olmaya başladığımda asilik damarım kabarmaya başladı. Onların istediği gibi bir eleman olamadım maalesef. Orada çalışanlar sırayla soba yakıyorlardı. Bazı işler sıraya bindirilmişti. Bu benim kabulleneceğim bir şey değildi. Birde o zamana kadar bir yerde çalışmamışım, iş kuralı, düzeni nedir bilmiyorum. Ben soba yakamam dedim. İş sadece soba yakmakla kalmıyor ki, odunu da ben kıracağım. Çocuklar benim yerime odun kırın diyordum. Bir gün ipler koptu ve tartışarak işten ayrıldım.

 

Birinin emri altında çalışmak bana göre değil

Ya asi ruhlu birisi olduğum için galiba birinin emri altında olmak, birilerinden emir almak beni çok yoruyor. Bunu asla kabul edemiyorum. Bu nedenle Karat mermerden ayrıldım ve kız kardeşimle birlikte kendimiz mermer atıklarından mozaik yapmaya başladık. Benim gibi medrese eğitimi almış biri şu anda Yahudi mezara yapıyorum. Mozaik işini sadece mozaikle kalmadı ve sanatsal çalışmalar haline getirdik. Mermer parçalarından mozaik ürünlerinden sonra çok güzel sanat eserleri yapmaya başladık. Resimler, tablolar duvar çalışmaları ila kısa zamanda kendimizi kabullendirdik. Ayrıldım ama yine Karat Mermer ile çalışıyoruz. Bir ara onlara dışarıdan iş yapıyorduk. Yurt dışına açılmaya başlayınca kız kardeşimle birlikte bir şirket kurduk. Yabancılara mezar yapıyoruz. Hollanda, Rusya, İsrail gibi ülkelere ve yurt içindeki gayri Müslimlere mermer mezarlar yapıyoruz.

Eli cebinde bir belediye başkanı olmayacağım

Emir almayı sevmediğim gibi emir verende biri de asla olmadım. Şimdi Allah kısmet ederde belediye başkanı olursam nasıl bir belediye başkanı olacağım diye kendi kendime soruyorum. Emir almayı sevmediğim için emir vermeyi de sevmiyorum ama Başkanlık nasıl olacak. Bir kere eli cebinde ve dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan bir belediye başkanı olmayacağım. Bu güne kadar aldığım eğitim ve edindiğim bilgi ve tecrübemi memleketim Değirmenayvalı’nın daha güzel, temiz ve ekonomik olarak kalkınması için kullanacağım. Değirmenayvalı’nın vefakar ve çalışkan kadınlarının yetiştirdikleri yeşillik üç kuruşa Afyon sokaklarında satılmayacak. Onların emekleri yurt dışında çok daha iyi paralara alıcı bulacak. Değirmenayvali’nın kaderini değiştiren bir belediye başkanı olacağım.

ODAK Pazar Kahvaltıları

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Ben önce Türk sonra Müslüman’ım” için 1 yorum

  1. Ibrahim KAZAL dedi ki:

    Sevgili Ummuhan Kardesim.

    Sizi tebrik ediyorum.

    DIN BIR INANIS OYSA TURKLUK KADERDIR.

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar