logo

AK Parti 42 bin oyumu aldı

fethi yaşar1

Sandıklı’dan çıkıp Ankara’da Belediye Başkanı olan Fethi Yaşar, ailesi, iş hayatı ve siyasi geçmişini Odak yazarları Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar, Ömer Mazi’ye Pazar Kahvaltılarında anlattı.

Fethi Yaşar kimdir, nerede doğdu?

F. Yaşar, Ben 1949 Afyon Sandıklı Kızık doğumlu. İlkokulu ve ortaokulu Sandıklı’da okudum. Liseyi Ankara’da okudum. Babam köy çocuğu, 1948’da Sandıklıya gelerek ticarete başlıyor. Öyle imkanları iyi olan bir aile değildik. Ben ortaokulu bitirdiğimde Sandıklı’da lise yoktu. Aynı zamanda abim de Afyon lisesini bitirdi. Ankara’da Hukuk Fakültesini kazandı. Babam abine Ankara’da sana Afyon’da ev tutamam. Ankara’da bir ev tutayım gidin orada birlikte okuyun dedi. Bize şu karşıda Yenimahalle belediye binasının karşısında bir ev tuttu. 1963 yılında babam geldi bize evi tuttu. Tam 52 yıldır Yenimahalle dışına çıkmadık. Bizim evimizde bu yol üzerindeydi iş yerimizde belediye’de siyasette. Bu mahalle bizim hayatımız ve kaderimiz oldu.

Siyasete nasıl başladınız, okumaya geldiniz siyasetçi oldunuz?

F. Yaşar, Benim siyasete girmenin ve yakınlık duymamın okulla alakası yok. Siyaset aileden, babadan gelen bir alışkanlık. 1965’de babam Sandıklı’da Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanlığı yaptı. Babamdan önce ölen bir muhtar amcam vardı biz onu tanımıyoruz ama o asıl CHP’li oymuş. Çok iyi bir Atatürkçü ve İsmet Paşacı. Muhtar amcam kanser hastası, o yıllarda Alman hastanesinde tedavi görüyor. O zaman hastanede genelde yabancı Rumlar falan hastanede. Muhtar amcam bana farklı bir şey yapmasınlar diye orada bulunan azınlık gazetelerinden alıp okuyormuş gibi yapıp resimlerine bakarmış. Gazeteler Rumca çıkıyor. Böyle uyanık bir adammış. Ondan babam devralıyor Sandıklı’da Murat beyle arkadaşlık kuruyorlar ve bana geçiyor. Bizim ailede bir ölen amcam, babam ve birde ben varım siyasete giren başka da yok. Bende 1965’de Yenimahalle CHP ye gelerek girdim. Aynı zamanlarda ticarete başladık.

Ayhan Şahenk’ten tüp bayiliği aldık

Nasıl ticaret. Siz buraya okumaya geldiniz, iki kardeş bekar evinde kalıyorsunuz, ticarete nasıl başladınız?

F. Yaşar, Babam burada ev tuttu abim hukuk bende lise okuyorum. Rahmetli Muzaffer Sayıoğlu vardı. Buda Afyonluların güzelliği işte. Babam bizi Yenimahalle’de ona emanet etmişti. Babamın arkadaşıydı. O zaman bu kadar ulaşım, banka falan yok. Bizim bir ihtiyacımız olursa Muzaffer amcanın yanına gidiyoruz. Babam ona gönderiyor bizim ihtiyaçlarımızı. 1965’de Muzaffer amca dedi ya Ayhan Şahenk gaz bayiliğini satıyor Yenimahalle’deki bayiliği dedi. Ayhan Şahenk Antalya’da baraj yapıyor Muzaffer amca da ona çimento döküyor. Araları çok iyi. Gidin lan babanızdan para alıp gelin burayı size alalım dedi. 100 bin lira diyor ama daha aşağıya yaparız dedi. 100 bin lira çok iyi para, ama bizde abimle bir şeyler yapalım diye konuşuyoruz. Bu teklif gelince aklımız yattı. Gittik babamın yanına. Bakın babamın ileri görüşlüğü bir kez daha ortaya çıktı. Git lan ben size gönderiyorum batırırsınız falan der. Lan oğlum iyi düşündünüz mü dedi. Bir tüpçü tanıdık vardı ondan da sorduktan sonra bizimle birlikte o da Ankara’ya gelerek Muzaffer düşür şu işi de halledelim dedi. 100 bin lira olan fiyat 75 bin liraya indi ve biz Ayhan Şahenk’ten tüp bayiliğini aldık. 3-4 yüz tüp, 3 araba, ocak, fırın alarak işe başladık.

Bir tüple başladı her şey, biraz şans biraz çalışma. Ama iş sadece tüple kalmadı galiba?

F. Yaşar, Yenimahalle’nin tüp işini yapıyoruz. Ama nasıl çalışıyoruz. Sonra bir yıl geçtikten sonra biz Arçeklik bayiliğini aldık. Bir tane vardı biz 2.yi açtık. Babam’ın iyi bir itibarı vardı. Ama babamdan ziyade Sandıklı’nın itibarı vardı. Biz her zaman Sandıklılı olmanın faydasını gördüm. Ankara’da, İstanbul’da Türkiye’nin her yerinde bütün kapılar açılırdı. Sandıklılı iş hayatında bir ayrıcalıktı. Bunun nedeni de Sandıklı’da herkes bir birine yardım eder, bulur buluşturur borç kapanırdı. Dışarıya karşı hiçbir sorun yansıtılmadığı için büyük bir dayanışma vardı. Bu nedenle itibar görürdü. Arçelik’i de aldıktan sonra buranın en güçlü tüccarı olduk. mobilya işine de girdik.

Kumaş’tan % 100 kazandık

Bu arada okul nerede kaldı. Siz Lise okuyorsunuz abiniz Üniversite okuyor. Ama aynı zamanda iş hayatı başladı?

F. Yaşar, Ben bu işler başladıktan sonra Liseden sonra okumadım. Abim üniversiteye gidiyor ama okuldan geldikten sonra tulumları ve çizmeleri giyip tüpü omuzlayıp işe çıkıyor. Sonra 1969’da sitelerde koltuk kumaşı alıyoruz birisiyle kavga ettik. Babam manifaturacı ben bir hafta sonra İstanbul’a gideceğim biriniz gelin dedi. Babam la birlikte gittik. Altın mekik diye bir yere gittik. Nail Kefeli diye biri var. Özel kiraları toplamak için koca bir iş hanı var. 50 tane falan vezne var böyle bir aile. Babamın masa arkadaşı bunlar. Sandıklı’ya gelirler babam onların yanına giderler. Hatta geçenlerde 98 yaşında Nail Kefeli beni aradı. Babamın öldüğünü yeni öğrenmiş. Televizyonlardan gazetelerden takip ediyorum diye. Babam gittiği yerde iz bırakırdı. Altın mekik o zamanlarda hiç kimse kullanamıyor çok pahalı. Gittik en kaliteli kumaşları Yaşar benim arkadaşım ne istiyorsa verin dediler. Bizim 5 liraya aldığımız kumaşların çok daha kaliteli ve çok güzel desenlilerini 2 liraya aldık. Ondan verin şundan verin derken bir kamyon mal oldu. Bedava bulmuş gibi olduk. Getirdik mobilyacılar sıraya girdiler. Bir kamyon mal bir haftada bitti. Ve biz yüzde 100’ün üzerinde kar ederek para kazandık. Gittik yeniden alın şu borcunuzu bize yeni mal verin dedik. Adamlar bu iş böyle olmaz biz size bayilik verelim siz Ankara bayimiz olun dediler.

Tüp, Arçelik, kumaş birer yıl arayla büyüyen bir trend olmuş? 

F. Yaşar, Kumaş işi çok iyi ve iyi kar bırakıyordu. Olur dedik bayilik teklifine. Amcamın çocuklarını da getirdik ve işlerin başında duruyoruz. Bu arada ben 1965’de CHP’ye girdim. 1968’de Gençlik Kolları Başkanı oldum. En güçlü esnafım burada. İlçe sekreteri oldum, 1980 öncesi bir buçuk sene İlçe Başkanlığı yaptım. 1979 sonlarında bıraktım.

Siyasette en iyi zamanınızda neden bıraktınız?  

F. Yaşar, Çok isteyerek bırakmadım. Eve ve iş yerimize bomba atıldı. Bir iki derken aile toplandı ya oğlum Milletvekili olmayacaksın. Niye inat ediyorsun bırak bu işleri. Biz kendi işlerimize bakalım dediler ve ben bıraktım. Ben kendi isteğimle kongrede aday olmayarak bıraktım. Sonra Sodep kuruldu onun kurucu başkanlığını yaptım binasını kurdum ve bir huzursuzluk yaşlandı bıraktım. Daha SHP döneminde uzun yıllar kurultay delegeliği yaptım. CHP’de kurultay delegeliği Önder Sav ve benden daha eski olan yoktur. CHP yeniden kurulunca Deniz Baykal bana partiyi kur diye talimat verdi. 3 dönem ilçe başkanlığı yaptık. Milletvekilliği, belediye başkan adayı ve meclis üyelerini ben belirliyorum. 2004’de bir arkadaşım aradı. Fethi abi hayırlı olsun Belediye Meclis Üyesi 1. sıradasın dedi. Benim haberim yok, müracaatım yok. Önder Sav ile Ali Topuz yemek yerken böyle bir liste yapmışlar. Ali Topuz’da Sandıklı ve Afyonluları çok sever. İlk ve Ortaokulu Sandıklı’da okudu Afyon Lisesini bitirdi. Babası Hocalarda görev yaptı. Bu adam bu kadar emek verdi bir sıfatı olsun demişler. Önder Abi aradı. Sen orada kalacaksın, onlara ağabeylik yapacaksın. Liste biraz zayıf sen onlara ağabeylik yap dedi. İyi bir gurup başkanlığı yaptım Melih Gökçek’e ders veriyorum. İyi bir dönem geçirdik.

Belediye Başkanlığını siz mi talep ettiniz yoksa yine size görev mi verildi? 

F. Yaşar, Benim meclis üyeliğim iyi geçtiği için basında sürekli yer alıyordum. Yıllardır aynı mahallede iş hayatı nedeniyle herkesin tanıdığı biriydim. Ben ilçe başkanıyken bir gün Deniz Baykal sen istifa et, Milletvekili yapacağım dedi. Bende istifa ettim. Bir arkadaş vardı atmış kendini yere bayılmış ben öldüm bittim diye. Deniz Beyde Fethi’yi çıkartın bunu yazın demiş. 2009 seçimleri öncesi bir arkadaşım var ilçe yönetiminden abi Allah senden razı olsun abi senden başkası ile alamayız diye bana baskı yapıyor. Ben bir kere dilekçe verdim, bunlar benim karnemi verdiler ben bunlardan bir şey talep etmem dedim. Deniz bey veya Önder bey arayıp adayımız sensin derlerse gider ailemle görüşürüm dedim. Adam gitmiş Genel Merkez’e karargah kurmuş. Geldi birazdan Önder Sav arayacak dedi. 15 dakika sonra telefon geldi. Yarın 2’de seni bekliyorum dedi. Ertesi gün gittim, 2.5 saat oval ofiste Türkiye’nin geleceği falan derken sen belediye başkan adayımızsın. Deniz bey seni sever ve hiçbir zaman bir sorun olmadı adaylığını bana getir dedi. Bana 2 gün müsaade edin dedim. Bu arada Yenimahalle AK Parti’de ve 23 bin fark var arada. Bu tekliften sonra abimi Bursa’dan çağırdım, bizim aile dostlarımız var 10 aile Etap Altınel otelinde yemek verdim. Orada abimi ikna ettiler. Hanım olmaz diye kendi atıyor. Yazık kadın hala gece 11’lerde eve gidiyorum beni bekliyor. Eskiden bir aile ziyaretine gidiyorduk, bir şeyler yapıyorduk hepsi bitti. Dün 5 tane nikah kıydım. Bazı insanları kıramıyorsun.

Hayatımda hiç kimseyi

icraya vermedim.

Bu arada sizden başka CHP adayları yok mu?

F. Yaşar, Var tam 5 tane aday var. Abim ve hanım ikna edildikten sonra ben ertesi gün müracaatımı yaptım. Hiç tartışılmasız benim adım açıklandı. Kampanya’ya 41 gün var. Çok geç açıklandı. Abim siyaseti hiç sevmez bu arada onlarda havaya girdiler. Gelip benimle birlikte çalışıyorlar. Babam oğlum bunlardan seçim alınmaz diyor. Abim yok yok baba Fethi bu seçimi alır dedi. Görüyor ya ilgiyi ondan böyle konuşuyor. Bayilik var ya 50 yıldan fazla tüplerini bizden almış, beyaz eşyayı bizden almış. Nereye gitsem Fethi abi hoş geldin sana çalışıyoruz dediler. Biz 23 bin farkı kapattık 23 bin fark atarak seçimi kazandık. Başbakan ben Antalya ile Yenimahalle’yi anlayamıyorum dedi. Ben hayatım boyunca hiç kimseyle yarışmadım. Kimsenin önünü kesmedim.

Siz aslında Sandıklılıdan çok Yenimahalleli olmuşsunuz. 52 yıl bir insan ömrü demek. Bu kadar sevilmek elbette kolay olmamıştır?  

F. Yaşar, 52 yıl boyunca burada yaşanınca bundan önce hangi belediye başkanının ne yaptığını biliyorum, kimin ne çivi çaktığını bilirim. Geldiğimiz noktada ben tümünün yaptığından fazla iş yaptım. Birinde 64 sene var diğerinde 5 sene var arkamda. Fethi Yaşar tümün yaptığından fazlasını 5 yılda yaptı. Kamuoyu bunu iyi biliyor. AK Parti anketlere fazla düşkün. Yaptırdığı tüm anketlerde Fethi Yaşar almış başını gidiyor. Ne yapalım dediler ve bizim en güçlü olduğumuz yerin yarısını bir gece yarısı 35 milletvekili olan bir bölgenin yarısı gitti. 42 bin bizim aldığımız 10 bin AK Parti almış 9 binde MHP almış. Bu bölgeyi bizden aldılar bir kısmını Çankaya’ya, bir kısmını da Etimesgut’a verdiler. Bunu halka anlattım. Buna rağmen tüm anketlerde % 60’ın üzerinde çıkıyorum. Bu millet çalışan insanlara sahip çıkıyor. İşte Eskişehir’de hocanın durumu da böyle partinin aldığı oya bakın başkanın aldığı oy ortada.

Kılıçdaroğlu seninle devem edeceğiz dedi.

Seçimleri bir birine karıştırmamak lazım. Yerel seçimlerin konjonktürü ile genel seçimlerin konjonktürü çok başka oluyor. Genel seçimde adaylara fazla bakılmaz partiler ve genel başkanlar vitrinde olur. Ama yerel seçimlerde ise partiden çok adaylar ön plana çıkar. İnsanlar kendine yakın olanı, samimi olanı ve dürüst olanı tercih eder. Bu dönemde de sayın genel başkan burada engellilere bir iftar yemeği verdi. Yemekten sonra bir kahve içmek için buraya davet ettim. Efendim ben aday olmak istemiyorum. Ben bu güne kadar hiç aday olmadım, olmayı da düşünmüyorum. Siz kimi aday gösterirseniz onun içinde çalışırım dedim. Genel Başkan’da burada senden başka bir düşüncemiz yok. Sen bizim örnek bir belediyecilik anlayışımızı yansıtıyorsun dedi. Afyon ziyaretinde de güzel sözler söyledi. Bana göre doğru çalışan biri için 5 yıl az bir süre değil. bir belediye başkanı için önemli bir süre.

Fethi Yaşar Ege’nin ortak adayı

Yenimahalle’de yaşayan Afyonlu hemşehrilerim var. Hangi görüşten olursa olsun hepsi % 100 yakını destek oluyor. Sadece Afyonlu değil Ispartalı, Denizlili, Uşaklı, Kütahyalı Ege bölgesinden olan herkesin oyları sağ olsunlar bizde. Partim yeniden aday göstermesi haklinde Yenimahalle’e 5 yılda yaptıklarımızın çok daha fazlasını yaparak fark yaratacağız. Yerel seçimlerde ben çok büyük bir hata yapmazsam, partim çok büyük bir hata yapmazsa bir buradan seçimi çok rahat alırız. Önümüzde yapılacak çok daha büyük ve güzel projelerimiz var. Kısmetse olur. Daha da önemlisi Yenimahelle için hayırlısı kim ise o kazansın. Bu bensem de başka bir arkadaşımsa da. Önemli olan yeni Mahalle halkına faydalı ve hayırlı hizmetleri götürmek.

Tuzu kuru insanların siyasete girmesi lazım

Babamın temeli üzerine abimle ben çok önemli işler yaptık. Daha çocuk sayılacak yaşta büyük bir cesaretle iş hayatına atıldık. Üstelik hiç tanımadığımız bir yerde. Tam 45 yıl boyunca çalıştık. Benim doğduğum Kınık nüfusu kadar kişiye istihdam yarattık. Namuslu insanların becerikli insanların hangi görüşten olursa olsun siyasete girmeli. Varlıklı ve büyük ailelerin siyasete girmesinde yarar var. Demokrasinin kökleşmesi, siyasetin sevilmesi, halk arasında itibarın artması, kalitenin artması için önemsiyorum. MHP, AK Parti CHP’ye ne kadar kaliteli ve evet efendicimden uzak doğruya doğru yanlışa yanlış diye bilen insanlar çoğalmalı. Tuzu kuru ailelerin siyasete girmesi lazım. Siyasetin kalitesi artar. Türkiye’de daha güzel kararlar alınacak ve herkes daha güzel bir yaşama kavuşur. Siyasette kendini kabul ettirmiş insanlar girmeli.

ODAK PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar