logo

23 Eylül 2013

Başbakan eskisi gibi samimi görünmüyor

celalettin soner pazar kahvaltıları (2)

ODAK Pazar Kahvaltıları’nın konuğu olan Celalettin Soner, Mehmet Emin Güzbey, Ömer Mazi ve Emre Çınar’la yaptığı sohbette yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri AK Parti’nin gidişatını belirler dedi.

 

Gülen Cemaati ile AK Parti arasında ilişkiler diğer partilere oranla daha sıcak ve yakın. Her ne kadar zaman zaman bazı farklı çıkışlar olsa da. Cemaatte herkesin AK Partili olduğunu söyleyemeyiz anladığım kadarıyla? 

C.Soner, Elbette bunu söyleyemeyiz. Hoca efendi şunu Başbakan yapayım, bunu şu makama getireyim gibi bir çabası hiçbir zaman yok. O vereceğiniz insanların şahsiyetine bakın der. Bir dava arkadaşımın oyuna müdahil olmayı terbiyesizlik kabul ederim der. Oy vereceğiniz kişinin şahsiyetine bakın ve oyunuzu ona göre verin der. Partisine bakılmaz. Bakın farklı bir şey söyleyeyim AK Parti’nin içinde Cemaati sevmeyenlerde var.

 

AK Parti içinde Cemaatin oyu yüzde kaç oranında?

C.Soner, Cemaat dediğiniz şey bir toplumsal olay. Bugün toplumda AK Parti %50’mi alıyor. Belki orda Cemaatin oyu %60 olabilir. Birçok arkadaşım var hiç biride AK Partili değil. AK Parti’nin de hepsinin Cemaati sevdiğini söyleyemeyiz. Bazıları Cemaati kendilerine rakip olarak da görüyorlar.

 

İş adamı abi’ler bir dernek kursa

Biraz başka konulara geçelim. Sizin HÜRSİAD başkanlığınız oldu. Nedir HÜRSİAD?

C.Soner, Hizmet hareketinin bir ayağı olarak doğdu. Hizmet hareketi hoca dediğimiz gurup işini layıkıyla yapıyordu. Orada sistem yerine oturduktan sonra Dinini, Peygamberini bilen bir nesil yetişmeye başladı. Herkes Müslüman olsun demiyoruz, ama herkes Müslümanlığı bilsin istiyoruz. Artık Müslüman bir gençlik yetişmeye başladı. Ancak bu işin birde esnaf yağı vardı. Bu organizasyona sponsorluk yapacak, destekleyecek bir örgüte ihtiyaç vardı. İşte o zaman HÜRSİAD ortaya çıktı. Cemaate gönül veren esnaf ve iş adamlarından kuruldu. Günahsız bir gençlik yetiştirmek için HÜRSİAD önemli bir açığı kapattı. Aynı zamanda küçük esnafı büyük esnaf yapmak, büyük esnafsa tüccar yapmak, tüccarsa onu ihracatçı yapmak. Esnaflarımız ve iş adamlarımız ne kadar büyürse katkıları da o nispette artıyor. Aynı zamanda iş adamlarımız okumaya alıştırmak, onlara yeni iş imkanları oluşturmak gibi görevleri var. İş adamlarının kişisel gelişimi, bir biriyle irtibatı ve uluslar arası bağlantıları kurabilmek için ve de toplumsal zeminde bazı konularda fikir beyan edebilmek için böyle bir yapıya ihtiyaç vardı. O ihtiyacı HÜRSİAD kapattı.

 

HÜRSİAD’ın kuruldu?

C.Soner, Bir gün bir ortamda Fethullah Gülen hoca efendi, “1990 senesinde iş adamı abi’ler bir dernek kursa dedi” Muhafazakar camiada bazı şeyleri anlatmak zaman alır. HÜRSİAD kuruldu ve bana başkan ol dediler. Gittim üniversiteden hocalarla görüştüm. Bir eğitim programı hazırladım. İş adamı yetiştirme sistemi. 6 ay çalıştık ve sistemi bitirdik. Artık uygulamaya başlayacağız, o zamanki sorumlu hocaya geldik ve sistemi anlatıyoruz. İnanın aldığım cevaba şok olursunuz. “Ya yapacaksın eğitimi, abdest alsın namaz kılsın yeter” dedi. Biz bir türlü başlayamadık. Sonra 6 ay sonra Hoca efendiden talimat geldi böyle böyle yapılsın dedi ve bizim çalışma derhal hayata geçirildi. Hoca efendinin vizyonu ve bakış açıcı çok farklı. Bakın size Hoca efendinin başka bir yönünü söyleyeyim. Hoca efendiniz şiirlerinden oluşan iki tane müzik kaseti var. Hadi bir tanesi sanat müziği ama birisi gençlerin dinledi adını bile bilmediğim bir müzik türü. Hoca efendi herkesine ulaşmanın bir yolunu buluyor. Onun vizyonu o kadar geniş olmasına rağmen biz daha bunu anlaya bilmiş değiliz. Hoca efendi bazı şeylerin tohumunu atıyor sonra onu bir kenara bırakıp olgunlaşmasını bekliyor. HÜRSİAD 1991 yılında kurulmuş ve bir süre bekliyor HÜRSİAD 2005 yılında aktif hale geldi. Sosyal hayatı iyi çözmüş Hoca efendi.

 

Afyon’un en iyi dişçilerinin başında yer alıyorsunuz. Nasıl gidiyor iş hayatı?

C.Soner, Herkes işini ne kadar sever bilmiyorum ama ben işimi ilk günden bu güne kadar çok severek yapıyorum. Beni çalışırken gören çocukların birçoğu bana özenip diş doktoru olmuştur. Genç meslektaşlarıma her zaman destek oldum. Afyon’da uzmanlığa hazırlanmış tek ben vardım. Sadece diş çekmek değil çene ameliyatları, diş ameliyatları genç arkadaşlarıma da anlattım. Biz Afyon olarak diş alanında Türkiye’nin en iyi yapıldığı illerin başında geliriz. Aslında İstanbul’la aşık atarız aslında. Bizde o kapasite ver. Biz bura çok önemli konferanslar ve eğitim seminerleri düzenledik. Hala Üniversitenin böyle bir çalışması yok.

 

Diş Turizmine talibiz

Bu iş diş hekimi becerisi kadar alet ve makinelerinde önemi var. Afyon o konuda yeterli mi?  

C.Soner, Bu konuda çok şanslıyız 1980’li 1990’lı yıllarda hep Afyon olarak öndeydik. Benden sonra 1995 yılında bir uzman arkadaş daha geldi. Özellikle 2000’li yıllardan sonra iş bambaşka bir boyut almaya başladı. Yeni bir trend oluştu ve mantık değişti, tedavi değişti, anlayış değişti. Artık işin içine teknoloji girdi ve tedavide vazgeçilmez bir hale geldi. Bu güne kadar ne biliyorsak hepsi değişti ve işimizi yeniden öğrenmeye başladık. Teknolojiden sonra dijital veriler devreye girmeye başladı. Eskiden diş çeken çekilen dişin yerine diş yapan anlayışın içine estetik, protez gibi bir çok yeni alan girdi. Aslında hepsi ayrı bir branş olmasına rağmen Afyon’da tam olarak böyle olmadı. Devreye lazer teknolojisi girmeye başladı ancak şimdilik kullanılır ve pratik değil. Fakat bir süre sonra oda bu alanda yerini alacak.

 

Afyon diş tedavisinde İstanbul’la aşık atacak seviyedeyse Termal Turizmde tedavi amaçlı yapılan yurt dışı görüşmelerine diş tedavisi de yerini alamaz mı?

C.Soner, Bu konu çok önemli. Zaman zaman gençleri toplayıp bu konuyu konuşuyorum. Bakın İstanbul’da Antalya’da sağlık turizmi öneli bir noktaya geldi. Bakın Afyon’un çok önemli bir avantajı var. Bir araya gelin isterseniz bende katılayım birlikte olalım. İstanbul ve Antalya’ya gelen hastalar bir hafta misafir ediliyor. Hem tatili yapıyor hem tedavisini olup gidiyorlar. Bunların masraflarını da devlet ödüyor. Biz Avrupa’daki fiyatların yarısından bile aza yapıyoruz. Bizim burada daha avantajlı durumumuz var. Bakın burada birçok otel yapılıyor. Bunların hepside fizik tedavi amaçlı yapılıyor ve yabancı hasta bekliyorlar. Biz bir araya gelirsek otellerle bu işe girip fizik tedavi gören hastalara diş ve ağız sağlığı tedavisi de olurlar. Biz Antalya ve İstanbul’dan daha fazla bir avantaja sahibiz. Bunun için birlikte ve daha çaplı bir organizasyona sahip olmak lazım. Bakın bunu biz yapmazsak dışarıdan başkası gelir ve yapar bizde arkalarından bakarız. Bu bir ihtiyaç. Biz Afyon’un sağlık turizminde yerimizi almak zorundayız.

 

Bu konuda gözünüze kestirdiğiniz bir yer var mı?

C.Soner, Bazı çalışmaların ve görüşmelerim var. Gençlerle bir araya geliyoruz konuşuyoruz. Ya bu işi biz yaparız ya da dışarıdan gelen birinin yanında gider çalışmaya başlarız diyorum. Onlarda olur amca diyorlar. Aralarından bazıları bana amca diyorlar. Birkaç yer beğendim ve olabileceğine inanıyorum. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile görüştüm. Nereyi istiyorsan alabilirsin dedi. Bakalım şartlar oluştuğunda bu işe girmeyi düşünüyoruz.

 

Yerel seçimler AK Partinin kaderini belirler

AK Parti ne kadar daha gider?   

C.Soner, Gidebilir de gitmeyebilir de, bu belli olmaz. Ancak AK Parti’nin kaderini mahalli seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri belirleyecek gibi. O seçimleri de etkileyecek olan dünya konjonktürü belirleyecek. Başkanların çalışmasından çok hükümete bir ders vermek isteyenlerin tavrı belirleyecek. Hükümetin genel politikasına yöneliyor gibi. Hükümetin daha önce takdir gören bazı hizmetleri şimdi eleştirilmeye başladı. Eleştirenler arttı. Üstelik bunlar daha önce yüksek sesle hükümeti savunan kesimler bunlar. Eskiden başbakan daha samimi ve delikanlı görünüyordu. Şimdi Gazze’ye gidiyorum dedi kükredi. Amerika dedik ki şimdi zamanı değil bir dur bakalım dedi. Gidemedi. Bu ülkede bir Amerika gerçeği var. Bunu kabul etmek lazım. Şimdi bakın Türkiye’nin cari açığının dış enerjiye olan açığı 60 milyar dolar. Bunun büyük bir kısmı Rusya ve İran’dan geliyor. Rusya siyasi baskı olarak vanayla oynayarak bizi sıkıştırıyordu. Türkiye enerji alternatifi geliştirdi. Bu hat ya Irak’tan ya da Suriye’den gelebilir. Şimdi o dönem Irak hattı riskli, Suriye ise vilayetimiz gibi. Hat Suriye üzerinden gelecekti. İşte buna izin vermediler. 60 milyar doları sana tek başına yedirmiyorlar. Bir olayla her şey Allah bullak oldu. Hem enerji hattı gitti, hem dostluk gitti, hem ticari ilişki gitti hem de başımıza bele oldu. Hükümet bu konuya hazırlıksız yakalandı. Bunu ön görmesi ve alternatifleri olmalıydı. Yerel seçimlerde bunların hepsi masaya gelecek.

 

AK Parti’den belediye başkanlığını alabilecek biri var mı?

C.Soner, AK Parti’den başkanlığı alabilecek kişi bana göre Sefa Çetin. O mevcut aday adayları arasında elle tutulur tek aday o. En güçlüsü olarak onu görüyorum. Ama onun en büyük noksanlığı merkezi tam olarak tanımaması. Çetin’de Burhanettin Çoban’ın ilişkileri onda yok. O mesafeyi kat etmesi lazım. Tekrar söylüyorum mevcut aday adayları arasında elle tutulur tek aday olarak görüyorum. Ama çok çalışması lazım. Bu günkü MHP’de Barut’un ilişkileri şu andaki yönetimde yok.

 

Gültekin Uysal için Afyonlu İGM’de DP’ye oy vermeli

C.Soner, Afyon’dan çıkan bir Genel Başkan var. Hemşehrimize bu yerel seçimlerde en azından İGM seçimlerinde oy vermemiz lazım. O bunu hak etti. Bunu cemaatte söylediğimde herkes aynı fikirde. Bunu önemsiyorum ve o destek verilmeli.

 

İsmail Özdilek’in projeleri gayet güzel

C.Soner, İsmail Özdilek albayın temas ettiği konular çok güzel ve hepsine katılıyorum. Bu adama bir kulak vermek lazım. Havalimanı konusunda da zamanında çok çalıştı ve uğraştı ama Afyonlu onu anlayamadı. Bizim bu tür adamlara kulak vermemiz lazım.

 

 

Annem gel bakalım sana kız alacağız dedi

Bizim zamanımızda evleneceğin kızı senin seçmen, tanışman, gezip tozman gibi bir alışkanlık yoktu. Yaşın geldiğinde Ana babam gel bakalım buraya seni falanın kızıyla evlendireceğiz derlerdi. Çok az ana baba çocuğuna kiminle evleneceğini sorardı. Bir gün bana da anam gel bakalım buraya dedi. Sana bu kızı alıyorum dedi. Ben bir ara ya ana ben evlenmeyeceğim falan dedik ama ben bu kızı alıyorum dedi. Zaten aileler işi görüşmüşler ve kendi aralarında anlaşmışlar. İstemeye gittik tamam denildi. İş zaten bitmiş. Eşimi hatırladığım kadarıyla bir kere gördüm. Başkada bir görmüşlüğüm yoktu. Bizim zamanımızda farklıydı. O zamanı bugünden anlamaya çalışmak bazıları için zor tabi ki. Ama o zamanki koşullar görücü usulü ve aileler kime karar vermişse onunla evlenilirdi. Beklide böylesi daha doğru ve sağlıklı. Şimdiki gençlere bakıyoruz bir birini tanıyor anlaşıyor evleniyorlar ve ilk sarsıntı da dağılıyorlar. Aile böyle olmamalı.

 

Koçak cin gibidir hesabını da yapar gereğini de

Mahmut Koçak bu işin tuzu biberi. Yani bana göre bu çocuk değerlendirilmesi gereken biri olarak görüyorum. Onu kesinlikle hafife almamak gerek. Seçimlerinde bana göre en flaş isimlerinden biri. Onun kendine göre çok farklı özellikleri var. Kazanırsa faydalıda olacağına inanıyorum. Kesinlikle hizmet eder. Evet seveni kadar sevmeyeni de var. Bu yola çıkan herkesin sevmeyeni de olur. Sosyal ilişkileri iyi ve insanlık yanı ağır basan biri. AK Parti ile son tutumunda hata oldu oradan ayrıldı. Birazda sorunlu ayrıldı. AK Partiden aday gösterileceğini sanmıyorum. Başka partiden ne olur bilemiyorum. Aday olursa ne olur? MHP onu aday gösterir mi?. Aday  olursa çok iddialı ve çekişmeli bir seçim olur. Onun karşısında Burhanettin Çoban ve AK Parti rahat seçim kazanamaz.

Toptaş aday olduktan sonra CHP’nin oyları arttı

C.Soner, CHP’de bir kıpırdama oldu. Ahmet Toptaş Milletvekili adayı olması ile birlikte CHP’de beklenenin üzerinde bir oy patlaması oldu. Bu artışın nedeni Ahmet Toptaş’mı, partinin oylarında mı bir yükselme var bilemiyorum. Ama CHP ilk kez Afyon’da ciddi bir adayla seçime gidiyor. Bunları bugüne kadar bu kadar iddialı bir adayla seçime girdiklerini görmedim. Üzerlik ilk çalışmaya başlayan da CHP oldu. Doktor Mehmet Ecer CHP için iyi bir tercih ve iddialı olduklarını gösteriyor. Ama başkanlığı alabilirler mi bu biraz fazla hayalcilik olur. Ama Merkez İlçe, Milletvekili ve Adayları ile başarılı bir yoldalar. Bugüne kadar hep böyle iddialı olsalar durum çok daha farklı olurdu.

ODAK GAZETESİ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar