logo

Afyon’u alacak olan kişi benim

fatih çetinkaya (4)

MHP Afyon Belediye Başkanı aday adayı Fatih Çetinkaya, MHP dışından farklı kesimlerin oyunu alabilecek tek aday benim. Allah’ın izniyle farklı bir belediyecilik anlayışına herkes hazırlansın dedi. Çetinkaya, Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi’ye konuştu.

 

Bozhüyük neden kapanma aşamasına geldi?

F. Çetinkaya, Bozhüyük neden kapanma sıkıntısı çekiyor. Çünkü nüfus veriyor. Belde de bir tane bile iş yeri yok. Böyle olunca insanlar hayatlarını sürdürebilecekleri yerlere gidiyor. Bozhüyük’lü olup da dışarıda yaşayan nüfus 4 bin kişi. Bunun en az 3 bin tanesi Afyon’da yaşıyor. Geri kalan bin kişi başta İstanbul olmak üzere başka şehirlerde. Kasaba da yaşayan kaç kişi? 2 bin kişi. Çok zor tutuyoruz ucu ucuna. 6 ay burada duran var onlara diyoruz ki ilk adresiniz burası olsun. Hala Bozhüyük’ten İstanbul’a giden var. Bakın Korel otel tarafından çok büyük bir alanda teknolojik sera yapılacak. Bu serada çalışacak adam bulunamayacak. Teknolojik serada 100 bin metre karelik kapalı alan sera yapılıyor. Burada 150 kişi çalışacak. Bana göre Afyon’un kalkınmasının önünde en büyük lokomotif teknolojik seralar. Afyon’un etrafını bu seralarla donatırsak işsizlik diye bir şey kalmaz. Bir vasfı olup ta ben işsizim diyene inanmıyorum. Sizin elinizde bir yetenek varsa siz zaten boş bırakmazlar. Bana göre işsizim diyenler vasıfsız hiçbir işten anlamayan ama her işi yaparım diyenler.

 

Bu dediğiniz sadece belediye ile olacak bir şey mi?

F. Çetinkaya, Hayır bunu tek başına belediye çözemez. Bu işin içinde Belediye ile birlikte Valilik, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası, Üniversite ve hatta OSB’de olmalı. Bakın Afyo’nun etrafında çok geniş hazine arazileri var. Bu hazine arazileri yıllardır boş duruyor. Bunun ekonomiye kazandırılması lazım. Bunun içinde en uygun olanı teknolojik seralar. Buraları birilerine peşkeş çekmektense lüzumsuz yatırımlarla yok edilmektense teknolojik seralarla değerlendirilmeli.

 

Afyon Danışma Meclisi

Bu dediklerinizin bir kısmı mücavir alan dışında. Nasıl bir organizasyon yapılması lazım?

F. Çetinkaya, Bir kere Afyon’u sadece mücavir alan olarak düşünürsek en büyük yanlışı orada yaparız. Bana göre Afyon bir bütün olarak düşünülmeli. Bakın Fethibeyli kasabasında yapılan işetmeye 25 kişi alındı. Belde de 2. bir 25 kişi olmadığı için Afyon’dan gelip gidiyor. Susuz’da yapılan cips fabrikası için beni arayanların haddi hesabı yok. Vasıfsız insanlarımıza hangi elemana ihtiyaç varsa o alamda kurs vererek önce insanımızı vasıflı hale getirmeliyiz. Ondan sonra bırakın göç vermeyi dışarıdan göç almaya başlarız. Afyon’u bütün kasabaları ile birlikte olmalı. Farklı bir meclis kurarak merkez Beldelerin Başkanlarının da dahil olduğu bir meclis kuracağız. Danışma Meclisi gibi. Onlarla neler yapabiliriz bunu planlayacağız kalınma birlikte olmalı. Aksi takdirde kalkınma sürdürülebilir olmaz.

 

Bir nevi Büyükşehir modeli çiziyorsunuz?  

F. Çetinkaya, Büyükşehir kanuna Afyon’da en iyi ben vakıfım. Eleştirdiğim bazı yerleri var ama Ordu Büyükşehir oluyorsa Afyon neden olmuyor? Bu da insanın canını yakar. Bakın ben Afyon’da ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istemem. Bu yeni yasayla birlikte belde hiç kalmıyor. İlçe Belediyelerde iyice pasifsize edilmiş durumda. Fiziken o alana o hizmetin yapılması imkansız kimse hayale kapılmasın. İzmit’te süper bir proje. Çünkü orada kırsal alan yok. Konya’nın bir uçtan diğer ucu 513 kilometre. İlçe belediyelerin yetkilerini arttırarak bunu yapardın ama bu yeni sisteme göre ilçe belediyeler sadece birer şube gibi olacak. Ellerindeki birçok yetki alındı. İlçe Belediye Başkanı bir mezarlık bile yapamayacak. Büyükşehir Belediye Başkanları Kral gibi olacak. Konya’nın Büyükşehir Belediye Başkanlığı Eyalet Başkanlığı gibi bir olay bunun daha ötesi yok.

 

Korel otelin aldığı alan için sizde belediye adına alınması için ihaleye girdiniz. Neden alamadınız?    

F. Çetinkaya, O olay tam bir macera. Hükümetin yine burjuvaya verdiği önemden kaynaklanıyor. 49 kilometre kare alan Jeotermal alan ilan ediliyor. Bir alanı 7 kilometre beldeden Gazlıgöl yoluna kadar bir alan. Bir dostum benim adıma Taner Yıldız ile görüştü. Çantayı alırım elime tek tek yatırımcı işadamlarına gider buraya yatırımcı çekerim dedim. Bu işletme hakkını belediye ye verin dedim. Belediyelerin hantal yapısı nedeniyle buna sıcak bakmamışlar. Yatırımcılara vardım burası atıl kalmasın diye yalvardım. Bende belediye olarak gireyim dedim ama param yok. Bir abime dedim ki burayı bana alın. Alırım dedim. 400 bin lira vereyim dedi. Kuyuyu bana al sen oraya işletme yaparsan sana su bedava dedim. MTA’dan öğrendim 880 bin lira bedelden başlıyor. Bir de başkaları girerse açık arttırma yapılacak. Ben 215 bin dolar yazdım teklife. Açık arttırma yapılırsa artırmak için bekliyorum. Alanın ihalesi için Korel ile birlikte girdik. Ali bey yanında adamları var ben tek başına oturuyorum. Masaya çantamda defter hesap makinesi ne varsa çıkardım.

 

Korel ile ihaleye girdik boyumun ölçüsünü aldım

İhale başladı ve neler oldu?      

F. Çetinkaya, İhale başladı dediler ki ilk verdiğiniz teklifleri arttırın. 670 bin dolar üzerine buyurun arttırın dedi. Benim tüm param 400 bin lira. Gel de arttır. Ben bu şartlarda arttıramam dedim ve çekildim. Ali beye döndüler Ali orada havasını arttırdı ve Devlet bizim devletimiz 50 bin dolar arttırıyoruz dedi. Ben Ali beye karşı art niyetli olsam birkaç tur fiyatı arttırırdım. Ama öyle bir niyetim olmadı. Burada benim isyanım şuna, benim feryadım şuna 49 kilometre kara alanı bir kişiye verilmesi. Benim çantamda 18 kişi var ve yatırım yapmak için bekliyor. Allah bana bu fırsatı verseydi ben Bozhüyük’ü seralarla donatacaktım. Yatırım yapacak adamlar buldum. Burayı bir adama vereceğine 10’a böl herkes yatırım yapsın. Şimdi Korel otel yapacak.

 

Bozhüyük’ün kaderi teknolojik seraya bağlı desek yalan olmaz galiba?

F. Çetinkaya, Olmaz ben imar planında Teknolojik sera dışında bir yatırım yapılmaması için karar aldık. Bir alan alındı ve ilk sera yapıldı çalışmalar başladı. Bozhüyük için en önemli şey budur. Bu iş başladıktan sonra bizim belde halkı da küçük seralar yapmaya başlarlar. Benim Bozhüyük’te başardığım en büyük işi belde de toplumsal barışı sağladık. Daha önce aynı masaya oturmamış insanları bir araya getirdik. Bunun için kendimle gurur duyuyorum.

 

Adaylığını açıklamanıza rağmen fazla bir hareket görmedik sizden neyi bekliyorsunuz?

F. Çetinkaya, Beklediğim bir şey yok. Evet biraz geç kaldık ama aynı zamanda kapanma riski olan belediyelerin kapanmaması için bir mücadele içindeyiz. Bu işin sözcülüğünü ve öncülüğünü bana verdiler. Ben bir uyandan bu konu ile alakalı mücadele veriyorum diğer yandan fırsat buldukça Afyon için çalışıyorum. Ama bu haftadan itibaren yoğun bir biçimde çalışmalara başlıyoruz. Sanayi esnafından başlamak üzere Afyon’da girmediğimiz ev sıkmadığımız el kalmayacak. Ben ve ekibim biz bu işe baş koyduk ve kazanan kadar devam edeceğiz.

 

TUİK’i mahkemeye verdim

Kapanan belediyeler için neler yapılıyor. Kimlerin şansı var?

F. Çetinkaya, Bozhüyük kapanmaması gereken yerlerin başında. Neden böyle söylüyorum, çünkü 2009, 2010, 2011, 2012 nüfusumuz hep 2010, 2030 civarında. Daha yasa yokken ben TUİK’e mahkeme açtım. Beldede bulunan herkesin tek tek kimlik fotokopileri mahkemeye verdim. Ankara idare mahkemesinde dava devam ediyor. Gazete de çıkan bir haberde Büyükşehir yasası geliyor diye bir haber çıkınca eyvah dedim ve mahkemeyi açtım. 2014’de yapılan seçim için 2011 nüfusu nasıl baz alınır. Bu konuda Ankara’da her türlü girişimde bulunuyoruz. MHP ve CHP’den destek sözü aldık ama AK Parti bu konuda randevu bile vermiyor. Sonuna kadar mücadele vereceğiz. Bakın sabaha karşı 04.30’de bu yasa TBMM’in den geçiyor. Bu bizimle başladı ama bunun ikinci devresi olacak. Bizden sonra kalanlarda o zaman gidecek. Ülkenin tamamından bir kerede kaldırsalar büyük bir tepki olur diye parça parça yapıyorlar. Birde Bütünşehir diye bir şey çıktı. Bu iş nereye varacak tahmin eden var mı?

 

Eyalet sistemine geçmenin bir yolu olarak öngörüyoruz sizce?

F. Çetinkaya, Bu işin iki ayağı var. Birisi, evet Eyalet sisteminin ön hazırlıkları. Bir başka konuda arazi rant olayı var. Tüm yetkiler bir yerde toplanarak istedikleri araziyi istedikleri gibi kullanmak, paylaşmak ve yok etmek. Bozhüyük’ün çıkarına olmayan bir şeye bana kimse imza attıramaz. Ama beldeler köye dönerse muhtar olacak. Ve tüm yetkiler merkezde toplanacağı için istedikleri yeri istediklerine verecekler. Olayın bir başka boyutu var oda Bürokratların Belediye Başkanlarından rahatsızlıklarıdır. Belediye Başkanın arabası makam arabası değil. Bizim altımızdaki araba hizmet aracı. Bazen ambulans gibi hasta taşır, bazen bir yere yetişmesi gereken birini götürür. Benim Ankara’ya hasta yetiştirdiğimi bilmez o. Onlar ancak Başkanın altındaki arabaya göz koyar. Yanlış yapanlar yok mu? var. Mesela Maliye’de biri rüşvet aldı diye Maliye’yi kapatıyor muyuz?. Kim suç işlemişse onu tespit et cezayı o çeksin. Bir kişinin cezasını herkese kesmeye kalkma.

 

Afyon Belediye Başkana olmanız fikri nasıl ortaya çıktı?

F. Çetinkaya, Bunun için birçok sebep var. Ama bu sebepler tek başına sizin bir yere aday olmanıza yetecek olaylar değil. Sizin bir yere aday olabilmeniz için arkanızda sizi destekleyen ve siz oraya iten birileri olmalı. Kendi çevremden ve parti teşkilatımdan arkadaşlarım benim Afyon Belediye Başkanı Adayı olmam gerektiğini söylediler. Ancak bir gurup arkadaşımda henüz erken bir dönem daha Bozhüyük’te başkanlık yap. Aynı zamanda bu işin eğitimini de alıyorsun bir sonraki döneme hazırlan dediler. Ben hiçbir zaman böyle bir niyetim olmadı. Ancak Bozhüyük’ün kapanma olayı gündeme gelince o halde bu dönemde olsun dediler. Hatta bazıları başkanlığı seninle alırız diyenler oldu. Ben MHP dışından farklı kesimlerden oy alacak kişi olarak kendimi görüyorum.

 

50 belediyenin borcu AFJET borcu kadar değil     

50 belediyenin borcunun bin katı Ankara Büyükşehir Belediyesinin borcu var. Hadi borcu var diye kapatın da göreyim. 50 belediyenin borcu AFJET batağının borcu kadar yok. AFJET’in ne kadar borcu vardı bunu nasıl kapattınız siz ondan bahsedin. Ha siz daha mı iyi hizmet edersiniz? 383 köye nasıl hizmet verdiniz siz ondan bahsedin. Kışın kapanan köy yollarının kaçını siz açtınız? Kaçını biz belde belediye başkanları açtı. Yarımca, Omuzca, Avcalı, Kaplanlı ve orada bir köy daha var. 5 köyün yolunu açmaya bir kere gelmediler. Özel İdareden bir müdür beni aradı. Ankara’da dersteyim ben oradan telefonla ekipleri yönlendirdim ve bizim araçlarımız açtı. Şimdi çıkıp ta biz daha iyi hizmet götürürüz diye hava atmasınlar. O yolu biz açamasak belki insanlar hayatını kaybedecekti. Gece yarısı bir öğrenci aracını kurtardık. Son anda çocukları donmaktan kurtardık. Jandarma yolda kaldı gidemedi. Şimdi Afyon’dan oraya nasıl hizmet götüreceksin. Bir yangın olsa sen nasıl ulaşacaksın. İnsanlar şimdi bunun farkında değil. Yarın o beldeler kapandıktan sonra insanlar bunu çok arayacaklar. Şimdi farkında değiller.

 

Neden halka sormuyorsunuz?

Bak şimdi ben bir köyü beldeye bağlayacak olsam referandum oluyor. O köylülere siz beldeye bağlanmak istiyor musun? diye halka soruyor. Bir köy belde olurken de halk oylaması yapılıyor. Siz belediye olmak istiyor musun diye. Yani har durumda halkın rızasını alıyorsun. Ama beni kapatırken kimsenin rızasını almadan bir gece sabaha karşı yasayı geçiriyorsun. Tek sorun nüfussa benim beldemin üzerine pergeli batır etrafında 10 kilo metre içinde kalan köyleri bana bağla. Hem orada daha düzgün hizmet gitsin, hem de belediyeleri kapatma. Ya da yakın iki beldeyi birleştir. Ama kolay olan varken zor olanı yapıyorlar.

Yeni bir belediyecilik anlayışı

MHP ve Fatih Çetinkaya ile çok farklı bir belediyecilik anlayışı gelecek. Kentsel dönüşüm, şehirleşme, sosyal ve kültürel yönden, ekonomik açıdan, yaşana bilir bir il olmak için, yeşil alanlar. Her şey için çok kaliteli ve uzman ekiplerden destek alarak planlarım ve projelerim hazır. İnanın 5 yılda Afyon bir dünya şehri gibi olacak. Yurt dışında yaşayan, ya da ülke içinde başka kentlerde yaşayan ve son 5 yıldır Afyon’a gelmemiş hemşerilerimiz bizim projelerimizin hayata geçmesinden sonra geldiklerinde çok farklı bir Afyon görecekler. Biz nereye geldik, burası Afyon’mu? Diyecekler. Biz hazırız, afyon halkı da hazırsa 1 Nisan’da değişime hazır olsunlar. ODAK

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar