logo

Başbakan kaç çocuk yapacağıma karışamaz

fatih çetinkaya (4)

MHP Afyon Belediye Başkan aday adayı olan Fatih Çetinkaya Odak Yazarları Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye özel hayatını anlattı.

Eşinizle nasıl tanıştınız kaç yaşında evlendiniz?

F. Çetinkaya, Benim evliliğim bira farklı oldu. Anacak ailem beni daha önce başka bir kızla evlendirmek istediler omu anlatmam lazım. Liseyi bitirdim bana seni nişanlayacağız dediler. Falancanın kızı var sana onu alacağız dediler. Olmaz dedim?

Niye lisede kız arkadaşınız mı vardı?

F. Çetinkaya, Hayır olur mu ya. Lisede kız arkadaş yoktu. Kız çoktu ama sevgili anlamında kimse yoktu. Biz derslerle ilgilenen biriydik. Ya Allah aşkına lisede bir insan kaç yaşında olur ki kız arkadaşı olsun. Arkadaşımız vardı ama sevgili anlamında biri yoktu. Ama elbette platonik olarak hoşlandığımız vardı. Bunu yok diyen yalan söyler. Ama platonik olanı da açıklayan doğru yapmaz. Bırakın o platonik kalsın. O mahrem bir olaydır.

O halede neden ailenizin evlendirme isteğine karşı çıktınız?

F. Çetinkaya, Ailemin benim için düşündüğü kızı tanımıyorum ama babasını hiç sevmediğim bir adam. Yani bir çocuk gözüyle öyle sevimli babacan bir adam değil. Sert biri ama bizim aile ile araları çok iyi. Ben adamın sert tavırlı olmasından dolayı o adamın kızı olmaz diye itiraz ettim. Ben İstanbul’a gitmeden önce olmuştu bu olay. Olmaz dedim ve ben bu alayın arkasından İstanbul’a gittim.

Nişanlanmamak için İstanbul’a kaçtım

Kızın babasından mı kaçtın?    

F. Çetinkaya, Ne kaçması ya, kaçmak yok ama öylede algılanabilecek bir durum. İstanbul’dan izne geldim. Bir düğün vardı. Düğünde merdiven başında bir kız gördüm. Ben ayakkabı giyerken başımı kaldırdığımda yanında annesi olan bir kızın bana baktığını gördüm. İlk bakışımız ve göz göze geldiğimizde o kadar mahcup oldu ki hala gözlerimin önünde. Ben o gün dedim ki böyle bir ar, böyle bir haya bu insanı bana eş yapar dedim. Gittim anneme beni görevlendirileceğimiz kızı buldum dedim. Gidildi istendi ve nişan yapıldı. Biz tam 4 yıl boyunca nişanlı kaldık.

Nişanlılık döneminin bir kısmı İstanbul’da kaldınız neler yaptınız İstanbul’da? 

F. Çetinkaya, İstanbul’da iki tellide kaldım. İşimde çok iyiydim ve hala bugün başlasam zorluk çekmem. Çok çalışkan biriydim enerji nakil hatları ve trafolar yapıyordum. Ben 24 saat hiç ara vermeden çalıştığım olurdu. İstanbul’da kaldım ama İstanbul beni bozmadı. Çünkü ben sadece işimin peşindeydim. Aksaray, Beyoğlu gibi yerlere sadece 1 kez gittim. İki yılda bir kez. Böyle birini İstanbul nasıl bozacak.

 

Nişanlı kalmak için 4 yıl çok uzun bir süre değil mi? neden 4 yıl beklemek zorunda kaldın?  

F. Çetinkaya, Çok uzundu bunu biliyorum ama İstanbul’a gidince erken evliliğin iyi olmayacağını biraz daha beklemem gerektiğini düşündüm. Eşim de benden birkaç yaş küçük. O nedenle biraz uzun sürdü. Hem kendi paramı kazanacak imkana sahip olmak hem de ev geçindirecek seviyeye gelmek istiyordum. Sonra okul bitsin derken zaten okul bitmeden evlendik. Eşimi çocukken de tanıyordum ama uzun süre görmemiştim Afyon’a taşındığımız için.

 

Şimdiki kayınbabanızla aranız nasıl?

F. Çetinkaya, Aman ha önceki ben bu adamın kızını istemiyorum dediğim adamla şimdiki kayınbabamın bir alakası yok. Kayınbabamı çok severim oda beni çok sever arkadaş gibiyiz. Karşıyaka mahallesinde pide işletmesi var.

 

İstanbul’da yalnız ve özgürdüm

Lise bittikten sonra İstanbul’a gittiğinin de ilk trenden indin neler hissettin?

F. Çetinkaya, Haydarpaşa’da trenden indikten sonra dışarı çıktığında müthiş bir yabancılık hissediyorsun tıpkı köyden Afyon’a ilk geldiğimde hissettiğim yabancılık gibi. Önce o kalabalığın içinde yabancılık çekiyorsun. Ama daha sonra o kalabalığın bir özgürlük olduğunu görüyorsun. İstanbul’a ailecek daha öncede gittik, ama o sabah yalnız gittim ve eniştem beni almaya gelecek. Orada trenden indikten sonra beklerken martı sesleri ve onların uçmasın izlemek bana büyük bir keyif verdi. O bambaşka bir olay. İstanbul bazıları için kalabalık ve ürkütücü geliyor. Oysa bana özgürlük olarak geliyor. Afyon’da 100 metre gidemezsiniz tanıdık biri karşınıza çıkmadan. Ama orada bir insan seli akıyor ve siz o selin içinde bir ağaç yaprağı gibi hür ve özgür bir şekilde akıntının içinde kayboluyorsunuz. Afyon’da özgürlüğümüz kısıtlı ama orada değil.

Nişandan bahsettik ama nasıl kız istemeye gidildi neler oldu onları konuşmadık? 

F. Çetinkaya, Konuşamayız çünkü onları bende bilmiyorum. İstanbul’dan izne gelmiştim. Köyde bir düğün olduğu için bizde düğüne katılmıştık ve eşimi ilk orada gördüm. Annemlere de hani beni nişanlamak istiyordunuz ya, işte o kızı buldum. Beni biriyle nişanlayacaksanız o kızla nişanlayın gidin isteyin dedim ve ben İstanbul’a yeniden gittim. Annem babam, dedem gidip kızı istemişler ve o gün tamam olur verdik demişler. Ben kız isteme de yoktum. Sonra kız kardeşim aradı beni abi gözün aydın dedi. Bende hayırdır dedim söylemişsin ya kız istemeye gittiler ve o iş oldu dedi. Peki hayırlı olsun dedik.

Kız istendikten sonra ne zaman bir araya geldiniz, birlikte neler yaptınız?

F. Çetinkaya, Abi Allah aşkına ben bu konularda biraz utangaç bir adamım. Ben bunları nasıl anlatayım. Bana siyaset sorun, belediyecilik sorun, proje sorun. Ama bu konularda soru sormayın. Ne olur.

Afyon Belediye Başkanlığına aday olan bir insanın gizlisi saklısı olmaz. Sizi seçecek olanlar sizin özel hayatınızı da bilmesi gerekli?

F. Çetinkaya, Paki bakın bunu ilk kez anlatıyorum. Arkadaş ortanın da bile konuşmadığım şeyler. O dönemi şimdi gözümün önünden geçiriyorum da. Tamam kızı istedik, ailesi verdi ama o günkü kültürde nişanlını al bir yemeğe gir, birlikte gezin böyle şeyler yok. Nereye ya haddine mi düşmüş yasak. İnanır mısınız? Ben nişanlımla 1.5 yıl hiçbir araya gelemedim. Görüşemedim. Ölüyorum görüşmek için, konuşmak istiyorum, bir birimizi tanımak istiyorum ama yok arkadaş. Bak işin garipliğine şimdi hatırlıyorum yüzükleri bile yan yana gelip takmadık. Kıza bizim aile ile onun ailesi birlikte takmışlar. Ben burada olmadığım için bir ara takarız demişler. Ben o zaman deli çalışıyorum ellerim nasırlı. Bir patronum var beni bir gün boş bırakmıyor. 10 gün bir işteyim orası bitmeden başka bir yerde 15 gün şurada olacaksın diyorlar. Kızı istedik bir buçuk yıl yan yana gelmişliğimiz yok.

Gözümün önünde adam vurdular

Nedir sizi yeniden Afyon’a döndüren?

F. Çetinkaya, Birkaç sebebi var. İstanbul’un en sorumlu bölgelerinden biri Mehmet Akif Mahallesi var. Ben kaldırımda giderken bir silah sesi duydum adam önümde öldü. Böyle bir yer. O zaman kartlı telefon dönemi, gidiyorum telefon açıyorum babası çıkıyor. Ne haber nasılsınız çoluk çocuk nasıl diyorum onlarda iyi sen ne yapıyorsun diyorlar. Ama ben verinde nişanlımla konuşayım diyemiyorum ve telefonu kapatıyorum. Her telefon açtığımda dua ediyorum Allah’ım ne olur evde kimse olmasın nişanlım telefonu açsın diye. Sadece birkaç kez açtı ve konuştuk. Sonra Afyon’a döndük. Ya ben nişanlımla konuşmak istiyorum, birlikte biryerlere gitmek istiyorum çay kahve içmek istiyorum ama yok arkadaş. İşin garip yanına bak kayınbiraderim kız arkadaşını alıp bizim eve geliyor onunla oturup konuşuyor. Ama aynı şeyi ben yapamıyorum. Benim hakkımda değil mi? bizde gizli bazı kozmik toplantılarla bir araya geldik. Ve bunu fark ettikleri anda evlenin dediler.

Düğün nasıl oldu nerede yaptınız?    

F. Çetinkaya, Karşıyaka Mahallesine meydanda köy düğünü yaptık. O yıllarda yağılan en kalabalık düğünlerden biriydi. Bu arada ben Afyon’a geldiğimde babam emekli olmuştu. Emekli ikramiyesinin üstüne köydeki evi sattı ve borca girip bir minibüs aldı. En ucuz hat o zaman Uydukent hattı. 68 araba var biz ilk 6. arabayız. Babam hep o işi yapmak istiyordu sonunda yaptı. Bende minibüs şoförlüğü yaptım. Üniversitedeyim babamdan harçlık alıyorum ama yetmiyor. Param bittimi baba nöbetin yok mu? Sen biraz dinlen ben çalışayım derdim. Gece ben nöbete kalırdım ve kendi harçlığımı bu şekilde çıkartırdım.

Dolmuş sorununu sen çözersin o zaman ama ona sonra döneceğiz düğün ne oldu? 

F. Çetinkaya, Düğün meydanda yapıldı. Klasik bir köy düğünü. Bizim Orada cumartesi hamama gidilir, akşamında kına olur ertesi günde düğün olur. Böyle bir düğün oldu.

Romantik ve duygusal biriyim

Fatih Çetinkaya nasıl bir eş, romantik bitimidir?

F. Çetinkaya, İnadına romantik ve duygusal biriyim. Asla eve çiçekle gitmem. Sadece bir ya da iki kere olmuştur. Bunu herkese göstermek, ispat etmek gibi bir niyetim yok. Bu benim özelim ve sadece eşimle benim aramda olan bir olay. Otururum eşimin adı ve soyadından oluşan bir şiir yazarım ve kendisine okurum. Ama o şiirler hiçbir zaman bir yerde toplanmadı. Bazılarını eşim saklamış yıllar sonra ortaya çıkıyor. Ama ben yazdığım şiiri o anda okurum ve orada kalır. Özel günlerde hediye alırım ama elimde çiçekle eve gitmem.

İlk çocuğun hangisi oldu? Çocuklarınızın adı ne?

F. Çetinkaya, İlk çocuğum kızım Şevval Nur ismini koyduk. Kızım Ramazan ayı bitip bayramın birinci günü şevval girmiştir. Ramazanın bitmesi bayramın başlaması anlamına gelen bir gün olduğu için Şevval dedik. Nur ismini de hanım koydu. Biz aslında babaannenin ismini koyacaktık ama o istemediği için Şevval Nur dedik. Ben aslında isimlerin sonuna Can, Nur gibi ek isimler konulmasına çok sıcak bakmıyorum ama hanım isteyince aka sular durur.

Cemil’de tam tersi oldu. Ben aslında Cemilin adını Mehmet koymak istiyordum. Ama olmadı. Hala içimde bir uhde ve bir erkek çocuğum daha olursa kesinlikle adı Mehmet olacak.

Başbakan 3 çocuk yapın diyor?

F. Çetinkaya, Benim kaç çocuk yapacağıma Başbakan karar veremez, bunu başkası da karar veremez. Buna karar verecek olan yüce yaratan. Herkes işini yapsın ve kimin ne kadar çocuk yapacağına insanlar kendisi karar versin. Ne olur benim yatak odama karışma bu kimsenin haddine değil. Ben de 3 çocuk istiyorum ama bu bakabilmekle alakalı bir olay. İmkanı olan 10 tanede yapsın.

Fatih Sultan Mehmet   

Kızımdan sonra oğlum dünyaya geldi. Benim kalbimden oğluma  Mehmet ismini vermek geçiyor. Benim adım Fatih, hanımın adı Sultan ve oğlanın adı Mehmet olunca ortaya Fatih Sultan Mehmet gibi muhteşem bir isim çıkıyor. Ama maalesef olmadı.  Mehmet aynı zaman da babamın babasının adı. Çok hayırsever ve elinden her iş gelen bir adam. O’nu yaad etmek istiyorum. Çocuk doğalı bir hafta oldu hala ismi yok. Babama, “Baba çocuğun ismini koy” dedim. Ne istiyorsanız söyleyin koyayım dedi sert bir şekilde söyledi. Bende “ailenin büyüğü sizsiniz sen ne istiyorsan onu koy, istersen hiç koyma” dedim. Bırak bu politika ayaklarını beyefendi ne istiyorsun onu söyle dedi. Bende, “Senin adın olsun bana ne soruyorsun dedim o zaman gülümsedi. Beklediği oymuş. Ama hala benim gönlümden Mehmet ismi geçiyordu.

Martı sesini dinlemek için trenle İstanbul’a gittim

Ben Maliye ile ilgili bölümü kazandığımda okula gitmeyince babamın çok kızacağını düşünüyordum. Çünkü o yoklukta dershaneye gönderip masraf yapmıştı. Hiç bir şey demedi. Bende çantamı alıp İstanbul’a gittim. Sanki İstanbul’da beni kırmızı halıyla bekliyorlar. Baba Demiryolu işçisi olunca trenle gittim. Haydarpaşa garında trenden inip dışarı çıkınca o martı sesleri ve görüntüsü beni çok etkiledi. O muhteşem bir şeydi. O anı hayatım boyunca unutamam ve bende çok büyük bir anısı var. İstanbul’dan Afyon’a geldiğimde iki kez iki arkadaşımla sırf o martı sesini dinlemek için trenle İstanbul’a gittik. O ana o kadar aşık oldum ki anlatamam. O başka bir keyif tarifi imkansız bir olay. Anlatırken bile etkileniyorum. İşte İstanbul bu benim için.

Hayalim gerçekleşti

Ales ile ilgili içimde bir uhde kalmıştı. Belediye Başkanı olduktan sonra Ales bana hayal oldu içimde kalacak demiştim. Ancak Başkan olduktan bir yıl sonra bir faks geldi. Bütün yerel yönetimlere gidiyor. Ankara Üniversitesi Türkiye’de çok büyük bir açığı kapatıyor. Taşınmaz Geliştirme Anabilim Dalı kuruldu. Genç profesör millet adamı Harun Tanrıverdi bölüm başkanı. Bu fırsattan faydalanarak sınava girdim ve onlar içinde renkli ve farklı bir öğrenci belediye başkanı. Tez konusu belediye gelirleri üzerine ve Aksaray Belediyesini istedim. Harun hocam ısrarla Afyon Belediyesini almamı istedi. Aday olmasam olurdu. Burhanettin abi bana bir sorun çıkartacağını sanmıyorum. Ama aday olmuşum sanki açık arıyormuş gibi algılanır diye istemedim.  ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar