logo

04 Kasım 2013

Amcaoğlu 100 bin dolar istedi

mustafa sarıdere

AVM Sarıdere Alışveriş Merkezleri Yöetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıdere şirket isminin hikayesinini anlatırken bir aile sırrı ortaya çıktı. Kim ondan her yıl 100 bin dolar isim hakkın istedi.

Neden çocuklarınız hizmet okullarında okuyor, bunun özel bir sebebi var mı?

M. Sarıdere, Büyük oğlum 17 yaşında Şükrü İstanbul Fatih koleji’nde devam ediyor ve lise 3. sınıfta, Küçük Oğlum 11 yaşında Talha Ülkü ise Afyon’da Osman Bey Koleji’nde 6. sınıf öğrencisi. Fatih Kolejinde daha önce yeğenlerimiz okudu. Biz neden çocuklarımızı hizmet okullarına verdik. Bir kere iyi bir eğitim alsınlar diye. İkincisi bizler işimiz gereği çocuklarımıza çok fazla zaman ayıramıyoruz. Hizmetin okulları bize göre daha fedakarca takip ediyorlar. Bu nedenle hizmetin okullarında okutmaktan hem kendi açımdan kem de çocuklarımın eğitim kalitesi açısından bir tercih. Diğer okullar kötü mü? Asla böyle bir durum yok. Sadece hizmet okullarında bizden daha iyi bir takip yaptıkları için diyelim.

 

Konu hizmetten açılmışken Mustafa Sarıdere hizmetin neresinde?

M. Sarıdere, Hizmetin içinde miyiz, dışında mıyız bunu ben bilemem. Bunu ancak rabbim bilir. Belki biz içinde gibi görünüyoruz ama rabbim bizi oraya layık görmeye bilir. Biz kendimizi hizmete yardım ettiğimizi hizmette bulunduğumuzu sanıyoruz ama belki de yapamıyoruz. Ben hizmetin içindeyim demekle bu işler olsaydı herkes orada olurdu. Fiziksel olaraktan ziyade manevi olarak orada mıyız ona bakmak lazım. Onu da ancak Rabbim bilir. Ben sadece Fethullah Gülen Hocamızın Türkiye’deki diğer değerli hocalarımız gibi sempatizanıyız. Yaptığı işleri takdirle karşılıyoruz. Fikirlerini ve yapmış olduğu hizmetleri desteklemeye çalışıyoruz. Fethullahçımısın hayır öyle bir şey yok. Şu’cu musun hayır öyle bir şeyde yok. Türkiye’nin misyonuna, vizyonuna, geleceğine ve şuandaki gelmiş olduğu duruma Fethullah Hocamızın zihniyetleri ve buna hizmet eden arkadaşlarımın artıları olduğuna inanıyorum. Yurt dışına çıktığımızda yurt dışındaymış pozisyonunda değil orada yaşıyormuşuz gibi oluyoruz. Orada bulunan okullardaki arkadaşlarımızın buna çok büyü katkıları var diye düşünüyorum.

 

Özellikle çocukların olmasından sonra sizin ticaret hayatınızda bazı sistem değişiklikleri olmaya başlıyor. Neden böyle bir değişime gerek duydunuz?  

M. Sarıdere, Evet gelmiş olduğumuz nokta bizi değişime itiyordu. Babamda bende hiç başka bir alanda başka bir meslekte olmayı tercih etmedik. Ancak dönem bize zaman içerisinde bazı değişiklikler ve yeni açılımlar yapmaya zorladı. Babam bana git dükkanı aç dediğinde ben babamın yaptığının aynını yapmak yerine toptancı perakendeci olarak çalışmaya başlamam bir açılım bir değişimdi. Değişime açık olmamız ve önsezilerimiz sayesinde bir hep günün bir adım önünde olmaya çalıştık. Biz kurum olarak hiç günü yaşamadık. Günü yaşayanlar yerinde saydı biz günün hep önünde olduk. 1995 senesinden sonra bölgenin ihtiyaçları değişmeye başlamıştı. İnsanların ihtiyaçları değişmeye başladı. Bu nedenle çarşı merkezinde biz Aktarlıktan perakendeciliğe geçmeye başladık. Biz ilk 1995 yılında ilk gıda perakendeciliğine başladık. Organize gıda satışına geçtik. O yıllarda bu sektör böyle gelişmiş değildi. Mekanı buna uygun hale getirmeye çalıştık. Düşün 18 yıl öncesinden bahsediyoruz daha o zamanlar AVM’nin ne anlama geldiğini bilen yok ve Türkiye’de AVM diye bir tabir kullanılmıyor. Bayan eleman çalıştırmanın çok güç olduğu yıllar, bilgisayar alt yapısı olmadığı yıllar. Türkiye’de organize perakendecilik 2000 yılından sonra gelişmeye başladı.

 

AVM Sarıdere 13 şubeye ulaştı

Bugün AVM Sarıdere Afyon ve ilçelerinde kaç şube oldu?

M. Sarıdere, Biz AVM Sarıdere ve Opium olarak iki markamızla sektörde yer alıyoruz. Bugün Afyon merkezde başladığımız marketçilik işini 13 şubemiz var. Bizimle birlikte 250 personelimiz var. Biz 1995 yılında işe başladığımızda 5 çalışanımızla yola çıkmıştık. Bugün 250 çalışanımız var.

 

Ticaret Odası’nda 5184 devam etmezse işçi azaltmak zorunda kalacağız dediniz ama siz hem işçi aldınız aynı zamanda yeni şubeler açtınız?  

M. Sarıdere, 5084 sayılı yasa hakkında çıkan manşetler beni zamanında çok üzdü. Ama geçmişi bir kenara bıraktım. Dün dünde kaldı, yeni şeyler söylemek lazım. Bu güne kadar toplum içinde bir şey söylerken kendim için bir şey söylediysem buradan çıkmak bana nasip olmasın. Ben her zaman toplum adına, kendim gibi olan meslektaşlarım ve iş adamları için kendime böyle bir misyon edindim. Kimse bana bu konuda bir yetki vermedi ama ben başkansının söyleyemediğini dile getirdim. Orada Sait Açba vardı, Kemalettin Yılmaz vardı, oradaki 5084 sayılı yasayla alakalı olarak, aslında şunu da belirtmek lazım ben 11 yıl boyunca Ticaret Oadasında görev yaptım. Bazen bulunduğun konum itibarı ile söylemek istersin söyleyemesin, yapmak istersin yapamazsın, eleştirmek istersin eleştiremezsin, övmek istersin övemezsin. Benim için hiç böyle olmadı. Pervazsızca doğru bildiğimi söyledim. Hiçbir zaman sıradan olmak nezaketen susmak zorunda kalmadım.

O zaman söylediklerimin sonuna kadar arkasındayız. Aynen şunu söyledim biz sizi siz bir yere kadar çıkardınız bizi ortada bırakmayın dedim. Ticarette ya büyüyeceksin ya da kaybolup gideceksin. Biz büyümeyi tercih ettik. Çünkü önümüzde iki yol vardı. Ya büyüyeceğiz ya bu işi bırakacağız. Büyümek zor ve riskli birçok arkadaşım gibi bende rahatı seçip kısa metrajlı lüks ve refah içinde yaşamayı kendime seçebilirdim. Rabbim, Mustafa sen bu işi böyle yapacaksın dedi. Bende peki dedim. Biz bize düşen rolü yerine getirdik. Elbette fizibilite yapıp körü körüne yola çıkmayacaksın. Rabbim yolumuz açtı biz o yoldan ilerliyoruz. Allah her zaman çalışanın, emek harcayanın ve üretenin yanında. Ben kimim ki ben lise mezunu bir adamım, bu işin eğitimini almadım, bu iş için danışmalık hizmeti almıyorum.

 

Şimdi her şey tamam ama bazı şeyler insanın içinde olmazsa ne yapsa başarılı olamaz. Mustafa Sarıdere’nin son 15 yılına baktığımızda karşımıza sürekli yükselen bir grafik çıkıyor. AK Parti’de varsınız, ATSO, Hizmet, Ticaret her alanda varsınız? 

M. Sarıdere, Ben Afyonluyum. Şehrimde çalışıp büyürken sadece kendi kabuğuma çekilip bana ne diğer olaylardan deme hakkına sahip değilim. Rabbim çalışma ve üretme azmi vermiş. Biz büyürken çevremizde olup bitenlerin bir parçası olmak zorundayız. Bu nedenle kısmet oldu AK Parti Yönetimi’nde yer aldık, kısmet oldu ATSO Yönetiminde yer almak kısmet oldu. Hizmetin içinde ne kadar varız onu ben bilemem. Biz elimizden geldiği kadar destek oluyoruz.

 

Sizin büyümenizde Cemaatin katkısı oldu mu? 

M. Sarıdere, Cemaatin yeryüzündeki her insana desteği var. Her insana olduğu kadar bana da var. Eğer sorunun cevabı buysa. Bu soru her yana çekile bilecek bir soru. Ama Cemaatin her insana olduğu kadar bana da var ve olmuştur.

 

Sarıdere’nin büyüme sırrı öngörü

Peki büyümenizdeki işin sırrı ne? Özel bir durum yoksa açar mısınız?

M. Sarıdere, İşin bir sırrı ne? Bizim işletmelerimizin hepsinde o kadar şeffaf ki artık bir şeyi gizlemeye, saklamaya çalışamazsınız. Türkiye’nin tüm kurumları tarafından kontrol altında bir işletmeyiz. Bizim en büyük başarımız önsezi. İşimizin nereye doğru gittiğini ve ne yapmamız gerektiğini önceden görüp ona göre pozisyon almaktır. Başka bir sırrımız yok. Bakın ben bugüne kadar hiçbir çalışan personelimi işten çıkarmadım. Onlar bizi bırakmıştır ama ben onları asla işten çıkartmadım. Bizde 10 yıldır, 15 yıldır ve hatta 20 yıldır çalışanlarımız var. Eksiği yok mu çalışanlarımızın var, hangimizin yok ki. Ben Genel Müdür pozisyonundaysam, Muhasebe müdürü, İnsan Kaynakları Müdür, Reklam Müdürü, Satın Alma Müdür, Finans Müdür son 10 yıldır vardır bende. Bunların hepsi bana bağlı ama aynı zamanda hepsi kendi içlerinde bağımsızdır.

 

Afyon’da kurumsallaşmayı siz başlattınız diye bilir miyiz?

M. Sarıdere, Bunun adı kurumsallaşmaksa biz bu işi 10 yıldır yapıyoruz. Ben tüm yetkiler bende toplansın her şeyin tek sorumlusu benim mantığında değiliz. Yetki ve sorumluluk vereceğimiz insanlara o yetkiyi veriyoruz. Vermek zorundayız. Çünkü artık bazı şeylere çok çabuk karar vermek lazım.

 

Mustafa Sarıdere’nin bir günü nasıl geçer, neler yaparsınız gün içinde?

M. Sarıdere, Ben her sabah saat 08.00’da mutlaka işe başlarım ve akşam 20.00’da bırakırım. Bu durum haftanın 7 günü böyledir. Her sabah 08.30, 10.30 arası yetkili organlarımla toplantı yaparız. O anda işi olmayan herkes o toplantıya katılır. Bazen ben katılmaya bilirim bir işim olursa, bazen başka biri katılmaya bilir ama her sabah bu toplantı mutlaka yapılır. Orada herkes bir şey söyler konuşuruz tartışırız. 10.30’dan sonra herkes kendi işinin başına döner. Buna dünü değerlendirme yarını planlama gibi bir olay. Kampanyaları yapılması gerekenleri konuşuruz. Bu toplantıdan sonra herkes kendi günlük takip etmesi gereken işleri yapar. Ama biz gün içerisinde yine bu arkadaşlarla telefonla, maille, ya da yüz yüze görüşürüz.

 

Bu işten aile çok hoşnut değildir?

M. Sarıdere, Yok çok şükür ailenin bir itirazı yok. Pazar günlerim aileme ait. Pazar günü kalkarım sabah 08.00’da bankalar caddesindeki AVM’yi açarım ve evime ailemin yanına döner kahvaltımızı yaparız. Ve Pazar gününün tamamı aileme aittir.

 

Tüm yerel gazetelerin aboneliklerini iptal ettim  

Bazen Tayyip bey gazetelere çok kızıyor. Hak vermiyor değilim. Ben bu yılbaşı itibarı ile tüm yerel gazetelerin aboneliklerini iptal ettim ve almıyorum. Çok kırıldım ve hak etmediğim şeyler yazılıyor. Gazetenin biri AVM satılıyor diye haber yaptı. 2009 senesinde SGK’dan alacakları nedeniyle satılık diye bir haber çıktı. O küpür hala bende duruyor. Bir arkadaşım geldi, ya Mustafa sattıysan iyi yapmışsın kim almışsa da iyi olmuş dedi. Kim neyi satmış dedim. AVM’yi 8 trilyona satmışsın dedi. Ben başka bir yeri almak isterken bizim satılıyor olduğumuzu yaymışlar. Berber babama söylemiş, annem gezeklerinde duymuş AVM satılık diye. Şimdi böyle bir olaydan dolayı gazetelere çok kızdım. Bu yılbaşıda bir karar alarak hiçbir yerel gazeteye abone olmayacağımı ve reklam vermeme kararı aldım. Ben yıllarca tüm gazetelerle çalıştım hepsi beni bilir ben onları bilirim ama haber yaparken kimse bana bir telefon açıp ya da yanıma gelip böyle bir olay var mı nedir aslı diyen olmuyor. Bu nedenle gazetelere çok kırıldım.

 

AVM’nin hikayesi

İş yerlerimizin AVM olmasının bir hikayesi var. Daha doğrusu bir aile sırrını ilk kez anlatıyorum. AVM ismini Sarıdere Alışveriş Merkezleri olarak patent başvurusunda bulunduk. 100 lira bir ücreti var. O zaman bir kızımız var parayı ona verdik ve bu ödemeyi yap dedik. Ama bu kızın unutkanlığı nedeniyle o para hiç yatmamış. Başvurunun da bir yıl askı süresi var. Arkadaşımız o parayı yatırmamış Saraçlarda Yazan Sarıdere Alışveriş Merkezi diye yazıyordu. 19 sene önce. Bizim müracaat askıdan bir yıl sonra düşünde birileri art niyetten midir bilmiyorum amcaoğluma gidip bu ismi almasını söylüyor. Bir yıl sonra bana bir yazı geldi avukattan bizim isim hakkımızı kullanıyorsunuz kullanamazsınız diyor. Dava açtık ama mahkemeye bu adamın bu işi yapmadığını, faturalarımızı göstermemize rağmen, ATSO Başkanı Melih beyi bile hakimin karşısına çıkardığımız halde kazanamadık. Öz amcamın oğlu benden yıllık 100 bin dolar isim hakkı kullanma bedeli talep etti. Şu anda benim koyduğum Sarıdere Alışveriş Merkezleri ismi amcamın oğlunda ve bu işi yapmamaktadır. Bizde önümüze 10 tane isim yazdık ve AVM Sarıdere ismini verdik o zamanlar daha AVM diye bir tabir yok. Türkiye’de AVM ismini ilk biz ön ad olarak kullandık. Daha sonra Türkiye’de gelişen büyük mağazalar sonuna AVM koydular.

OPİUM ATSO’ya tescil ettirecektik

Ben ATSO’da görev yaparken bazı marka tescilleri yapılması için teklifte bulundum. Afyon’un Latince adı olan Afium ve OPİUM’u Ticaret Odası adına tescil yaptıralı dedik. O zaman şimdiki ATSO Binasının olduğu yere bir çarşı yapmak için proje yaptık. İnsanlar buraya hangar dediler, insanlar buraya tavuk çiftliği dediler, insanlar buraya ahır dediler, insanlar buraya mezbaha dediler ama gerçeği bilmeden konuştular. Gerçeği bilseler bugün bu yanlışlar yapılmazdı. Yapılacak olan o çarşıya OPİUM ismini verecektim. O nedenle ATSO’ya bu ismi tescil ettirmek istedim. Ticaret Odası Başkanı bunu istemedi. Buraya bir çarşı yapıyoruz buraya Afyon Ticaret Odası Alışveriş Merkezi şık olmaz OPİUM AVM olsun dedim. 4 ay sonra Ticaret Odası Balkanı biz almayalım dedi tamam o zaman ben alıyorum dedim ve 4 yıl önce OPİUM ismini ben aldım. Aslında OPİUM ve AFİUM aynı şey ben istesem AFİUM’a dava açardım ama yapmadım öyle bir şey yapmam da.  ODAK PAZAR KAHVALTIŞLA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar