logo

Başkanlık değil İGM üyeliği düşünüyordum

sefa değirmen

Çobanlar’da 4 milyon metre kare alanda yeni bir şehir kurmayı planlıyordum Üniversite, sosyal alanlar, belediye hizmet yeri ve  yurt için ayırdığım yerleri kendi çocuklarına verdiler diyen Belediye Başkan adayı Sefa Değirmen, projenin detaylarını ODAK yazarlarına anlattı.

 

Akcan’dan iyi destek görmüşsünüz anlaşılan?

3 Şubat 2002 depreminde Abdülkadir Akçan Bey ahırı, damı ve samanlığı yıkılan vatandaşlara 7-9 bin lira bir para çıkardı. Bu çıkardığı 9 bin lirayı benim projem olan hayvancılık projesinde kullanacaktık.Organize hayvancılık bölgesi yaptığım yere bu projeyi uygulamak hedefimdi. Ama bu projeyi daha sonra uygulatmadılar. Ne yaptılar biliyor musun? Vatandaşlara 20-30 bin metrekare tarla şeklinde yaptığım arazilerle Salih Alaka’nın kardeşi Bekir Alaka ve Kocatepe Un’un sahibi İhlas Topal için 350 bin metrekare bir yer birleştirdiler, imar yaptılar. Ondan sonra 150 bin metrekare bir yer, 500 bin metrekare bir yere yapılıp, onlara o arazileri dağıttılar.Kocatepe Yem Sanayi’nin sahibi, bu yerleri yaptı ama diğer vatandaşlar yapmadı.

 

Bir taraftan hayvancılık, bir taraftan sera ve başka bir taraftan termal turizm bölgesi diyorsunuz?

Merkezdeki besicilik, hayvancılık yapan 25-35 büyükbaş hayvanı olan insanları Abdülkadir Akçan’ın çıkardığı parayla beraber oraya organize besi bölgesi yapıp da jeotermal kaynaklı ısıtma projesiyle beraber termal projeyi Gazlıgöl, Yaylabağı misali bir proje gerçekleştirseydi bugün Çobanlar termal turizm merkezi olacaktı. Bunlar maalesef yapılmadı. Kültür ve koruma tarafından ödeneği çıkarılan Çobanlar yer altı şehir merkezi bizim dönemimizde bulundu. Ben oranın açılması için o zamanın valisinden 35 bin lira ödenek aldım. Arkeologların ve müzenin kalabilecekleri soyunma odaları banyo duşa kabin, yemek yiyecekleri bir bina yaptım. Eğer bugün orası açılmış olsaydı yer altı şehrimiz gündeme gelmiş olsaydı bugün Çobanlar’da ki patates  üreticisi  aynı Nevşehir yöresindeki patateslerin yer altında saklandığı gibi kapalı alanlarda doğal klimalı yerlerde bugün patateslerimiz saklanabilirdi. Çobanlar turizm, tarım ve hayvancılık yapılabilecek bir yer ve hiç birinin bir birine zararı olmayacak şekilde planlarım hazırdı.

 

Okula gidemeyen çocuklar var

Çobanlar’da eğitim durumu nasıl?

Çobanla’da eğitim tam bir içler acısı. Okulla yerleşim yeri atasında 7 km var. Ortaokula İmam Hatip’e çocuklar oraya gidiyor. Orda ki çocuklar ilköğretime geliyor. Olamaz böyle bir sıkıntı! Devlet diyor ki iki buçuk km mesafeyi geçen yerlere taşımalı eğitim yapacaksın. Benim 7 km mezralardaki çocuklarım okula gelemiyor. İddia ediyorum şuanda okullarına gidemeyen çocuklar var. Gelin mezraları ben size gezdireyim. Benim mezralarımda elektrik yok. Su yok, yol yok. Buralar termal mahallesi, Gölcük mahallesi. İnanır mısınız? Bir çıngırak mezrası vardır. Ketendere mezrası vardır. Valla 86-87 yıllarında elektrik götürdük. Çobanlar’da Gölcük mahallesinde termal mahallesinde mezralarda elektrik yok su yok yol yok. Taşımalı eğitim yok. Çocuklar okula gelemiyorlar. Formalite olarak gelen geliyor. Kız çocuklarımız okula gelemiyor. Eğitim öğretime gerekli desteği vermiyorlar. 4+4+4’ü getiriyorsan çözümünü de getireceksin. Benim dönemimde 52 derslik okul yaptırdık. Mecburi hizmet bölgesi olduk, kadrolar öyle dolduruldu. Atama yaptırdık. Mecburi hizmet bölgesi olmasaydı Çobanlar’a öğretmen gelmeyecekti.

 

Çobanlar’da sizin üniversite ile alakalı bir çalışmanız var mıydı? 

Benim projemde üniversite ve yurt yerleri vardı. O projeleri Abdülkadi Akçan’ın sayesinde mera vasfını depremden dolayı kaldırdık. 308 tane deprem konutu yaptırdım. Orada üniversite alanı vardı. Madem seracılık var, hayvancılık var, ziraat var. O zaman seracılıkla ilgili bir yüksek okul kurun buraya. Arsasını ben ayırdım, planını yaptım. Plan ve projesi var. Organize hayvan besim bölgesi, Avrupa Birliğinin bütün projelerini ben gerçekleştirdim. Hepsinin arsaları hazır. Ama maalesef bunların hiç birisini görmediler, yapamadılar. Şurası organize besyo alanı, hayvan hastanesinden tut da aklına ne gelirse burası şimdi onlar şurayı aldılar. Benim projeler için ayırdığım yerleri kimlere verdiler size onları sayayı. Kocatepe Un’a verdiler, eski Belediye Başkanının oğluna verdiler, şimdiki Belediye Başkanının oğlu aldı. Bu projeler, parseller birleştirildi.

 

Siz tam bir proje adamısınız her yeri planlamışsınız ama hepsine yazık olmuş?

Bak ne diyor burada? Mandıra tesis alanı. Şura büyükbaş damızlık üretimi, belediye hizmet alanı, hayvansal tarım alanı, üniversite alanı, spor alanı, halk eğitim merkezi, belediye hizmet alanı, mesela burada yazıyor otopark, spor alanı, yurt alanı, resmi kurum, ticari alan, kültür alanı, sağlık alanı, çocuk bahçesi, hastane alanı, kültür kompleksi, açık besi alanı, dini tesis alanı, açık otopark semt alanı, sosyal tesis, semt oyun sahası, mandıra tesis alanı, Akaryakıt satış istasyonu, büyük baş damızlık üretim tesisi, konut dışı kentsel çalışma alanı, sosyal kültürel tesis halk eğitim merkezi. Projemde yer alanlar bunlar.

 

Modern bir şehir alanı talan edildi

Ne kadar bir alan bu bahsettiğiniz alan?

Tam 4 milyon kare. Bir şehir sığar içine. Hepsi gitmedi orda 220 metrekare yer talepte bulundum. Kendi çiftliğim var. Başbakandan, maliye bakanından onay aldık. Ama Çobanlar İlçe Teşkilatından onay alamadık. Benim kendi çiftliğim var. 60-70 baş hayvanımız var abimle ortak. Aynı projeden Avrupa Birliğine ben proje sundum. Projem kabul edildi. Yeri de kabul edildi. Fakat maalesef bize tahsisi yapılmadı.

 

Siz o dönemde devam etseydiniz çok işler başaracakmışsınız.?

Keşke bunlar yapılsaydı veya 2009 da yapılsaydı yine biz bunları telafi ederdik. Çünkü daha verilmeyen yerler vardı. Sıcak su kuyuları verilmemişti. Sıcak su kuyularını sonradan verdi. Şimdi o da bir muamma! Niye verdi, neden verdi bilmiyorum. O sözleşmede okursanız oraya sıcak su kuyuları dahil değil. Herkes suyu kendi bulacak, kendi çıkaracak demişti. Şan Özalp Bey bana derdi ki sana tellal mektebi kuracağım derdi. Yani fizik rehabilitasyon merkezi kuracağım sana orada öğrenci yetiştireceğiz derdi. Benim veterinerlik fakültesini gönderirdi Yavuz Hocamla beraber Çobanlar’da bütün hayvanları ücretsiz tararlardı. Hayvanlara bakarlardı.

 

Sefa Bey 1.si çok şaşırdım. 2.si çok üzüldüm. Şaşırdım, çok güzel projeler yapılmış. Üzüldüm, hepsi çöpe atılmış!

Çobanlar’a 5 buçuktan sonra otobüs yoktu 10 tane otobüs aldım. Gece 12 buçuğa kadar otobüs seferleri koydum. Afyon’a giden, sanayiye giden çıraklardan okula gelen öğrencilerden ücret almadım. Afyon sanayisi şuan da sayemde Çobanlarlı çırak ve ustayla kalfayla dolu. Aşağı yukarı Belediye Başkanlığı maaşımdan güzel işlerde olmak kaydıyla 10 çocuğa burs verdim. 1 tanesi şu anda Ankara’da doktor. Bir tanesi Kütahya’da Göz Doktoru. Benim de kayınçom olur Bu çocuk cemaat yurtlarından yetişti. Ama diğer çocuk da cemaatte değil de Ankara’da yetişti. Başkanımız Turgut Altınok referans olarak gönderdim. Şu anda Bakırköy’de cilt doktoru. 4-5 tane kız öğrencimiz Diyarbakır’da Matematik Öğretmeni, Adıyaman’da Matematik öğretmeni . Aldığım maaşla çocuklara burs verildi. Çobanlar’da dışarıya karşı bir açılım yapıldı. Bir ilçe oldu. Sefa Değirmen’in orda Belediye Başkanı olması münasebetiyle. Çobanlara gerçekten 5 yıllık hizmet dönemimizde büyük yatırımlar yaptık. Mesela Çobanlar’da kaymakamlık hükümet konağı binası yoktu. Belediyenin arsasını ben verdim. Yüzde 30 kat karşılığı. Hükümet konağı, adliye binası, milli eğitim, 52 derslik bir okul yaptırdık. Depremde yıkılan lisemiz, 25 yataklı devlet hastanemiz Çobanlar belediyesinin müteahhitliğini de ben yaptırdım. Çobanlar ilçe jandarma binası, bölük komutanlığı binası onun ödeneğini Mehmet Telek çıkardı sağ olsun.

 

Çobanlar halkı bu kadar kör müydü de sizin yaptıklarınızı göremedi? Ne oldu da seçimi kaybettiniz?

Çobanlar belediye Personeli disiplini sevmiyor. Hizmet yapmayı sevmiyor. Bu belediyede teknik personel yok. Hala 70-75 yaşındaki memuruyla beraber sözleşmeli çalıştırıyor adam. Çobanlar halkı bedavaya alıştırılmış. İçtiği suyun parasını ödemek istemiyor. Çevresel veya emlak vergileri parasını ödemek istemiyor. Tabi ki bazılarını kastediyorum. Bu konuyla ilgili biraz dürüst belediye başkanlığı yaptım ben. Tabiri caizse kendi seçmenlerimi, kendi kardeşlerimi icraya verdim. Bu paraları topladım. Çünkü su bedava olunca suyu yetiremiyoruz. Mümkün değil! Adam içme suyundan tarımsal sulama yapıyor, bahçe suluyor, hayvanlarını suluyor, her şeyini yapıyor, içme suyunu da kullanıyor, Biraz benim disiplinimi sevmedi Çobanlar halkı. Hizmetlerime kimse bir şey diyemiyor. Biraz yumuşak ol, çok sertsin Sefa Bey diyorlar. Haksızlığa tahammül edemiyorsun. İpin ucunu biraz gevşet diyorlar.

 

Belediye başkanı adaylığınız için neden sürpriz dediniz?

Ben belediye başkanlığı adaylığı için müracaat etmedim. Bir tane aday vardı veteriner. Bu arkadaş 4-5 ay oldu ben adayım diye çıktı. Aziz Başkan da bunu destekledi. Ama o adayın seçim kazanma imkanı olmadığını gördüler. Aziz Aslan’a ben il başkanlığında rakip oldum. Biz çıktık mücadelemizi yaptık. Benim 12 tane Çobanlar ilçemin oyu vardı. Ben 137 tane oy aldım. Demek ki dışarıda 125 tane oy almışım il genelinden. 16 ilçe başkanı il genel meclisi il başkanı adayımız Aziz Aslan diye yayınlamışlar. Çünkü ona rağmen benim ilçe teşkilatım Sefa Değirmen’i aday adayı olarak gösterirse Aziz bey orada taraf olurdu. Onun için ben müracaat etmedim aday adaylığı için. Ta ki Çobanlar ilçe teşkilatı arkadaştan ümidini kesip bana geldiler.

 

İGM Üyeliği düşünüyordum

Ben İl Genel Meclis üyeliği düşünüyordum. Belediye Başkanlığı düşünmüyordum. Çobanlar teşkilatı benim 3 tane belediye meclis üyemi onla beraber oturmuşlar mevcut aday olan arkadaşla beraber karar almışlar. Arkadaş ben adaylıktan çekiliyorum. Bu dönemde Sefa Bey kazanır. Bir sorun yok arkadaşla aramızda. Ak Parti ikiye bölündü. Adayını belirtemedi. CHP ikiye bölündü. Mevcut belediye başkanı adayını gösteremedi. Valla siz Sefa’yı aday çıkarın diye bizim teşkilata bir kamu baskısı oldu. Bu kamuoyu baskısından arkadaşlar almışlar karar defterlerini imzalamışlar. İl teşkilatına beni aday göstermişler. Bana adaylık yapılması ve benim ismimin açıklanması gerçekten sürprizdi.

 

Sizin haberiniz yok muydu?

İl Başkanı tabi bunun olmayacağını Genel Merkeze gidip görüşeceğini diğer üyelerle gidip görüşeceğini araştırması gerektiğini falan söylüyorlar. Yani partinin önünün tıkanmaması gerektiğini söylüyorlar. Böyle bir karar almamaları gerektiğini söylüyor teşkilata. Teşkilat diyor ki o zaman siz gelin araştırma yapın. Aday varsa siz çıkarın, bulun. Biz onu destekleyelim. Diyorlar. Tabi il teşkilatı bunu 1 ay araştırıyor. Teşkilatı 2 ye bölünüyor. Bakıp araştırıyorlar Çobanlar kamuoyunda hakikaten Sefa’nın kazanma olasılığı yüksek. O açıdan İl teşkilatı diyor ki siz yine Sefa beye söylemeyin. Sefa beyin Ankara ile problemi var. Ben gideyim Ankara ile bir görüşeyim. Aziz Bey Ankara’ya gidiyor. Görüşüyor geliyor. Diyor ki Ankara’dan haber gelene kadar aday açıklamayın diyor bizim ilçe başkanına. Tabi ki bizim ilçe başkanı açıklamıyor ama beni toplantıya davet ettiler Çobanlar’a. Başkanım biz böyle böyle yaptık. Oğlum iyi halt ettiniz ya! Benim müracaatım var mı? yok! E ne dedi il başkanı? Ankara’ya götüreceğim dedi. ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar