logo

Başbuğ Alparslan Türkeş’in posteri işi bitirdi

sefa değirmen (1)

Çobanlar Belediye Başkan adayı Sefa Değirmen MÇP ve MHP’nin birleşme sürecinde Ankara Yükseliş Koleji spor salonuna Mehmet Emin Güzbey’in üç hilal bayrağını asmasını ve kendilerinin de Alparslan Türkeş’i nasıl salona aldıklarını anlattı. Türkeş kim için ‘Dinar’a ayak basmam’ dedi.

 

Siz evlendiğiniz yıl ne iş yapıyorsunuz? Okul bitmiş, askerlik yaşındasınız ama bir işiniz yok galiba?

Bir işim var desem olmaz. Abimle birlikte kurban bayramı için hayvan topladık. 15-20 tane hayvanımız var, ben onları güdüyorum. Dayımın oğlu ve Abdül Kalaycı diye bir abi, burada Türk Elektrik Kurumu’nun müdürü ile arkadaşlarmış. O da Sosyal Demokrat biri benden bahsetmişler. Adını biliyorum, okuldan bize bildirildi ama biz ona ulaşamadık, gelsin başlasın, diyor. Dayımın oğlu haber gönderiyor, Tek’in müdürü bizim arkadaş; gir, Tek’te işe başlayacaksın dedi. Bizim hayvanlara da bir çoban tuttuk ve sürüyü onlara teslim ettik. Mayıs ayında işe başladım, 4 ay sonra işten atıldım.

 

Nasıl işten atıldınız? 4 ay çalışıp işten atılmak için ne yaptınız?

Mayıs ayında Afyon Türk Elektrik Kurumu TEK’de işe başladım.12 Eylül 1980 askeri darbesi oldu. Kenan Paşa bizleri kovdu. O zamanki Enerji Bakanı Deniz Baykal’ın olması… Ve onun döneminde işe girenler kovuldu. En çok ağırıma giden de CHP’lilerle birlikte işten atılmam. Ama bir şeyin hakkını vermek lazım. Deniz Baykal Enerji Bakanı olmasına, İl Müdürü CHP’li olmasına rağmen bana parti sormadılar. Adamlar siyasi kimliğe değil tekniğine bakıyor. Ama biz yine de Kenan Evren’in gazabından kurtulamıyoruz. Sonra bazı arkadaşlarla birlikte çimento fabrikasında işe girdik.

 

Afyon Belediyesi’nde İşe Başladım

TEK ve çimento fabrikasından başka nerede çalıştınız?

O zaman fazla bir teknik eleman yok. Nereye baş vursak ya da nereye bir teknik eleman lazım olsa, bize soruyorlardı. Bir abimiz vardı, Afyon Belediyesi’nin elektrikçisi. Belediye Başkanı Nuri Demirayak, bir teknik eleman bulun, diyor. Hasan abi de beni alıp başkanın yanına götürüyor. Nuri Demirayak Başkan beni bir sorguya çekti. Tamam, bu çocuk iyi adam olur, işe başlasın dedi. Belediye Başkanlığı görevinden anlayan tek adamdı. Garnizon Komutanı Nuri Demirayak’ın arkadaşı… Böylece Afyon Belediyesi’nde işe başladık.

 

Bu arada çoluk çocuk oldu mu?

1982 yılında bir oğlum oldu. Abdullah dünyaya geldi. Abdullah benim vefat eden kardeşim… O zaman hayvancılık yapıyoruz. Korucularla olan bir kavgada abim vuruldu. Dolayısıyla onun ismini bizim Abdullah’a koymuştuk.1982 de Abdullah dünyaya geldi.1983 te bir yaşındayken askere gittim. Askerden gelince kızım dünyaya geldi. 9 sene sonra da Alparslan dünyaya geldi. Anadan Ülkücü!

 

Aktif siyasete nasıl başladınız?

İş yerinde sendika faaliyetleri yönetimlerinde bulunduğum için teşkilat ve örgüt çalışması konusunda bir hayli tecrübeliyim. Bir gün karşıma Mehmet Emin Güzbey çıktı. Rahmetli Alparslan Türkeş’den o zamanki adı Milliyetçi Çalışma Partisi MÇP’nin Afyon’da örgütlenmesi için yetki almış Ali Koşaran Başkanla beraber… Basri Kamuşçı İl Başkanı Selahattin Bey İlçe Başkanı… Hiç bir şey yok, faaliyet yok, bir şey yok. Millet pazarlanmış. Kimisi ANAP’a gitmiş. Kimisi Doğru Yol’a gitmiş. Afyon’da aday da yok. Herkes üstümüze basıp çıkıyor. Bir bakıyoruz Doğru Yol Partisi’nin içinde, Anavatan Partisi’nde 5-10 tane Bakan var MHP kökenli. Yıl 1991…

 

Yönetimi Kurduk Ama Parti Binası Yok

Parti var ama ne bina ne teşkilat var ortada! İş başa düşüyor?

Parti var, amblem var, kurulmuş ama teşkilat yok, kimse yok. Mehmet Emin Güzbey bize epey asıldı. Birlikte Merkez İlçe Başkanlığını oluşturduk. Türkeş Beyin boş listesi İlçe Başkanı Mehmet Emin Güzbey yazmış altına imzalamış. Ali Başkanla beraber çalışma yaparken, Çobanlar’a İlçe Başkanı yapalım derken, Güzbey dedi ki ; hayır,  senin Çobanlar’da ne işin var? Sen benim yanımda olacaksın. Sen Çobanlar’ı boş ver. Böylece biz aktif siyasete girdik. İl, Merkez İlçe ve Ülkü Ocakları kadrolarımızla işe başladık. Her şeyimiz hazır. Yetkili belgesiyle, atamayla beraber İl Başkanlığımızı almışız. Gece düzenlendi. İlçe Başkanımız Mehmet Emin Güzbey ve yönetim kurulu üyeleri burada deyince, herkes çok şaşırdı.

 

Yönetim var ama bina yok bu kez de onu nasıl çözdünüz?

Tamam, yönetimi kurduk ama her taraf toz toprak, elektriği kesik. Bugünkü YKM’nin arkasında parti binası…İkinci katta bir yeri var. Perişan vaziyette. Hiç bir şey yok. Ne yapalım derken sağ olsun, Mehmet Emin Güzbey geçici olarak hemen tuttu. O gün Ülkü Ocaklarını taşıdık. Partiyi taşıdık. Tabi ki bu arada müthiş projeler var. Adam çok büyük oynuyor. Bir baktık Bozcalar’ın katını Atilla Kurtbaşı’n hanımından almış. Bozcalar İş Hanı’nın beşinci katını komple kiralamış. Bir kazma kürek, bir inşaat ekibi ile pırıl pırıl bir yer yaptık. Orada Ülkü Ocaklarını kurduk ve ,iş atölyeleri açtık. Partimiz kimseye muhtaç olmasın, buradan gelir getirsin. Kimseden bir şey toplamadan , etmeden partiyi ayağa kaldıralım diye rahmetli Alparslan Türkeş’i açılışa davet ettik.

 

Türkeş geldi mi açılışa?

Türkeş Bey açılışa geldi. Her tarafı gezdi, çok güzel olmuş dedi. Ne oldu biliyor musun? Eski İl Başkanımız İhsan Bayrakçeken, Türkeş Beye Mehmet Emin Güzbey’i şikayet etti. Neymiş efendim mescit varmış, mescitin halısı da varmış ama havlu koymamışlar. Rahmetli Türkeş her şeyi çok beğendi. Rahmetli Türkeş Bey Afyon’a her gelişinde Mehmet Beyi arar sorar. Bizde araba yok ki. Mehmet Beyin Opel arabası vardı. Afyon’da sayılı beyaz bir Opel’di. Mehmet Bey Alparslan Türkeş’i Ankara’dan getirecek götürecek. İzmir’e geçecek Antalya’ya geçecek. Mehmet Emin Güzbey makam şoförlüğünü yapıyor.

 

MÇP ve MHP’nin birleşmesi sırasında siz görevdesiniz. Birleşmede siz hangi taraftaydınız? 

Ömer Bey çok ilginç bir şey söyleyeceğim. MHP ile MÇP’yi birleştirme kararı alınacak. Tabi yönetimdeyiz ama partinin ilk kapatılan yönetim kurulu üyelerinin kongre kararıyla olacak. Ama Alparslan Türkeş’e MHP amblemini vermek istemiyorlar. Mehmet Irmak MÇP’nin Genel Başkanı kongre hazırlıkları yapılıyor. Mehmet Bey İlçe Başkanı olduğu için genel merkezlerle diyaloğu çok iyi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Konya Milletvekili Servet Turgut, Koray Aydın Trabzon Milletvekili… Devlet Bahçeli, Yaşar Erbaz, Rıza Müftüoğlu kongre hazırlığı yaparlar.

 

Alparslan Türkeş’i Salona Sokmayacaklar

Tamam, onlar hazırlık yapıyorlar da siz ne iş yapıyorsunuz bu arada?

Mehmet Emin Güzbey’le ben, iki gün evvel Ankara’ya gidiyoruz. En önemli yer protokol kapısını, Güzbey bana ayarlamış. Oranın sorumlusu benim. Türkeş Bey’i de öbür taraftan protokol alanına koymuyorlar. Yani partinin birleşmesini istemiyorlar. O arada biz protokol kapısından koymuyoruz artık. Mehmet Emin Güzbey, Turgut Altınok’la mı yoksa Koray Aydın’la mı hatırlamıyorum. Salonun ortasına üç hilal bayrağı sallamışlar. İşte o bayrak her şeyi değiştirdi. Salon hakimiyeti bize geçti. Rahmetli Türkeş Beyi salona koymayan insanlar bir anda geri çekildi. Kongre, Yükseliş Koleji Spor Salonu’nda yapılıyordu. Biz rahmetli Türkeş Beyi salona soktuk. Bayrak asılınca da zaten salonun havası birden değişti.

 

Alparslan Türkeş başka bir liderdi?

Mehmet Bey her Ankara’ya gidişinde Afyon sucukları, kaymakları, lokumları götürmüş.

Meclise biz hiç aranmadan girerdik. Rahmetli Türkeş Beyin çok güzel bir ekmek kadayıfı yiyişi vardır. Böyle dilini çıkara çıkara! Onu hiçbir zaman unutamayız. O da Mehmet Güzbey’in sayesindedir. Çok severdi tatlıyı. Mehmet Bey askere giderken Merkez İlçe Başkanlığını sana bırakayım. Geldikten sonra inşallah devam ederiz dedi. Tamam başkanım dedik. Mehmet Bey, o arada askere gitti. Biz de kısa dönem olarak İlçe Başkanlığı yaptık.

 

Sizin Belediye Başkanlığı adaylığınız nasıl oldu?

1994 seçimleri hazırlıkları yapıyoruz. Türkeş Bey Afyon’a geldi. Polis evlerinde bir toplantı yaptık. Çobanlar’dan aday çıkartamıyoruz. Ali Başkan, Türkeş Beye her yerde aday çıkaracağız. Sefa Çobanlarlı. Sefa Merkez İlçeden istifa etsin, Çobanlar’dan Belediye Başkan adayı olsun diyor. Sefa’nın abisinin dünürü ANAP’tan aday, dayısı DYP’den aday, biz burada aday bulamıyoruz. Ünal Yılmaz Refah Partisi’nden aday. Türkeş, “gideceksin, oradan aday olacaksın dedi ve ben böyle aday oldum. O günlerden bir şeyi daha konuşmak lazım. Dinar depremi bizi yıktı. Mehmet Emin Güzbey’in kuyumcu arkadaşı Bülent Güner kardeşimiz Dinar İlçe Başkanı bir pastanede dört arkadaş yemekte göçük altında kaldı. Türkeş Beyi Mehmet Bey getirdi. Bağırıp çağırarak bütün cenazeleri çıkardılar. Beni çok etkileyen olaylardan bir tanesi de budur. O gün orada yaşananları asla unutamıyorum.

 

Emeksiz yüzünden Türkeş Dinar’a ayak basmadı

Dinar’da Yaşar Emeksiz vardı. Alparslan Türkeş onu çok severdi. Daha önce Başbuğ, ona Belediye Başkan adaylığı teklif ediyor. Önce olur diyor. Ama daha sonra Türkeş’in teklifini kabul etmiyor. Bunun üzerine Emeksiz’e çok kızdı ve bir daha Dinar’a ayak basmadı. Gidin orada çalışın ve seçimi alın. Onun kazanmasını engelleyin, dedi. Yaşar Yener Emeksiz daha önceden MHP’nin delegesi. MHP–MÇP ittifak kongresinde de karşı tarafla beraber hareket etti. Ondan onlara oy verdi. Anavatan Partisi’nden de Belediye Başkanı yaptılar daha sonra. Tamam, ben yuvama geri döneceğim, Başbuğum adayınız benim diyor. Türkeş, onun sözüyle bize, bizim Dinar adayımız o olacak, ona iyi bakın dedi. Artık eski şeylerini kaldırdık, dedi. Ama ondan sonra son anda tekrar bizimkileri satınca çok kızdı. Onun yüzünden Dinar’a ayak basmadı.

 

Türkeş emretti biz aday olduk

1994 seçimlerini Türkeş emretti. Çobanlar’dan ilk kez Belediye Başkan adayı oldum. Dayım 700 küsur oy aldı. 670 oy ben aldım. Bu oylara rağmen dayım da ben de seçimi kaybettik. Ama 1994 yılında Çobanlar’da MHP’yi ve adaylarımızı oraya tescil ettirdik. 1994 seçimlerini kaybettik. 1995 kongresinde sağ olsun, Mehmet Bey kendisinin ticaretle uğraşacağını, bana destek vereceğini, İlçe Başkanı olmam gerektiğini söyledi. Yine Merkez İlçe Başkanımız Mehmet Beydi. Partiyi 2. Vakıf İş Hanı’ndan Mehmet Beyle beraber taşıdık. Gittik orayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü Eskişehir’den şimdiki yerin ikinci katını kiraladık. Mehmet Emin Güzbey, teminatını mark ve dolar olarak kendisi yatırdı. O binanın ikinci katını komple tuttuk. Oranın tefrişatını döşedik. 1995 seçimlerine biz çalışmaya başladık.

 

Beni sürgün ettiler

Bir gün beni şu anki Odeaş Müdürü,  tayinimi Gölbaşı’na çıkarır. O zaman Maliye Bakanı İsmet Atilla Bey, Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy Bey gibi adamlar, Sefa çalışmasın, Sefa’yı görevden uzaklaştıralım deyip tayinimi Gölbaşı’na çıkartıyorlar. Bunu yapan da bugünkü ODEAŞ Müdürü Mehmet Ekici. Yani yalakalık yapıyor ANAP’a, Halil İbrahim Özsoy Beye. Halbuki Halil İbrahim Özsoy Beyin bu haberle alakası yok. 1995 seçimleri çalışmalarına başladık.Tabi bizim moralimiz bozuk, her şey bozuk. Mehmet Başkanım, Sefa  bunlar sana bir şey yapamazlar.Ben varım dedi. Rahmetli Türkeş’e güveniyoruz. Ne yaptıysa yaptı, bizim tayinimiz durduruldu. Bu arada benim rapor almam gerek ama rapor vermiyorlar. Başhekim Hasan Dirgen! Sigorta Hastanesinde biz işçiyiz. Hasan Dirgen’in muayenehanesi bizim üstümüzde. O zaman psikiyatr Afyon’un çok iyi doktorlarından biridir. Uzman doktordur. Listeyi aldım, vardım. Sefa sen hiç gelme, dedi. Başhekim bize talimat verdi. Biz sana rapor vermeyiz, dedi.

ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar