logo

Afyonlu müdür için banka bastım

mahmut koçak (4)

Belediye Başkanı adayı olması beklenen Mahmut Koçak Odak Pazar Kahvaltıları’nda özel hayatı, siyaset geçmişi ve gelecek planlarını anlattı. Herkesin merak ettiği nereden başkan adayı olacağı sorusu ise bayrama kadar netleşmesi bekleniyor.

Amerika’da Afyonspor Başkanı oldunuz. Bu takım resmi bir lig’de mi oynadı, yoksa mahalle tamımı gibi bir şeydi?

M. Koçak, Mahalle takımı değil elbette. Amerika’nın en büyük eyaletlerinden birisi olan Houston’da resmi ligler de oynayan bir takımdı. Türkiye’de ki amatör küme gibi bir lig. Bir yıl boyunca Afyonspor ismiyle maçlara çıktı ve bende Kulüp Başkanı olarak takımın yanında oldum.

Afyonspor çok güzel dönemler yaşadı. 2.ligde oynadı. Siz de Milletvekili olarak Kulüp başkanlığı yaptınız. Sizin kulüp başkanı olduğunuz takip fes edildi ve bu gün yeni bir takım kuruldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz bu günkü durumu?

M. Koçak, Bugünkü durumu kabullenmek elbette imkansız. O dönemde de takım sahipsizdi. Benim bir milletvekili olarak Kulüp Başkanı olmam bir mecburiyetten doğan bir olaydı. Bu kulübü ben almadım ama takımın sahipsiz kalması karşısında bir görev olarak gittim ve sahiplendim. Amatör zamanında da, Şekerspor döneminde de birlikte mücadele ettik. Sahada, malzemesinde, deplasman giderlerinde her alanlarında benim katkım oldu. Bir şehrin kalkınması ve gelişmesi sadece yol, kaldırım köprü ile olmaz. Şehrin kalınması sporla, sanatla, kültürle olur. Bunları birlikte yapamazsanız şehrin ve ülkenin kalkınmasını sağlayamazsınız. Bugün Afrika’da bile asfalt ve kaldırım var. Medeniyet insanla ilgili bir şeydir. Bir şehrin gelişmesine bakmak için suç oranına bakacaksın, kavga dövüş toplumsal olaylara bakacaksın, boşanma davalarına bakacaksın, ağır cezada görülen davalara bakacaksın, cinnet geçirmelere bakacaksın. Afyonspor olayı sadece bir spor olayı değil. Şehrin marka değerini arttıran, aynı zamanda halkın sosyal ihtiyacıdır, gelişmenin bir basamağıdır.

Futbol takımı marka şehir olmanın bir ayağı

Bir futbol takımı şehrin markalaşması için ne kadar önemli olabilir?

M. Koçak, Bir futbol takımı bir şehrin markalaşması için en önemli unsurlardan biridir. Bazen öyle bir takımınız olur ki takım, şehrin önüne geçer. Bakın gerçek bir olayı anlatayım. Bir arkadaşım Trabzon’a vali olarak atandı. Oğlu çok seviniyor Trabzon’a gidecekleri için internetten bir araştırıyor ki Trabzon denilen yer küçücük bir yer. Çocuğun kafasında Trabzonspor’dan dolayı büyük bir yer gibi geliyor. Oğlum büyük olan Trabzon değil büyük olan Trabzonspor diyor. Bir takım bir şehrin adını dünyaya duyurdu. Trabzonspor dışında şehrin fazla bir özelliği yok. İşte bunun için bir takım şehrin marka değerini yükselten önemeli bir unsurdur. Neden Afyonspor’da süper ligde olmasın, İstanbul’da, Antalya’da İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın desteklediği, yurt dışındaki halkımızın guru duyduğu bir takım olasın. Spora sadece bir top olarak bakarsanız sığ bakmış olursunuz. Spor bir dayanışma, toplanma, birlikte yan yana oturum destek olma bir hemşericilik kültürüdür. Spor’a böyle baklam lazım.

Siz nasıl başkan oldunuz? Sizi mecburiyete iten olay neydi?

M. Koçak, Benim Afyonspor’a başkan olmak gibi bir niyetim ve çabam yoktu. O dönemi hatırlayın, gazete başlıklarına bakın. Takım yine sahipsiz kalmıştı. Kimse almadı, liglere kayıtlarda son 3 gün, hakkımızı kaybediyoruz. Vali’ye gittiler olmadı, belediye başkanı tek başıma alamam bana destek verilsin dedi. Sanayici iş adamlarına gittiler sahiplenen olmadı. Şimdi dönüm dönüm atanlar o zaman hiç kimse sahip çıkmadı. Zor günde yardım bulamıyorsun. Ama bazı iş adamlarımızın kendi işi olduğu zaman çıkık ben seni sevesim geldi diye sahiplenmeye çalışıyor. Ama asıl kendi işini görmek için. Ne yapayım göz göre göre takım lige katılamayacak. Ne yapayım, ne yapayım ya, tüm gözler bana döndü. Polis günüydü hiç unutmuyorum. Emniyet Müdürünün odasında herkes söz verdi bende sahiplendim. Ama orada söz verenlerin birçoğunu bir daha yanımızda görmedik. Çok az sayıdaki iş adamımızla bu yola girdik. Emeklerimizle çabalarımızla gönül gönüle verdik ve başarılı olduk. Bazıları başkalarından çekindiği için destek veremedi. Afyon tarihinde böyle şampiyonluk sevinci yaşadı. Böylesine başarıya aç, böyle bir sevince hasret. Stad yıkılma pahasına doldu, giremeyenler dışarıda bekliyor. Biz takımı 2. lig’e çıkardık. Mahmut Koçak hiçbir zaman başarısızlık içinde olmaz. Mahmut Koçak’ın içinde bulunduğu her olay başarıya ulaşır. Ben başarılı olamayacağım bir işe girmem.

 

Mahmut Koçak olursa destek olmayız dediler

Takım 2. lig’e çıktı, başarılı niye bıraktınız?

M. Koçak, Ben gecemi gündüzüme kattım. Maçlarımız masa başında gitmesin diye lobi çalışmaları yaptım, kişisel dostluklarımı devreye soktum. Maçlar her zaman sahada kazanılmıyor. Nasıl ben takımı kendim almadım bana kalmışsa takımı ben bırakmadım. 2. lige çıkmışken, düzenli gelir kaynaklarına kavuşturmuşken neden ben takımımı bırakayım. Bakın o güne kadar bankadan kredi almışım kendi imzam ile, senetlerde benim imzam var. takibe koydular senetlerimi. Buraya şampiyonluk maçımıza mafya tahsilata geldi. Birileri de sizimi dolandırdı diye ilan ediyorlar. Belediye Başkanımız Abdullah Kaptan’a gittim. Kaptan “Mahmut bey bazı iş adamları Mahmut bey olduğu sürece yardım vermeyiz verdirmeyiz dediler. Mahmut bey gitsin biz takıma oluk oluk para akıtalım dediler” Belediye başkanı bunu dedikten sonra peki dedim. 1967’den beri olmayan tesisleşmeyi yaptık. Tamam o zaman dedim ve oluk oluk para akıtacağız diyenler benim bırakmamı sağladılar. 46 yılda yapılamayan tesisleri yaptık, takımda 2. lig’e çıkınca birileri bunu çekemedi ve kıskandıkları için takıma destek olmadıkları gibi olanları da engelleyip benim bırakmamı sağladılar. Federasyon’dan denetlemeye geldiler şikayet gitmiş. Kendi verdiğim paranın hesabını bana sormaya geldiler.

 

Mahmut Koçak devam etseydi Afyonspor şimdi nerede olurdu. Bugünkü duruma nasıl bakıyorsunuz?

M. Koçak, Bizim o zamanki çalışmamız devam etseydi bugün Afyonspor süper ligde oynayan bir takımdı. Biz bunu yapacak imkana sahiptik. O gün bana 1.5 milyon verilse bugün Afyonspor süper ligde oynayan bir takımdı. Yıl 2013 o parayı bugün amatör kulüpte harcadıklarını görüyorum. Sırf Mahmut Koçak 2. lige çıkardılar diye kıskançlıklarından takımı düşürerek beni itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Ben iyi ki cam yaptırmamışım diyorum, yoksa bir kılıfını bulup onu da yıkarlardı. Mahmut Koçağın başardığı hiçbir olayı yaşatmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bir kıskançlık kültürü bunu içlerini sindiremediler. Benim Azerbaycan’da, Afganistan’da, Amerika’da, Avrupa Birliği’nde yaptıklarımı, Nobel Barış ödülüne aday gösterilmemi kabul edemediler. Kim lan bu? bizim Mahmut Koçak ya. Bizim yarenler mahallesinden giden Mahmut Koçak içlerine sindiremediler. Hırsızlığı lanetleyelim, başarısızlığı yenelim. Kim başarılıysa, kim hak ediyorsa ona destek olalım. Yolsuzluk ve hırsızlık yapanı lanetleyelim. Benim adamım yaparsa sorun yok vardır bir bildiği ötekisi yaparsa yolsuzluk olur. Bu anlayışı yıkalım. Bu milletin sırtından avanta keseni bu milletin sırtından servet edineni dışlayalım. Bu şehrin bir geliri varsa bunu şehre adil dağıtmalıyız.

 

Mehmet Emin Güzbey, Yeri geldiği için söyleyeyim. Mahmut Koçak’ın yolunu kesmek için çok çalışanlar oldu. Maalesef bunların başında da Afyonlu bazı kişiler var. Oysa Mahmut Koçak, Afyonluların koltuğa oturabilmesi için milletvekilliği koltuğunu bile riske attı. Vakıfbank olayını anlatır mısın?

M. Koçak, Çok doğru söylüyorsun. O çok güzel ve iyi bir operasyondu. Hiç unutamayacağım bir olay. Afyonlu çok öneli bir bürokratımız Abdullah Gül beyle konuştu, Mehmet Ali Şahin’inin de onayını aldı. Fakat Vakıflar Bankası’nın kendi özel bir tüzüğü var. Hükümet görevlendirse bile orada oturan kişi tebligatı kabul etmediği zaman iş uzuyor. Göreve atanan arkadaşım beni anlattı. Bende Afyon’dan bazı arkadaşlarımı aradım kimse gelmedi. Bir yere Afyonlu olsun ben onun halısı olurum. Elazığ milletvekili arkadaşımı aradım oda sen ne dersen o olsun dedi. O biraz asabi bir adam. Gittik genel müdürün odasına kararnameyi verdim. Adam ben bu imzayı tanımam diyor. Bende masanın öteki tarafına geçtim ben bu ülkenin başbakanının imzasını takmayan genel müdürün anlını karşılarım kalk dedim adam kalkmak diyor.

 

Afyonlu müdür için banka bastım

Vakıflar Bankası gibi bir kurumun genel müdürlüğünde koltuk kavgası yapılıyor. Bu nasıl iştir?

M. Koçak, Öyle bir yere bir Afyonlu gelecekse ben kavgada ederim, koltuktan alır atarımda. Bu arada basın olayı duymuş, gazeteciler genel müdürlüğe geliyor. Telefonum kapanmış Başbakan beni arıyor ulaşamayınca Elazığ milletvekilinden ulaşıyorlar. Operasyon tamam hemen oradan uzaklaşın basın geliyor dediler. Biz basın gelirken arka kapıdan uzaklaştık. Tabi olay duyuldu, Vakıfbank’ı basmışsınız diye. Yok biz sadece ziyaret ettik dedik. Adamı yerinden kaldırdık. Aziz Ahmet Kacar o gece Genel Müdürlük koltuğuna oturdu ve sabaha kadar bekledi. Bu arada kadroları değiştirdi. Yemin etmesi lazım noteri gece Vakıflar Bankasına getirdik. Bakanı aradım, Ticaret Mahkemesini aradım, Mahkemenin Hakimi’ni aradım amam bir yere gitmeyin diye. Bütün organizasyonu ben yönettim. Koltuğu ben bekledim yoksa karşı bir atak olmasın diye. Ben bir Afyonlu bir yere gelecekse sonuna kadar destek olurum.

Milletvekilliği mi Belediye Başkanlığı mı daha önemli? 

M. Koçak, Herkes aslında yanlış biliyor Milletvekilliğinde hiç bir şey yok. Bu ülkede siyasetten çok bürokratlar iş yapar. Milletvekilliğinin yasama yetkisi vardır temsil ve denetleme yetkisi vardır. Oysa Belediye Başkanı, Genel Müdürler, valilik ve bakanlar yatırım yapar. Bunların elinde bütçeleri vardır. Ben Afyon Belediye Başkanlığını birçok bakanlığa değişmem. Yatırımcı bakanlık değilsen temsilden öte bir hükmün yok. Oysa belediye başkanı olarak elinde çok büyük bütçeler, personel ve yatırım imkanın var. Bir şehrin kaderini değiştire bilirsin. Ama bakın 20 yıldır milletvekili olanlar var dikili bir tek ağacı yoktur.

Sizin zamanınızda Afyonspor ayarında olan ve birlikte maç yaptığınız takımlar kimlerdi? 

M. Koçak, Afyonspor olarak bizim zamanımızda maç yaptığımız ve bizimle aynı ayarda olan takımlardan biri Torku Konyaspor, Eskişehir, Merinos vardı bugün Bursaspor’un alt yapısıydı. Bugün bu takımlar süper ligde. Bakın biz Afyon’da hazırlık maçımızı İran Milli Takımı ile yaptık. Bizim vizyonumuz ufkumuz başkaydı. Şimdiki gibi Mahmut Koçağın takımını yok edip yeni bir takım oluşturmak için servet harcamadan yaptık. Şimdiki destek bizde olsa Afyon süper ligde oynayan bir takım olurdu.

Afyon uluslararası olmak zorunda

Bir şehrin uluslararası arenada söz sahibi olabilmesi için birçok alanda uluslararası organizasyona ev sahipliği yapması gerekli. Spor’da, sanat’ta, üniversite anlamında, fuar ve kongreler yapılmalı. Afyon’da herkesin uluslararası mantığında olması lazım. Küresel bir şehir olmak için bir şeyleri yeniden icat etmeye gerek yok. Küresel şehirler neler yapmış, onlar başarıya nasıl ulaşmış birini kendine model olarak alacaksın ve sen ondan daha iyi olmak için çaba göstereceksin. Gelişen kent olmak için bir yerlerden başlanması lazım bunu yapacak olan bir ekip maalesef şu anda yok. Bunu yapacak bir yönetime ihtiyaç var. Mesela kardeş kent sayısının artması lazım. Ama bunlar artarken de laf olsun diye değil onlarla ekonomi, spor ve sanat alanlarında da iş birliği yapılmalı.

Şehir hastaneleri olmalı

Modern, çağdaş ve yaşanabilir bir şehircilik için ben yaptım oldu mantığı kabul edilecek bir sistem değil. İşi konunun uzmanları ile konuşup tartıştıktan sonra uygulamaya koyacaksın. Mesela bakın hastanelere. Neredeyse şehir dışına taşınıyor. Dünyanın her yerinde özellikle acil servis hizmeti veren hastaneler şehir içinde. Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başlanan şehir hastanesi olayı var. Acil bir durumda, kalp krizi, beyin kanaması geçiren bir hastayı mümkün olan en kısa zamanda hastaneye ulaştırman lazım. Bu süre 3-5-7 dakikadır. Acil bir hastayı 15 dakikada hastaneye götüreceksen hiç götürme. Onu alıp morga götür. Hayat kurtarmak için yakın ve ulaşılabilir olması lazım. Bu tür konuları işin uzmanları ile konuşulması lazım. Hem kel hem fodullar çıkıyor plansız programsız iyi niyetle zarar verirsiz. Dinleyen adam anlar anlayan adam faydalı işler yaparlar.

Mahmut Koçak Başkanlık için aday olacak

Mahmut Koçak ile yaklaşık 4.5 saat süren Pazar Kahvaltısı’nda belediye başkanlığı, projeler, neler yapmak istediklerini anlattı. Başkan olacağım demeden başkanlın çalışmalarını anlattı. Siyaseti dondurduğunu söyleyen Mahmut Koçak çözülme sürecine girdi. Israrla son birkaç istişare toplantısı yapacağım. Ondan sonra nereden nasıl aday olacağıma karar vereceğim diyor. Afyon Belediye Başkanlığı için kesinlikle aday olacağını söyleye biliriz. Bunlardan biri bağımsız adaylık da dahil. Herkes gibi bizde Mahmut Koçak’ın yapacağı son istişareleri yapıp kararını beklemeye başlayacağız. Muhtemelen Kurban bayramı öncesi görüşmeleri bitecek ve yol haritası belli olacak. Bayram sonrası Afyon’da çok şeyin değişeceği kesin.

ODAK GAZETESİ PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar