logo

19 Ağustos 2014

AKUT deprem bilgilendirmesi yaptı

AKUT deprem bilgilendirmesi yaptı (5)

AKUT Afyonkarahisar ekibi olarak, Marmara Depreminin yıldönümü münasebeti ile İkbal Afium AVM ve Özdilek AVM’de AKUT afet bilinçlendirme ve deprem eğitim broşür ve kitapçıkları dağıtarak vatandaşlara bilgilendirme yaptı.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKUT Ekip Lideri Mehmet B. Uğurluoğlu,  “Bildiğiniz gibi Afyonkarahisar’mızın birinci derece de deprem kucağı üzerinde bulunuyor, ayrıca yakın geçmişimizde 1995 Dinar, 2002 Çay/Sultandağı gibi yıkıcı depremlerinde yaşanması, depremin şehrimiz için kaçılmaz bir gerçek olduğunu göstermiştir” dedi.

“Ciddi trafik sorunu yaşıyoruz”

Bu nedenle arama kurtarma ekiplerine olan ihtiyaç neticesinde AKUT Afyonkarahisar ekibi kurulduğunu belirten Uğurluoğlu, “Gereken her türlü eğitimlerini tamamlayarak her an hazır bir şekilde olası afetlere müdahale etmek için beklemektedir. Ayrıca şehrimiz karayolları bakımından yoğun bir kavşak niteliğindedir. Bu nedenle ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanmaktadır” diye konuştu.

“AKUT, BM onaylı bir ekiptir”

Mehmet B. Uğurluoğlu açıklamasında,  “AKUT depremler, seller, göçükler, orman yangınları, boğulmalar ve kaybolmalar gibi olayların dışında, trafik kazalarına da müdahale edecek kabiliyete, donanıma ve eğitime sahip bir Birleşmiş Milletlerden onaylı bir arama kurtarma ekibidir. AKUT Afyonkarahisar ekibi de çağrı geldiği takdirde bölgemizde yaşanacak trafik kazalarına da hızla müdahale edecektir” ifadelerine  yer verdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ