logo

5 yılda yaşanabilir iller arasında ilk 10

mahmut koçak (4)

Afyon Belediye Başkan Adaylığına hazırlanan Mahmut Koçak’tan büyük hedef. 5 yılda Türkiye’de yaşanabilir iller sıralamasında Afyon’u 56’ıncılıktan ilk 10 içine sokmak. Mahmut Koçak, ODAK Yazarları Mehmet Emin Güzbey, Ertuğrul Sevim, Emre Çınar ve Ömer Mazi ile yaptığı Pazar Kahvaltıları’nda hedefleri ve projelerini anlattı.

Sokakta herkes için farklı bir Mahmut Koçak algısı var. AK Parti tabanında, MHP tabanında, DP tabanında, ANAP tabanında ve hatta CHP ve hiç siyasetle alakası olmayan insanlar adarsında da bir etkiniz var. Bunu nasıl başardınız. Bu insanların sizden nereden gireceğinizi bekliyor? 

M. Koçak, Bakın daha önce söyledim ben tam 25 yıldır insanlarla bir aradayım. Her gün ne yaptım, kiminle konuştum, ne konuştum ne yaptım hepsini not tutar kayıt altına alırım. Bilgisayarıma baklam lazım, ama yaklaşık, şaka demiyorum 120 bin kişiyle bir araya gelmişim ve onların bir sorununa çare olmuşum. Tayinine, işe girmesine, tedavisine, cenazesine her ne amaçla olursa olsun bir insanlarla bir araya gelmişim. Benim gibi genç bir siyasetçiye nasip olmayacak büyüklükte bir rakam. Bu 120 bin kadar insanın yarısı Afyon şehir merkezinde olan insanlar. Ben sokağa çıktığımda her 3 kişiden biri beni tanır. 60 bin kişinin karı koca oyunu alsam 120 bin kişi yapar. Sadece kendi oylarını alsam yeter. Yarsınız alsam yine yeter. Ben insanlara hizmet ederken en hangi partidensin demedim ki. Ben insanlara yardım ederken bir tek şeye baktım Afyonlu olsun yeter. Onların siyasi görüşleri beni ilgilendirmez. Öyle olsa zaten bugünkü Mahmut Koçak etkisi olmazdı.

Bu konu konuşulurken yoldan geçen birkaç kişi geri dönüp Mahmut Koçak’la selamlaşıp el sıkıştılar. Arada geçen kısa görüşmede, ‘Allah razı olsun senin sayende sağlığıma kavuştum. Seni takip ediyoruz. Nereden aday olursan biz oradayız. Biz partiyi değil sana oy vereceğiz’ dedikten sonra uzaklaştılar.

M. Koçak, Bakın işte bunun üzerine benim bir şey demem gerekir mi? bu adam ne diyor, sen neredeysen biz oradayız. Şu parti bu parti lafı var mı? biz insanlarla farklı bir ilişki ve farklı bir sevgiyle bir birimize bağlıyız. Onun için ne olur bırakın şu parti meselesini ve tabelayı. Biz tabela adamı değiliz. Biz tabelamızı halkın kalbine kazıyalı çok oldu. Onlar tabelaya değil Mahmut Koçak neredeyse oraya gelip bulurlar kimse merak etmesin. Hani başbakanın söylediği türkü var ya. Biz onu gerçekten bu halkla birlikte söyledik.

Bana her şey Afyon’u hatırlatıyor

Başbakan birçok türkü söylüyor, hangisi o türkü?

M. Koçak, Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey seni hatırlatıyor. Evet bana her şey Afyon’u anlatıyor. Ben 25 yılımı Afyon halkının emrine adadım. Ben çok küçük yaşta siyasetin içinde kendimi buldum. Siyasetin içinde büyüdüm. Ey Afyon halkı ben size hiçbir zaman arkamı dönmedim, kapımı kapamadım. İkbal günlerim oldu, sıkıntılı günlerim oldu, acılı günlerim oldu. Ama hiç birinde size yardım etmekten geri kalmadım. Annem öldü tabutu başındayım bir telefon geldi. Annemin tabutu başında annemin cenazesini kaldırıyorum demedim hasta tedavi etmek için, yardımcı olmak için yönlendirdim. Edirne’den Kars’a bilinen ve tanına bir insan olarak bulunuyorum. Sadece Afyon için değil Ülkem adına büyük ideallerim var. Küçük bir düşünce kuruluşunu Alternatif Politikalar Merkezi haline getirmişim. 200 üniversitede temsilcileri olan bir örgüt haline gelmiş. Hükümetimiz ile birlikte uluslararası projelere imza attım. Ürettiğim bütün bilgileri herkesle paylaşıyorum.

Peki ne istiyorsunuz Afyon halkından? 

M. Koçak, Ben yeterince dinlendim, enerjim yerinde. Ben Afyon halkından bana yetki vermesini ve kaldığım yerden hizmetlerime devam etmek istiyorum. Bir Mahmut Koçak kolay yetişmez. Bu kadar bilgi birikimi, proje, tecrübe olarak koyla yetişmez. Ben sizden memnunum sizde benden memnunsanız el ele verelim şehrimizi layık olduğu yere taşıyalım. Afyon’un vizyonunu değiştirmek istiyorum. Afyon’u asri mezarlık ötesine taşımak istiyorum. Sadece Türkiye içinde değil dünya üzerinde yarışan kentler arasına sokalım. Ama bir şeyi ile o şeyi de hep beraber belirleyelim. Her şehir kendi üstünlükleri üzerinde yükselir. Her alanda büyüyeceğim diye saçma sapan kimliği olmayan bir kent haline dönüştürmeyelim. Bir kentin bir tane teması olur. Diğerleri onu destekler. Ben bütün bunların çalışmalarını yaptım. Günü geldiğinde bunları halkımla paylaşacağım.

Buradan şunu anlıyorum Mahmut Koçak Afyon Belediye Başkanlığı için buradan halka el uzatıyor? 

M. Koçak, Benim kendimi Afyon halkına anlatmama hiç gerek yok. Onlar Mahmut Koçak’ı 25 yıldır tanıyorlar. Neler yaptığımı biliyorlar, neler yapabileceklerimi biliyorlar. Ben sadece onlara elimi uzatıyorum, siz belim elime el verin, omzuma omuz verin, yüreğime yürek verin. Allahın izniyle aşılamayacak dağları aşarız. Benim dediğim bu. Mahallede de dediğim bu, sokakta da dediğim bu. AK Parti tabanında böyle, MHP tabanında bakın ben yıllarca Yörük Türkmen şenlikleri yaptım. Ben çekildikten sonra bir daha yapılamadı. Şimdi yeni yeni yapılmaya başladı. Yurt dışından Türk dünyasını burada topladık. 50 vilayeti örgütledim. Bunu yaparken MHP ve BBP ile birlikte yaptık. Makedonya’da 1998 yılında şenlikler yaptık. 16. Yörük Şenliği yapılıyorsa onun altında Mahmut Koçak imzası var. Bizim vizyonumuz o zamanda çok farklıydı, bu günde farklıydı. Ben Afyon’u dünya ile buluşturmak isterken bizi yerelde bizi boğmaya çalıştılar. Bazı kuş beyinli adamlara neyi anlatacaksın. Dünya nereye gidiyor biz nerede duruyoruz. Burnunun ucunu göremeyen adamlarla nereye kadar gidebilirsin. Afyon’un vizyon sahibi yöneticilere ihtiyacı var.

Afyon’un kaymağını 8-10 kişi yiyor

Afyon’un faiz lobisini yene bileceğinize inanabiliyor musunuz?

M. Koçak, Ben yenerim. Afyon’un rantını Afyon’a adil bir şekilde paylaştırdığın zaman bu şehrin gelirlerini herkese dağıtırsan bu sorun ortadan kalkar. Son 8-10 yıla bakın sonradan çıkma zenginler ortaya çıktı. Afyon’un rantı bir havuzda toplanıp bu 8-10 kişiye paylaştırırsan bu halkı rahatsız eder. Bakın yıllarca bu şehirde iş adamı olan anlı terleyen yüzlerce kişi çalıştıranlar bir kenarda ama sonradan türeyen zenginler tüm işleri hiç çaba harcamadan onla alıyor. O nedenle şehir çarpık yapılaşıyor, çarpık büyümenin altında eziliyor. Bu ölçekte bir şehirde akşam saatlerinde tüm kavşaklarında trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Çünkü yollarımız ve ulaşım politikalarımız insanları taşımak için değil araçları taşımak için planlanmış. Hedefini koyacaksın. 1 Afyon Türkiye’nin en hızlı büyüyen illerinden biri, 2 Afyon çevre yönünden Türkiye’nin en örnek gösterilen ili, hava kirliliği, su kirliliği hedef koyacaksın ve bu hedef doğrultusunda ilerleyeceksin. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın olduğu bir il olarak örnek bir şehir olmalı. Bir iklimi ve kültürü olan bir şehir olmak hedefi olmalı.

Mahmut Koçak’ın hedefleri ve Afyon için planı ne?    

M. Koçak, Bizim birçok projemiz hazır. Hepsi sırası geldikçe tek tek açıklanacak ve halka anlatılacak. Burada projelerden çok hedefimi açıklaya bilirim. Mahmut Koçak’ın hedefi yapacağımız çalışmalardan sonra Afyon’u Türkiye’nin yaşana bilir iller sıralamasında ilk 10 hatta ilk 3’e girmesini sağlamak. Bunun birçok bileşeni vardır. Çevre, spor, hayat koşulları, hava kirliliği, sosyal hayat, üniversite gibi birçok alanda başarılı işlerin olması anlamına geliyor. Ben 5 yıl içinde Afyon’u Türkiye’nin yaşana bilir iller sıralamasında 56’lardan alıp ilk 10 içine girmesini sağlamak için çalışmalarım ve planlarım hazır. Bizim Türkiye’nin yaşana bilir iller sıralamasında il 10 içine girmemiz demek zaten şehirde birçok alanda devrim niteliğinde değişikliklerin olması anlamına geliyor. bunun için vizyon, proje, ekip, takım ruhu ve koordineli bir çalışma gerektiriyor. Şehrin tüm yönetim kadrolarının bizim çalışmamıza ayak uydurması gerekli. Onun için kurumlar arası iletişim ve koordinasyonu sağlayacağız.

Bu makamlar kazık çakılacak yerler değil

Mahmut Koçak ne kadar dönem belediye başkanlığı yapmayı planlıyor. Kaç dönem için aday olacaksınız?

M. Koçak, Ben koltuklara çok sarılan aman aman bu koltuk benim olsun diyen adamlardan değilim. Ben 3 dönemliğine 5 dönemliğine gelirim diyen adamlardan değilim. Benim enerjimle diğerlerinin diğerlerin enerjisine bakacaksınız, benim çevremle onların çevresini, benim tecrübemle onların tecrübesini mukayese edeceksiniz. Ben bu enerjimle bu bilgi birikimimle başkanlarının 15 yılda yapacağını 5 yılda yaparım. Bu makamlar hizmet makamları bu makamlar çalkı makamlar değil. İnsanlar isterse sizi o makamlara getirir. İstemezse getirmez o kadar. Ben aynı zamanda hala eğitim almaya devam ediyorum. Doçentlik almak üzereyim. Ben dünya nasıl yönetiliyor, şehirler nasıl yönetiliyor, biz nasıl yönetmeliyiz bunlar üzerine çok fazla kafa yoruyorum ve çalışıyorum. Geleceğin yönetim şekli nasıl. Küresel kent dediğinde ne anlaşılıyor, en iyi belediyeciliği kim yapmışsa onu hedef alıp onun üzerine çıkamıyı hedef almıyorsan zaten hiç uğraşmayacaksın. Bizim tüm çalışmalarımız tamam ve tüm kadrolarımızla anahtar teslim alıp anahtar teslim vermeye hazırız.

Peki şöyle farklı bir açılım yapalım. Mahmut Koçak Belediye Başkanı olacak. Bu konuşmalardan bunu anlıyoruz. Nereden aday olacağı konusu ise yapacağı istişarelerden sonra ortaya çıkacak. Var sayalım hiçbir parti olmadı. Mahmut Koçak Bağımsız olarak seçimlere girer mi?

M. Koçak, Mahmut Koçak ve arkadaşları bu yola çıkarken tüm olasılıkları masaya yatırdı. Planları bunlara göre yaptı. Bağımsız aday olmak dahil tüm planlarımız hazır. Bağımsız olarak girersek meclis üyemiz olmayacak. Ama bunun da farklı bir güzelliği var. Gerçek anlamda halkın belediye başkanı olarak çok daha güzel çalışmalara imza atma imkanı var. Afyon ve Afyon halkı için yapacağımız proje mecliste tıkanırsa ben değil meclis üyeleri ve partiler Afyon halkına hesap vermek zorunda kalırlar. Aynı zamanda herkes ile uzlaşacak, abidikte gubidikte gözü olmayan bir adam bağımsız olur. Ben daha önce bağımsız aday olarak çıktım ve bu konuda tecrübeliydim. Nerede ne hata yaptım bunu da çok iyi öğrendim. Hangi mahallede, hangi sandıkta ne hata yaptım biliyorum. Ben bu milletle yeter ki göz göze gelelim. Yeter ki el ele verelim. Bu milletin kantarı belindedir. Ben bu milletle beraber çok büyük başarılara imza attım. Kimin ne için yola çıktığını bilir. Gittiğim yerlerde bağımsız abi değil mi diyorlar. Milletin beyninde bunu oluşturduktan sonra gerisi kolay.  

Mahmut Koçak oyları bölecek

Benim kadar sokağın sesini dinleyen, halkın ruhundan anlayan bir başkası yoktur. Afyon halkı ile bizim aramızda tarifi imkansız bir bağ var. Ben ne yaparsam yapayım, nereye gidersem gideyim, beni yalnız bırakmazlar. Bende onları yalnız bırakmam. Bağımız Milletvekili adayı olduğumda ben Afyon’da iki sırada çıktım. Partilerden fazla oy aldım. Şimdi herkeste bir telaş var. Mahmut Koçak oyları bölecek. Kimin oylarını bölecek. İktidar partisinde bu endişe var, MHP’de bu endişe var ve hatta CHP’de bu endişe var. Evet Mahmut Koçak oyları bölecek. Ben nereden aday olursam olayım benim karşımda olan neresi varsa orada bir bölünme olacağı kesin. Mahmut Koçak bugün partiler üstü bir aday konumuna geldi. Bunun nedeni de Mahmut Koçak tam 25 yıldır Afyon halkına hizmet ediyor. Ben insanların kalbinde, gözünde, midesinde, beyninde, bacağında, her yerindeyim. Başkaları gibi seçime girerken onların karşısına çıkmadım. Ben zaten 25 yıldır insanların yanındayım. Onlar ne zaman sıkıntıya düşseler Mahmut Koçak’ı aradılar. Mahmut Koçak’da onların her zaman yanında oldu. Bazı oylar bölünür ama bölünen oylarda bir yerde toplanır.

Eşim siyasete girmemi sitemiyor

Ben eşimi ve ailemi çok seviyorum. Aldığım her kararda onlarla konuşurum. Ama eşim benim aday olmamı ve siyasete girmemi istemiyor. Niye? Mahmut Koçak siyasete girdim mi kendini kaybediyor. O köy senin bu mahalle benim koşuşturuyorum. Çok titiz ve işini iyi yapmaya çalışan iş kolik bir adamım. Afyon’a ve Afyon halkına hizmet etmek ve başarılı olmak için en ideal şekilde işimi yapmaya çalıştığım için, eşim benim ailemi ve evimi ihmal edeceğimi biliyor. Bu nedenle eşim kesinlikle benin siyasete girmemi istemiyor. Ama şunu da iyi biliyor ki benim Afyon için yapacağım projeler çok önemli ve bunu yapabilecek potansiyelim olduğu için istemese de bana engel olmak gibi bir niyeti yok. Herkes ailesini çok sever. Bende ailemi çok seviyorum. Ama Afyon’un vizyonunu değiştirmek için Afyon’u ve Afyon halkını da en az ailem kadar seviyorum. Bunu bilen eşim istemese de engel olmuyor.

Asıl eşim politikacı olmalı

Siyasete aslında benim değil eşimin girmesi gereken aslında eşim Latife Koçak Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Esas siyasetçi o, siyasetin ne kadar yıpratıcı ve yoğunluk gerektiren bir uğraş olduğunu bilen eşim kendisi siyasetten hep uzak durdu.  Latife hanım hem benimle evlendiğinden beri, hem de kendi ailesi içinde siyaseti yoğun bir şekilde yaşadığı için eşim siyasetin dışında kalmaya çalışıyor. Eşim bu alanda eğiti almış biri olarak bana da birçok alanda yardımları ve destekleri oldu. Latife Koçak Türkiye’de üniversite eğitimi alırken benim Amerika’ya gitmemden dolayı Amerika’da üniversite eğitimi aldı. Benim vatan ve Afyon özlemim nedeniyle bir yıl erken dönme kararı almamızdan dolayı mezuniyetine 1 yıl kala Türkiye’ye dönmek zorunda kaldık. Bu konuda kendimi asla affetmiyorum. Eşimin eğitimine engel oldum. Ama o yılmadı. Hem çocuklarımızı büyüttü hem de Bilkent Üniversitesinden mezun oldu.

ODAK GAZETESİ PAZAR KAHVALTILARI

Share
#

SENDE YORUM YAZ

türk porno porno izle mersin escort adana escort adult forum istanbul escort hatay escort bayan escort bodrum escort eskisehir escort porno indir escort istanbul

izmir escort bursa escort izmir bayan escort istanbul escort antalya escort izmir escort bayan izmir escort bursa escort bursa escort kızlar istanbul escort bayan gaziantep escort istanbul escort istanbul escort kızlar