logo

Ali Yakut beni dinlese skandal olmazdı

mevlüt çınar odak

Çay’ın tartışmalı Belediye Başkanı Ali Yakut’un sekreteri ile olan ilişkisi hakkında konuşan Mevlüt Çınar, “Ali Yakut’a bu sekreteri buradan uzaklaştır sana da, Parti’ye de zarar verir dedim. O da biz nikah kıydırdık dedi. Beni dinlese bu olaylar başına gelmezdi” dedi.

 

Ortaokul için Bolvadin’e bir yılda Konya ve Şuhut’ta kalıyorsunuz. Onun dışında Üniversite hayatına kadar Afyon dışına çıkmışlığınız var mı?

Bizim biçerdöverimiz olduğu için babamla birlikte Diyarbakır, Adana, Aydın, Manisa gibi birçok ile giderek oralarda ekin tarlalarında çalışmaya giderdik. Bende bu vesile ile yaz tatillerinde başka yerlere gitme ve görme imkanım oldu.

 

Diyarbakır’a kadar sadece orada başkasının ekinlerini biçmek için mi giderdiniz?

O yıllarda biçerdöver ve traktörü olan insan çok fazla değildi. Bizde her ikisi de vardı. Adana ve Diyarbakır’da çok büyük ekli araziler vardı. İnsan gücüyle biçmek çok uzun ve zahmetli bir işti. Bizimde biçerdöverimiz olduğu için bir yıl önceden talep gelirdi. Birde biz oralarda sadece başkasının ekinini biçmek için gitmiyorduk. Oralarda ortaklık yaptığımız çiftçiler vardı. Biz o zaman oradan kazandığımız paralar bizim aile olarak bu çevrede tarımdan kazanılacak en yüksek paraları kazandık. Her zaman yüzümüzü güldüren kazançlarla döndük. Çok geniş alanlar vardı. Bizim traktörümüz ve biçerdöverimiz olduğu için biz hiçbir sermaye koymadan tarlayı sürme ve ekini biçme karşılığında ortak oluyorduk.

 

Nasıl böyle bir ortaklık kurdunuz. Hiç tanımadığınız insanlarla?

Eskişehir’de Cici Fabrikası var. Onların sahipleri o bölgeden gelme bize de uzaktan akrabalıkları var. Onların tavsiyesi ile önce bir kişi ile küçük ölçekli başladı. Sonra o dönemde biçerdöver uzay aracı gibi karşılanıyor. Kimsede yok. Araziler uçsuz bucaksız. 100 adamın bir haftada yaptığını bir günde yapıyoruz. İş böyle büyüdü.

 

Çay ekonomisi dibe vurdu

Ankara’da okul hayatı nasıl geçti. Nasıl bir üniversite öğrencisiydiniz?

Ankara’ya okul öncesinde de kısa süreli gitmişliğim vardı. Ama okulla birlikte uzun bir süre orada yaşama imkanım oldu. Yani ilk defa askere giderken ya da okul nedeniyle köyünden çıkanlardan değilim. Babamla birlikte Türkiye’nin yarısına gitmişliğim var. Ama Ankara gibi bir yerde uzun süre kalmak insana çok şey katıyor. Sonuçta Büyükşehir ve ülkenin Başkenti. Orada yaşamak bile insana çok tecrübe kazandırıyor. Okulda öğrenemeyeceğiniz şeyler öğretiyor.

 

O yıllarda Çay birçok şeyin olmadı bir bakkalı olan bir yerdi. SEKA bölgenin gelişmesini sağladı ama kapanması ile yiye kaderine terk edildi olarak görüyoruz. Çay’da bu durum nasıl? 

Çay benim üniversiteye gittiğim yıllarda ilçe olmasına rağmen belde görünümünde olan bir yerdi. Elbette SEKA fabrikası Çay ve çevresinin ekonomisini ayakta tutuyordu. Ama fabrikanın özelleştirilmesi ve arkasından kapatılması ile bölge ekonomisi resmen dibe vurdu. Birkaç özel sektörden yatırımcı geldi. Ne oldu bilmiyorum ama Çay’a yatırım için gelenler arkasına bakmadan kaçtılar. Gidip Emirdağ’a yaptılar. Neden böyle oldu bunu konuşmak şimdi doğru değil. Metin helva büyük bir tesis açacaktı. Özel sektörün orada yapacağı yatırımların her birinde 150 kişi çalışsa bunun etkisi tüm ilçeye yansır.

 

Yatırımcılardan bazı şahsi taleplerde ve hisse istemeleri olunduğu söyleniyor. Bu nedenle yatırımcı gitmiş?

Bazı duyumlarımız var ama buna resmen tanık olmadığımız için bir şey söyleyemiyoruz. Ama biz Belediye Başkanı olursak kesinlikle gelen hiçbir yatırımcı geri gitmeyecek. Hatta biz yatırımcıların ayağına giderek Çay’ın özelliklerini anlatacağız, ne gibi yatırımlar yapıla bilir, nerelere yapılabilir. Belediye olarak biz onlara ne gibi imkanlar sağlayabilir onları anlatacağız. Ama asla ve asla kendimiz, çocuklarımıza, yakınlarımız için bir talebimiz olmayacak. Bizim talebimiz ancak ve ancak Çay halkını refahı için yatırım yapılmasını sağlamak olacaktır.

 

MTTB’yle Ahmet Koca tanıştırdı

Siyasete okul zamanında MTTB ile başlıyorsunuz. Sizi oraya götüren kim oldu? Yolunuz nasıl kesişti?

İmam Hatip’e başlamamızla birlikte artık yol haritamız ortaya çıkmıştı. Çay’dan Bolvadin’e gittiğimiz de Ahmet Koca ile tanıştım. AK Parti eski Milletvekili Ahmet Koca, Fevzi Özdemir, Mustafa Akaygil, Osman Tufan bunlar bizden bir iki sınıf öndeydiler. Bize ağabeylik yaptılar ve bizi MTTB’ye götürdüler. Ön teker ne tarafa giderse arabanın arka tekeri de o yöne gider. Ağabeylerimizi takip ettik siyasetle de böyle tanışmış olduk. Ahmet Koca ile 3 dönem birlikte okuduk. Mustafa Özkal bizden bir dönem sonraydı.

 

Neydi sizi MTTB’ye çeken?

Beni MTTB’de tutan en büyük etkenlerin başında o dönemde kitap almak ve bulmak zordu. MTTB’nin çok geniş ve muazzam bir kütüphanesi vardı. Bende okumayı çok sevdiğim için dersler dışındaki zamanımın büyük bir kısmını orada geçiriyordum. Kitap, Gazeteler, dergiler hepsi vardı. Okur, tartışır münazaralar yapardık. O zamanlar münazaralar çok ilgi çekerdi. Böyle oraya gidip geldikten sonra Milli Selamet Partisi vardı. Onun faaliyetlerine katılmaya başladık. Mitingler, söyleşiler derken biz artık resmen siyasete adım atmış olduk.

 

Necmettin Erbakan hocayla tanıştınız mı?

Necmettin Erbakan hocamla tanıştım. İmam Hatip’in son yılında İstanbul Balgat’ta gençliğe yönelik 5 günlük bir seminer vardı. Beni de yazmışlar ve o seminere gittim. Erbakan hoca, Şevket Kazan, Oğuzhan Asiltürk, Yasin Hatipoğlu 5 gün boyunca bire birçok yakın bir seminer verdiler. 5 günün sonunda belge verdiler. Daha sonra bir de Üniversite yıllarında birde hatiplik üzerine seminer oldu yine katıldım ve aynı ekipten dersler aldım. Belge verdiler. 1995 seçimlerinde Sait Açba, Osman Hazer’in kazandığı dönemde gece ekibinde çalıştım. Bazı yerlerde hatiplik yaptım. Çeşitli görevlerde bulundum. Çay’da uzak gibi görünüyordum ama partinin arka planında her zaman vardık.

 

İmam Hatip’ten sonra sizin yolunuz hep aynı çizgi de olmuş. Çay’da Muradiye Vakfının şubesini kuruyorsunuz ama onun dışında aktif olarak fazla ortaya çıkmıyorsunuz galiba?

Çay’a geldiğimizde Milli Gençlik Vakfını kurduk. İlçede kasaba ve köylerde eğitim çalışmaları yaptık. Fakir fukara desteklenmesi, ramazan çadırı gibi birçok organizasyonda yer aldım. Hep vardım ama her zaman perde arkasında kaldım.

 

AK Parti yenilikçi olduğu için buradayız

Peki bu kadar Milli Görüş’ün içinde yer aldıktan sonra niye siyasete orada değil de AK Parti’de devam ediyorsunuz?

Ben AK Parti’yi o çizgiden ayrı bir kulvar da görmüyorum. AK Parti Milli Görüşün özünden çıkan bir yapı. Oradaki arkadaşlarımız için farklı bir şey kullanmak istemiyorum ama Türkiye’yi yönetmeye talip olan bir Parti biraz açılım olmak zorundaydı. Oradaki arkadaşlarımız dar çerçevede kaldılar. Marjinal ideolojik bir partinin ötesine geçemediler. Bu nedenle gelenekçiler yerine biz yenilikçileri tercih ederek AK Parti’de yolumuza devam etmeye başladık.

 

AK Parti kuruldu siz mi orada olmak istediniz yoksa size burada olun diyenler mi oldu?

AK Parti kurulurken zaten bizim içimizde değişim vardı. Ben o zaman resmi görevim olduğu için aktif olarak yer almadım ama tüzükten ilçe teşkilatı kurulmasına kadar hep işin içimdeydim. Ali Yakutun abisi vardı Mustafa Yakut’u biz Fazilet’ten belediye başkan adayı yaptık. Gece gündüz onun için çalıştık ama kazanamadık. O ekipten birkaç kişi hariç AK Parti’nin ilçe kurucuları olarak çalıştık. Durumu üye olmaya müsait olan arkadaşları bir araya getirip AK Parti Çay teşkilatını biz kurduk. Ben orada en baştan beri işin içindeydim zaten. Görevimiz nedeniyle hep perde arkasında kalanlardan oldum.

 

Aslında Çay’da Ak Parti’nin Belediye Başkan adayı Mustafa Yakut olacakmış. Niye olmadı, neden Ali Yakut ortaya çıktı?  

Mustafa Yakut dört dörtlük bir arkadaş. Her şeyiyle kefilim. Biz onunla yıllarca birlikte siyaset yaptık. Ama siyasette hata yapmadım diyen yalan söyler. Ben bile adaylık süreci önceki hayatımla şimdiki arasında dünya kadar fark var. İnsanlar sizi öyle bir faklı gözle bakıyor ki insanın içinde biraz farklı duygular varsa yolunu şaşırıyor. O dönem biz Mustafa beyin Belediye Başkanı olmasını isterdik. Bizim gibi düşünen bir adam. Ama AK Parti’de Teşkilatlarda görev alanlar Belediye Başkanı adayı olamıyordu. Mustafa Yakut’ta İlçe yönetiminde görev aldığı içim Belediye Başkan adayı yapılmadı. O da ben olamıyorsam kardeşim olsun bari diye Ali Yakut’u çıkardı. Ali Yakut’u Çay’da kimse tanımazdı. Abisinin ve teşkilatın çalışması ile başkan oldu. Ama sonrasında ailesine de Parti’ye de çok büyük zararları oldu.

3 şehit 2 gazisi olan bir aileden geliyoruz

Dedem Kılıçyakalı, Hacıoğmanoğlu orada yaşamış. Dedemler 5 erkek kardeş. Bu 5 kardeşten 3 tanesi İstiklal savaşında şehir düşmüşler. Ali, Veli ve Hüseyin diye. Dedem ve abisi İbrahim de gaziydi. Kazım Karabekir paşanın birliğinde savaşmışlar. Erzurum’dan Afyon’a kadar gelmişler. Madalyaları vardı hatırlıyorum. Annemin dedesi de gaziydi. Topuğundan vurulmuş ve aksayarak yürürdü. Dedem dayısının kızıyla evlendiği için bizim köye gelmiş. Normal de soyadları Özdemir. Ama dedem Devederesi’ne geldiği için Çınar olarak değiştirmiş. Sarıkeçi Yörüklerindeniz. Çay’dan Antalya’ya kadar uzanan Sarıkeçi Yörüklerindeniz. Dedemin babası Hacıosmanoğlu çok otoriter bir adammış. Önünden kimse geçmezmiş. Dinine çok bağlı bir adam. Kış günü zemheri de dışarıda kar fırtınada var köy çeşmesinde abdest alıp namaza gidermiş. Milli manevi yanlarımız çok kuvvetlidir bizde.  ODAK Pazar Kahvaltıları

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Ali Yakut beni dinlese skandal olmazdı” için 1 yorum

  1. aysensen dedi ki:

    ak parti başkan adayı MEVLÜT ÇINAR’ SESLENİYORUM!mevlüt çınar imam hatip lisesinde öğretmenlik yaptığı dönemlere bir baksın sonra başkaları hakkında konuşmaya kalksın.bu yazdıklarımda kanıtlıdır.ihl döneminde kızlar wc sini gözetlediği ve yakalandığı, sonra da kapatmak için yaptıklarını,oğullarının hatalarını,kendi hatalarını , kız öğrencileriyle olan ilişkilerini, daha fazla ayrıntıyı hatırlatırım kendisine.gizli yaptıklarını anımsasın lütfen.kimseye de çamur atmasın.önce kendi çamurlarını düşünsün.ak partiyle aklanamayacak olanları….cemaatin aklayamayacaklarını……yaktığı canları…..ben de dahil?bir konuşursam susuturamaz beni.bu yazımda da sayın ALİ YAKUT’a olan saygımdan yazma gereği duydum.ALİ YAKUT ,beyefendiden daha saygındır.neyin icraatini yapacağını da ben çok iyi biliyorum.MEVÜT ÇINAR SİLKELEN VE KENDİNE GEL

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar