logo

12 Kasım 2013

AVM ihalesi iptal edilecek

DR MEHMET ECER  (148)

CHP Afyon Belediye Başkan Adayı Doktor Mehmet Ecer, eski otogar alanına yapılması düşünülen AVM’nin iptal edileceğini açıkladı. Ecer, “Göreve geldiğim hafta ilk işim AVM için yapılan satışı iptal edip o aslanı Afyon halkına kazandırmak olacak” dedi.

 

Neden AVM veya ulusal marklara karşısınız?

M. Ecer, Ben AVM’lere karşı değilim. Ben sadece yerine karşıyım. Bir başka konu ise Belediye Başkanları kentin yaşayanlarının haklarını koruması lazım. Yürüyüş mesafesinde olan AVM’ler kent esnafının zararına ve yok olmasına neden olur. AVM yapılacaksa şehirden en az 10 km dışarıda olması lazım. Afyon Belediyesi tarafından Eski Otogar alanında ihale ile verilen AVM alanının bizim göreve gelmemiz durumunda derhal iptal edilecek. Orada AVM yerine kent halkının kullanacağı yeşil alan, cafeler, kır kahvesi, aile çay bahçeleri, oyun alanları gibi sosyal donatılar yer alacak.

 

Sizin sorun olarak gördüğünüz başka ne var?

M. Ecer, Bana göre bu güne kadar kimsenin dile getirmediği başka bir sorun var. Hep yol, araç, trafik, park sorunu konuşuldu. Bu şehrin en büyük sorunlarından biride kaldırım sorunu. Afyon’un yaya yolu problemi var. İnsanlar kaldırımda yürüyemiyor. Kaldırımlar yüksek, bir kısmına engelli ve kadınlar çocuk arabaları ile çıkamıyor. Kaldırımlar bazı yerlerde merdiven gibi basamaklı, bazı yerlerde hiç yok. Ama belediyemiz nedense hep göz önünde olan yerlerin kaldırımlarını üç beş yılda bir değiştirerek birilerine para kazandırıyor. Afyon kaldırımlarında engelli yolları ağaçta bitiyor. Çöp kovasında, telefon kulübesinde bitiyor. Böyle bir kaldırım çalışması olamaz. Kaldırımlar aynı zamanda esnaf tarafından işgal altında. Buna belediye sesiz kalıyor. Bunların hepsini çözecek olan bizi insan odaklı belediyecilik anlayışımızdır.

 

Trafiğe kapatacağınız yerler var mı?

M. Ecer, Dünyanın birçok yerinde trafiğe kapalı alanlar var. Özellikle eski kent dedikleri yerler de insanlar ellerinde fotoğraf makineleri ile gezerler. Benim en büyük hayalimdir. Uzun çarı baştan sona rehabilite edilip dış cephe giydirmeleri ile eski Afyon evlerine giden yol olarak düzenlemek. Uzun çarşıdan bedestene, demirciler içi, ve arkasından eski Afyon evlerinin bulunduğu alana girecekler. Tarihle iç içe oradan Afyon Kalesine kadar çıkılacak. O bölge Afyonun en güzel ve en keyifli bölgesi. Çavuşbaş mahallesi şehir için turizminin kalbi olacak. Kafeler, restorantlar, butik oteller, el sanatları ürünlerinin satıldığı bir turizm merkezi olacak. O bölgenin birçok yeri trafiğe kapanacak. İnsanlar rahat rahat orada tarihle kucak kucağa olacak. Bedesten tarzı yerler dünyanın birçok yerinde var. Burasının bir ihtisas çarşısı olmalı. Afyon ürünlerinin yer aldığı bir yer haline gelecek.

 

İmaret cami Sultanahmet gibi olacak

Tarihi yerleri ön plana çıkartan bir anlayışınız var?

M. Ecer, Siz turizmde iddialı bir şehir olmak istiyorsanız başta şehir içindeki tarihi özelliklerini ön plana çıkartıp oraları bir çekim alanı haline getirmek zorundasınız. Benim en büyük hayallerimden biride Gedik Ahmet Paşa cami çevresini de bir düzenleme yapmak. Orası bana Sultanahmet Camii çevresini hatırlatıyor. Kentesel dönüşüm projesi ile cami etrafında butik oteller, şelaleler, yürüyüş yolları, hatta ot pazarı camisi ile birleştirerek yeni bir alan oluşacak. Çok keyifli bir alan olacak orası.

 

Afyon’un yeşil alan ihtiyacı var mı? Bu konuda neler yapmayı düşünüyorsunuz? Size göre Afyon ne renk?

M. Ecer, Tek kelimeyle Afyon renksiz. Ya da kiremit rengi. Çıkın yüksek bir yere şehre baktığınızda kiremitlerden başka bir şey bulamazsınız. Bakın Afyon ile ilgili verilere bir göz atalım. Afyon genel sıralamada 58., Eğitim’de 52., Sağlık da 53., Güvenlikte 45., Kent hayatında 52., en önemlisi kültür ve sanatta 68. sırada. Bunlar son veriler. Şimdi önünüzde böyle bir tablo var. Yaşana bilir iller arasında 65’inci sırada. Ben neden belediye başkan adayı oldum. İlk 5 yılda Afyon’u bu alanlarda ilk 10 şile 20 arasına sokmak. Afyon Belediyesinin internet sitesinde 2010 -2014 stratejik plan çalışması var birçok şeyden bahsediliyor. Aynı güzergah üzerinde farklı kat yüksekliği var deniliyor. Yeşil alan yetersizliğinden bahsediliyor. Bunlardan bahseden Başkan Burhanettin Çoban kendisi farklı kat yüksekliğine izin veriyor. Yeşil alan konusunda 5 yılda hiç bir şey yapmadı. Burhanettin başkan göreve geldiği zaman hava kirliliğinde Afyon 2. sırada idi. Bundan kendiside şikayetçi olmuş ve bununla mücadele edeceğini söylemiş. Bugün hava kirliliğinde Afyon 1. sırada. Şimdi böyle bir şehirde yeşil alandan bahsedebilir miyiz.

 

Yeşil alan konusunda neler yapacaksınız?

M. Ecer, Diğer konular bununla alakalı olduğu için önce ondan bahsetmem gerekti. Avrupa’da baz alınan kriter aktif kullanılan yeşil alandan bahsedilir. Afyon şehir merkezinde aktif kullanılan yeşil alan çok zayıf. Afyon kalesinden bakın şehrin sadece birkaç bölgede yeşil alan görüyorsunuz. Bunlardan biri İmaret cami bahçesi, diğeri stadyum alanı, birde askeri bölgelerde yeşil alan görebiliyorsunuz. Geri kalan yerler kiremit rengi. Afyon’un çok ciddi bir yeşil alan sorunu ver bunun için biz Afyon belediyesinin elinde bulunan irili ufaklı her yeri yeşil alana çevireceğiz.

 

Burhanettin Çoban’ın heykeli dikilirdi

Afyon’un en yeşil alanın olarak kabul edilen yerlerin başında stadyum alnı ve müze geliyordu. Buralar satıldı ve beton yığınları olacak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

M. Ecer, Bu konuyu çok önemsiyorum. Aslında Afyon belediyesinin elinde çok büyük fırsatları vardı. Burhannettin beyin heykeli dikile bilirdi. Her yeri rant olarak görmeyip yeşil alana önem verseydi çok farklı olurdu. Benim Afyon’da ki hayalim Londra’da ki gibi Hyde gibi yüzlerce dönümlük bir alanda muhteşem bir park yapmak. Sanayinin rehabilite edilerek, kaldırılan Pazar yeri, eski otogar alanı ve çimanto alanı ile birlikte bu alanın şehrin tam ortasında devasa bir park yapmak. İçinde kafeler, restoranlar, spor ve oyun alanlarının olduğu bir park hayal ediyorum. Kısmet olursa bunu yapmak istiyorum. Stadyum alanı da bunun bir parçası olacak ve yeşil bir kuşak olacaktı. Hatta stadyum alanında yapılacak olan parktan Fuar alanına bir yol açarak burayı bir birine bağlamak istiyorum. Afyon’un nefes alacağı ve şehrin kaderini değiştirecek bir tema ve kültür parkı haline getirmek istiyoruz.

 

Başkan olursanız bu dediklerinizi yapmak için yapılan satışları iptal edecek misiniz? 

M. Ecer, Hukukçularımız bu konuda bir çalışma yapıyor. Eğer başlanmazsa ve iptal etme imkanımız olursa hiç düşünmeden iptal etmeyi düşünüyoruz. 10’ar katlı binalar yapılacak. Hatta 14 kat olması için bastırıyorlarmış. Orada yapılacak olan yapılaşma o bölgenin trafiğini felç eder. Bir şey yapıldıktan sonra geriye dönmesi imkansız. Siz oraya 10 katlı binalar yaptıktan sonra geri dönüşü yok. Belediye başkanı şehrin sadece bu gününü değil 100 yıl sonrasını düşünmesi lazım. Bu şehrin geleceği ile oynandı ve çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği satıldı. Hiçbir belediye başkanına nasip olmayacak bir fırsattı. Eğer Burhanettin Çoban buraların satılmasına engel olup buraları Afyon’a yeşil alan olarak kazandırsaydı heykeli dikilirdi. Ama malesef Burhanettin Çoban başkanım rantı tercih etti. Afyon tarihinin en değerli alanlarını kaybetti. Afyon halkı bize görev verirse bu alanları geri kazanmak için ne gerekiyorsa yapacağım.

 

Afyon şehrinin bir estetiği, bir teması ve görselliği yok. Bana göre Kale ve çevresi çok daha estetik.

M. Ecer, Günümüzde her şeyin olduğu gibi kentlerin, binaların, parkların her şeyin bir teması var. Bir görselliği var. Afyon’a baktığımızda inansı cezbeden hiçbir unsuru yok. Kesinlikle size katılıyorum. Afyon kalesi ve çevresi kentsel dönüşümle birlikte eski tarihi evler korunarak temizlenmeli. Orada yapılacak olan yeni yapılaşmada eski evlerin dokusuna uygun bir şekilde yapılmalı. Kent dokusu bana göre ancak o şekilde sağlanır. Aksi halde mevcut hali ve bu anlayışla kent dokusundan, estetiğinden bahsetmemiz söz konusu bile olamaz.

 

Eğitim’de kaliteyi belediye başlatacak

Eğitimden bahsediyorsunuz ama Belediyenin eğitimle ilgili rolü ne olabilir?

M. Ecer, Aylardır belediyecilik üzerine araştırmalar yapıyorum kitaplar okuyorum. Belediyeler eğitim için ne yapmışlar. Mustafa Sarıgül seçildiği zaman ilk yaptığı şey eğitimle alakalı oluş. 12 derslikli bir okulu yıkmış yerine 40 derslikli bir okul yapmış. Tüm okulları revize etmiş. Bu nedenle bizde Afyon’daki tüm okulları gözden geçireceğiz. Onlara daha kullanışlı ve modern bir eğitim ortamı sağlayacağız. Etüt çalışmaları tüm okullarda belediye destekli olacak. Sadece okullar değil camilerimizin de tamamı belediye tarafından bakım ve temizlikleri yapılacak. İnsanın yaşadığı her yerde belediye hizmet yapmak zorunda. Yaşlı ailelerimizin temizlik ve bakımlarını, hatta onların alış verişlerini bile belediye yapacak.

 

En beğendiğiniz belediye Başkanı kimler?

M. Ecer, Benim için iki belediye başkanı çok önemli birisi Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen diğeri Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar. Bu iki başkanın yaptıkları benim için çok önemli ve sosyal bir belediyecilik nasıl olabilir bunun en güzel örnekleri. Arkasında hükümet imkanları olmadan neler yaptıklarının görülmesi için bu iki başkanlar çok önemli.

 

Semt konaklarından bahsettiniz konuşmanızın bir yerinde nedir bu semt konakları? 

M. Ecer, Ben belediye başkanı seçilirsem her mahalleye bir semt konağı yapacağım. Bu semt konağının içinde muhtarlık odası, aile hekimliği, o mahalle de oturan insanların kullanacağı küçük bir toplantı salonu, bilgi işlemi olacak, çocukların etüt yapacağı yerler olacak ve hatta insanlar küçük nişan, kına gibi etkinliklerini yapacakları bir yer olacak. Ekonomik yetersizlikten dolayı eğitimdeki fırsat eşitliğini sağlamak için şu anda birçok boşta olan öğretmen var. Belediye olarak öğretmenlerle anlaşacağız ve çocuklara etüt yaptıracaklar. Bu sayede ekonomik imkanı olmadığı için çocuklarını dershaneye gönderemeyen ailelerin imdadına biz yetişeceğiz. O semtteki insanlar sadece su parasını ödemek için çarşıya belediye ye gelmeyecek. Orada kurulacak bir birimle her türlü işini semt konaklarında çözecekler.

 

Öğrencilere sabah çorbası

Benim en büyük hayaletlimden biri her sabah öğrencilere sabah çorbası vermek. Öğrencilik hayatım boyunca sabahları hiç kahvaltı yapmadım. Eminim ki şimdiki öğrencilerde yapmıyor. Bir simitle geçiştiriyorduk. Ben seyyar bir araçla öğrencilere sabah çorbası vermek. Bu tamamen ücretsiz olacak. Bir kap çorbanın belediye ye maliyeti ne olacak. Ama bir öğrenci için bir kap çorbaya verecek parası olmaya bilir. Onlar için sabahın soğuğunda bir çorba güne güzel ve sıcak başlamasını sağlar. Bu sistemi tüm okullarda yapmayı düşünüyorum ama özellikle üniversite ve liselerde uygulanacak bir çalımla. Bizim için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize yapılan yatırımın maliyeti asla önemli değil. Ekmek zaten belediye tarafından üretiliyor. Enerjili bir ekmekle birlikte sabahları okul önünde çorba servisi olacak.

 

Meclis toplantısı canlı yayınlanacak

Bizimle birlikte bir ilk daha yaşanacak. Afyon Belediyesi Meclis Toplantısı canlı yayınla herkes tarafından izlenecek. Şehir ile ilgili kim ne karar alıyor. Kararlara kim nasıl bakıyor. Kimler sadece el kaldırıp indiriyor bunu herkes görsün. Şehirle ilgili alınan kararla halkın önünde yapılacak. Belediye Meclis salonu daha geniş ve halkın katılacağı bir yer haline gelecek. İsteyen her Afyonlu meclise gelecek ve meclis çalışmalarını takip edecek. Şeffaf ve katılımcı bir belediyecilik nasıl olur, halk için kararlar nasıl halkın önünde anlıyor sosyal demokrat bir anlayışla yapıldığına tanık olacaklar. Biz bu kentte yaşayan herkese diyoruz ki gelin Afyon belediyesini, gelin yaşadığımız kenti birlikte yönetelim ve birlikte güzelleştirelim. Yaşana bilir bir Afyon için Mehmet Ecer.

 

Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli yönetmeyecek

Ben bazen bakıyorum ben Tayyip beyi çok seviyorum, Bahçeli’yi seviyorum, Kılıçdaroğlu’nu seviyorum diyor. Ben de diyorum ki Afyonu onlar yönetmeyecek. Afyon’u biz yöneteceğiz. Genel başkanları seversiniz ya da sevmezsiniz o başka bir olay. Ama siz Afyon Belediye Başkanlığına aday olan insanlara bakın, projelerine ve ekibine bir bakın. Sonra kimin bu kenti daha iyi yöneteceğine kanaat getiriyorsanız ona oy verin. Sadece genel başkanlara bakarak belediye başkanı seçilmez. Afyon belediye başkanlığına aday olan bizleriz genel başkanlar değil. Seçime adaylar, ekipler ve projeler seçime giriyor. Siz kimin projesi nedir ona bakın diyerek bir algı yaratmaya çalışıyoruz. Dün dünde kaldı bugün yeni şeyler söylemek lazım. Cemaatler, onlarda bu şehirde yaşıyor. Biz onlarla aynı şehirde, aynı evlerde, aynı iş yerlerinde çalışıyoruz. Daha iyi ve daha yaşanır bir Afyon isteyenler beni seçeceklerdir. ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar