logo

5 yılda yaşanabilir iller arasındayız

DR MEHMET ECER  (16)

Afyon’un imaj sorun gerçekten çok önemli ve biran önce bu ağlıdan kurtulmak lazım. Bunu nasıl çözeceksiniz?  

M. Ecer, İmaj sorunu önemli ve bunu bir yıl içinde tersine çevirecek planlarımız hazır. Afyon’un tek olumlu haberleri ulusal basında Hüseyin Başkadem’in yaptığı Afyon Klasik Müzik Festivali ve Afyon Caz Festivali. Bu iki festival o kadar önemli bir etki yarattı ki UNESCO tarafından listeye alındı. Ama bugün bu festival yerel yönetimler tarafından desteklenmiyor ve hatta yok edilmeye çalışılıyor. Elimizde böyle bir marka olmuş festivalin daha büyük bir organizasyona çevrilmesi lazım bu bir. Altın Portakal, Altın Koza, Altın Güvercin, Altın Kaysı gibi birçok şehir adını duyura bilmek için Film Festivalleri düzenliyor. Türkiye’de ilk kez Antalya’da düzenlenmeye başlanan Televizyon ödülleri yapılıyor. Biz de Afyon’da buna benzer bir Televizyon ödülleri yaparsak onlarca ünlüyü Afyon’a getireceğiz. Mesela Bolvadinli Yücel Çakmaklı Türkiye’nin en önemli yönetmenlerinden ve Televizyon dizlerini başlatan adam. Afyon Yücel Çakmaklı Televizyon Ödülleri. Dünyanın her yerinde şehirler sanat ve sporla uluslar arası marka haline geliyor. Bu alanda başka planlarımız da var. Afyon bir dünya şehri olmaya aday ve bunu yapacak olan biziz.

 

Afyon sanat ve kültür şehri olacak diyorsunuz?

M. Ecer, Evet kesinlikle Afyon’un önündeki en büyük imkan bu. Biz bu yoldan işe başlarsa geri kalan özelliklerimizi daha kolay suna biliriz. Bu sayede Afyon’un bir termal turizm cenneti olduğunu, Afyonun tarihi ve doğal güzellikler merkezi olduğu, Afyon’un inanç turizmi olduğu, yemekleri, lokumu daha fazla gündeme gelir. Kültür ve Sanat dünyada herkesin ilgisini çeken bir olay. Mesele Afyon bir mermer şehri. Afyon’un mermeri uluslar arası ünlü heykel tıraşlarlarının elinde birer sanat eserine dönüşmesi sağlana bilir. Dünyanın her yerinde caddeleri, sokakları, meydanları heykeller süslüyor. Afyon’u bir açık hava müzesi haline dönüştürebiliriz.

 

Afyon’un ikinci sorunu nedir size göre?

M. Ecer, Şehrin ikinci sorunu kesinlikle Ekonomik sorun. Bunu sadece ben söylemiyorum. Bunu Afyon halkı söylüyor. Yapılan anketlerde halk en büyük sorun olarak işsizliği ve ekonomik sorunu gündeme getiriyor. Afyon’da doğan insanlar Afyon’da yaşamlarını sürdüremiyor. Eli iş yapan herkes şehir dışına taşınarak emeğinin karşılığını alacağı ve ailesini geçindireceği yerlere gidiyor. Bu da şehir nüfusunun her geçen gün azaldığını gösteriyor. Niye Milletvekili sayısı 7’den 5’e düştü. Bakın Afyon Ege’nin yıldızı, Türkiye’nin parlayan, çatlayan yıldızı demekle bu işler olmuyor. Afyon Türkiye’nin yıldızı olsa Afyonlu başka bir yere göç etmez, tam tersi başka illerden Afyon’a göç olur ve Afyon bugün Büyükşehir olurdu. Afyon’da çok fazla işsiz var, çok fazla dilenci var. Bana göre ekonominin ve işsizliğin azalmasındaki iki önemli alan var. Biri turizm, diğeri mermer. Bu alanda yeni iş olanakları yaratılmalı. Kalifiye eleman yetiştirilmeli. Niteliksiz iş gücünü nitelikli hale getirip daha iyi para kazanmasını sağlamak gerekli. Ulusal ve Uluslar arası yatırımcıların Afyon’da iş yapması için imkanlar yaratmak lazım. Turizm bacasız sanayi ve 50’den fazla yan sektörü besleyen bir alan. 30 bin öğrenci var. Bu öğrencilerin yüzde 90’ı şehre hiç gelmiyor. Bu öğrencilerin şehre gelmesini sağlamak lazım. Turizmin şehrin lokomotifi olmalı.

 

Afyon’un geleceği 3T’ye bağlı

Turizm ve Ticaret’e çok önem verdiğinizi görüyoruz peki Tarım alanında bir çalışmanız var mı?

M. Ecer, Aslında ben Afyon’un 3T ekseninde büyüyeceğine inanıyorum. Nedir bu 3T Turizm, Ticaret ve Tarım. Bu üçlü zaten iç içe bir birini besleyen faktörler. Turizm için Afyon’a gelecek olan insan direk olarak yediğinden içtiğine Afyon tarımsal ürünlerini tüketeceği için ben tarımız turizmden ayrı tutmuyorum. Aynı şekilde şehir ekonomisin gelişmesi içinde Ticaret ve turizm yine iç içe. Afyon her ne kadar muhafazakar bir il olsa da mesela mini etekli bir turist gelip iyi bir alış veriş yaparsa esnaf o turistin eteğine değil ondan kazandığı paraya bakar. Bu olay aynı zamanda kent kültürünü, görgüsünü ve hoşgörüsünü de arttıran bir olay. Ben 3T olayını önemsiyorum ve bunları bir birinin ayrılmaz parçası olarak görüyorum.

 

Nasıl bir Belediyecilik yapmayı düşünüyorsunuz?

M. Ecer, Bu konuda ciddi çalışmalarımız var. Biz kazandığımız takdirde Afyon Belediyesinde tek adamlık dönemi sona erecek. Belediye bir kurumlar, konseyler ve halkla beraber yönetmeyi düşünüyoruz. Kent Konseyi çok aktif ve aslına dönerek belediyeden bağımsız ama belediyeye yol gösteren bir kurum haline gelecek. Demokratik bir belediye bu nasıl olacak. Her mahallede bir Mahalle Meclisi kuracağız. O mahallenin sorunları Mahalle Meclisi tarafından tespit edilecek ve belediyenin ilgili müdürlükleri ile bir araya gelip o sorunun çözümü sağlanacak. Daha büyük bir sorun varsa bu belediye meclisinde alınacak kararla çok kısa bir süre içinde sonuçlandırılacak. Bizim belediyeciliğimizde yerinden yönetimle mahalle muhtarlıklarımız çok daha önemli bir konuma gelecek. Katılımcı ve demokratik bir belediye. Ekonomik bir konsey olacak. Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sendikalar ve ilgili stö’ler bir ara gelerek kentin ekonomisinin nasıl daha iyi bir hale gelmesi için plan proje yapacaklar. Yeni yatırımcılara pozitif bir ayrımcılık yapılacak. Afyon’un 2. bir organize sanayiye ihtiyacı var. İhtisas organize sanayilerine ihtiyaç var. Özellikle şu an yönetimin esnafa karşı pozitif bir yaklaşımı yok.

 

Afyon trafiğini 15 günde çözerim

Ulaşımın bir sorun olduğunu düşünüyor musunuz ve düşünüyorsanız nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?

M. Ecer, Ulaşım Afyon’un önemli sorunlarının başında gelen bir olay. Bununla da ilgili çok güzel çalışmalarımız var. Hazreti Ali’ye sormuşlar en akıllı kim diye, o’da en çok akıl alandır demiş. Bir şeyi yeniden icat etmeye gerek yok. Dünyanın her yerinde ulaşım toplu taşıma araçları ile çözülmüş durumda. Özellikle raylı sistem şu anda tüm dünyada vazgeçilmez bir ulaşım aracı. Sadece bize özgü olan dolmuş olayı ise şehirlerimizin kanayan yarası halinde. Afyon trafiğinin tıkandığı noktalar var. Devletin yolunu belediye birilerine peşkeş çeker gibi otopark diye kiralayamaz. Şehir trafiğinin tıkanmasının önündeki en büyük engel bu. Göreve geldim hafta bu uygulama iptal edilecek. Siz yol kanarlarını park olmaktan çıkardığınız an bu şehrin trafiği % 30 oranında rahatlar. Günümüz şartlarında otopark yapmak kolay. Belli mesafelere yer altı ve katlı otoparklar yaparak şehir içindeki araç kirliliğini ortadan kaldıracağız. Afyon’un ana arterlerinde yollar 4 şeritli olmasına rağmen daima 2 şerit halinde kullanılıyor. Çünkü birer şeritleri otopark. Hiçbir yatırım yapmadan yol kenarındaki otopark uygulamasını kaldırın trafik rahatlar. Bundan sonra diğer seçenekleri masaya yatırabiliriz.

 

Nedir diğer seçenekler?

M. Ecer, Var olan parklar ucuz olmalı, yol kenarına park eden araçlar çekici ile çekilerek otoparka götürülmeli. Yol kenarına parkın yasak olduğunu, buna rağmen park ederse aracının çekileceğini bilir. Bu bir süre sonra yol kenarına park etmeme alışkanlığı yaratacak, iki araçların otoparka konulması gerektiği öğrenilecek. Üniversite ile Özdilek, hatta Oruçoğlu otel arasında raylı sistem yapılması lazım. Bunun güzergâhlarını belirledik. Bir başka olay ise Afyon’da toplu taşımada kullanılan araç sayısı çok fazla. Bu konuda radikal bir karar alarak çözmek istiyoruz. Bunda Turex’in iptal edilmesi de dahil bir çok formül masamızda hazır. Sadece şunu söyleye bilirim 5 yıl sonra Afyon’da raylı sistem hayata geçecek. Bunun her türlü altyapı çalışmasını yaptırdık.

 

Turex’in ihalesi iptal olacak

Raylı sistem devreye girerse Turex ve Dolmuş olayını nasıl çözeceksiniz, Turex iptal diyorsunuz?

M. Ecer, Bir kere Turex, ya da ulusal ve uluslar arası firmalarla Afyon esnafının rekabet etmesi imkansız. Ben alacağım her kararda Afyon esnafının çıkarlarını ve faydasını gözeteceğim. Buna AVM’ler de dahil. O çok güçlü firmalarla rekabet edemeyeceğine göre ben kendi esnafımıza pozitif bir ayrımcılık yapacağız. Kendi firmalarımız korumak ve kollamak zorundayız. Turex’i kaldırmak ne demek? Turex ulusal bir firma. Onunla Afyon dolmuşçularının rekabet etmesi imkansız. Turex Afyon’a faydası olmuştur, kaliteyi arttırmış, rekabeti sağlamış, hizmet etmiştir ama sosyal bir belediyenin ulaşımı çözmesi lazım. Bu nedenle bizimle birlikte Turex’in ihalesi iptal edilecek.

 

Sosyal Belediyecilikte başka neler olacak?

M. Ecer, Bir kere sosyal belediyecilikte halkın yararına olan şeylerde belediye kar amacı gütmemeli. Belediyenin Halk Ekmek Fabrikası var. Burada üretilecek olan ekmek 50 kuruştan halka sunulacak. Afyon’da ekmeğin 50 kuruş olmasını sağlayacağız. Bunlar Belediyenin Ekmek Fabrikasını özel sektöre verdiler. Biz yeniden alacağız ve Afyon halkının 50 kuruşa ekmek almasını sağlayacağız. Belediye zarar etse bile ekmek üretimine yeniden kendisi başlayacak. Halkın aç kalmaması lazım, başkasına muhtaç olmaması lazım. Raylı sistem olana kadar Turex iptal ve taşımaya Afyon belediyesi girecek. Çok ucuza çevre dostu araçlar var. Bunlardan belediye olarak biz alacağız. Fazla dolmuşlara yeni güzergahlar belirleyip şehir içinden bir çoğunu çıkartacağız.

 

Bütün bunlar sorunu çözer mi? Dolmuşla sorun biter mi? bunları iyi hesaplamak lazım?

M. Ecer, Ben önce yerel sermayeyi ve yerel esnafı destekliyorum. Bu bir kenarda dursun. Ama dolmuş mu? Halk mı? derseniz kesinlikle halktan yanayım. Benin işim Afyon halkına en iyiyi, en güzeli en ucuza sağlamak. Halkın rahatı ve istekleri her şeyin önünde gelir. Minibüs sistemi ile trafik sorununu çözemeyiz. 370 tane minibüs var, 200 bine yakın Afyon halkı var. ben tercihimi Afyon halkından yana kullanırım. Minibüs yerine otobüs ve daha fazla koltuk kapasitesi herkes oturacak. Şu andaki Turex’ten bile daha ucuza taşıma yapılacak. Bu sistemle 50 kuruşa bile taşıma yapsanız kar edersiniz. Kaldı ki kar etmek gibi bir kaygımız yok. Bizimle birlikte toplu taşıma 50 kuruş olacak.

Öğrenciye 40 biniş bedava

Afyon iyi bir öğrenci keti olmak zorunda. Öğrenci kenti olmak bize ne kazandıracak. Bir şehir hayatı daha kalabalık ve canlı olacak, şehir esnafı daha fazla iş yapacak, Afyon’da eğitim gören üniversite öğrencilerinin birçoğu şehre girmeden mezun olup gidiyor. Öğrencileri mutlaka şehre çekmek zorundayız. Bizde öğrencilik yaptık ve şu anda da kızım ve oğlum öğrenci olarak şehir dışında. Öğrenci adam bir dolmuş parasını hesaplar. Onun için dolmuşa verdiği para çok önemli. Ben göreve geldiğim an Afyon’da eğitim gören tüm öğrencilere Afyon kart vereceğim. Bu kartın içinde günlük okula gidip gelecek bir gidiş bir geliş 2 kullanımlık kredisi olacak. Her öğrenciye aylık 40 binişlik kartına kredi yüklenecek. Okul çevresinde yurtta kalan bir öğrencinin şehre bedavaya gelip gitmesi demek. Yolculuk bedava olacak ama şehre geldiği zaman kafelere gidecek, şehirde bir şeylere oturacak, bir şeyler alacak. Kendini şehrin bir parçası olarak görecek.

Akıllı duraklar gelecek

Ulaşım demek sadece araçla olmuyor. İnsanların hayatını kolaylaştırmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Şehirlerin kent mobilyası olan şeylerde de değişiklikler yapacağız. Dünyanın başka ülkelerinde ne varsa Afyon’da da o olacak. Afyon halkının yurt dışındaki insanlardan ne eksiği var. Toplu taşıma duraklarının hepsi modern hale gelecek. İnsanlar hangi aracın ne zaman geleceğini durağındaki dijital sistemden görecek. Tüm duraklarımız akıllı durak olacak. Saatlerce durakta bekleme dönemi bitecek. Saatler sabit olacak ve araçlar o saatlere uymak zorunda kalacak. Ben çok görüyorum insanlar saatlerce duraklarda bekliyor. Kimse onun bineceği aracın ne zaman geleceğini bilmiyor. Akıllı durakla bu sorunu çözceğiz. Tüm duraklar engellilere göre yapılacak. Toplu taşıma araçlarının tamamı engellilere göre yenilenecek.

Engelliler bedava taşınacak

Bizim göreve gelmemizle birlikte Afyon’da çok şey değişecek. Seçildiğim andan itibaren partimin değil Afyon halkının menfaatleri için çalışmaya başlayacağım. Kesinlikle partizanlık bir durum olmayacak. Afyon farklı ve modern bir yönetim anlayışı ile tanışacak. Özellikle insan odaklı hizmetlerimizle Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacağız. Pozitif ayrımcılık yapacağımız kesimlerden biride engelli vatandaşlarımız. Kesinlikle engelliler bedavaya taşınacak ve hatta ağır engelli olanların yanında bir refakatçisi de ücret ödemeden toplu taşıma hizmetinden faydalanacak. Belediye her şeyden para kazanmak zorunda olan bir kurum değil. ODAK PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar